De Gaz. Mengelingen Rampen- Misdaden-Ongelukken De ood rijders j Buitenland Zoo erg niet Toch voor iets goed Goede raad is duur. Op het platteland Dat was de kwestie 1 Bij den Bakker Voor uwe Yisielkaarten wendt u tot ons Bureel Vraag gericht tot den Heer Minister van Oorlog -• Ziehier wat de zelfuitbating oplevert in eene stad als Brussel. En wat leert ons daar het bilan 1. Dat de gaz daar geleverd wordt aan" 13 en aan 10 centiemen. 2. Dat de verlichting der stad niets kost. 3 Dat men jaarlijks, op het aangewende ka pitaal van 25 millioen, na betaling van den in trest van 2 1/2 nog een millioen afkort op hel geleend kapitaal. 4 Dat er na dit alles nog eene netto winst van 1 millioen 337 duizend franken jaarlijks overblijft. veel jaren, stond daar ook, namelijk M. Ger- vais die zijn kind bij Louisa had aanbesteed. Hij ontblootte het lijk, onderzocht de won den, deinsden achteruit, keerde terug en riep eensklaps Burggraaf, dat is uw zoon niet Mijn zoon niet Dat is uw Zoon niet M- Dokteur, ge zegt dit om mij le troos ten; hoe zou ik mijn Zoon niet herkennen Och er is geen twijfel aan Mijn arme Zoon ligt daar vermoord, ik had nijg over hem te klagen, maar toch bleef ik hem beminnen als mijn kind, mijn eenigeZoon Burggraaf, ik zweer het u Bij de Ge horte van uw kind heb ik op de borst een roode vlek gezien. Inderdaad, 't is een Famiiievlek, 'k heb ze met al de Merville's. En op 't lijk Is die vlek niet,overtuigt er u van De Burggraaf naderde het lijk en riep In derdaad inderdaad Hier is die vlek niet Och God och God wat gebeurt er loch Welk vreeslijk geheim Wie zal het opklaren ik ikriep een Vrouwenstem. Het was Louisa, de ongelukkige Vrouw, die ook biigesneld was. Mijnheeren, riep zij uit, heeren der Justi tie, de vermoordde jongeling is mijn Zoon, mijn eenig kind, dat mij eilaaszooveel droefheid heeft veroorzaakt En waar is mijn zoon mijn eenig kind M. de Burggraaf, binnen eenige uren ziet gij hem terug, waardig van u, Waarom aanstonds niet Ik bid u, Iaat mij geworden 't is mijn geheim Vrouw, zoo sprak de Prokureur des Kei zers, voorde Justicie moogt ge geen geheim- hebben Spreek, zeg de \Vaarheid Nu niet, Mijnheer Jin Klaas Uwe vrouw is reeds vier ■aanden ziek; dat moet u reeds een hee- l§n boel geld geko6t hebben Pier-Louis. Bijlange niet 1 Als zij gezond is, heeft zij voor kleederen en noeden veel meer noodig De vrouw van eenen koster was bezig met knoppen te naaien aan de broek van etn harer zoontjes, toen eene gebuur- vrouw bij haar kwamen eene doos vol knoppen in 't oog kreeg. Maar zie, zei deze, ik zie daar knoppen liggen die ons toebehooren zij zijn van den frak van mijnen man. Dat kan wel, zei de kostersvrouw, wij hebben die alle gevonden in de scha len der kerk, en ik dacht dat die knop pen toch voor iets moesten dienen daarom.... De gebuurvrouw was weg. BELANGRIJKE DIEFTE. AANHOUDING. De policie van Brussel vernam dezer dagen dat een vreemdeling poogde aktiën eener Bel gische maatschappij te verkoopen aan 2,000 fr. wanneer ze heden 3,000 fr. staan. In Juni 11. werden 3o zulke titels ontstolen aan ridder Van Tieghem de Tinberghe, burgemeester van Heysden, tegen Gent. De policie vernam ook dat de vreemdeling titels ging te koop stellen in eene herberg rond de Muntschouwburg. Op dezelfde uur kwam de policie in de herberg en hield den verheeler aan. 