Rampen- Misdaden-Ongelukken De Doodrijders Buitenland Onderwijzersbeweging (Hl)ri.tu3 ©rboorte Mengelingen Aalst - Laffe aanranding EEN WERKMANSTREIN VERONGELUKT M. Woeste bijna verongelukt Otto in eene vitrien Een Belgisch-Portugeesch geschil in Kongo EEN L1CHTBOOT GEZONKEN. Uit De Hulponderwijzer Voor uwe Visielkaarten wendt 11 tot ons Bureel een dogenblik van dwaasheid, dat ik u voor den laatsten xeer zag, en bood u de gelegenheid om te ontvluchten. Ik was bijna zoo schuldig als gij. ik was eene ellendelinge, eene eerlooze, want, ik aarzel niet het te verklaren, ik wilde u aan het schavot onttrekken. Ik gehoorzaamde toen aan een innig gevoel, dat thans echter geheel is uitgedoofd de snaar, die het deed trillen, is nu gebroken, ik had u gezegd Ver laat Parijs, zoo spoedig mogelijk beter van daag dan morgen. Waarom zijt gij niet gegaan? Waarom Omdat gij nog eene misdaad te vol trekken hadt, afschuwelijker dan alles wat gij tot nu toe hebt bedreven. Nu zult gij aan de menscheiijke gerechtigheid niet meer ontsnap pen, maar de straf, die u wacht, zal veel te zacht zijn Doch Gods rechtvaardigheid bestaat ook nog, veel dreigender, veel schrikkelijker dai de gerechtigheid der menschen. Booswicht keer naar de hel terug, die u heeft uitgebraakt i Ranioneau wendde zich tot de agenten. Die vrouw is zinneloos, zeide hij, eene pa ging aanwendend om zijne koelbloedigheid te bewaren. Beveelt haar toch dit vertrek te ver laten of althans den mond te houden. Mijnheer de kommissaris, riep Louise uit ik heb nog niet uitgesproken. Luistert allen en gij zult beven en sidderen van afschuw. Gij ziet hier dezen ellendelingGij wilt hem kennen Welaan, ik zal u zeggen wie hij is Een wangedrocht is hij, een monster met men- schelijk wezen Hij heeft de wreedheid van den tijgeren de sluwheid des serpents. In zijne jeugd was hij een dronkaard, een verleider een luiaard, een gemeen sujet, tot alie laagheden in staat en met alie ondeugden behept. Hij is getrouwd, en zijne vrouw is de ramp zaligste van alle menscheiijke wezens, eene martelares. Tot in het diepste van den gapende afgrond is hij geroid. Dronkenschap en lage driften hebben hem verdierlijkt, hem verlaagd tot het ellendig wezen, dat gij hier voor u ziet. Hij was een dief, boette op de galeien, en ontsnapte Kinderen, op naar Bethlehem, Naar het Kindje teêr 't Ligt daar in een beestenkrib. Op een stroobed neêr Tnsschen ezel, tusschen os Ligt het lieve Kind, Haast u dan naar Bethlehem Tot ge 't Wichije vindt Kindren. o dat schreiend Wicht, 't Knaapje zwak en teêr, Dat ge daar in 't kribje vindt, Is ons aller Heer 't Is de groote rijke Ood, Schepper van 't heelal, Is des eeuwgen Vaders Zoon, 't Kind daar in dien stal I Spoedig dan naar Bethlehem, 't Lieve kind tot eer. Dat zoo arm ter wereld kwam Tot ons aller leer Gij, die hier in arnroê leeft, Ziet dit Godlijk Kind, Dat, hoe groot en machtig ook," De armoê toch bemint. Spoedig dan naar Bethlehem, Prijst dat Kindje zeer 1 Door zijn armoê en gebrek, Zijn wij, kindren weêr Van den goeden, grooten God, Die, om Adams val, 's Hemelspoort gesloten had, Maar nu openen zal. Zijt ge nu in Bethlehem, Zegt dan Lieve Heer, Lof en eere duizendmaal, Duizendmaal en meer Ach, wij wenschen, zoo als Gij, Groot te zijn in deugd. Hoed dan, zoo is onze beê, Hoed dan onze jeugd I R.oiie Daai de bewijzen ontbreken, is de 1-..C nidi de voor het stelen van een paar schoenen vrijgesproken. (Uc beschuldigde b.ijft zitten) Zijn Advokaat: Hebt ge 't niet ge hoerd gij moogt gaan Beschuldigde (flu.sterend) Een oc- genbiikje I Achter mij zit de vent, van wien ik de schoenen gestolen heb. Als ik nu dadelijk ga, ziet hij dat ik ze aan heb, en hij begini opnieuw lawaai te maken. Bi UN i' U.VEVijANDE Een dokter zag eenen boer, die bezig w glas genever binnen te v nd, riep dc doktor hem i jch niet uit, want gij weet li jar i is uw grootste vijand. Ik wei du, antwoordde de bo.r, maar de helll schriftuur leeit ons dat wij onze vija .ui meest moeien beminnen. Narretaal Her i Ik IV vroeg, in een vrolijke bui, aan zijn hofnar of zij van rol wiiden ver- wiss.'