Over de HOP Algemeen Stemrecht. i\° 4110 14 Feb. 1913 HET Vrij naar 't Fransch. 2 4 XXXVIll TWEEDE DEEL Jaar later De Blauwe Halsdoeken Louise was heengegaan, terwijl haar meestér en doktor Gervais van afschuw huiverden. Hoe groot haar misslag ook zij, zeide de doktor, de ongel' kkige boet zwaar thans voor hetgeen zij misdreven heeft. Op dit oogenblik naderde Ernestine, die tot dan toe terzijde was gebleven en sprak met hare bekoorlijke stem O, maar word ik hier geheel en al verge ten Doch ik ben niet afgunstig, ik gevoel mij zoo opgewekt zoo gelukkig Mijne dochter, mijne lieve dochter, riep de gravin uit, 't is waar, wij vergeten u dierbare schat 1. Mijn zoon, ziedaar Ernestine, uwe zus ter 1 O mijne kinderen, wat aarzelt gij nog lan ger, omhelst elkander met broederlijke liefde. Het meisje vloog in de armen des jongmans, die twee warme zoenen op de wangen zijner geliefde zuster drukte. Nu hebben wij niets meer te vragen, niets meer te verlangen, zeide de gravin tot haren gemaal. Niets meer dan het geluk onzer kinderen. Dierbare vader, antwoordde Ernestine, uwe kinderen zullen gelukkig zijn; zij zullen u immer beminnen, innig liefhebben. Geiuk en vreugde hadden ons huis verlaten, doch thans zijn zij weergekeerd.. Mijn broeder, ging zij dan voort, ik zal u steeds als eene goede Zus ter beminnen. Gij zult mij ook eene plaats in Kamer van Volksvertegenwoordigers Redevoering van P. Daens over de Grond wetheraiening Laat ons hier herinneren ABONNEMENTSPRIJS voer België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS ^Volksvertegenwoordiger, AALST 41«« JAARGANG Eén man, één stem, op 2t ef 25 jaar of een tweede stem aan den Huisvader van 35 jaar, zoo men zegt, 't gedacht van onzen Koning is dus radikaal en onmeêdoogend verworpen. In de Zitting van Vrijdag, met 99 st. tegen 83 en 2 onthoudingen is d'Herziening verwor pen, geen enkele Katholiek heeft jajgestemd. Zelf de zeer gematigde voorstellen van On derzoek-, van Raadpleging, van Komiteit is vérworpen. De Katholieken steunden zich hierop Dat er niet mag toegegeven worden aan de bedrei ging van algemeene Werkstaking vele Libera len zijn ook van dit gevoel. Doch heeft het Werkende Volk ooit in de we reld iets verkregen zonder geweld schrijft het Evangelie niet Het rijk dei rechtvaardigheid lijdt geweld en de geweldigen nemen het in Zal een Kamer van meervoudig Stemrecht hare voorrechten vrijwillig afstaan Heeft de Cijns-Kamer dit gedaan Heeft men liever op roeren en brandstichtingen, geweldige betoc- girigen en gevechten, dan een kalme geruste Werkstaking Werkstaking wordt als gewettigd aanzien als de loon te gering is en de arbeid te zwaar Waarom niet, om door krachtige Volks- wetten uit diepe onverdiende ellende te geraV ken Meermaals vraagt l'Eioile Beige in hoofdarti kels of algemeen Stemrecht het lot dei werkende menschen xal verbeteren Of algemeen Stemrecht êe» algemeen redmiddel is Die rijke Etoile moet gansch onbekend zijn ■et de toestanden, bijz. in 't arme Vlaanderen; over die toestanden kan zij nochtans ingelicht zijn door de krachtige redevoering van Priester Fonteyne, die wij in v. n. meêdeelen. De toestand der werkende menschen wordt gedurig lastiger in de klein steden gelijk op dea buiten de strijd voor 't leven wordt een kdsis, ons Volk moet woonst en brood gaan, mmm kiid «0»— zoeken zelfs in het verre Amerika de beenen werden afgeloopen om werk te vinden zonder regeling van den Arbeid, de menschen zullen elkander opeten. Algemeen Stemrecht zou den Arbeider zijn volle waarde geven en meer macht op Wetten en Besturen. Die dat loochent, is vrijwillig en ziende blind. Alle Werklieden begrijpen het M. Verhaegen zegde het Zelfs de eVerkliedtn, tij de Katholieken ingelijfd, xijn aanhangers van algemeen