AALST GEMEENTEHAADZ1TTING Zitting van Dinsdag 11 februari zijn. Ik den heer Blanchard en mejufvrouw Leontine halen. O vader, wat zijt gij goed riepErnestine uit, terwijl zij hem om den hais vloog. Louise bracht den nacht en een gedeelte van den volgenden dag in de Ciuidentrapstraat door. Zij had zich niet willen verwijderen van het lichaam van haren zoon. Louis kicard en Pierre werden begraven. Meteen grooten moed vervulde Louise hare taak tot he) einde toe en bad voor hare dooden. Op zear verschillende wijze verhaalden de dagbladen het drama in de Guldentrapstraat. Men had er belang bij, de waarheid te verber gen. De politie weigerde de feiten bekend te maken, welke de instructie had opgeleverd en men heeft nooit geweten dat Charles Cholet, wiens jammerlijke dood overal besproken werd, onder den naam van Burggraaf de Merville, esne groote rol te Parijs had afgespeeld. De meeste bladen deelden mede Een oud-galeiboef, Ramoneau genaamd, een zeer gevaarlijk boosdoener, heeft een hor logemaker, Charles Cholet geheeten, vermoord, om hem veertig duizend franken te ontstelen, die de jongman pas geërfd had en waarmede hij naar Amerika wilde gaan om daar fortuin te zoeken. Op het gewone uur dat de dieven in het ver vallen huis bijeenkwamen,werd dit in het mid den van den nacht door een twintigtal politie agenten, onder leiding van Boyer van alle zij den omsingeld. Alle uitgangen waren goed bewaakt, toen de kommissaris, door zes agen ten vergezeld, allen met revolvers gewapend, de bouwvallige woning binnentraden. Zij daal den de trappen af en stonden weldra voor den kelder, waaruit drukke kreten en een luidruch tig schaterlachen opsteeg. De deur werd plot seling ingeduwd. ®e dieven, onverwachts over- Herneming der Zitting. De Zitting wordt gaopend om 8 ure. M. De Naeyer. In de laatste geheime zitting is he slist een nieuw lid te benoemen in het Armbureel in ver vanging van M. Eeman Waarom staat dit punt aan de dagorde niet M. de Burgemeester. De zaak is aan den heer Gou verneur onderworpen, M. De Naeyer. Een konfllkt is ontslaan tussehen het Armbureal en het Gemeentebestuur. Deze laatste heeft haar kandidaat voorgesteld, doch het Armbureel laat zich •p zonderlinge wijze trekken om hare kandidaten voor te stellen. Staat de kandidaat der Stad niet in d« gratie van hoogervermeid bestuur M. De Blieck. Ze moeten misschien 'n knikker heb ben. M. De Naeyer. Ik was de kandidaat der stad. 't Is slechts op 't aandringen mijner vrienden dat ik aanvaard heb en dank het Schepenkollege die in mij haar vertrou wen heeft willen stellen: Ik behoud me het recht over die zaak in eene toekomende vergadering terug te komen. M. De Blieck. Het Armbureel heeft het recht niet hare kandidaten :e weigeren. Wij mogen van rechtswege tot eene benoeming overgaan. Schepen De Wolf vraagt goedkeuring van verscheide aankoopen van grond dienende voorde nieuwe laan aan de Capucienen. Goedgekeurd. Schepen De Hert geeft kennis var. administratieve on derrichtingen die hem verplichtten het legaat Cussenot (2500) bij notarieelen akte te doen passeeren. M. Moeyersoen geeft verslag over de rekening der Werkbeurs. M. Blanckaert herinnert dat hij over jaar veranderin gen vroeg die hem adhans beloofd werden. Daar is tot hiertoe nog niets van gekomen. M. Moeyersoen bestatigt dat weinige werklieden, en bazen zich van de werkbeurs bedienen. Hier in Aalst be staat de rechtstreeksche aanbieding van diensten. M De Windt. Waar gaan die 200 fr. uitgaven naar toe M. Moeyersoen Daarin is begrepen de jaarwedde van den bediende, bureelkosten anz. N. Bosteels vraagt welke veranderingen M. Blanckaert voorgesteld heefi Vraagt dat de statislieken zouden mee gedeeld worden over de Werkbeurs. M. Blanckaert steltvoor onze werkbeurs aan te sluiten bij die der groote steden. Hij belooft in eene toekomende zitting zijne voorstellen te vernieuwen. M.De Wolf vraagt de goedkeuring der erken terover- welving van den ouden Dender voor de som von 175,500 aan M. Grendels van Gent. BUKEEL VAN WELDADIGHEID. M. De Naeyer geeft verslag over de rekening van het