't Is een Italiaan. Hij beweert den dief niette zijn der titels. Nochtans werd hij opgesloten. Bandietendaad te Brussel. Zondag nacht gingen Mr en M* V., Fransch- mans, langs de Abattoirlaan, toen zu eensklaps door 4 kerels werden vastgegrepen. De man werd ten gronde gesmeten en men ontnam hem zijn portefeuille en gouden uurwerk. Dan namen ze de vlucht en verdwenen spoorloos. Onvoorzichtigheid duur betaald. Maandag avond, op de Anspachlaan, aan den hoek van de Greuystraat, sprong een 7bjarige ouderling van den tram alvorens deze stil stond. De oudeiling viel ten gronde en brak zich den schedel. In eene apotheek ontving hij de eerste zorgen en terwijl raen hem naar het hospitaal voerde bezweek hij. ROOKEN IN T BED. Slecht, vuil, gevaarlijk. Zekere Sussen P., 36 jaar, Andeilccht Brogiiezs'.j.at, had die dwaze gewoonte. Donderdag avond, Sussen komt laat thuis, hij wil nog ten pijp rooken in zijn bed. Rond 3 en half, een Gebuur ziet rook en vuur, roept sllarm, er wordt in de slaapkamer gedrongen. Daar ligt Sus cp zijn brandende bed. Men trekt er hem af, men brengt hem in i opene lucht, maar aan Sussen is geen leven te Manus zond een frank en kreeg het J zien. Al de meubels der kamer zijn tot polver volgende antwoord jj verbrand. Vrijdag was Sussen tot zijn zeiven ea Doe lijk ik en zet ean annonce ill de buiten gevaar. Dat hij die les lang onthoude I izet: fii zult wellicht alle darren tien - Manus is 'ne mensch die gaarne geld wint. Hij las dezer dagen in een gazet Zendt een frank en gij bekomt het middel om minsten# tien frank per dag te winnen. gazet; gij zult wellicht alle dagen tien ezels vinden die er op antwoorden. Maar nachtwacht, hoe kunt ge nu toch zonder horloge weten, hoe laat het telkens is O, heel eenvoudig, menheer. Als de meester uit de herberg komt, is het pre cies elf uur; als de vrouw van boer Hu- bert haar man komt halen, blaas ik twaalf; om één uur gaat de burgemeester naar huis en om half twee gooien ze sla ger Fleck de deur uit, en dan blaas ik weer. Een gevaarlijke Neger. Dijnsdag nacht kwam een Neger in eeüe her- l berg binnen rond de Hallen te Brussel, om er zijne waren te verkoopen, doch de verbruikers begonnen te spotten met den zwarten. Eensklaps springt de zwarte op, trok een mes en bracht een der lachers een messteek toe in het hoofd en nam dan de vlucht. De gekwetste verloor veel bloed en verkeeit in gevaarlijken toestand. Ongelukken in de Statiën. Een excentriekbewaker in de Statie Tour-en- Taxis, Frans Verhaeren, te Opwyck, werd door een lokomotief gevat. De ongelukkige werd bui ten kennis opgenomen, zwaar gewond aan het hoofd. Zijn toestand is hopeloos. In de statie van Schaarbeek was de ajusteur Henri Baekens, 3o jaar oud, aan 'c werk opeen lokomotief en verloor het evenwicht. De onge lukkige viel met het hoofd op de rails. Met eene schedelbreuk en gebroken been werd de onge lukkige naar bet hospitaal vervoerd. Een piocher, J. Van den Haute, 20 jaar, was aan 't werk in de Weststatie te Brussel, dijnsdag namiddag, toen hij door een lokomotief gevat werd welke hij niet had zien afkomen. Zijn linkerbeen werd afzichtelijk verpletterd. Hij wtrd onmiddelijk naar het hospitaal vervoerd waar men tot de overzetting overging. De toe- Al etende gestorven. Het muziek van Kain (Doomijk) vierde maan- ler, hoe komt het toch, dat ge voortdu rend met den datum in de war bent j Muller (ietwat verlegen)WaarsJhijn- j dag haar St Ceciliafe.st. Toen men aan 't tafel lijk, omdat we iederen dag een anderen was, zakte een der leden ineen en was dood hebben, mijnheer. j RAZERNIJ. Een handelaar van Binche werd over enkele dagen door zijn hond gebeten. Korts nadien werd het beest doodgevonden en na onderzoek stelde men vast dat het dier razig was. De eigenaar van den hond is aanstonds naar het Pasieur-gesticht van Brussel overgebracht. EENE MOORD Het paiket van Kottrijk was maandag te Bel- - Ik moei een brood hebben, zegde j l?ghe=r tengevolge van een geheimzinnig drama hii Int den hakker die zondag nacht plaats greep, hi] tot den bakker - - I Vier jongelingen kwamen uit eene herberg, toen zekere