Tegen het Oorlogen pRnSsiBrpSisr- Wilmart En niet zonder rede. Grouwelijk Tooneel. Een Gentsehe brok Loven van Priester Daens Zoo ging die droeve dag voorbij, doch was veel langer dan al de andere dagen. 's Anderdaags was de Gravinne daar met hare dochter om de ongelukkigen te troosten. Terwijl zij daar waren met hartelijke troost woorden, daar komt de tijding dat Pierre thuis gekomen is en aanstonds aangehouden werd door de Policie agenten die het huis bewaak ten; de menigte van 't Volk had den jongeling Uitgejouwd; want elk aanzag hem als den dief en moordenaar, terwijl zijn schelmstuk neg veel afschuwelijker voorkwam, daar hij met die Dochter verkeerd had, om te kunnen fstelen en moorden. Geen twijfel of 't was hijzijn slachtoffer had duidelijk zijnen naam genoemd en de knaging had hem doen vluchten. De blinde Ouderling schudde pijnlijk het hoofd, terwijl Leontina tusschen haar snikken en weenen pitriep Nooit, nooit kan ik het gelooven; het is een rechterlijke dwaling; ik zweer het: Fierre is onschuldig Ja, riep een stem, ja, Pierre is onschuldig». En Louise trad de kamer binnen. Mevrouw, zegde zij, Leontina, wees ge rust, ik zeg en herhaal u Pierre is zoo on schuldig in die misdaden als een pasgeboren kindWat men van hem zegt, is afschuwelij ken laster Gij kent dus Pierre Ricard Gelijk ik u ken, mevrouw, en hij is zoo goed van hert en zoo eerlijk als gij, mevrouw na eenige dagen is hij terug en gij, Mevrouw, zult hem omhelzen als ware hij uw Zoon. Maar Louise, mijn zoon, de Graaf, is weg! Hij zal terugkeeren, mevrouw en uwer waardig zijn Louise, welke geheime taal spreek dui delijk Nu mag ik, mevrouw, ik wist dat gij hier waart en ik kwam u 3 dagen verlof vragen. Ik ken de plichtigen en door mij zullen ze ge straft worden Een zaak vraag ik u Over alTes te zwijgen geen woord De schoone ziel van 't Eind—- en onze Katholieke Regeering I Te bekomen in ens Bureel Aalst. Gemeenlemadzitting van Maandag 18 November, ten 5 1/2 ure. L o o Voor d'Assisen van Brabant In verschilde Steden van Frankrijk zijn groote Beto*- jingen geweest tegen den Oorlog ook in Duitschland te Milanen is een ontzachlijke Betooging geweest tegen den Oorlog. Als men dat hoort van ooggetuigen die het oorlogs- tooneel bezoeken ik lees o. a. onder den titel Op een lengte van 20 kilometers heb ik de baan gezien bedekt met lijken ik heb overal menschen zien liggen in doodstrijd en zonder «enige hulp te ontvangen, te midden van troepen soldaten die naar het bloedbad ge stuurd werden. Maar een ware «chrikangst viel mij aan te Derkos het was mij gelukt doer de wachten te drin- ge* tot Hademkem. Nooit zal ik dat kunnen vergeten. Naar dit Dorp waren zieken en gekwetsten gezonden in zulk groot getal dat al de openbare gebouwen, seholen, hangars, schuren en werkhuizen opgevuld lagen gedurig stierven er en hunne lijken werden niet weggenomen. Het stonk er erger dan de pest. Menschen, aangetast door den Cholera werden aange bracht In groot petalvelen stierven bijna onmiddelijk. Er werden er plat op den grond gelegd ze bleven er liggen zelfs in de straten lagen hoopen lijken. Nog altijd zie ik die bleeke, grauwe gepijnigde wezens. Ik zag een trein vormen van 2000 choleralijders, voor Konstantino- pel een derde zal dood zijn voor de aankomst. Men moet kalk brengen en vaten petrol, of 't wordt een algemeene verpesting. Lezers en Lezeressen, wat zegt ge? En dat duurt bijna al 2 maanden door de schuld der Geldmacht I Dat de Volksmacht toch overal opkome I 't Is toch wonder, die Gentsehe bladjes kunnen van do nieuwe Schoolwet niet wijken. Ze zouden toch zoo