Loopende Nieuws Denderhautem Turksche wreedheden Stoffelijke schade. Wapenstilstand. - Vrede. In den Gemeenteraad >an Brugge der noemtzij ontneemt mij alles en laat mij arme 40 duizend franken En als ze version- don zijn, dan De deur gaat open en die intreedt, wie is 't De oude Ramoneau, (inderdaad, niemand an ders dan zijn Vaderzonder dat hij het wist! Ha, zegde hij, mijne beleefde groeten - Wat is er Wat komt gij doen Onze rekening effenen Heb ik u niet doen helpen om den jongen heer in de Seine te doen werpen Ge blijft nu Graaf Laat mij gerust Voor wie houdt ge mij Voor een gek I En ik zie dat ge rijk zijtDat geld, we gaan het eerlijk deelen Ziehier uw deel in deze beurs En het ander, die bankbrieven Wilt ge mij bestelen Pieter Ricard, ik dacht u eerlijker! Aan mij dit geld I Blijf er. af, oude schurk Wat zegt ge Zijt ge beter dan ik Als alles klaar komt, geraken wij niet onder het zelfde mesDat geld hoort aan mij Ik neem het Achteruitschreeuwde de jonveling, ter wijl hij op hem sprong om zijnen schat te ver dedigen Ramoneau werd doodsbleek, zijne spieren vertrokken zich krampachtig, én uit zijn grijze oogen sproot een onheilspellend licht. De jongeling ging roepen Dief, diefMaar Ramoneau greep hem bij de keeleen woe dende worsteiing had plaats; beiden rolden op den grond nu had de jongeling den ouden boef bijna onder zijn voeten, den knie op de borstdoch Ramoneau trok zich los en greep den jongeling bij de keelde ongelukkige voelde zijn hals vastgedrukt als in ijzeren ban den, de adem ging hem ontbreken, een rente- lend gehuil steeg uit zijne keelRamoneau hield zijn hand op den mond de jongeling beet in die hand dat 't bloed eruit sprong toen haalde de oude een groot mes te voorschijn en Deelt uwe eerbied. Fantasie Gewone Groote keus Matige prijs. Net verzorgd. Te bekomen in ons Bureel STANDAARDWERK behelzende de Geschiedenis der Kristene Volkspartij, het strijden en lijden van Priester Daens van d'ander Stichters, Aanvoerders en van alle Demokraten. keukenboeken. 't Licht schijnt in de duisternissen en het V@Ik zal het begrijpen. Ik lees in een Zwitsersch blad Ik heb Asboa gezien, een der talrijke Dorpen door de Turken in brand gesteken het ligt gansch In puin, geen levende ziel is gebleven de Tnrken hadden niat enkel de huizen in brand geileken, maar de weerlooze inwoners vermoord als ik toekwam, werden 10 lijken Ingedolven ik heb een kind gezien van 1 jaar, het wezen half verbrijzeld door den kolf van een geweer of 'ne voetstamp, daarnevens lag een dochterken van 6 a 7 jaar doorstoken met een bajonnet. Tusschen de puinhoopen liggen overal lijken. Alles werd uitgeroerd, behalve 10 jonge Doch'ers door de Tnrken meégenomen. Een 80lal inwoners waren gevlucht in de Kerk. De Kerk werd gesloten en in brand gestoken al de onge- lukkigen vodden er de dood in Te Asboa had ik voor Leidsman een Ouderling hij weende toch zoo pijnlijk zijne tranen verscheurden mijn hartalles had hij verleren Familie, goederen, alles. Te Saraï hadden de Turken den tijd niet te moorden maar de kleine grieksche kerk moest het bekoopen alles werd kapot geslagen, geschonden ?n bevuild geen enkel heilig beeld bleef gespaard, 't Is afschuwelijk. Men spreekt dikwijls van schade door Werkstakingen, maar de Oorlog heeft millioenen en millioenen franken doen verliezen aan der. handel en de papieren waarden van alle Landen der Wereld. In de Balkans en In Turkijë ligt de Handel gekraakt voor lange jaren. Te Salonika hebben de g'Allieerden 25,000 Turken krijgsgevangen genomen o. w. 1000 officieren, daarbij 70 kano s, 30 mitraiileusen, 1200 trekpaarden, 800 ossen en 75,000 geweereu... 