Remi Provost, 26 jaar, een lading van een jachtgeweer in het hoofd krecgjjen mors dood neêrviel. De moordenaar is een jongeling van 20 jaar. eerMen verteld dat hel de zevende moord is op —L— lb- - - i zeven jaar. Het s'scbtoffer zelve, had over 6 jaar I zekeren Holvoet, 19 jaar, doodgesteken en kreeg l daarvoor 5 jaar gevang. Zijne straf was nu pas I uitgedane. Een knaap deed boodschappen voor eene blinde vrouw. Wit of zwart brood, manneken 't ls ai gelijk, antwoordt het kind, i 't is toch voor eene blinde dame IN DE KAZERNE Sergeant. Gij daar, Pielennans, waarom komt gij te laat op 't appel Pietermans. Ik kom een kwartier te laat, sergeant, omdat ik naar huis ge- weest hen, Wat zijl ge naar huis gaan doen Het varken was dood, sergeant. Awel, als ik voor morgen middag geen tastbaar bewijs daarvan heb, steek ik n voor drie dagen in den bak. Er zijn smarten die stoin zijn en ook zulke die men in zijn ^dagboek schrijft. Ken uw .werk en doe uw plicht. Een gedrccht is er in de wereld, dat wij allen moeten mijden een lui mensch. Zekere Frans De Raedt gina vrijdag avond langs de Zuidlaan te Brussel, een handkarre voortduwende, toen hij door een otto werd om geworpen Da ongelukkige werd zwaar gewond opgenomen en naar het hospitaal vervoerd. Op de Gulden Vlieslaan, te St Gillis, stond eene Italieansche orgeldraaist&r terwijl haar iojarig zoontje op de s'raat speelde. Eensklaps kwam een ctto afgebotst die het knaapje over reed. Het kind word in een droeve toestand op genomen en naar het hospitnal vervoerd. De geneesheeren wanhopen hem te kunnen redden. Kinderen, speelt nooit met vuur Zondag avond was de 4jarige Mariette Durieux allee» thuis, te Bergen, in de Sporastraat, Het meisje vermaakte zich met stekjes aan te steken, doeh stak het vuur aan hare kleederen. Wanneer op het hulpgeroep der kleine de geburen haar I ter hulp kwamen, was ze reeds afzichtelijk ver- brand. De beste zorgen konden haar van den V dood niet redden,. j DROEVE TOONEELEN. Sedert geruimen tijd leven de echtgenoten* D.. te Luik, gescheiden. De vrouw, 21 jaar oud, was bij hare moeder gaan inwonen. De man had haar meermaals gebeden het gemeenschappelijk leven te hernemen. Zondag nu, ontmoetten zij elkander in eene herberg; nogmaals herhaalde de man zijne vraag, op eene nieuwweigering haalde hij een ïevol- ver te voorschijn en schoot in de richting zijner vrouw. Deze werd door een bal getroffen in den neus. De andere kogels treffen gelukkiglijk nie mand. De dader is aangehouden. Hier is 't nogmaals 't geval te herhalen Vroeg getrouwd Vroeg berouwd 1 EEN VIJFTIENJARIG MEISJE VERMOORD. Te Garnetah (Frankrijk) werd de i5 j dochter der landbouwers Morel, welke hun meisje alleen te huis hadden gelaten, vermoord op den vloer der keuken. De ongelukkige had een diepe wonde aan de linkerborst. Een knecht der landbou wers werd aangehouden. WICHTJE DOOR EENE KAT VERSTIKT Terwijl zij op boodschap uitging, had Mev Forget, van Bois de l'Essart, (Fran- rijk)haar slapend kindje,dat pas 20 dager, oud was, in zijn wiegje gelaten. Toen zij terugkeerde, zag zij hare kat op het ge laat van het kind liggen. Na het dier te hebben verjaagd, stelde zij vast dat het wichte verstikt was. DE HOOGVLIEGER Maulot, van Engeland, is te Heiford door het dak van een hoog huis gevallen. Zijn meka- niek was kapot, maar hij bleef ongehin derd. Te RAPERSWIL, in Zwitserland, is doodgevonden op de baan, een vrouw van 64 jaar, Lisabeth Renier, half ijlzin- nig. Ze was gestorven van de koü. KERKHOF DIEVEN. In den grafkelder van Superga, voor de leden der familie de Savooie, is een vreeselijke diefstal gepleegd. In dien kelder ligt begraven de herto gin van Genua, moeder der Koningin Marguerite en grootmoeder van