ft ft ft h ft n ft O 99 ft H cr 09 0 0 0 09 "len- Ik verlrek voor drie jaar met vrouw en kinderen. We zullen de voornaamste steden van Europa bezoeken; 't zal mij voorzeker aan genaam zijn Madrid, Weenen, St Petersburg weder te zien, die aangename herinneringen bij mij hebben nagelaten en waar ik nog goede vrienden hoop te vinden. Bij mijn terugkeer te Parijs zal de burggraaf zicht in 't openbaar vertoanen men kan dan slechts aan groote veranderingen denken door hem ten zijnen voordeele ondergaan. Ik wil niet dat de wereld op de hoogte van den waren toestand kome Mejufvrouw Leontine Blanchard is burggra vin de Merville geworden. De huwelijksplech tigheid werd in allen eenvoud te Lucerolle ge vierd. Een der getuigen van den burggraaf was de heer Corbon. Boyer en Thibaut waren bij het huwelijk van hun goeden vriend ook te genwoordig L)ie zooveel hielden van den werkman Pierre Ricard, moesten ook de vrien den blijven van den burggraaf de Merville. Den dag dat Boyer effTbibaut na de huwe lijksfeesten het kasteel verlieten, schonk de schoone burggravin aan ieder eene lieve kleine portefeuille, inhoudende de som van duizend franken. Een andere verrassing wachtte Boyer te Pa rijs. De heer Corbon schonk hem de betrekking van meesterknecht, die eerst voor Pierre Ricard was bestemd geweest. De werklieden juichtten allen de keuze van hun patroon toe- Nu, zeide Boyer tot Thibaut, ben ik er zeker van dat ik in staat zal zijn eene vrouw te onderhouden en gelukkig te maken. Ik benijd uw lot, Thibaut. Een lief vrouwtje, dat u zoo hartelijk omhelst, wanneer gij thuis komt en aanminnige kleinen die op vaders kniën paardje spelen Wat kan men nog schooner op deze wereld verlangen Binnen drie maanden was hij getrouwd. Moeder Cheron heeft haar aangenomen zoon gevolgd en woont op het kasteel de Merville. De brave vrouw heeft meeite gehad zich aan Te bekomen in ons Bureel Leven van Priester Daens P P GQ C+ O 0 M. De Windt. M. de Bethune gij hebt uw plicht nlst gedaan in zake Hospicién. M. de Bethune. Wat de rekeningen betreft, de meesten werden na Januari ingediend. M. De Blieck. Waarom ons niet gezegd hoeveel rekeningen er nog te betalen bleven Ik hoop dat het in 't vervolg zoo zal geschieden. M. de Bethune doet opmerken dat ter corzake van een put in Mijlbeek, 19 typhus gevallen zich voordeden waaronder drie met doodelijken afloop. M. de Burgemeester. Die inlichtingen zijn mij ge geven door de beambten daartoe bestemd. Er zijn ook gevallen geweest in de Arbeidslraat. Ik heb seffens de j waters doen onderzoeken. Allen zijn verdacht. De eige naars zijn verwittigd. M. Bauwens. De typhus is op 13 a 14 plaatsen voorgevallen de meeste gevallen zijn toe te schrijven aan den overvloedigen regen dien we gehad hebben. M. Verhaegen doet opmerken dat men bij het volk zou moeten aandringen om zooveel mogelijk gekookt water te drinken. M. De Naeyer. Hoe zit het met de waterlijding dien we zoozeer betrachten M. de Burgemeester. Ik hoop dat het in 1916 zal voltrokken zijn. M. De Blieck. Volgens genomen inlichtingen is men voornemens eerst Dendermonde en Oent te bedie nen en zoo zijn wij de laatste. M. de Bethune. Hel ligt in mijn karakter niet hier po'itiek te brengen. Over de zaak van 't Hospitaal wil ik nochtans antwoorden aan M. Daens, die terugkwam op het verbod. Dien maatregel;was niet de verbanning; maar om wanorde te beletten M. Daens ging en gaf aan alle zieken niethij ging in de zalen bij eenigen in die