Stemrecht. Ook de reizende Werklieden, 'de Brussel- mans, de Pachters, de kleine Boeren, die nu slaaf zijn op hun Land en zelfs welstellende Boeren die ondervinden hoe de Heeren alle voorrecht op de Jacht willen behouden. Het woord van Priester Daens blijft vaste waarheidGeen lust, geen vrede of algemeen Stemrecht moet er xijn I Werkstaking I algemeene Werkstaking I Ge durig zonder Handel en Nijverheid, dringende smeekschriften. De Regeering kan nog die al gemeene Ramp voorkomen Dat zij zich af- scheide van Woeste, de man der Rampzalig heden Dat zij een rechtveerdig woord spreke Dat zij de Liberalen laten optreden als Be middelaars. Volksvertegenw. DAENS De heer Dabns. Velen van u zullen denken Daens gaat uitvallen tegen zijnen ouden vriend Char les. Neen, daar is niets van, want sedert eenige dagen zou men bijna moeten achting hebben voor diea man. Hij, altijd de hevigste vjjand van de werkende klas, hij die sedert 20 jaar de democratie bevecht, hij die zégde in 1896 De Democratie is de pest. Hij, dé man van wien de heer Renkin, thans Minister, eens sprak in deze Kamer Gy z\jt het dia de Volkswetten tegen houdt! en tot wien den heer Verhaegen, het kopstuk der anti-socialisten, toeriep Met u gaan wij naar den afgrond Hij, de man die als een Japiter zijn bliksems wierp op de katholieke Ministers en verscheidene Mi nisteries vallen dead. Ik herinner mjj nog den dag, over 2 jaren, toen de heer Woeste het Ministerie Schollaert ten gronde boorde en hjj vluchten moest door eene kleine denr, onder de ver wij tingen van de Rechterzijde. En men kwam dan tot my, zeggende Daens, nu is de tyd ge komen van deel te nemen aan de Vergaderingen aer Rechterzijde Weeste is weg, weg voor altijd. Maar dien heere weten niet zjj zijn toch zoo blind dat, in het hart van Daens en van al de ware Demoeraten, de meening rust, dat de democratie moet vrij zijn of dat ze niet kan weerdig en nuttig bestaan. Men dacht die man voor altijd gevallen en de ga zet van den heer Bethune zegde Woeste is dood als een steen, dood als een mol Doven den grond (Ge lach links). De gazet van Mijnheer Moeyersoen schreefhij is niet heel dood, er is nog wat leven in En het is dezelfde man, die oude vijand van de Heeren Renkin, Carton de Wiart en Heileputte, die thans aan het hoofd staat van de Katholieke Pardj, hij >s groot geworden, maar gij Katholieken, gij wordt toch zoo klein. Dat is zijne wraak. Nhemesis heeft hy gezegd, op mijnen ouden dag zal ik nog heer- schen, nog vader-óverste zijn.Neen, hij is geen vader- overste, hy is een hertog van Alba, die Scheuring, Verlaging en wellicht Burgeroorlog aanbrengt. Nu, een woord aan de katholieke Ministers, bijzon der aan h.er de Broqueville, die altijd komt zégcen dat zijne waardigheid hem niet toelaat, toe te geven aan den wil van het Volk. Waar is die waardigheid als Staatshoofd Op welke grond van waardigheid stond de Staatsmacht, 40 jaren lang Waar was de wil, de macht van 't Volk V Het geheugi me nog hoe de heer Woeste znne loopbaan begon. In Aalst was een plaats van Volksvertegenwoordiger open. Twee Heeren waren er verliefd op: De heer Van Cleemputte, die van Geeraardsbergen was en de heer Woeste die uit Brussel kwam. De heer Van Cleemputte had de Geestelijkheid voor zich en op een feest in de De kenij was reeds op zijne zegepraal gedronken. Maar M. Woeste bekommerde zich om de Geestelijkheid niet. Hij zag enkel om naar de zeven groote grond eigenaars, alsdan de groote meesters in het arron dissement Aalst. Welnu, als de heer Woeste, het woord had van die 7 heeren, dan zegde hij dat hij ge kozen was en dit viel ook zoo uit. Zoo ging het gedurende 40 jaar. Langzamerhand is er verbetering in gekomen, dank aan het geheim der stemmingen. Wat zag men over