oopcncle &li Uit Geut Een verblijf walgelijk vuil. Bij het hooren der voetstappen was een manspersoon met ruigen baard en vette gescheurde kleeren recht gestaan. Pu-ter Ricard, sprak Louise met doffe stem. Mijn naam is Ramoneau i ien naam hebt gij aangenomen toen gij ontsnapt zijt uit de Galeiën. Voor die u niet kennen, zijt gij Ramoneau, maar ik ken u als de schurk die mijn kind hebt gestolen ge weet het nog wel, mijn kind te Jouarrez, die sedert dien misdaad op misdaad hebt gestapeld... Ik, ikha Louise, nu herken ik u; ge ziet er rijk uit; ik ben arm en ziek willen wij het gesamentlijk leven hernemen Is 't daarvoor dat gij hier komt Met u leven Monsxr! Eerlooze misdadi ger Diefmoordenaar Wat is dat Vreest ge niet dat ik dit mes daar (Er lag een groot mes op tafel). Dit mes in mijne borst steek, sprak Louise, maar dat zal ik u beletten.. (En zij zelve nam het mes in handen); Pieter Ricard, sprak ze vlammend weg, zegde zij, of ik dood u als een razende hond; ik heb u opgezocht, ik kom bij u om u te zeggen Lataardmonsteruw misdaden zijn gekend; gij die d'oorzaak zijt van mijn onbeschrijfbaar lijdengij hebt den ouden blinden grijsaard bestolen, gij hebt den braven Portier Fabrice gedood! Gij, gij, de Justicie zal het weten, 't Gevang, 't Schavot wacht u Onmogelijk Waarachtig ik zou mij niet verlagen nog bij u te komen, monster; maar voor de eer eener achtbare Familie, door mijne schuld in verdriet gedompeld, daarvoorPieter Kicard, wat kiest gij? Het Land verlaten of op 't scha- vot uw misdadig leven eindigenHa, boos wicht Gij beeft thans j Ja, gij boezemt mij afgrijzen in Erfdeel-Breemaeker Een Bureel Visart, Kuzelte en Standaert De Tooveraar. Weet ge wat de gewapende Vrede aan Duitschland kost 726,800,000 marken of 1 milliard fr. 1000 mil- lioen per jaar. 't Gaat goed zei de Matroos en zijn Schip zonk Te Brussel is opvolger genoemd van M Tinell, in de groote Muziekschool, zekeren heer Duboishij leest 't Muziek gelijk zijnen Vadrons. Ze spraken van Giison, ook een groot vernuft, maar Gil- son is liever Opzichter. O musica, troost, vreugd en verheffing der Volkeren. Maar 't is te LEDE dat er schoon Huizen komen op Markt en Statie, in Vlaamschen trant en met het frissche lachende groen der Velden. O groene Vlag, o kleur der weide. Waar het huwelijk een handel is, komen beide partijen bedrogen uitTe GENT is 't Belfort bijna hersteld. T'ERPE bij Aalst, mogen ze met recht en rede fier zijn ©ver hunnen Beeldhouwer De SomerWELLE mag een jaar lang spreken over 't Concert van Zon dag, zoo wonder wel geluktde mannen van over den Rhijn loven en danken het Amerikaansch gastvrije huismaar over Gent had ik nog iets te melden na melijk dat de Republikeinsche Gemeenteraad van Parijs te Gent is aangekomen dat Liberaal en Katho liek in den hoogsten Gaudeamus was, na een spijste- ring zooals vroeger t'Aalst in 't Hotel den Vetsak op de Groote Markt en na een wederzijdsche bewierroo- king zijn ze naar den Grooten Theater gegaan. Weldaden kunnen een pijnlijken indruk achterlaten, als ondank volgt. Menigeen is tegenspoed ten zegen geworden. 7901 Kooplieden en Nijveraars van Charleroi en omliggende richten een Verzoekschrift tot de Wetgevende Kamers, opdat de algemeene Werk staking zou voorkomen worden door een wijze oplos sing der Kiezings kwestie. Waarom niet? Nademaat Algemeen Stemrecht et' toch moet komen. Wat moet zijn, moet, zei 't Meêken van 100 jaar en 't gaf haren geest. Zoo ook de oude Bewaarders. De Fransmans zijn terug van de tweede Campagne; d'ander week zag ik er in Aalst, ze waren uit 't Land van Dendermonde, en trokken de Statie uit al zin gende Wij vragen aan de Kamerleden Aanhoort de vraag van Pieter Daens. 