omstandigheden was de maatregel rechtvaardig. M. Verhaegen. Staat dat in 't reglement M. de Bethune. Neen, maar aan den eenen geven en aan den anderen niet, moest dat geen opschudding verwekken Nogesns, M. Daens mag in 't Hospitaal op al d'ander dagen. M. Daens. Aan M. Schepen Bauwens moet ik zeg gen dat geen een werkinensch naar 't Hospitaal komt of hij brengt iets mee. Is dat eene misdaad Onze voorzit ter van 'tZiekenfonds, M. Jan De Neve, vergezelde mij;hij zal getuigen dat wij in de gangen gingen bij al de zieken en ik in stilte aan elk iets gafer was geen de minste opschudding, de Zusters waren zeer beleefd. M. Bosteels onderbreekt gedurig. M. Daens. Meester Boekhout, zwijg toch 1 (Alge meen gelach) Ik moet nu op voorhand aanduiden bij wie ik ga. Is dat niet gevaarlijk? Ik rr.oet hier omzichtig spreken, 't volk weet waarom De verbanning valt mij hard ik beklaag degenen die niet verstaan hoe innig zoet het is arme zieke menschen te troosten. Dat men mij late teriigkeeren op de gewone dagen, dan kan men onopgemeikt bij alle zie ken gaan. -^_ M. Bosteels. Ik heb van M. de Pastoor gehoord dat erna't bezoek van M. Daens ruzie was en gekijf in de M. De Blieck Er waren toch geen gewondden M. Daens En nog veel min dooden. Er is daar niets van. Al die menschen waren blij en kontent. M. Eeman. Als Daens in 't Gasthuts ging, lag mijn gast er en kreeg niets. M. Daens. Och M. neman, ik ken uw gasten niet. M. De Windt betwist de cijfers voorkomend op het budjet, aangaande werken niet uitgevoerd worden en nochtans voorzien waren, o. a. de-overwelving van den Ouden Dender, beloopende tot de som van honderd- twee-en-vijftig duizend fr. Verders bewijst spreker door cijfers dat men menig maal op bonis rekent die slechts op het papier bestaan. Ik ben tegen de Schouwburg niet. Maar wij hebben nu geen plan of geen verzekering. Waarom zoo haastig zijn Waarom moet de mindeiheid zeggen Mijnhee- ren, gaat voort 1 als gij ons verwijdert uit alle Besturen Ge moet aannemen dat wij u dié kaart In handen niet ge ven. Tevens zal ik U een bewijs geven dat ik tegen den Schouwburg niet bee en ik voor 25,000 fr. te storten. Toekomend jaar als alles zal juist bepaald zijn, zullen we andere middelen zoeken. Gij he'd 300,000 fr. noodig. Welnu, gij hebt 100,000 fr in de spaarkas en leen ei 25,000 bij aan 3,50. De paten ten, zegt de heer Schepenen, moeten er voor dienen, laat ons een jaar wachten en indien we dan geen betere mid delen hebben, zullen wij de verhooging toepassen. M. Bosteels. M. De Windt hebt ge nog geen ont werp Het is 3i 4 jaar dat er hier spraak over is. M. De Windt. Neen, ais we kunnen t'akkoord ko men, doch ik hoor liever eerst bevoegde mannen. MM. Daens en Verhaegen. Zeer wel 1 M. De Windt. Indien men voor de begrooting van 1913 nogmaals 10,000 fr. boni heeft, zooals vroeger zul len wij er toe komen. Ge moet leenen, niet alleen voor den schouwburg, maar ook voor werken die gij belooft hebt, o. a. passerelle. Waarom brengt ge ze niet op de Becrooting Dan nog parken en lanen maken die 330,600 fr. zuilen kosten; onteigeningen 84,000fr. en voor de gebouwen 23,(XX) fr. De boulevard zal kosten van Strickx tot aan de Nieuwstraatpoort 317,000 fr. Dan nog voor stadsscholen en voor de school van M. Daens aan Dendermondschensteenweg. L-ent 6 i 700,000 fr. aan 41/2 op 66 jaar te betalen bijvoorbeeld. M. Daens. De woorden van M. De Windt, zijn wijs en vooruitziende. Waarom zou M. Schepene Moey- ersoen ze niet