Weldadigheidsbureel die sluit met een te kort van 1052fr. Da reden van dit te kort is hierin te vinden dat de stads- toelage van 38,000 tot 32,008 fr gedaald is en dat er nog paehten blijven te ontvangen. Hij zou willen dat men strenger zij op het innen der pachten. Een controlboek der uitdeelingen is in druk en zal aan de zaken veel klaar te en gemak bijbrengen. M Verhaegen wenscht te weten wat er begrepen is in de som onder titel «Apotheek» M. De Naeyer zegt dat daarin de medicamenten, de daghuur van den werkman en de jaarwedde van den apotheker begrepen zijn, Op de vraag van M. De Blieck, bij wie de medicamenten besteld worden, antwoord M. De Naeyer dat ze bij verschillige leveranciers aangekocht worden. 11 ttt—rurasgrrad*. rwssqrA M. De Windt doet opmerken dat men alle jaren een overschot voorziet en dat men telkens sluit met een defi cit. Dat is niet ernstig. Nu is er weer 1052 fr. te kort. Spreker dringt aan om alle partijen in het bestuur verte genwoordigt te zien. M. Daens op zijne beurt dringt er op aan, »m de even redige vertegenwoordiging in alle besturen toe te passen. Evenredigheid brengt samenwerking. Rubenskantate en Bloemenstoet hebben bewezen wat samenwerking ver- j mag De meerderheid zou moeten iets opofferen, men zou de werken en leveringen eerlijk moeten verdeelen, in plaats van altijd bij dezelfde personen te gaan de alge- meene genegendheid zou de gestichten versterken er j zouden meer legaten komen. Daarbij de jongste kiezing heeft getoond dat de Minderheid hier eigentlijk de meer- derheid van 't kiezerskorps is. j M. Daens vernoemd M. Liénart, die in 1866 de even- j redige vertegenwoordiging vroeg aan de liberale meerder heid, waarop M. Eeman uitvalt tegen M. Daens, waar op M. Blanckaert hem toeriepIk zou bescnaamd z|jn 1 j ware ik in uwe plaats, ge valt uit als razigen tegen M. l Daens. Er komt geen woord uit u of 't jis 'n beestighe(d. i Zwijg liever. I M. De Naeyer. In een budjet van 700,00o"frs een I te kort van 1000 van klein belang. Men mag er gerust uit besluiten dat het budjet zorgvuldig is opgemaakt. M. De Blieck. Wij bestrijden alleenlijk de tendencie iedermaal minder vooruit te zien in uitgaven. Alle jaren bestatigen wij een te kort. Wij beknibbelen de uitgaven niet, maar vragen een ernstig budjet. M. De Naeyer, antwoordende op de vraag hoe het met de «schamele arme» gelegen is, zegt hij dat op dien post slechts eene som van 40 fr voorkomt. Wat evenredige vertegenwoordiging betreft, ik ben er persoonlijk voor- staander van.Dg minderheid heeft daar veel goed van ge- zeid en waarlijk ik denk dat er ve 1 goed van te verwach- ten is. Doch spreker is van gevoelen dat evenredige ver tegenwoordiging niet zou mogen toegepast worden voor- aleer de Wet het gebiedt. j M. De Windt. —Het is geen reden omdat de wet even- redige vertegenwoordiging niet voorschrijft ze niet in te voeren, wanneer men nochtans van gevoelen is dat E.V. voordeelig is. M. De Blieck. In al de groote steden is de minder- heid vertegenwoordigt in alle besturen. j M. De Naeyer zegt dat de rekening van 't Weldadig- heidsbureel sluit in ontvangsten met 675.531,35 fr. en in uitgaven met 675,508,57 fr. latende een tekort van 22,78. De uitgaven voor d'apotheek zijn gedaald van 15 tot 9 dnizend fr. Dit is te danken aan de Ziekenfondsen die de 1 Stad ontlasten. M. Daens merkt op dat de Ziekenfondsen waarlijk een eer zijn voor de werkende klas De Ziekenfondsen der Democraten geven aan Apoiheek, Geneesheer-dienst en Hulp aan d'Huishoudens der zieken meer dan 20,000 fr. 