't Is een vracht om meê te nemen. Zondag liep 't gerucht dat de wapenstilstand dijnsdag ging geteekend worden. In Belgrado had men goede hoop. Maar de Turk is zoo valsdh in alle geval, hij kan niet voort. Andrinopel is uitgeputhet gewoon ration wordt enkel alle vier da^ep ge even. Den Turk zou willen afstaan al de Steden die ingenomen zijn maar de Bulgaren houden straf aan Andrinopel. De voorwaarden van der. wapenstilstand zouden zijn Elk zal blijven waar hij is De belegerde plaatsen Andri nopel, janina, Sintari, zuilen dag per dag bevoorraad worden. Eilanden en Haven zullen open zijn aan ver sterkingen zal geen hand gestoken worden. In geval van niet overeenkomst zal men 48 uren op voorhand ver wittigen. De plenipottentarissen zijn Voor den Turk Halim Pacha, Redkid Pacha en Kolonel Ali-Riza. Voor de Bul garen M. Sav of, M. Danef en M. Tchapratchimof. (Er zou mogen 'ne Prijskamp zijn, om dien naam uit te spreken.) is zaturdag een korte zitting geweest. Raadsheer Minnebo beriep zich op al de Leden dat hl] gezegd heeftGij verwijt mij vroeger het Armbureel noo- dig gehad te hebben gij exploiteert dus het Armbureel (uitroepingen) tegen mij. Die laatste woorden staan in 't snelschrift maar niet in 't officieel Verslag. Een der Raadsheeren had Minnebo leugenaar genoemd dit staat er ook niet in. Minnebo bevestigde dat hij aanstond» erbij gevoegd had Oe zult dat pletten. Ge ziet dusZe liggen op den loer... Juist gelijk t'AalstAls er spraak was In den Raad van Broodrooverij, 5 k 6 Katholieken riepen Zijn wij Broodroovers I Laat ze maar doen Olie drijft boven. Al wie «Landwacht» van Gent leest moet voorzeker bekennen dat het andera niets doet dan alles bespreken. In alles steekt het zijn neus of het er verstand van heeft of i niet. i In het nummer van Donderdag 28 november schrijft het «Indien de geuzen Inderdaad eerbied hadden voor i elks overtuiging en voor den Godsdienst, dan zou overal i vrede heerschen, dan zou elkeen kunnen handelen naar de stem van zijn geweien, want de overgroote meerder heid der Belgen gelooft nog aan God, voelt zi|ne stem spreken in zijn binnenste, en aan deze stem niet te kun nen gehoorzamen is eene bron van kommer, last en ver bittering van 't leven. O I «Landwacht» moet niet schrijven over de geuzen, het mag volkomen toegepast worden aan hare katholieke bewarende partij. Welke folteringen brengt de katholieke Partij niet toe aan onze kristen demokratische overtuiging Nochtans wij zijn kristen zoowel als zij wij zijn leden van denzelfden Godsdienst. Ja, indien de bewarende kliek eerbied had voor hare democratische geloofbelljders er zou meer vrede heerschen. Tegenover onze overtuiging moeten de katholieken geen eerbied gevoelen. Ze moeten maar eerbied hebben voor hunne beurs. Welke beschimpingen zijn er aan onze demokratische strevers niet toegebracht 3ij voor beeld in Aalst aan Priester Daens, wanneer men zijn beeld In brand stak aan advocaat De Backer, die opent- lijk vervolgd werd tn die het onderwerp was in verschil- Üge gemeenten op den predikstoel. Dat was al eerbied dat men over had voor onze demokratische overtuiging. Aan Pieter Daens, heden volksvertegenwoordiger, hoe veel processen zijn hem niet aangedaan Hoe wordt hij héden nog beschimpt al zijne kristelijke plichten te ver vullen Dat ook is eerbied die de bewaarders over heb ben voor onze overtuiging. A Hoe zoudt ge dan willen dat de geuzen eerbied hebben voor onzen Godsdienst, dat kan niet, aangezien de be waarders tegenovergestelde voorbeelden geven. Zij welke geen deel maken van onzen Godsdienst zouden moeten eerbied gevoelen voor de overtuiging, terwijl