Victor- Emmanuel, over 4 maand gestorven. Dieven geraakten in den keidei en broken de drie kisten openeene in hout, eene in verguld metaal en eene in zink. De boosdoeners namen de twee kus sens weg waarop het hooid der doode rustte, en een paar kostbare oorringen en halsbanden. De daders zijn tot hiertoe onbekend. VLIEGER GEVALLEN. De militaire vlieger Livy bleet te Choisy, in een omdraai aan een boom hangen. Het toestel werd totaal vernield en de vlieger werd opgenomen met ge broken beenen en talrijke wonden. EEN DRAMA DER JACHT Twee 18 jarige jongelingen van St- Pieire d'Aligny (Frankrijk),"waren dins dag op jacht gegaan daar ze 's avonds niet waren teruggekeerd, ging men op zoek, doch men vond slechts hunne lijken op twee meters van elkander. Men ver onderstelt dat een hunner zijn kameraad toevallig hecit gedood en de andere zich uit wanhoop een schot in het hoofd heeft gelost. Een Belg ter dood veroordeeld. Zekere Gust Aux< rre, 44 jaar oud, ge boren te Brussel, is op het Assisenhof van Mans tot de doodstraf veroordeeld wegens verkrachting en moord op een rojarig meisje. In SPANJE, nabij d'hoofdstad is de Minister van openbaar Onderwijs bijna den arm afgereden door zijn Otto- m ibjel. Het moordtuig reed tegen een stootkarre; bij de armbreuk hee't de Mi- nistei nog talrijke verwondingen. Te Rio-Janeiro zijn in een JCinema 3 menschen verongelukt, dood. Onlangs hebben 42 van de 45 werklieden van het Centraal magazijn van het leger, zich met den groot- sten eerbied tot u gewend om een kleinen opslag van loon te bekomen, waarop zij zooveel en meer recht hebben dan de officieren, omdat zij de armsten zjjn. Dit verzoekschrift is aan den bestuurder van dat Ma gazijn teruggezonden geweest. Wat doet die ambte naar In plaats van medelijden te hebben met zjjne werklieden en een opslag voor te stellen, vraagt hij straffen voor die ongelukkigen die, door den honger en het gebrek gedreven, hun toevlucht tot u hadden genomen, meenend dat gij, die de loonen van de werklieden en beambten van den spoorweg hebt ver beterd, ook hetzelfde zoudt, doen [voor de werkliedan van het leger, die te vergeefs opslag aan den be stuurder van het Centraal magazijn hadden gevraagd. Deze ambtenaar heeft door den hoofdintendant eene remie var. 15 h 20 fr. die aan de werklieden toe- wam, doen weigeren aan de 42 onderteekenaars van het verzoekschrift. Dit is gebeurd op St Niklaas feest. Twee werklieden, die verdacht worden het verzoek schrift aan hunne makkers rondgestuurd te hebbenl worden met wegzending bedreigd. Welnu, de eene heeft een dagloon van 4 fr. na 13 jaren dienst en heeft eene kreupele vrouw en twee kreupele kinderen. De andere die ook hetzelfde loon trekt, is de steun van een 80jarige vader en een ziekelijk nichtje. Ben werkhuis-reglement was niet in het Centraal magazijn uitgeplakt, wanneer het verzoekschrift werd geteekend. De werklieden hebben vroeger nooit het reglement gekend of gelezen. Hunne oversten zeg-' den dat zij het maar moesten kennen. Dus wisten de werklieden niet of zij het reehl hadden zich recht streeks tot den Minister te wenden of niet. Ik vraag dus den heer Minister 1° Of hij de straf van den hoofdintenden1 goed- keurd en of hij zoo hardvochtig zal wezen 42 werk- menschcn in het putje van den winter van het nood zakelijke te berooven V 2° Ik vraag hem nog wanneer er tweetalige regle menten in bedoelde werkhuizen zullen uitgeplakt worden en wanneer hij het recht van verteniging voor burgerlgke beambten en werklieden van het leger 3al regelen en toelaten Ten slotts vraag ik hem wanneer hij die Werklie den een betamelijk loon zal verzekeren, zooals hij gedaan heeft voor de heeren officieren P. DAENS.

De Werkman | 1912 | | pagina 2