De Kamer Rampen- Misdaden-Ongelukken Buitenland <5 Mengelingen Remedie Berekening; Op 't Tribunaal. I* i! Die wist het. Op het Tribunaal 3- GEHEIMZINNIGE MOORD. GROUWELIJK DRAMA VALSCH GELD. DRONKENSCHAP. De doodrijders Groole Ciuema-ramp Doulile-face voor paletols Pardessus. Velours, Pluche. I J. Delafortrie, Redevoering van Pieler Daens in zitting van 20 November droefheid fen gronde.. Ongelukkige die ik was, een dronkaard, een losbol tot man te nemen Mijn Echtgenoot, een moordenaarmijn zoon, gij, gij ook een moordenaarMaar ik zal u al- febei straffen, 25 jaar smart en knaging zal ik u doen uitboeten Pieter Ricard Laat mij gerustbij alle helsche duivels, laat mij gerust, of ik... Wilt ge mij ook vermoorden Doe het, laffen eerloozen schurkLuister En met een stem, gloeiende van toorn, sprak ze LuisterIk wil u niet meer zien Gij moet weg Uw Vader moet ook weg... In éen woord gelijk in duizend Morgen breng ik u al mijn spaargeld, van 25 jaar40,000 fr. Veertig duizend franken ik geef ze u, ik heb niets meer noodig Och, zou iemand kunnen denken dat er zooveel verdriet kan zijn in de wereld Morgen breng ik ze u, en gij gaat weg, hoe verder hoe beter, dat ik nooit meer zie of van u niet meer hoor. Pieter Ricard, aanvaardt gij? Kan ik Gij moet 40,000 fr. wat is dat voor mij, gewoon aan een rijk wellustig leven Eilaas door mijn schuld Ik moest ge sproken hebben, van 't eerst af... Hoortmor gen kom ik met de 40 duizend fr.; vlucht gij niet, 't Land uit, de Gendarms komen u ha len.. Nu loop ik bij uw Vader, De ongelukkige Vrouw liep het rijke Huis uit, ging eenige stappen van daar op een tram, reed straat in, straat uit, g ng dan te voet langs oude smalle straatjes, in 't moordenaars-kwar- iier, kwam aan een oud gebouw, met 5 sta- giën, vroeg naar zekeren Ramoneau, werd op een soort van ladder naar een eng zolderka merken gebracht. Die deur schreeuwt zoo, zei moe der Anna. Ik zal er wat olie aan doen. 's Anderdaags zag zH heur klein Jef- ken bezig met de kat beuren muil in te smeeren met olie. Gij, schobbejak, riep moeder Anna. Wat doet ge daar Ik smeer de kat in, zei Jefken. Ze schreeuwt altjjd zoo als ik met heuren steert trek. EKN LES. De oude Notaris kwam in voituur aangereden by D' Spits. Hij was erg ontsteld, want er was een vischgraat in zijn keelgat blijven steken. Dr Spits haalde de graat er nog al gauw uit. Dank u wel, Dokter, zei de Nota ris. Ik eet van mijn leven geen zalm meer. En wat hebt ge mij geholpen... A propos, hoeveel is mijn schuld Vijf en twintig frank, zei Doktor Spits. Vijf en twintig frank Voor een hah e minuut werkens Dat is niet mogelijk 't Was een graat van een zalm, zei Doktor Spits Ja, maar wat geeft dat Dat geeft veelAls 't stokvisch of labberdaan was geweest, zou ik wei minder hebben gevraagdvijf frank, bijvoorbeeld; rog- of palinggraten haal ik er uit voor twee frank; hariuggraten en baarden van mossels neem ik weg voor niemendal. Maar zalm, op dezen tijd van 't jaar, dat moet betaald wor den Dat is rijkenmenschenkost! En de Notaris betaalde. aIs ik trouw en gij trouwt, zei Dikkop tegen zijn broer, dan zjjn er tien getrouwde menschen meer op de wereld. Hoe zoo vroeg de andere. WelGij en uw vrouw, is twee. ik en mijn vrouw, is vier; uw vrouw en ik is zes gjj en mijn vrouw, is acht en onze twee vrouwen is tien. Een kapitein zei tot een rekruut, die buiten de schijf had geschoten On handige Geef met het geweer eens en let op 't is zeer eenvoudig. Hij legde aan en miste, maar zeide zonder blikken blozen Ziet ge zoo schiet gij. Nu opgepast Hij schoot op nieuw en miste weer, en riep toen «Zoo doen anderen. Eindelijk scin*t hij in de schyf en zeide op den natuurlijksten toon der wereld Zoo doet uwen kapitein Juge Kletskop hoort een getuige, Als alles wat hij zegt waar is, sprak hij tot den betichte, dan is uw geweten zoo zwart als uw haar. Als iemands geweten in verband staat met zijn haar, dan moet gij al heel weinig geweten hebben, zei