zij katho lieke bewaarders de overtuiging hunner kristen demokra tische broeders met de voeten trappen. Woorden wekken, Voorbeelden trekken. Wij, kristen demokraten, handelen volgens de stem vaa ons geweten, onze stem spreekt in ons binnenste van God. Er is bij ons geen kommer, last en verbittering van 't leven, maar bij de katholieke bewaarders is zulks geen oogenblik zijn ze zonder kommer, nacht en dag zijn ze bezig aan 't zoeken hoe ze de demokraten zouden kunnen uitroeien. Maar dat kan of zal niet, want ons doel is ede ler dan dit der bewaarders. Welke list moet het zijn en welke verbittering voor d» bewaarders, na alles aangewend te hebben nog te leur gesteld te worden 1 Dat moet hen het hart knagen, dat kan hen niet met rust laten. Willen zij gerust zijn en dat er vrede heersche, dat ze hunne plichten kwijlen als ware Kristen, maar niet den Godsdienst gebruiken voor het vullen hunner beurs of om hunne kristen demokratisch* broeders te verachten. Goede Kristen eerbiedigen Kristene broeders 1 Poitschfinne. «i •i Visleteaarten ioo kaartjes (fijnen Bristol) In een prachtdoosje kosten slechts - Prijs in 't Bureel genomen of afgehaald 1,00 ROZA VAN TANNENBURG, voorbeeld van kinder liefde 0,75 brLeven van Genoveva van Brabant 0,75 DE VERSTANDIGE HOVENIER 0,75 JAN DE LICHT en zijne bende, naar de echtste onnen bewerkt door Ternest 3,00 De Schaduwbeelden met de hand 0,60 De nieuwe Troost der Armen 0,50 Leven van Thvl Uilenspiegel 0,50 THOMAS MORUS, Kanselier van Engeland 0,40 MARIA VAN BRABANT 0,40 DE MENSCHENHATER 0,40 De Kunst om tot het Volk te spreken 0,60 Het nieuw TOOVERBOEK 0,75 LOTGEVALLEN VAN ROBESPIER 1,00 BELGISCHE NEGOCIANT Of tafel van rekeningen 1 50 HUISHOUDING EN L NDBOUW of raadgevingen envoorschriften, door Rector Van den Bosch 1,50 HANDBOEK VOOR LIJDENDEN of genezing zon de Geneesheer, door Rektor Van den Bosch 1,50 INHOUDSMETING van het rond hout en het ge wicht van het ijzer, zeer dienstig voor Boschwachters, Houtkoopmans, Schrijnwerkers enz. 1,00 Ontdekking van Amerika 0,75 't Boek van PASTOOR KNEIPP of het leven van den wonderbaren man, alsmede voorschriften en Raadgevingen over voedsel en kleeding, alsook om te verkloeken en te genezen door het water. 4e uitgave. 0,70 liet spaarzame Keukenboek door Cauderlier Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen. 4,00 Kleine Cauderlier, 1,00 Gebakken en Confituren, door Cauderlier. 2,00 De Belgische Keukenboek 1,00 .-jWarme en koude Bowl's en van eenige warme en «rade dranken 1,00 T'AALST werd zaterdag op de Varkenamarkt ge vochten door twee passanten zoo wild dat men moest 'ne zak over hun hoofd trekken, om ze wc» te krijgen wie lost dit raadsel op. Te GENT is Zondag i5 December een Congres in 't Vlaamsch Huis, St Baais plein, over den VI.AAMSCHEN SOLDAAT BIJ HET LEGER. Zeer merkweerdig, om rouren 's mor- gends. Alle Vlamingen zijn uitgenoodigd. Ben dag m ledigheid vet moeit meer dan een slaaplooze nacht. Te KORTRIJK begint Vlaamsch in den Gemeenteraad te bomen, dank aan de Am-bachtsmans die er zetelen. Te BRUGGE doen Priester Fonteyne en Minnebo kloek en fel het Vlaamsch weerklinken in de Raads zaal. Breydel en De Koninck staan nu nog zeer gaarne op de Groote Markt. Geen Taal, geen Vaderland. In Taal vreemden praai, 't is zot en kaal. In TURKIJE spreekt men van een Militaire Republiek. Nazin Pa cha, die 7 jaar vast zat onder Abdul Harnid, is nu we derom aangehouden. 