Groote Revue Volks-Parlement mÊêmm W&- N» «10!» 7 Feb. 1915 HET filil lillilil Vrij naar 't Fransch. 2 4 TWEEDE DEEL Jaar later «De twee kinderen sliepen elk in eene bijzon dere wieg. Hij ontwaarde slechts één knaapje en liep er mede weg.'t Was uw kind,mevrouw, 't was uw zoon, mijnheer de graaf, dien hij mij ontstolen had Zeker had ik u daarvan mede- deeling moeten doen, maar ik had er de kracht niet toe, de moed ontbrak mij om u op de hoogte te stellen van hetgeen er gebeurd was.» O, riep de gravin uit, nu begrijp ik alles! Louise, kreet zij met bevende stem, weet gij wat Pierre Ricard met ons kind gedaan heeft •t Hij heeft het veriaten, de eerlooze Doch gij kent de geschiedenis van uw zoon, mevrouw de gravin, nog niet lang geleden, heeft Juf vrouw Leontine Blanchard u die in deze ka mer verhaald. Mevrouw de Merville stond op. Hare oogen schoten vol vurige stralen. Hij is 'triep zij uit. O God zij geloofd Hij is 't Ja, mevrouw de gravin, hernam Louise, die den vervloekten naam van Pierre Riord droeg, is de burggraaf de Merville. Ik wist niet wat er van uw zoon geworden was. Gedu rende vele jaren had ik hem vruchteloos ge zocht om in staat te zijn hem u weder te geven. Doch ook mijn man was verdwenen en ik ver nam niets. Het verhaal, dat meiufvrouw Blan chard u hier gedaan heeft en dat ik zonder het te willen geheel gehoord heb, heeft mij hem Vragen gei ieht door P. F" VENS tot den heer Minister van Spoorwegen l)e Oorlog in de Balkans. De Strijdmachten Turkijë zou toegeven k i' 11 V Clara. Sora en Sabina. Sara en Sabina. Dag Tante Clara. Sara. En den .Vastelavond Sabina. Ook al voorbij gegaan [me passéren. Clara. Gelijk alles in de Wereld. Sabina. Menschen tochhe-je van a grondig leven een Weêr beleefd, gelijk zondag avond! G'en zoudt er geenen hond doorgejaagd hebben. Sara. En toch was er Volk op de Markt Clara. Wa wilt g'er aandoen 't zijn de dagen. Sabina. Maandag veel Volk achter ons Muziek Clara. Elk had er zijn behagen in. Sara en Sabina, ge zijt toch ook in 't Lokaal geweestEr was gedurig Volk. Sara. Schoon aangenaam Volk Familjevreugd ondereen Gemaskeerde voor de leut Clara. En de Zaal die zoo schoon geschiljerd is En 't Borstbeldj van De Backer, rechtover da van onze Paster Donsj Sabina. Och Clara, zwijgt ervan als ik hew daar zie staan, in den brons, promentig gelijk als hij leefde, en als peis op de dagen van zijn leven, als hij naar de Kapel van de Thresiaantjes trok, en daterdan Woesten waren, die naar hem spuwden, en die onder zijnen neus schoten om hem te stampen of te slaan Sara. De lasjen Ze waren zoo stout, omdat het Volk op zijn Werk was. Sabina. En als ik hem in ons Groote Kerk zie zi tten, Sara en Clara, en als ik hem hoor spreken Clara. Och, hij kon d'herten bewegen Sabina. Och als ik daar aan denk, Clara en Sara, al zaken die [wij beleefd hebben en die voor eeuwig en altijd in ons Memorie blijven, dan schieten mijn oogen vol tranen. Sara. Mijn goei maten, als ge daar van Woeste sprekt, ge wet] 't groot Nieuws al Sabina en Clara. Wen doen, wat is er Sara. Luistertik weet het van goed paartals d'ander week in de Kamer de Ministers gingen aan- veerden dat er zou onderhandeld worden over Zuiver Algemeen Stemrecht Clara. Onderhandelen, min kan men toch niet doen. Sara. Dan is Woeste er tusschen gesprongen,5om de Ministers te dwingen Clara. Maar kan hij dat, Sara? Per exempel zou MinisterRinkin, die hier.in Aalst de stokken van de Woesten op