de betichte. En juge Kletskop zweeg. Buurvrouw. Och, juffrouw, laat u toch niets wijsmaken, dat inenten helpt niemendal. Ik zelf heb ook een kindje gehad, dat is ook gevaccineerd, de arme bloed. Twee weken later viel het schaap uit een raam, en was dood hoor, net als een ander. Betichte, go hebt een mand met 30 kilo boter gestolen. Do rechtbank vind u plichtig en veroordeeld u tot 30 dagen gevang. Hebt ge nog iets bij te voegen 1 Och. menheer de rechter, mag het geen 15 dugcu zijn De boter was nniui margarine Op 't tribunaal Rechter, tut wetsdokter. En had de klager eenig letsel bekomen 1 Dokt r. Toen ik hem vond, had hy een lichte kneuzing onder de lin ker ooghulte, gepaard met aanzienlij e on it-rhuids b;"ei.luitstorting en zeer I -M-iyke geringe beschadiging van ÜC tpiuCliiiib Rechter, ongeduldig. Gij had toch van eerst af aan kunnen peggen dat het een blauw oog wa6, dokter Dronkenschap Zekere Willam E., Vestingstraat, te Brussel, was maandag heel den dag op zwier gegaan en kwam 's avonds dooddronken thuis. Dijnsdag morgend rond 6 uren vond men hem verhangen op de mansarde waar hij woonde. Welke schrikkelijke plaag toch Altijd dezelfde onvoorzichtigheid. Eene huisvr< uw, wonende inde Voldersstraat, te Brussel, beging maandag morgend de onvoor zichtigheid van petrol op de kachel te gieten. Eene ontploffing had plaats en op een oogwenk stond de arme vrouw in vuur en vlam. Haar echtgenoot kon de vlammen uitdooven. Doch reeds had ze gevaarlijke brandwonden bekomen. Haar toestand is zeer gevaarlijk. De Landbouwer Ven Rampelberg, wonende tegen de kerk te Zeilick, (boven Anderlecht) ging zondag avond de blaffeturen sluiten, toeu hij een geweeischot in volle borst bekwam. De ongeluk kige werd doodelijk gekwetst en stierf maandag morgend. De dader is spoorloos verdwenen. Molenbeek. Brand. Dinsdag morgend omstreeks 8 uur, ontstond brand in de groote Volksbakkerij, Koolmijnkaai, 72 De brand woedde in het achtergedeelte der bakkerij; de brandweer het ft wel een uur moeten werken, eer zij de vlammen meester was. in Antwerpen. Juist gelijk men Zondag ver toonde te,WELLE, tot afschiik der Dronken schap. In de Volkswijk, Schelleken, zekeren Wille- mans, kolporteur van Rouselare, 25 jaar. ge trouwd met Bertha De Backer, 21 jaar; Wille- maris alles opdrinken, zijn Vrouw, dreigen en slaan; zondag vond hij haar bij haie Ouders die logis'huis houden; z'hebben een kind; hij om helsde dit kind, op den schoot harer moeder, nam dan een mes en sneed haar bijna de keel af de ongelukkige kon vluchten tot op de straat en viel daar als dood. De moordenaar is aangehou den; hij zegde dat hij geen eten kreeg thuis.. De prij 1 Hij dronk den lesten eens op 1 Ze vreezen dat de Vrouw hare wonden niet zal overleven.. EEN DRONKAARD is slechter dan een beest EEN DRONKAARD is gevaarlijker dan een zinnelooze. Valsche twee frankstukken met beeld van Al- bert, Koning der Belgen 1911, alsook fiansche frankslukken, nagemaakt, werden in de omstre ken van Brussel nog al veel ui'gegeven. Dijnsdag morgend rond 1 uur, hoorde men hulpge oep uit een huis der iïassijn traat to Cureghem. Een policieagent liep er henen. Hij zag toen dat een brutale dronkaard bezig was zijne vrouw af te slaan met de stooftang. De ongelukkige vrouw was reeds vol bloed. Aan Wezcii en hoofd dioeg ze zware wonden. Een dok:er bestatigde dat de vrouw een mes steek bekomen had in de borst. Haar toestand is uiterst gevaarlijk. De man was dronken thuis gekomen. Zijne vrouw deed hem eenige opmerkingen, daarop schoot de brutale kerel in eene schrikkelijke woede en sloeg zijne vrouw half dood, Een knaap die belooft. Dijnsdag avond werd een I5jarige knaap in de Oud Kleerkoopersstraat te Brussel aangehouden. De jonge schuik had een nieuw rijwiel gestolen en stelde het te koop bij een koopman. Eerst trachtte hij een valschen naam op te geven, doch bekende eindelijk zijn naam en woonst. Antwerpen; - Ontrouwe bedienden Zekere bediende