gaarne weten welke de houding d«r Christen Demo craten zjjn zijn. Landwacht, dagbladje uit Gent, rept er ook maar altijd over, In haar nummer van 7 November Moest ze weten kost wat kost, wat Mynheer Daens, Chris tin Democraat van Aalst, zal doen met de nieuwe Schoolwet. Luistert, «Landwacht,» de houding van den Heer Daens in de nieuwe Schoolwet, zal zeker zijn deze van e«n ware Christen Democraat,' goed begrepen 1 Maar, waarem vraagt ge aan den Baron de Bethune niet, wat deze zal doen met de nienwe Schoolwet 1 Hy zegt aan zijne Kiezers dat hij Christen Demoeraat is. Zou hij Demokraatzijn, «Landwacht,» dat kunt gij ioeh wel weten Daarbij, wie is de schuld ge weest dat de Sohoolwet-Schoflaert i* de mand geval len is 111 In hun nummer van 14 November, sprekende «ver de nieuwe Schoolwet, schrijft dit zelfde bladje nog Ze mogen doen wat i'e willen, ze kunnen teah niemendalle, de Christen Democraten. Zoo, zoo «Landwacht,» maar waarom wilt ge er u toch zoo veel mede bezig houden Tl 't Is wonder, hé... Bn morgen POETSCHFINNR. door Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger, groot boekdeel in 8* 220 bi., dik papier met Portret en Fac simile 1,00 Eenigen tijd geleden, een vader kwam me vinden, het hart vol tranen. In zijn oogen was alles wanhopig en dood. Hij scheen verpletterd, vernietigt do#r het noodlot. Hij vertelde me alles. Hij had een manneken van 14 jaar. Het ging reeds met hem meêwerken naar de Walen. Dat manneken moest nu voor het Gerecht wegens zedenfeiten. Troosten kon ik den arme vader nietzijn smart was te groot. Helpen kon ik niet, vermits het te droeve feiten waren. Ik zegde dus niets en diep getroffen verliet ik dien man wiens leven geknakt was geweest door zijn eigen kind. Ik zag reeds dit kind voor zijn richter. Hoe oud zijt ge 14 jaar. Gaat ge nog ter schol». Neen, 'k werk al «en jaar in de kooiputien... Dat kind in de koolputten Honderde voeten onder den grond I Bij vreemde, ruwe menschen, die vloeken en tieren en lachen en schertsen met dingen die niet passen voor kinderkoren. Ik zie hem daar wroeten, siafelijk werken. Geld verdienen, ja wel. Maar ook dit licht ultdooven, dien geest verstompen, verdierlijken. Dien geest dien bestemd was om kennissen, geleerd heid op te doen hetgene de mensch veredeltdien geest vangt nu de vloeken, ruwheden, vuiligheden op, hetgene den mensch verdierlijkt... In dit jeugdig hart ontvlammen onstuimige driften. En niemand om dil schaap te bevrijden tegen dit verderfe lijke contact. Niemand, zelfs de samenleving niet I En dan na 'n lange dag werken en zwoegen, ze zijn afgeprost, vernietigtde geest is lomp en zwear, onbe kwaam te denken en te overwegen. Ze moeten verstrooiing hebben, die rampzalige wroe ter» i Waar is «r beter dan in den drank I En ze drinken He rechters, wat gaat ge aan dien knaap verwijten Om welke redengaat ge de Roodhuid, of ds Zoulou in in het gevang brengen omdat hij een blanke opsmulde De Samenleving vraagt de straf aan van den ongeluk kigen. En 't is de Samenleving zelve die hem in 't onge luk stortte. Ter schole ging hij niet. Hij slaafde I Hij zwoegde I En Vader die fier was om dat zijn knaap zoo flink werken kon. Van de andere kindéren was hij verwijderd, met hen mocht hij niet leeren en spelen en dansen zijn jongen geest werd niet opgeleid, niet geschaafd, niet gekneed. Hij bleef in de duisternis en in de duisternis was zijn val. Samenleving, ge vraagt "n straf aan 1 Weihoe met welk recht Dat kind behoort u niet 1 Gij hebt het verstooten en als een weerloos schaap, zonder wapens in de wereld geworpeH. Gij hebt hem niet gegeven, hetgene uw eerste plicht was en hij zoo noodig had Onderwijl, verliehting, be schaving. 