aannemen Een algemeene Leening voor vooi uitgang der stadj die op groote kosten staat. Da Leerplicht is aanstaande. De optellen van 1910 geeft droe ve cijffers over Aalst. Meer dan 5000 zonder eenlg on derwijs Over den Blok Boireman en omliggende sprak Schepen de Hert van 50 scholieren. Ons mannen zijn van huis tot huis gegaan en hebben 233 kinderen gevonden... Kunnen die kinderen naar school gaan in de Stad, des winters De Leerplicht is dus nocdig. Een geleerd Volk moet een welvarend en machtig Volk worden. M. Van den Berghe roept de aandacht op de klassen der Stads-Jongensschool nr 1 (Kat). De klassen zijn don ker, wat voor gevolg moet hebben dat de kinderen bij zit htig «orden. De plaatsen zijn te klein, dit belemmerd de goede opwassing der kinderen. Andere steden zijn fier op hunne schoone scholen. Hier in Aalst is het juist tegenovergestelde. M. de Burgemeester. Men zou 'zeggen dat er voor de Scholen niets is gedaan. Vóór 1888 werd aan de Scho len slechts 87,419 fr. besteedt, tot den dag van heden is die som geklommen tot 268,777 fr. M. Van den Berghe. Hoeveel is de Bevolking ver meerdert M. Bosteels. Toch geen 4 maal. M. Van den Berghe. Van slaapkamers en keukens maakt men klassen. M. Bosteels. Geeft middelen op 1 Zoekr ze I M. Daens. Ge maakt de zaak duister. M. De Hert stemt in met de woorden van M. Van den Berghe, doch er is reeds verbetering. Het zijn nog de overblijfsels der Liberalen. M. Van den Berghe. Neen, want 't is 'ne school ge weest der Broeders. M. De Hert. Daar de heer Daens verzekerd dat de Leerplicht dees jaar in voege zal komen, stel Ik voor te wachten naar 't nieuw Wetsontwerp, voor wat aangaat de verbeteringen die er noodig zijn. Wat de School, gevraagd door M. Daens, betreft, zou ik gaarne weten welke school hij verlangt. M. Daens. Gij zelf zoudt het moeten weten. Ik zal inlichtingen inwinnen. M. De Hert doet opmerken dat de nieuwe scholen ten minste 3 klassen en 1 huis voor bestuurder moeten heb ben. M. Verhaegen. Ik ben van gevoelen dat een nieuwe sehouwburg er moet komen. Maar het is kiescn lasten te stemmen als wij niet weten waar naar toe. Wij hebben nog geen plans, de oude moet afgebroken worden. Ik ben het niet gansch eens met de heer Schepen hij treft maar een soort van betalers de lasten vallen op 600 personen waarom eene soort alleen Van de 5000 fr, die ge voor- I ziet van patentbetalers, 4000 fr. zullen betaald worden i door 700 menschen. 1 Wij zouden eene openbare inschrijving willen zien tot stand komen in Duitschland deed men he zeifde en op 3 dagen besehikte men over de noodige geldmiddelen, j Als al de Aalsrenaars bezield zijn als het lid welke zegde de balkons - die we door eene belasting wilden tref en - in ie trekken, dan komen wij er nooit. M. Daens heeft een laks voorgesteld op d'ottrmobielen, ik vraag er 1 een driedubbele op degenen die geen modderschermers I hebben. i M Eeman. Op hoeveel rekent gij van d'ottomo j bielen j M. Verhaegen. Al ware het maar 100 fr. De pracht moet het zijne bijdragen. Wij zullen hem enkel stemmen Nu, wij willen verier gaan en zijn g3nsch bereid het voorstel van M. Moeyersoen te stemmen geiijk het is, {op voorwaarde dat de instellingen die ons aan het harte lig gen en de voorstellen die wij doen met dezelfde welwil lendheid van wegede meerderheid bejegend worden. En die wenschen zijn zoo weinig talrijk als billijk. Eerst ver langen wij dat de toelagen toegestemd aan de Ziekenfond sen gebracht worden op 0,50 