't Is te zeggen, een beter tijdstip voor het Stemrecht. Fransmans, in 't kort Grooten Arroiulissemenlsbond in Aalst, 'k geloove den lesten Zondag van December. Zaturdag in 't Lokaal een Fransman mij zegde De Campagne voor de Betteraven is extra lastig geweest; ze waren in den grond geworteld wat men vroeger op 5 weken deed, nu was er 7 weken werk aan maar de fransche menschen waren braaf op de Hofsteêzij hielpen meê en gaven mebotten een botteiijeken wijn, 't was een klein Hofsteê. Een klein Hofsteê Ja. Hoeveel koeien 8 k 10. Hoeveel peerden 3. En ge noemt dat een kléin Hofsteê Och, ja navenant d'andere. Wat zeggen ze daar van ons Stemrecht? Dat ze niet verstaan hoe de Belgen alzoo willen stemmen Of dat nu nog d'oude Belgen zijn uit Julius Cesar en d'oude Vlamingen van den slag der Gulden Sporen... Dat zij alzoo niet zouden willen stemmenEn als zij hoorden dat het kiezing was den 2 Juni, als wij in Frankrijk zitten, dan riepen zeC'est un affer de vórieus et de coquin Ze zouden het met Fransch Werkvolk zoo schoon niet hebben 1 Fantasia Gewone Te bekomen in ons Bureel Groole keus l\el verzorgd. Matige prijs. Te bekomen in ons Bureel STANDAARDWERK behelzende de Geschiedenis der Kristene Volksparty, het strijden en lijden van Priester Daens van d'ander Stichters, Aanvoerders en van alle Demokraten. Keukenhoeken. ligt. Denkt toch niet het Volk hertelijk bij u, omdat het verplicht is bij de Katholieken te werken. In zijn hert is het tegen u, omdat gij drukking en geweld uitoefent. Gij doet schrijven in den Afrosser dat onze werk vrouwen bij den slachter kunnen gaan om de beste stuk ken vleesch te koopen. Dat is valsch I Dat is leugen en laster Hoe wilt gij dat ons Velk met hongerloonen van fr. 3,10 of 3,2U zijn talrijk huishouden voede, zijne hu welijksplichten vervulle en de lage bekoringen wedersta Mijn broeder, Priester ©aens, zegde het hierHet leven van de heidensche slaven was onder stoffelijk op zicht beter dan dat van onze arme Werklieden. Wat zien wij hedendaags Die arme menschen moeten 's morgens vóór 4 uren opstaan, door regen, wind en sneeuw en soms met 1 dige maag naar de statie trekken, waar zij zeifs geen schuilplaats vinden om den trein af te wachten. Zij komen dan om 7 of 8 uren aan te Brussel, waar zij ai dien rijkdom en ai die weelde zien. Na elf, twaalf uren en soms meer geslaafd te hebben, k? °ren zij naar huis, waar zij zeer laat in den avond aan- men. Is dat niet een verschrikkelijk leven En was de toe stand der heidensche slaven niet beter onder stoffelijk opzicht Is het noodig u te wijzen op de 60,000 Franschmans die ieder jaar uitwijken om in den vreemde het brood te gaan zoeken voor vrouw en kinderen En gij komt aan die menschen vragen het Vaderland te verdedigen. Is dat een Vaderland Wij zeggen, zoolang het Volk al werkende moet hon ger en ellende lijden, zoolang het niet algemeen Stem recht heeft, den sleutel der Volkswetfen, onthouden wij Ohs en stemmen niet voor de verzwaring der krijgslasten. Toen het m ervoudig Sremrecht werd ingevoerd, zegde de heer de Smet de Naeyer dat die wet doodgeboren was, en de heer Woeste voegde erbij Tusschen Alge meen Stemrecht en Meervoudig Stemrecht is er slechts een barreel van karton Welnu, dit barreel bestaat nu reeds sedert twintig jaar, en om dien barreel van karton weg te krijgen werpt gij het werkende Volk in de bedrei ging van algemeene werkstaking. Heeft het Volk onge lijk en mag de heer Van der Velde niet zeggen, met overschot van gelijk, dat zij nie s bekomen, die verdrukt en miskend blijven, ongelijk zouden hebben nog langer in zulke armoede en vernedering te