'sjaars met d'ander Ziekenfondsen bereikt die som dé 38,000 fr. 1 ot heden gaf de stad 1000 fr. per jaar, 26 c. per hoofd, door aangroei van leden zal het komen op 16 c. per lid. M. Schepene Moeyersoen zal toch ten minste 50 c. geven per lid? M. Moeyersoen. Ik zal de heer Daens daarover straks antwoorden. De minderheid onthdudtzich in de stemming der Reke- ningen en Begrootingen. GODSHUIZEN. M. Moeyersoen. De Rekening der Burgerlijke Godshuizen sluit met een te kort van26,378,22 Detoelaee voor 1913 zal wel 100,000 fr. moeten zijn. i Hoe komt dit te kort De gewone ontvangsten gaven 4000 fr. minder en anderzijds de gewone uitgaven ver- meerderden. De oorzaak daarvan is het vermeerderen van het ge- tal zieken, maar ook omdat er in 1910 11,302,50 fr niet werden betaald. M. De Blieck stelt voor een blaam te stemmen voor de Besturende Commissie. Toen we laatst aan M Moey ersoen vroegen ot alles in orde was en al de rekeningen betaald waren, heeft hij ons plechtig bevestigend geant woord en nu komt men weêrom af met rekeningen van Kan M. de Btthune, die lid is der Uitvoerende Com- misie ons daar geen verderen uitleg over geven M. de Bethune. Toen M. Motyersoen hier verklaar de dat alles verheftend was en regelmatig ging, waren wii in dezelfde meening. M. De Blieck. Maar dat is de zot houden met het Gemeentebestuur. Sedert ik hier ben, werd er 1 500 000 bijgelegd en dat moet nagezien worden. M. Moeyersoen. De rekeningen hebben 14 dagen a 3 weken ter inzage gelegen op 'I Stadhuis. Mij werd gevraagd of er nog oude rekeningen te betalen waren. Mij steunende op de verklaring van de Besturen de Commissie heb ik neen geantwoord, r.u echter toen ik de rekening nazag, bemerkte ik dat het het zoo niet Is Er moeien ook nog rekeningen achter zijn van 1911. M. Moeyersoen stelt voor eene buitengewone toelage 75 OOOf000 '0e 'e S'aan e" de b'ldr3ge te brenÊen OP M. Daens stelt voor eene Kommissie van onderzoek te benoemen. M, Moeyersoen. Wij zijn aan 't handelen. Het Sche- j pencollegie zal zijn plicht doen. M De Windt merkt op, dat ieder jaar men met een te kort sluit en bewijst zulks met cijfers. Ik ben tegen de Paters niet, maar de grond op St-|ob is veel te goedkoop veikocht aan de Paters en d'Hospi- ciën komen meer en meer te kort. M. de Bethune die lid is van het Komiteit en tevens zich voorstaander verklaarde van Algemeen Stemrecht en E. V., zal hij aftreden ten voordeele „van een lid der minderheid (M. de Bethune van verschilligeg'interpelieerd uitleg te geven als bestuurlid der Hospiciën geelt geen antwoord.) M. Bosteels wenscht het Schepencollegie geluk om den moed gehad te hebben den toestand zooals hij is, bloot te leggen, een kommissie van ondeizoek is niet ndodig wij blijven ons vetrouwen stellen in het Schepencollegie en sluit zien aan bij den brief welke het Schepencollegie aan het Bestuur gezonden heeft. M. De Blieck doet opmerken dat het Schepencollegie slechts zijn plicht deed met den toestand bloot te leggen I zooals hij waarlijk was. Het Gemeentebestuur is bedro gen gewaest. De Kommissie is hare plicht ta kort geble ven wat gaat er gedaan worden? M. Bosteels. Den brief van het Schepencollegie en deze debatten zullen eene genoegzame afkeuring zijn voor het Uitvoerend Komiteit. M. de Belhune verklaart zich voor Evenredige Verte genwoordiging en zegt dat wanneer het Schepencollegie zal toelaten dat de minderheid deelmake van het Beatuur, hij voor een lid der minderheid zal plaata maken. M. de Burgemeester brengt huide aan het spaarzaam beheer der Hospiceën. Sedert 1885, wanneer de stad 22,700 inwoners lelde en nu 35,600, is de vermeederlng van toelage slechts 50,000 fr. M. De Blieck stelt voor het antwoord van hat Bestuur af te wachten. M. Daens vraagt aan M. de Bethune, hem uitleggin gen te geven over het verbod welke hem opgelegd werd in het hospitaal te gaan wanneer al 't ander volk er is toegelaten vraagt ook de bewijzen dat hij daar stoornis bracht. Ge kunt me antwoorden in de toekomende zitting. De Zitting wordt om 9 3/4 ure opgeschorst, op voor stel van M. De Naeyer. M. Van den Berghe zegt dat de zaal veel te klein is voor zulke zittingen en dat men eeno grootere zaal zou motten hebben, wanneer belangrijke besprekingen, zooals nu voorhanden zijn. M. Bosteels en De Naeyer verklaren zich van het zelfde gedacht. HEVIG INCIDENT. M. de Bethune. M. Daens heeft me uitleg gevraagd over den brief van het Bestuurder Burgerlijke Godshui zen. ik zal onmiddelijk antwoorden. Het is nochtaas zonderling dat de heer Daens nu dien uitleg vraagt 2 jaar an half na het ontvangen van dien brief. M. Daens legt dien brief uit als ware hij