..n. Broeder Hendrik, dat zou niet n, gaf de nar ten antwoord,» Gij zijt niet verstandig genoeg om voor gek en ik niet dwaas genoeg om voor koning te spelen. ▼erleden zaterdag avond, rond 5 «re, kwam li. Leo Gheeraerdta, Burgemeester onzer Stad. uit zijne woning, in de Denderstraat, juist op het oogenblik, dat twee dronken kerels laugsdaar passeerden. Een van hen liet zich moedwillig op den Heer Burgemeester vallen, en deze maakte eene lichte opmerking om wat voorzichtiger te zijn.Zonder meer bracht de dronkaard,M. Gheer- aerdts een geweldige slag toe boven het oog en greep hem vervolgens bij de keel. M. de Burge meester riep om hulp en een zyner knechten snelde toe, cn wilde zija heer ontzetten, doch de zatterik keerde zijne woede op den knecht en gaf hem ook een geweldige slag. M. de Burge meester bekwam eene lichte kneuzing boven het oog, die evenwel geene erge gevolgen zal na zich slepen. 's Avonds, om 7 uur, werd de aanvaller door den politieagent Cam. De Waele, in eene herberg aangehouden en opgesloten. Het is zekere Loeman Emiel, 22 jaar, gladslijper, wonende in de Breedestraat, alhier. Dit alles tengevolge der dronkenschap. De Wet zou moeten veel strenger toegepast worden; nu wordt alles veel te veel door geloop en ge wrijf afgewasschen... De trein van 5 i/a uit Sottegem naar Gent, is maandag aangereden door een koopwafentiein uit Luttre naar Meirelbeke; door de ontrpeuring der laatste wagons werden tw:e werklieden uit het Arsenaal van Gentbrugge gekwetst, namelijk Dm Backer, van Su-n-gvin m Baele, van Strijpen De hoofd wachter van den goederen-trein werd gekwetst aan de handen en kloeg vaa inwendige pijnen. Eender Lokomotieven lag in een diepte. Door een trein verpletterd Dijnsdag morgend, rond 7 ure, vond men het lijk van een jongeling op de sporen liggen tus schen Lokeren en Belcele. 't Is zekeren Danneux, 24 jaar oud, wonende te Lokeren. M Woeste keerde maandag avond rond 5 ure, naar zijn huis, in de,Napelestraat. In de Luxem burgstraat, zag hij een Elektrieke-Tram aanko men en meinde nog den tijd te hekben de straat over te stappen; ongelukkiglijk de Tram sloeg hem neer en zonder den Stuurman die alle mo gelijke kracht inspande, was M. Woeste doodge reden. M. Woeste, gewond aan been en voet, werd in een Apotheek gedragen en verzorgd, dan naar huis geleid, alwaar twee Geneesheeren enkel eenige lichte verwondingen bestatigden, zonder erg gevolg. Volgens l'Etoile is M. Woeste uit- geslibberd op de natten kalsei en gevallen. Slechte ontmoetingen Een Luxemburger, voor eenige dagen te Brus sel, maakte maandag in den Hippodrome van St Agatha-Berchem kennis met een onbekende. Samen gingen zij avondmalen en bezochten een groot getal herbergen. Om 2 ure 's morgends waren ze reeds met vijf. 3 vrienden van den onbekenden waren meê ge stapt. Eindelijk landden ze aan in een verlatene straat rond de Noordstatie. Daar sprongen de onbekenden eensklaps op den Luxemburger en sloegen en stampten hem. Men ontlaste hem van zijn gouden*- uurwerk en van zijne portefeuille, 450 fr. inhoudende. Klacht is ingediend. Dieven in een Klooster Zondag nacht, werden de inwoners van O. L, Vr. Wavtr gewekt door het luiden van het nood- klokje van het klooster der Ursuiienen. De inwoners kwamen toegesneld om te zien wat er gaande was. Voor het klooster stond een oito, men zag er vier kerels inspringen en de otto reed in dolle vaart weg. •£3De dieven waren over de