's Avonds in eene statie, 't Is donker, mistig weder, f De werklieden stormen den trein af, loopen, duwen, roepen. i Tusschen die woelige massa, ik bemerk kleine schadu- wen die ook loopen, duwen en tieren kinderen zijn het j die van 't werk komen, he: kanneken in de* zak. S Om 0 uren 's avonds thuis komen en slapen, 'u Mor- j gends om 4 i 5 uren weg naar den trein, naar 't werk i tusschen alle siach van Volk. Alleen, overgelaten aan hun 1 lot I Hemsl, wat kan daaruit opgroeien I Is het niet verschrikkelijk en dat is het toekomstig 5 geslacht die de wereld zal overweldigen i I Arme kinders Arme Samenleving I En ijselijk klinken die lofwoorden van de rijken België is rijk I Belgis is welstellend I Belgis komt aan den kop der NatlSn i Afschuwelijke taal I I En dan zijn er nog katholieke menschen die vinden dat werkerskinderen niet moeten onderwezen worden en tegen 't Verplichtend Onderwijs in 't harnas vliegen. Wat menschen zijn dat I Behooren ze de werel d of leven ze in de lucht I Dat ze eens naar beneden kijken, naar de onderste lagen der Samenleving I Dat ze zien en ze zullen geleerd zijn, wellicht zullen ze dan met ons uitroepen Leve Verplichtend Onderwijs i Leve deftig Familieloon I Ach. menschen van goeden wil, werkt met ons in dien zin meê I Ge zult 'n grooten dienst aan Land en Volk bewijzen I En uw werk zal in gouden letters op Godes zilverboek geschreven staan. OLIJFTAK. BELGISCHE NEGOOIANT Of tafel van rekeningen 1,50 HUISHOUDING EN LANDBOUW ol raadgevingen envoorschritten, door Rector Van den Bosch 1,60 HANDBOEK VOOR LIJDENDEN of genezing zon de Geneesheer, door Rektor Van den Bosch 1,50 INHQUDSMBT1NG van het rond hout en het ge wiekt van het ijzer, zeer dienstig voor Bosehwaehters, Houtkoopmans, Schrijnwerkers enz. 1,00 Ontdekking van Amerika 0,75 't Boek van PASTOOR KNEIPP of het leven va* den wonderbaren man, alsmede voorsebrifien en Raadgevingen over voedsel en kleeding, alsoek om te verkloeken en te genezen door het water. 4" uitgave. 0,T0 ERFENIS WETBOEK JE voor Burger en Boer, of müne Plichten en myne Reehten in zake van Erfop volgingen ),eo DB EERLIJKE EN VKO0LIJKE DADEN van Keizer Karei. t,oo Afwezig De Leden Dr De Clercq en Eeman. DAGORDE Gemeentebelasting Motors Schepene Moyersoen vraagt de vernieuwing. Aangenomen. Rechtsgebied Werkrechtersraad. Schepene Moyersoen stelt voor dit over te laten aan d'hoogere Overheid. Aan genomen. Lager Onderwijs. Rechthebbende op kostehosheid. Schepene De Hert leest (half binnensmonds) de cijfers, ik denk dat het is 4473, zes meer dan verleden jaar. Raadsheer Van den Beron vraagt meerdere uitbreiding *an 't Onderwijs. Schepene De Hert Mijnheerèn vergeet niet dat onze Bevelking vermindert in geborten, dech er komen meer vreemdelingen bij. M. de Buroemeester Wat M. De Hert zegt is echt verleden jaar bijna 100 geborten min. Raadsheer Di Windt Dat komt door het duur leven. Schepene M»yirsoin En deor 't schrijven der Ga zetten. Raadsheer Di Blieck Welke gazetten Schepene Moyersoen De uwe niet, maar ge weet wel wat ik bedoel. Raadsheer Daens Heeren, laat ens allen werken voor den Familieloon, dan znllen veel rampen en onheilen vermeden worden. Raadsheer Van den Beroh zegt dat de School op de Kat zou meeten vergroot worden. Raadsheer Da Windt Ze kon het zijn, maar de Stad heeft verzuimd den grond der oude Gaz-Fabriek aan te koopen Burgemeester Gheeraerdts Niet verzuimdwij had den de gelegenheid niet. M. De Windt Wel verzuimd, heeren, ik heb de klare bewijzen. Schepene Moyersoen. Er was politiek tusschen. M. De Blieck. Volstrekt niet, Yerzuimenisde Gaz-Fabriok kon misnoegd zijn voer den afstand aan een ander Maatschappij doch de politiek kwam er niet tusschen. Schepene Moyersoen leest een Fransche briefdoch 't blijft ja en neen. M. Daens. Heeft de heer Schepene van Onderwijs nu al opzoekingen gedaan «ver een Stadsscheol dringend noodig buiten de Kattestraatpoort't woJdt daar een groote Volkswijk de afstand naar de Stad is grootïhet is zeker dat bijz. 