400 jonge Turken zijn aange houden... De jonge Tuiken van Sottegem mogen dus hun hand kussen. Waar geen zelfverloochening, Is geen ware grootheid. Tc BILBAO, Spanje, zijn ver schelde Moeders zot geworden door de katastrof in den Cinema. Er valt op te passen met die Cinema's, we gens veiligheid en zeden. Zielspest slechter is dan li- chaamspest. De Tifus woedt erg in Westfalië, 40 ge vallen zijn bestatigd in Aken, Aix-la-Chapelle. Mevrouw Fouseka, Presidentinne van Brazilië is zater dag noen bezweken, 't Is elk zijn beurt, de dood nooit zeurt. Staats-Minister Beernaert zaliger, die zijn salons vol kostelijke schilderstukken had, heeft ze ver deeld tusschen den Staat, de Steden Brussel, Ant werpen, Brugge en Oostende. Met geluk en goeden wind vaart men wel, al is men blind Zooveel huizen, zoo veel daken, zooveel monden, zooveel smaken. Droeve stukken De Belgische RENT daalt gedu rig en is gevallen op 79 Ir.. Zwaar verlies voor ontel bare kleine menschen. De Stadsloten, na lang gedaald te hebben, houden hun standpunt. De Maatschappij De Kunstminnaars geeft hare eerste Avondfeesten Zondag aa en Woensdag a5 De cember (i* Kerstdag) ten lokale van C. Van den Brempt, Dorp. Men voert op het onovertrefbare drama DE SCHEIDING in 4 bedrijven en 6 tafereelen EEN DRUKKE MORGEN blijspel rn een bedrijf. VOOR DE KIEZING. Het klein Belgenland wordt In een lusthof herschapen, (n eens is er geld in overvloed om het lot van iedereen fe verbeteren. Het regent deptchen in de woning der Staatsbedienden. Deze worden den opslag beloofd Pen sioenen aan anderen ofwel hier of daar een geed postje. Aide Staatsbedienden zijn verheugd.Velen zelfs verblind, vergeten hunne echte verdedigers en weldoeners en stem men voor een groep mannen met twee aangezichten. Nochtans, zy waren geen uitzonderingen der Schep ping, neen maar het tweede aanschijn, en wel datgene hetwelk naar 4e werkman gericht was, was een visaglè en't geen het sprak was niets anders dan de woorden van den geldduivel, maar het deed hen toch de schijven winnen.' NA DE KIEZING. Twee maanden gaan voorbij. Van opslag, pensioen en postjes, daar wordt nog weinig van gesproken. Som mige Staatsbedienden beginnen reeds hunne stemmen te beklagen. Godweet, denkïn zij, was het weer niet al bluf dat z'ons In de ooren hebben geblazen maar 't kan nog ko men, eens de Kamers heropend zijn. De Kamer gaat open... Elk springt naar een dagblad... Wat zien zl]? Hemel, de brave goedhertige Minister de Broquevllle geeft zijn ontslag i?)... Hij laat de ijzerenwegbtdienden varenen wordt Minister van Oorlog. Heeft hij soms niet te veel beloofd Is het kommedie Nessio. Ik weet er niets van Maar waar zijn de grondige redens, lezer M. BETHUNE LODEWIJK. Vóór de Kiezing, hij locpt bij Jan, Pier en Paul Mijn heer, Ik ben Demokraat I Daens is 'nen Demokraat voor zijnen zak Ik alleen ben de goede kristene weldoener van 't werkende Volk. Ik ben voor algemeen Stemrecht, het is rechtvaardig. Ik ben voor werkerspensioenen, dat is maar schoon I lk heb voor duizende menschen in de weer geweest 1 Gij zult voor mij stemmen, niet waar 1 Hij komt voor de eerste maal in de Kamer. Van pen sioenen gaat hij niet open 1 Voor algemeen Stemrecht Is hij nog, maar de vrouwen moe en er al bij zijn (1« bedrijf van het comediespel) Ja maar, vriend Louis, als vader Woeste niet wilt, wat gaat gij dan verrichten (2« bedrijf) Zwijgen, zeker, en siiliekens papaken zijn goesting doep. Diezelfde man gehoorzamen die gij eens meende den grond in te booten, zoo gij zegdet. Ja, Woeste, de weldoener van de verkman heelt u dat wei laten zeggen op kiezing, om 4000 ballen In uwen zak te kloppen, maar nu is dat gedaan zulle jongen 1 Gij zijt gekozen en nu valt er te gehoorzamen. (3e bedrijf) Kiezers, denkt er aan voor eene naaste maal. Een jonge Democraat.

De Werkman | 1912 | | pagina 3