gebannen. Het is niet zoo. M. Daens mag in het hospiiaal alle dagen, uitgenomen den Donderdag en Zondag. Om welke reden, t is op het aandringen der Zusters d it dien brief ge stunrd werd. M. Daens begaf zich met zijne parlijgenooten bij zeer zieke menschen. Hij ging daar politiek maken. Zulke fei- .ten mogen niet gedoogd worden Spreker zegt dat M Daens zinnens was met muziek aan 't hoofd naar het hospitaal te trekken, dus openbare politieke betoogingen. M. Daens maakte ook ondersaheld tussehen de zieken en vroeg eerst, is dat een demokraat? De Zusters hadden zelfs gevraagd geene politieke man nen toegang te verleenen. M. de Bethune spreekt verder over de klachten welke M. Daens vroeger deed over de Zusters, er zijn zelfs po gingen aangewend om aan zieke menschen te doen ver- klaren.dat zij niet tevreden waren in het Hospitaal. M. Daens. Ik daag de heer de Bethune uit te bewij zen dat ik politiek gemaakt heb in het hospitaal. Nooit heb ik er een woord politiek gesproken, nooit hel} ik on derscheid gemaakt tussehen de zieken, nooli werd mij de minste opmerking daaromtrent gemaakt door de Zusters. Vroeger werd ik eruit gedreven door de gewapende machtRaadsheer zijnde, dacht ik toch niet langer uit gesloten te kunnen worden. Het plan was een Nieuw jaarsbezoek naar onzen wijkclub met muziek daarvan werd afgezien ik ging erheên met den voorzitter van ons Ziekenfonds in de gangen gaf Ik aan al de ziektn en ook aan de kinderen eenige nickelstukskes. M. Bauwens. Aan iedereen geld ultdeelen is geen gewoonte. M. Daens. Wat belet u het zelfde te doen M. Bauwens. Het besef uwer waardigheid zou u dat moeten verbieden. M. Daens. Wat de klachten aangaat die werden me aangebracht, ik heb ze bekend gemaakt. Meer niet. Laatst gingen er ook klachten op te Ninove en t' Ant werpen van wege katholieke Raadsheeten overde voeding en niemand wist hen dat af te keuren. Alles Is valsch wat M. de Bethune hier verklaarde (onderbrekingen reohts. Groot rumoer). Ik daag hem uit zijne gezegdens te bewij zen. M. De Somer. Gij hebt geld uitgedeeld. M. Verhaegen. Bewijst ons dat de heer Aalmoeze nier geen geld geeft. M. de Bethune. Alles wat ik zegde, werd door M. Daens zelf bevestigd. Zoowel als hij zich bedroog in zake klachten tegen de Zusters, bediiegt hij zich nu in deze zaak. M. Daens zegt dat hij nu mag gaan mits aan te vragen doch is dit niet gevaarlijk Daarbij, onlangs vroeg ik om bij De Koninck te mogen gaan 's zondags ten 1 en half. Men stelde 3 uren, als ik op eene vergadering moest zijn. 't Is werk van haat en wraak om mij smart en schande aan te doen. (M. de Burgemeester belt en doet het debat sluiten.) STADSREKENING 1911. M. Moeyersoen geeft een lange klare uitleg over den toestand der stadsfinantien in 't jaar 1911. Eindelijk komt hij aan de vermeerdering van patent recht die de som moet opbrengen welke we jaarlijks noodig hebben voor intrest en onderhond van den Schouwburg. Die jaarlijksche uitgaven beloopcn tot de som van 20,OCX) fr. Waar gaan we ze halen Ik heb de zaak grondig onderzocht. Moest men dit geld gaan zoe ken met de eigendommen te treffen Zij zijn het reeds genoeg. Hier in Aalst is het patentrecht veel kleiner dan elders. Men merkt op dat met de patenten te verhoogen wij de kleine burgerij zullen treffen. Het voors el is 8 cent. op 25 te brengen, van 25 tot 50 cent. Wordt de Burgerij daarmeê getrotfen. immers 't is dt burgerij die de nieuwen Schouwburg aanvraagt, zij mag er dus iets voor doen ook. Er zijn 2611 gepantenteerden die een gewoon patent betalen van 8 tot 25 cent. Er zullen uus geen zware lasten vallen op de burgerij We vragen alletn 5875 tr. De Gemeenteraad heeit het eens geweest «m de taks der cinema's van 10 tot 20 fr. per dag te brengen. Doch we mogen de opbrengst dier taks niet te hoog schatten. Met onze tegenwooroige inkomsten mogen we aan geen cinema denken, eene leening van 3U0.U00 fr. Is daarvoor noodig. M. Moeyersoen spreekt verder over het aanleggen der lanen en zegt dat het een werk van vooruitzicht is, ten (Zie vervolg 4 bladz. 4 kol.)

De Werkman | 1913 | | pagina 3