jaar t Geene kiezing had plaats of er werd gevochten ge lijk de beeren. (Gelach aan de linkerzijde) Men sloeg de huizen en herbergen stukken. Het is op dien grond van waardigheid dat men zich schünt te beroepen om geen gevolg te geven aan de stem aes Volks. Weet gij wel dat het Volk het recht zon hebben U krachtens de Grondwet omver te werpen, zelfs met geweld. Heeren Katholieken, gij gaat stemmen en g(j zult de meerderheid hebben. Velen van u zullen stemmen tegen hun hart en geweten, omdat zij verplicht zjjn te fehoorzamen aan den man die aan hun hoofd staat, en ouden Volkshater Woeste die hen tot den afgrond zal leiden. Dit woord werd vroeger gesproken door M. Ver haegen en het is nog altijd waar. De woorden van Kardinaal Manning en Mgr Ireland blijven insgelijks waarheid De macht komt aan 't Volk, onvermijde lijk; derhalveHoemeer gij tegen het Algemeen Stemrecht zijt, hoemeer gij u scheidt van het Wer- kendf'Volk. (Zeer wellinks). M. Crick, van Assche, Volksvertegenwoordi ger van 't Arr. Brussel, heelt inde Kamer ge vraagd dat in 1910 1,763,000 kilsgr. Engelsche Hop hier zijn ingevoerd; in 1912 519,405 kilo grammen, tegen in 1986 53,000 waaraan dit toe te schrijven is En oi de heer Minister van Landbouw daarop zijn aandacht heelt geves tigd M. Crick deed ook bemerken dat zeer dikwijls de afval der Engelsche Hop, nog te slecht om te dienen als strooisel (litière) voor de dieren, hier ingevoerd worden 'onder dec naam van Hop; dat weinig nauwgezette Han delaars dien afval van Hop vermengen met in- landsche Hop en aldus d« goede faam oazer nationale produkten en de bierdrinkers bloot stellen aan plagen eH ziektea. Welke maatregels er gaan genomen worden De Minister van Landbouw heeft geant woord dat invoer en uitvoer afhangen van den Oogst der verschillige Landen. Voor het overige zal mededeeling worden gegeven aan de Ministers van Financiën en van Binaenlandr •che Zaken. De Gazet der Brouwers, van Brussel, har- kent dat in 1911 een groot g-tal Belgische Brouwers oude Hop vaa allerhande Landen in Engeland hebben gekocht, omdat de Hop Mis lukt was en zij niet t'akkoord kwamen om den prijs van het Bier te verheogen, doch ze voegt erbij dat het niet schoen is van wege M. Crlck de zaak zoo voor te stellen, ingezien de inge voelde Hop Engelsche en Amerikaansche was, van zeer goede hoedanigheid. dat Priester Daens en De Backer met Smid Lambrecht, Frans De Poorter en ik, in hunnen langen strijd voor de Hop voorzagen en voor zegden, wat nu voorvalt Als de vreemde Hop hier mag ingevoerd worden,zonder éen centiem inkomrecht, en als onze Hop overal moet in- komrecht betalen, dan zal de gemeine vreemde Hop onze beste soort komen verdringen. Overigens, zulks was geschreven door Sena- teui Leger in zijn Verslag van 1890, AL de Hopbonden van Brabant en Vlaanderen hebben in dien zin hun rapporten ingezonden, het Stu- die-Komiteit van Aalst, M. Burgemeester Gheeraerdts, Voorzitter en M. Reyniers, schrij ver, heeft uitdrukkelijk verklaard Zonder ge lijke Rechten, onze Hop kwijnt en stertt. Daarbij een Wet tegen de vervalsching van 't Bier. Onlangs kwam iemand van bevon Geeraardsbergen, half-Waalsch, bij mij en zegde Bij ons wordt veel Jenever gedronken, omdat 't Bier toch zoo slecht is. Ik bewaar ook een Nr der Eendracht van Mechelen a/m waarin men schrijft Een brouwersblad verklaarde dezer dagen dat er door sommige brouwerijen bijna geen hop meer gebruikt wordt. Men neemt eenvoudig «tannin» ol een poeder getrokken uit eiken schors of afval van looi. Een kilo «tanninkost 4 fr. en vervangt 100 kilos beierschen hop 1 Al degenen die deze bieren drinken moeten sterven voor hunnen tijd, olwol zij krijgen kwij nende en schrikkelijke maagziekten. P. Darns

De Werkman | 1913 | | pagina 1