van de Banque Centrale Anversoise, werd dinsdag door klerken van de zelfde bank ontmoet en aan de politie overgele verd. Hij was in de maand September met eene som van 16,000 frank verdwenen. De ontrouwe bediende werd onmiddelijk naar het kabinet van den onderzoeksiechter opgebracht. Het geld is al verteerd. De elektriekrr.aatschappij had sedeTt geiui- men tijd vastgesteld dat een harer bedienden groot verteer maakte. De klerk had een otiomo- biel gekocht en daarop eene afkoiting van 4500 frank betaald. Adjuokt Jacobs van de 8e wijk, stelde een onderzoek in en gelukte erin den ontrouwen bediende bekentenissen te ontlokken. Hij had eene som van 8ooo frank ontvreemd. Verdvv ijning Een deurwaarder van Leuven. M. Bate, 77 j. oud, is spoorloos verdwenen. Neeisiige opzoe kingen biengen aan 't licht, dat M. Bate een tiein zou genomen hebben voor Mechelen of Brussel. Op zijö bureel lagen ten heelen hoop P p eren, wt!ke hij 's namiddags van noode had r het tribunaal. .\i t ai hiti dus voor eene moord of een 01 gtiuk. Messenger chten T~ Hooglede bij Ruisselare, vond men de 1 .cieur Dessereino, 26 jaar, in een bloedplas lig- ge.i. Hij was getrolfen dor r 5 messteken. Zijn tots'and schijn' hopei -os. De dader is aangehou- re 1. Tr« inongeval Luw. De B.U}CKelC, sllilu te Maldcgein, 47 j. oud, werd zondagmorger d aldaar door den tiein van 5 uren omvergereden. Mechelen. Gevecht I Zondag ontstond een gevecht in een koffiehuis I der statieplaats, tusschen een drietal verbrui kers, waarbij de messen hun rol speelden. Alf. Bouckaert bekwam eenen gevaarlijken messteek in den arm en zijn broerder Gustaaf zeer erge wonden aan het hoofd. Werkstaking van Rousselare. Reeds 4 weken duurt daar eene werkstaking onder de wevers. Er zijn 400 stakers die verhoo ging van loon eischen. De patroons geven niet toe. De toestand wordt zeer lastig. Er heerscht volkomene kalmte. Akelige ontdekking Aan den boord'oren te Eysden werd een doodshoofd ontdekt. Het gerecht van Tongeren l is ter plaats geweest en een geraamte werd op- gegraven. Te oordeelen naar de landen, moet het een persoon van 20 tot 3o jaar oud zijn ge- weest. Alen denkt dat er een jgeheimen moord I achter dit voorval schuilt, die plaats zou hebben gehad 70 of 60 j lar geleden. Maandag avond is in de Quellinstraatr te Ant werpen, een ottomobiel op een stootwagen van den staatsspoorweg gebotst. De voerman be kwam onbeduidende wonden. Postbedrog. De Rechtbank van Roermond veroordeelde den voormaligen postdirecteur B. van Horst, tot 2 jaar gevangenisstraf, wegens bedriegelijke handelingen met spaarboekjes. Nog een proces tegen Prinses Louiza. M Philippe, hotelmeester van Princes Louiza van België, die thans te Parijs verblijft, weid op 3o 11. gebeten door een der honden zijner mees teres. Hij was erg gekwetst aan het linkerbeen en kan niet regelmatig meer werken. Hij heefr nu tegen de PrinseJJ een proces inge spannen en vraagt 3ooo fr. schadevergoeding. 111 Spanje 44DOODEN; 80 GEKWETSTEN. Te Bilbao, in een Volks-Cinema De zaal was kroppende vol, meest Vrouwen en Kinderen, elk zag driftig uit den donkeren naar 't verlicht tafereel, als de roep opsteeg VUUR I VUUR! FUORE De Cinema stond in brand; elk sprong recht om te vluchten; maar de uitgangen waren te smal; daarop wanorde en pa niek i daarop Kinderen en Vrouwen die op elkaar vielen, die den uitgang ver sperden, die overrompeld en overtram- peld werien, zoodat er 44 dooden zijn, 38 Kinderen en 4 Vrouwen, waarbij nog 88 gekwetsten, meestal uit de werkende klas. EEN STOMME DIE SPREEKT. Een jongeling van Schlesiengrubi, Silisie, was reeds 7 jaren stom, tenge volge eener ziekte ia de keel. Dezer da gen onderstond hij eene gevaarlijke operatie die zeer wel gelukt is en waar- meê hij zijne taal herwonnen heelt. SCHRIKKELIJK TEMPEEST. Maandag woedde een verschrikkelijk tempeest boven Engeland. De schade door het tempeest veroorzaakt is schier onberekenbaar. Er is een groot getal