's Winters vele kinderen daar niet kun nen ter school gaan. Heeren laatg ons niet vergeten dat een kind render Onderwijs later schade en schande brengt aan de Stad, terwijl een kind raet goed Onderwijs eer brengt en voordeel aan Stad en Familie. Allen zeggen hier een beter en schoener Aalst I Ja, maar bijzonder lijk door het levende deel, de werkende Bevolking... Onderwijs gaat voor Beulvards en Parken. Schepene De Hert. De heer Daens mag gerust zijn er is een onderzoek gedaan, uit dit onderzoek blijkt dat op die wijk geen 50 (I) Schoolkinderen zouden zijn, en daarvoor zouden wij 80,000 fr. moeten uitgeven. M. Daens. ik kan niet gelooven wat M. de Schepene daar zegt in den karré Borreman zijn misschien 100 huizen, meest Werklieden rijk aan kinderen. Is 't onder zoek misschien gedaan door een Champetter, met de vraag Gaan al de Kinderen hier naar School. Schepene Be Hert. Neen, Mijnheer Daens, een zorgvuldig onderzoek is gedaan. Daar moogt ge geiust op zijn. En hoe zoudt gij het onderzoek doen (Zie vervolg 4« bladz. 4» kolom.) PENDE I E U W S Oostenrijk heeft den uitvoer van Paarden verboden. Zou de oude Frans-Jozef nog zijn Volk naar de Moor- derij willen zenden Oostenrijk vreest dat Serbia te machtig zou worden, omdat Serbia menonkelt met den Rus. Holi j men zegt dat de moordenaar van Minister Canejelas het Koningske Allonso wilde dood schieten. Die Minister was 58 jaar. Het beste genees middel tegen .zorg is at beid. Zoo gij meester zijt, wees soms blindzeo gij knecht zijt, wees soms doof. In Frankrijk zijn al 25 Advokaterssen. Als de Vrouwen Advokaat worden, staan de maanen dobbel bot. Te Hkbrlem, Limburg, is een varken gek icht en geslacht dat aan deti haak 400 fr. kostte. Te Rothem, 00V in Limbutg, hebben de echtelingen Smeets hun 7oja- rige vereeniging herdacht. In Duitschland, het land der puikelmen, een soldaatje ging uit de rangen en behandigde den Keizer een smeekschrift, en werd daarvoor tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, De Keizer was beschaamd over dit vonnis en heeft genade verleend. die meer gestolen heeft dan Cartouche, Jan Da Licht, Baekelaodt, Vos- selaer, Sprietvlechtei te samen. Zijn Broeder Henri is in vrijheid gesteld; reeds 60,000 aktiën zijn ingekomea. Men denkt dat er nog 15,000 zijn. Die het ongeluk hebben er te bezitten, geheven ze te brengen bij M. De Vos, Onderzoeksrechter.. Gelijk al de wulpsaards, was Wilmart zonder hert zijn bedienden kregen honger loon en boloftan.. Op Gent-Terneuzen waren Machi nisten aan 3,5o. stonden dijnsdag een Onderpastoor en twee Pijke- heeren van St Gudula te Brussel en 5 koetsiers de Onderpastoor E. H. Roozes is beschuldigd van de Pij- kenheeren gelasj te hebben Bons van 5 fr. te geven aan koetsiers, betaalbaar na de kiezing als de Katho lieken aan 't hoofd bleven. Het is een zeer spijtige zaak, tegen de Wet. Die geld geven en geld ontvangen zijn strafbaar. Al wie de Outaren dient, zou zich met zulke zaken niet mogen bemoeien. De Onderpastoor zegt dat hij xoo fr. gegeven heeft, onbedacht, niet wetende dat het verboden wag.

De Werkman | 1912 | | pagina 3