leven En gij, Katholieken, die alles uitzoekt om het Volk onder uwen dwang te houden en Stemrecht te weigeren waarnaar het Volk snakt gelijk een dorstig hart naar eene frissche waterbron, gij staat te zuchten en te beven wanneer het Volk den kop opheft en met heer Woeste roept gij uithet is de revolutie 1 Kent gij dan de geschiedenis niet van al de Volkeren Weet gij dan niet dat nooit een Volk iets bekomen heeft tenzij door geweld Het monster der ikzucht dat in alle harten leeft en in uw hart heerscht, kan maar getemd worden door de bedreiging. Maar wanneer het Volk tegen u opkomt, wanneer het, ten einde geduld, tot Algemeene Werkstaking zal overgaan, wat zult gij dan doen De heer Anseele. Er op schieten. De heer Daens. Waarlijk, indien de spaargelden opgeïten waren, indien tusschen allerhande puinhoopen, de menigte van 't Volk moest tot plunderen overgaan, zou de Mmis er van Oorlog waarlijk durven doen schie ten op het Volk De heer Anseele. Ja I ja 1 De heer Daens. Zou hij den rechtveerdigen Volks wil durven doen versmooren en versmachten in een bloedbad Ha 1 Kaioholieken, luistert toch niet naar oude koppige Volkshaters, maar geeft gehoor aan de stem van Godsdienst en Vaderlandsliefde I Luistert naar mannen gelijk aan opperhoofd Nothomb, naar Ministers van heden, die over 20 jaar zuiver algemeen Stemrecht voor stonden, en weet wel dat ai het eerlijk, onschuldig bloed tegen de rechtvaardigheid vergoten, zou neervallen op uw hoofd en uwe partij, gelijk het gebeurde bij de oude joden 1 (Zeer wel I links.) teiAWft. De Landwatht, die schrijft dat de Kristene Democraten niets kunnen, i maar niet laten kan vragen te stellen over de School- wet, om zoo mogelijk verdeeldheid te brengen in onze rangen, dat schijnt hem genoegen te doen; wij zullen ook eens iets vragen. De Landwacht die altijd tegen de verzwaring van krijgslasten heeft geschreven, zwijgt nu als vermoord; eindelijk woensdag 20 November, verschijnt een ar tikel de. krijgskwestie. Gjj kunt wel denken dat het vertrouwen stelt in het Goevernement; ook wil hij rechtzinnig dat er van de eene familie niet meer zonen zouden moeten optrek ken als van de andere; maar sprekende over de las ten die de Militaire wet zal medebrengen,dat heelt ons diep getroffen, met verbazing geslagen. De schrjjver van de Landwacht zegt wij zouden willen dat huis gezinnen die geen soldaten leveren, kinderlooze hu welijken, en deze die enkel dochters tellen; ook de vrijgezellen met een bijzonde:' taks te heffen. Dus al gemeene soldatendwang, ook algemeene belasting. Wat dunkt u, getrouwde menschen, die de Heer geen kinderen verleende; de JLandwacht wil daaro» met bijzonderen taks treffen. En gij, Moeder, die aan de wereld enkel dochters schonkt, zult ook getroffen worden. En dan de vrijgezellen, oude jongmans, die dolende misschien zonder bestaan, in de boeren schueren moet slapen, een bijzonder taks andere die geen vrouw hebt gekregen of die misschien door 't nood lot getroffen, of uit liefde tot uwe Ouders de liefde hebt moeten breken, een bijzonder taks voor u. Menschen, wat dunkt u Maar, Landwacht dat is verschrikkelijk, wraakroepend, maar moest uw hui chelend schrijven door de behouders gehoord wor den om aan de klimmende belasting te ontsnappen. Zie en dat is de vraag die wij u willen stellen Zullen dan ook de Priesters enReligieuzeu getroffen worden? Th. V. W. Zoolang op weg. Ik heb met advokaat Feion gespro ken al de stukken liggen nu bij den Notaris, zoodat de derde en laatste uitdeeling gaat geschieden. voor d'Ongevallen en 't Soldatengeld is ingericht ten lokale Demokratie. Lange Zoulstraat, Aalst, zetelteiken Zaturdag van 8 