dooden. DRAMA DER JACHT. VOOR EEN HAASJE. De 7ojarige jachtwaker Moreau, werd in een poel, te midden van het bosch van Perrecy (Frankrijk) gelegen, vermoord gevonden. Hij had wreede kwetsuren aan het hooid. Moreau had geweerschoten hooren lossen in het bosch. Hij was daar heen gegaan om wildstrospers te over vallen en is door dezen waarschijnlijk gedood geworden. VLIEGERS GEDOOD De militaire vlieger Frey is op het vliegveld van Reims doodgevallen. In het vliegterrein van Ville-Sau- vage (Frankrijk) zijn de onder-officier Lourent en zijn passagier, de soldaat Cher u ais een steen ten gtoi.degevalkn. De onderofficier is dood; de fsoldaat is doodelijk gekwetst. Molenstraat, 11, AALST De heer Daens. Wi] hoerden daar tchoone wer den, maar schoon is niet altijd goed, en het heef; mij waarlijk pijn gedaan dat de achtbare heer Van Carnve- laert, de fiere Vlaming, die de belangen van et Vlaam- sche Volk zou moeien ter harte nemen, niet een woord gezegd heeft over de gelijkheid welke dient verwezentüjkt te worden. Hij durft die gelijkheid niet vragen in het leger, door de afsdhaffing der Compagnies Universiiaiies noch in het burgerlijk leven door Algemeen Stemrecht. Hij durft zoover niet gaan dan de Regeering zelve En de Regeering Echijnt reeds ook van gedacht te ver anderen. Zij meencD eerst tot de Herziening te laten overgaan, maar daar kwam de heer Verhaegen af, het kopstuk der christene democraten, van die arme chris- tene slaven, door de ellende ged wongen onder den ijzeren wil der rijke katholieken gebukt te gaan. Ja, slaven zijn het, want geen van hen zou ooit durven van Algemeen Stemrecht in hunne vergaderingen, zoo met hij vloog selenneel buiten Welnu, de heer Verhaegen, die vroeger met den heer Renkin aan den heer Woeste verweet de grootste vijand te zijn der Volkswetten, de Volkswetten tegen te houden, gaat nu zelf uit den mond van den zelfden heer Woeste dit ongelukswoord halen Wilt gij Algemeen Stemrecht, de Vrouwen moeten er ook bijzijn I Hij zegt dit om Alge meen Stemrecht in een doodkist te nagelen. Te Aalst ook, hoorden wij de heer de Bethune tot het Volk deze taal voeren vóór de kiezingWij zijn voor liet zuiver Algemeen Stemrecht Zoo won hij vele stemmen voor den ouden autocraat. Maar hier in deze Kamer, hij ook zuigt uit den mond van M. Woeste dit zelfde woord de Vrouwen moeten er ook bij zijn 1 Maar geen enkele Vrouw vraagt dat; en hoeveel Katho lieken zijn er niet welke tegen het gedacht zijn het Stem recht aan de Vrouwen en dus al e Kloosterzusters te ver plichten ter stembus te gaan. Gij wilt Algemeen Stemrecht voor de mans niet, en gij zoudt het uit konkelfoes aan de vrouwen geven I De vrouwen hebben liever thuis te blijven De heer Buyl. Zoo is het. De heer Daens. Zij vragen het kiesrecht niet, zij vragen enkel dat hunne mans volle Stemrecht hebben, om den toestand vari hun huisgezin te verbeteren Misschien later zullen de Vrouwen ook kiesrecht vragen. De heer Buyl. In naam der gelijkheid zouden de Vrouwen ook moeten soldaat spelen. De heer Daens. Luistert, heeren der Rechterzijde, wat over een twintigtal jaren een uwer opperhoofden, de heer Nothamb hier zegde: «Hoe meer gii|u verwijdert van het Stemrecht, des te meer verwijdert gij u van jhet wer kende Volk. Verstaat gij dan niet dat het Volk Alge meen Stemiecht vraagt, niet oin u omver te werpen of te vernederen, maar om zelf uil de vernedering en ar# moede te komen. Voelt gij dan niet dat uwe handelwijze strijdt tegen d« liefde van den evennaaste Als gij uwe akte van liefde bidt, ziet ge niet dat uwe woorden vloeken tegen uwe werken Den dag der kiezing hebben de armen slechts éene slem en de rijken hebben er drie en vier. Christus en zijne Apostelen zouden maar éene stem gehad hebben en Judas vier. Denkt op de toekomst. Wilt gij nog een deel van het Volk bij u hebben, geefi het dan algemeen Stemrecht om te geraken uit de diepe ellende waarin hei gedompeld

De Werkman | 1912 | | pagina 2