zijnen kop kreeg, als de Groen Vlag hier ingehaald werd, zou hij nu buigen en knielen voor die zelfste Woesten Sara. Och Clara, 't groot Volk is dikwijls zoo klein van herter is mij verzekerd dat Woest aan de Ministers gezegd heeftBijaldien gij iets toegeeft aan 't Werkende Volk, ik heb in mijnen broekzak de na men van 51 Katteiieken die u zullen doen vallen op de Krijgswet. Clara. - Ja dat is zijnen foor, de Kattelieke Minis ters doen vallen Sabina En Bettin, den Barron Sara. G'en ziet hem niet zitten in de Kamer Clara. Den nobelen broekschijter Sabina. Clara en Sara, lessen zijn 't, Scholen, voor alle Werkende Menschen Z,ijn zij uiterlijk verplicht, dat ze toch VUIJ blijven in hun Hert. ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,60. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 418'9 JAARGANG Daens, in uw Proces vrijspraak Ja, elk vroeg 25 fr.; ze meinden met mijn geld te bonjoeren maar 't is van holh peerd, de kerre breekt; motus, geen half sjoeterken, de kosten. Had gij u daaraan verwacht 1 Ja, ja, een veroordeeling was enmogelijk; na dien kiezingstijd van leugen en laster, afschuwelijk vuil, smbe faul, ik moest weg en ik bleef gekozen met eer, honer et gloria, dan maakten ze zelfs de schoolkin deren op, om mij schandalig achterna te roepen; twee nachten achtervolgens, ze komen vandalen en schan dalen aan mijn huis, Smeerlap Daens was hun zachtste woord, Smeerlap, op mjjIk schrijf in 't algemeen Zatte plodden on zatte ploddinnenl Mijn Advokaat, Mr De Schaepdryver, had alles goed uitgelegd Mr de Vrederechter deed door de Policie onderzoeken of die nachtschandalen echt waren en eens de antwoord ja, dan is de vrijspraak dadelijk gevolgd. En meester Grootlawijt, de zeepblaas Spreekt van naar Rome te gaan; maar moest de Paus mies weten, hij sloeg den papieren Goliath in quarantain. EN DEN OOSTEN In Vrede kunnen wij ons nog niet getroosten... De jonge Turken hebben zich meester gemaakt(zie ons pagina 3); de Plenipottentarissen zijn uit Londen weggegaan; de gevechten gaan hernomen worden, onraiddelijk. Wat zeggen de jonge Turken 1 Dat zy de stad Andrinopel niet willen afstaan. En wat antwoorden de g'AUieerden De Bulgaren, de Serben, de Grieken en de Mon- tegrijnen, waarbij nu ook de Rumeniërs zeggen dat ze nu den Vrede zullen doen teekenen, niet te Londen maar.op 't Slachveld. En de Mogendheden De Magnussen der wereld, de groote Sloekke.n te zyn nog al pottabel, voor den Vrede, geven goe den raad van weerskanten, niemand springt er tus- schen. En de Kamer 1 d Herziening Het Algemeen Stemrecht 1 Gaat radikaal verworpen worden; d'ander week, Van de Velde had archi-scnoon en supra-aandoenlijk gesproken; de jonge katholiek Melot had ook een hall Volkswoord laten hooren; maar dan is de oude Woeste ertusschen gesprongen; ik zag hem gaan la- «o>— veien bij de Ministers, behalve bjj Levie, Renkin en Carion-Wiart, bij scheen te pramen en te dreigen, fama volat, dat hij gezegd heeftAls gij iets toegeeft aan 't Volk, uw Krijgswet lijdt schipbreuk en ge zijt Minister af; zijn naam stond op d# spreekbeurt niet, toch wilde hij eerst spreken. En wat heeft hij gezegd Dat er niets, niets mocht toegegeven worden dat er zelfs niet mocht geraadpleegd of geonderzoekt over Algemeen Stemrecht; de boeken toegeslagen voor altijd En wat hebben de Katholieken gedaan Gezwegen als mossels; Woeste terug aanvaard als Herder en Geleider. Gaat het nu algemeene Werkstaking zijn