tot 10 ure, eiken Zondag van 10 tot 12 u. Ook voor 't Pensioen. Is M. Jan De Neve daar niet, tuen kan hem spreken en raadplegen te zijnen huize, eenige huizen verder, de Markt op. Na 't lezen der redevoering over algemeen Stemrecht, dosr Priester Fenteyne, dachten wij dat de 3 groste Volksvrienden en belovers van Brugge ook zouden op het tapijt gesprongen hebben, gezien hunne beloften die zij gedaan hadden binst de kiezingen. Doch zij zwijgen alle drie. in Brugge verklaren zij hen in hunne gazetjes en mee tings voor Algemeen Stemrecht en roepen hunne be taalde kiesdravers dat zij ook het AlgemeeH Stemrecht zullen geven, en te Brussel in de Kamers, moesten zij hen koes houden en zullen zij zelf tegen het algemeen Stemrecht stemmen. Wat zeggen de kiezers van het arrondissement Brugge nu van die belovers en volksbedriegers 1 De Volkseeuw, Landbouwers Niet ver van Rome woonden eens twee De een was vlijtig, de ander lui. Toen nu het land van den eerste veel had voortge bracht, werd de ander, die op het zijne zoo weinig zag staan, afgunstig. In plaats van 't aan zijn luiheid te wijten dat zijn veld zoo weinig voortbracht, ging hij naar den Rechter en klaagde den vlijtigen Buurman aan. Die man, zegde hij, is een tooveraar en door tooverij en lee ijke kunsten weet hij van zijn land zooveel te tiekken. Nu liet de Rechter den vlijtigen Boer ontbieden, om zich te verantwoorden. In het eerst begreep de Boer de zsak niet recht. Doch weldra werd hem alles duidelijk. Hij belaadde een wagen, ging daar zelf opzitten en reed naar Rome, tot den Rechter. Gij zijt een Tooveraar, zoo ik hoor, sprak de Rechter zeg mij welke toovermiddelen gij gebruikt. Heer Rechler, was't antwoord, ik heb ze al meêge bracht. De Boer ging heen. Al het Volk wachtte nieuwsgierig af wat komen zou. Weldra keerde de Landman terug met een paar mannen. Deze en hij zelf droegen een spade, een eg, en ander landbouwgereedschap Zie. sprak de Boer, daarop wijzend, dit zijn mijn too vermiddelen en andere zijn deze en daarbij liet hij zijn vereelte handen zien. Tegen zulk een looverij heb ik niets, sprak de Rechlerga gerust naar uw huis. Ik hoop, dat ge nog lang zco looveren zult. t 6 BELGISCHE NEGOCIANT Of tafel van rekeningen 1,50 HUISHOUDING EN LANDBOUW of raadgevingen envoorsehriften, door Rector Van den Bosch 1,50 HANDBOEK VOOR LIJDENDEN of genezing zon de Geneesheer, door Rektor Van den Bosch 1,50 INHOUDSMETING van het rond hout en het ge wicht van het ijzer, zeer dienstig voor Boschwachters, Houtkoopmans, Schrijnwerkers enz. 1,00 Ontdekking van Amerika 0,75 't Hoek van RASTOOR KNEIPP of het leven van den wonderbaren man, alsmede voorscbrifien en Raadgevingen over voedsel en kleeding, alsook om te verkloeken en te genezen door het water. 4' uitgave. 0,70 too kaartjes (lijnen Bristol) in een prachtdocuje kosten slechts Prijs in 't Bureel genomen of afgehaald 1,00 ROZA VAN TANNENBURG, vourbeeld van kinder liefde 0,75 Leven van Genoveva van Brabant 0,75 DE VERSTANDIGE HOVENIER 0,75 JAN DE LICHT en zijne bende, naar de echtste bronnen bewerkt door E. Ternest 3,00 De Schaduwbeelden met de hand 0,50 De nieuwe Troost der Armen 0,50 Leven van ThyL Uilenspiegel 0,5# THOMAS MORUS, Kanselier van Engeland 0,40 MARIA VAN BRA3AN1' 0,40 DE MENSCHENHATER 0,40 De Kunst om tot het Volk te spreken 0,60 Het nieuw TOOVERBOEK 0,75 LOTGEVALLEN VAN ROBESPIER 1,00 Het spaarzame Keukenboek door CauderlierWie mij zal lezen, zal koksbaas wezen. 4,00 Kleine Cauderlier, i,nO Gebakken en Confituren, door Cauderlier. 2,00 De Belgische Keukenboek 1,00 Warme en koude Bowl's en van eenige warme en koude dranken 1,00

De Werkman | 1912 | | pagina 3