afsluiticgsmuur ge raakt en vandaar in het klooster. De zuster- porlier had gerucht gehooid en het alarm gege ven. Hotel afgebrand te Gent Zondag nacht outstond er brand in het Hotel- Royal, Kauter te Gent. De reizigers konden op tijd vluchten. Het vuur was ontstaan in de keukens en bad zich reeds verspreid tot aan de feestzaal op het eerste verdiep Deze feestzaal, zeer prachtig en kostelijk ver sie! d, is gansch vernield. De schade beloopt tot ruim 60,000 fr. Maandag morgend had er eene botsing plaats tusschen een tram en een otto- axi. De stoker weid zeer erg gewond aan het hootd Twee erge otto-ongevallen te Overijssche Zondag avond, rond 5 1/2 uren, werd de kleine Albert Ilendrickx, 61/2 jaar oud, te Overyssche docr een ottomobiel overreden. Het ongelukkig kind werd op den slag gedood. Rond 9 1/2 uren 's avonds, in 't midden der Gemeente, werd de genaamde Michel Mom baeit, 43 {aar oud, door een ottomobiel omge worpen, op het oogenblik dat hij de straat wilde oversteken. Menschen kwamen toegeloopen en raapten slechts een lijk op De chauffeur van den otto is aangehouden. Het parket is ter plaats ge weest maandag morgend. Dijnsdag rond 1 i/a ure 's morgends, kwam een otto de Koninklijke straat afgereden en nam de Vesaliusstraat om de Pachecostraat te berei ken. De chauffeur beging de onvoorzichtigheid de freins niet te sluiten en de otto reed in eene dolle vaart de straat af. Beneden de Vesdiusstraat botste de otto in eene vitrien. De otto werd gansch vernield. De chauffeur en de twee personen die in den otto zaten, wer den zeer gevaarlijk gekwetst en moesten onmid- delijk naar het hospitaal vervoerd worden. De schade aan den winkel is zeer belangrijk. Akelige ontdekking Op den koer van eene herberg in de Vooruit- j gangstraat, 33, Brussel, was men bezig met grond I uit te delven; op eene diepte van 5o centimeters j gekomen, ontdekte men een geraamte. Men ge- looft aan eene moord die reeds van over 15 jaar 1 zou dagteekenen. Het parket is verwittigt. Wildemanstooneelen Vier jongelingen waren in eene herberg aan 't kaarten te Petit-Enghien, toen ruzie ontstond en men handgemeen werd. Zekere Frans Perre- mans werd door gzekeren Deglas met een mes gestoken in de zijde. Det slachtoffer is zeer ge vaarlijk gewond. Het parket is ter plaatse. Den 11 Oktober laatst bestatigde men dat ten zuiden van Kwango Portugee- zen zich op onze kolonie hadden ge vestigd in tegenstrijdigheid met alle re glementen en wetten. Vier dagen later ging een belgisch officier, Lardinois en 40 soldaten naar de ingenomene plaats. Op 5o m. van de Portuaeesche post genaderd, werden zij onthaald op ge weerschoten. De luitenant deed zijne mannen ach teruitgaan en een salvovuur lossen. De Luitenant werd gekwetst. 10 zwarte sol daten en 2 Portugeesch gedood.14 zwar ten en|eene vrouw worden gedood in het portugeesch kamp, België heeft aanstonds uitleg gevraagd aan het Goevernement van Portugaal. »e lichtboot Westhender, door een stoomschip aangetrokken, kwam maan dag te Vlissingen aan. Hij was in botsing gekomen met een ander boot en was op zo minuten gezon ken, en de 8 matrozen, die er op waren, verdronken. Van Oostende vertrokken schepen om de plaats van de ramp te gaan onderzoe ken. Niets wordt gevonden. Het is eene jvreeselijke slag voor de visschersbevolking, 10 dooden in eens waaronder 7 jonge matrozen. MOORD IN EEN HOSPITAAL In het burgerlijk hospitaal van Toulon (Frankrijk) vond men een 77jarige ouder ling nevens zijn bed dood met een dolk in de keel. Men denkt dat de dader een stomme-doove is, ook in het hospitaal en op wien zware vermoedens wegen. BESTUURBARE BALLON VERNIELD Te Faruburough Hill (Engeland) in de nabijheid van de woonst der Keizerin Eugenie werd een bestuurbaren ballon in de boomen geslingerd