Kan, mag 't werkende Volk de Strijd laten va ren Mogen wij verzaken aan hooger en beter leven- Een Volk dat zich neerlegt, wordt net niet overtram- peld In de Walen en in de groote Steden is de toe stand dusdanig dat de werkende menigte het meer dan een maana kon uithouden. Het zou een onher stelbaar verlies zijn voor Handel en Nijverheid. Maar wie is er de schuld van 't Er zijn er dié spreken van zuiver Algemeen Stemrecht voor Gemeente en Pro vincie als proef, daarvoor is geen Herziening der Grondwet noodig. Wat denkt ge 1 Er valt te onderzoeken maar die niet waagt, niet wint.. Fortuna andacht. 1. Uit Lede, meer dan 30 Arbeiders in Gaz- en Saruisfabrieken te Brussel, moeten ten 2 ure 20 weg om ten 6 ure hun nachtwerk te beginnen. Is er geen middel om dien droeven toestand te verbeteren 2. Indien te Welle een halte tot heden niet ge wettigd schijnt, zou dan toch de beschamelijke en walgelijke Statie-riool niet onverwijld moeten ver vangen worden door een ordentelijk gebouw, een schuilplaats voor meer dan WO reizende Werklieden die er dagelijks wegtrekken P. D. 3. De Machinisten en Stokers van Brussel Noord klagen dat ze dikwijls op spoor moeten met gebles seerde machienen én slechte brikettendan komen 1 ze te laat en worden geboet. Zou de heer Minister 1 niet denken dat hier een onderzoek noodig is P. D. i Uitvoer van witloof. Het departement van uiivoei v.»" wiiiuui. Landboaw heeft be j sloten marktstaaf op te maken van het witloof, uitgevoerd naar Amerika zoowat 16,000 kilogr. per week en verleden jaar ontstonden eer.ige moeielijkheden met den amerikaanschen tol, de echte waarde der ingevoerde koop waar telkens moet opgegeven worden. Om die moeielijk heden te vermijden zal nu alle «eken de marktceel van het witloof duidelijk worden vastgesteld. En dan ook zal eene echte statistiek over den uitvoer van die groenten kunnen opgemaakt worden. Alle hoop is nog niet verloren. De «Noordeutsche Algemeine Zeitung» schrijft Op het oogenblik dat deze regels verschijnen, is de hoop nog niet verdwenen dat na de laatste verklarin gen der Porte de eensgezinde pogin en der mogend heden een vernieuwd bloedvergieten kunnen voorko men. Aan den ernst van de pogingen, in het belang van den vrede door Europa aangewend, kunnen Turkije j en de Balkanstaten, met het oog op de jwelgemeende raadgevingen aan beide partijen, niet twijfelen. De mogendheden zullen niet nalaten in dezen zin werk zaam te zijn. Indien onverhoopt de vijandelijkheden raochlen worden hervat, dan staat nu' reeds vast dat de mo- fendheden (ook in dit twee, -waarschijnlijk slechts orte tijdperk van den Balkanoorlog, een onzijdige houdir.gi'i acht zullen nemen en zich zullen onthou den van ieder afzonderlijk ingrijpen, waardoor het plaatsbepalen van een strijd bemoeilijkt zou worden. Op dit oogenblik zijn te Tchaltaldja ongeveer 150,000 turksche soldaten; 60,000 te Gallipoli, en 25,100 te Andrinopel. De Bulgaren hebben te Lulle- Bourgas 80,000 krijgers en te Tchataldja 200,000. j Voor Andrinopel liggen twee servisschen en twee bulgaarsche legerafdeelingen samen 90,000 man sterk De Tymes geeft geruchten weer die in de offi- cieele kringen in omloop zijn, naar de welke de Tur ken aan Sofia zou geseind hebben dat zij bereid zijn den vrede te sluiten, aan de voorwaarden door de Bulgaren aangeduid, Die tijding werd tot hiertoe nog niet bevestigd; zjj heeft nochtans niets onwaar schijnlijks.

De Werkman | 1913 | | pagina 1