Het kostelijk lucht schip is gansch vernield. Zuiver Algemeen Stemrechtvoor den Ar beider, om aanaien en achting te genieten. (Woorden van Advokaat De Backer.) Vakblad voor Onderwijzers, Iseghem Als de wandelaar van Antwerpen [komende, het N«or den van Oos>-Vlaanderen doortrekt, lontmoet hij, niet y«r van de West-Vlaamsche grens eene gemeente K.., van zoo'n 3000 inwoners. Een lieftallig volkje woont er de beleefdste ontvangst, de grootste gastvrijheid getuigen daarvan. Ongetwijfeld wil dat volk goede scholen; zeker vra gen zij christene onderwijzers en onderwijzeressen, 't Is ook wat ik, onderwijzer, onderzoeken wilde. 'k stapt» dus van mijn fiets en, in een gasthof, met den Iwaard een potje nemende, kende ik op een twee drie naam en toe naam de onderwijzers en onderwijzeressen der twee ge meentescholen. Over de gemeentemeisjesschool sprak de baas wel het liefst, daar immers was eene nieuwigheid, eene uitzonderlijke noeming geschied. Zie, zoo sprak hij, die flinke meiden welke hier voorbij zwieren, ken- lijk door hun deftige houding, hun sierlijken gang, hun bevallig voorkomen, hebben hun opvoeding bekomen In onze goede gemeenteschool. D&èr zijn drie flinke on- deiwijzeressen werkzaam, onderwijzeressen, zooals er God dank, in Vlaanderen nog ai te vinden zijn waarlijk doordrongen van Christen gevoelens. Ons volk is er zoo veel te meer fier over daar alle drie hier te K... geboren werden en schitterende studiën deden in de Katholieke normaalschool van T... Spijtig dat vele Kloosterzusters ook hunne zending zoo niet wat anders verstaan. Er zijn gemeenten genoeg waar goddeloos onderwijs wordt ge geven en waar ae noch brave, noch christelijke bevol king zooveel behoefte heef; aan godsdienstige opvoeding. Waarom toch als indringers of twistzoekers optreden in ons geliefd Vlaanderen, waarde leerkrachten zoo goed hun plichten weten te doen 1 Waarom nog wereldlijke onderwijzeressen bezitten Zie dat gaai wat over zijn hout. Hier in onze gemeenteschool, ging de baas vor der, was ook eene plaats open. Een drietal wereldlijke onderwijzeressen boden zich aan alle drie parochianen en behoorende tot de deftigste, katholiekste, christelijk- ste familiën Weet ge wie in onze gemeentescheol be noemd werd Een zuster uit het klooster, vreemd voor iedereen en wat erger is, ware zij niet genoemd geweest, het klooster, geholpen door de plaatselijke geestelijkheid, richtte een concureerende school dus schooleorlog in regel I 'k Sprong op mijn fiets en 'k betwijfelde of het gezegde van den herbergbaas reeds waarheid was; 'k dacht im mers Zouden zij dan de princiepen van Mgr M. niet naleven of is het eenvoudig overweldigingsgeest om toch de gomeente-onderwijzeressen tot de laatste te deen verdwijnen Dat het Staatsbestuur zich het geval van Vluysen her- innere; dat het inzie wat al moeilijkheden het door der gelijke benoemingen reeds ontmoetie en dat het In de nieuwe Schoolwet daarover een vredestichtend woordje neerschrijve I Nota van den inzender Het zal misschien sommige lezers verwonderen in een blad van Christen onderwijzers dit artikel aan te treffen. Ik antwoord daarop met twee vragen Zouden wij dan de misbruiken niet mogen aan wijzen Zouden wij niet mogen wijzen op feiten die strijden met de grondbeginselen van onzen Zeer Eer waarden Kerkvoogd, die zegt Daar alleen stichten wij scholen waar het noodig is, waar de gemeentescholen ons geen voldoende waarborg van godsdienstigheid verlee- nen. N. V. D. R Men meldt ons dat ook te Denderhautem eene dergelijke benoeming is geschied. Zoo de machtige geestelijkheid wel wezenlijk de wereldlijke schtol Myne Vrienden, bljjft goede Kristenen, maar ook vrye en werkzame Demolcraten. Woorden van Priester Daens, op zyn sterbed.

De Werkman | 1912 | | pagina 2