per lid. M. Moeyersoen heeft reeds zijn roede wil getoond van verleden jaar en ik wil dus niet verder aandringen. Ten tweede, wenschen wij dat verdwijne, de hatelijke maatregel genomen door het bnreel van Weldadigheid en waardoor het verboden wordt aan de arme zieken, ze fs in geval van nood een andere geneesheer te raadplegen dan deze aangeduid op hunne kaart. Gij hebt in de voorgaandezitting een staaltje gehad van de willekeur waarmede het besturend Comileit te weik gaat, hoe hel de wet rr.et de voeten treedt en zich tegen het Gemeentebestuur verzet. De Schepen van Financién heeft moeten bekennen dat de grootste financierde wanorde daar blijft voortheerschen; en ik kom u te bewijzen dat de geneeskundige dienst daar ook teenemaa! moet her zien worden; dienst van de Geneesheeren, dienst der Vroedvrouwen, dienst van het Apotheek, het is daarom dat wij op onze beurt aandringen om een vertegenwoor- i diger der minderheid te hebben in het bureel van Wel dadigheid; en gij hebt nu een goede gelegenheid, vermils een mandaat openvalt. M. Bauwens is insgelijks van gevoelen dat die maatre gel moet verdwijnen en doet opmerken dat hij zelf de op steller is geweest van den btief waardoor geheel -het ge neeskundig korps dien maatregel afkeurde, M. Moeyersoen weigert toe te geven als men bedrei gingen doel. Bestatigt dat de oppositie geene gegronde opmerkingen maakte teg n den Schouwburg. Wij gaan vandaag beslissen en stellen niet meer uit. M, Moeyer soen hei haalt dat de verhooging der patenten geen groote last is voor de burgerij. Bijvoorbeeld de patententen van 1,70 zullen met 0,30 verheogen. Die van 2,76 met 0,40 fr. die van 4,88 tr. met 0,85 fr. van 5,30 met 0,90 fr. 7,09 fr. ontslagen van 't vergunningsrecht zullen 1,5Qfr. betalen. Wat de Ziekenfondsen aangaat, indien de belasting op de cinema's meer dan 6000 fr. opbrengt, zijn we bereid 0 50 fr. per lid te geven aan de Ziekenfondsen. M. Daens. De schouwburg is noodig, zoo groot mogelijk. Aalst heeft binnen enkele jaren 50,000 inwo ners. In Gent treft men enkel de patenten boven de 50 fr. In Aalst zou men geen verhooging mogen eischen beneden de 15 ik hoop dat ge zulks zult aanvaarden. En vermits ge vraagt mijne heeren, andere middelen te zoeken, laat ons eerst spaarzaam zijn in alle besturen en zooveel mo gelijk alles in aanbesteding brengen. Nogmaals past de Evenredigheid toe in de Besturen en wij zullen middelen zoeken. Waarom de ingangs'iiarten van den schouwburg niet met 10 -vermeerderen ten voordeele van de schouwburg? Ook de belasting op de blinde muren en Op onbebouwde bouwgronden. Dit alles zou opbrengen circa 7000 fr. Ander steden doen dit ook. M. Moeyersoen zegt dat de belastingen op balkons en blinJe muren het noodige niet zullen opbrengen. M. De Blieck. Elk Is den nieuwen schouwburg ge negen, ik neem hem niet enkel aan uit kunst maar meest al door de groote verantwoordelijkheid welke op ons weegtik stem dus den schouwburg, (toejuichingen) Wij mogen ook de scholen, werkbeurs en ziekenfond sen niet vergeten. M. Daens. Daar M. de Schepen voornemens is I voldoening te geven In zake van Ziekenfondsen en een Schouwburg elks verlangen is, zullen wij j^ stemmen. M. Van den Berghe. Ik was zinnt ris tegen den Schouwburg te stemmen. Doch aangezien de Schepen ons voldoening zal geven voor wat de scholen aangaat, zoo zal ik ook ja stemmen. M. De Windt betreurt dat zijn voorstel niet aanvaard werd, trekt het dus in en zal de Schouwburg stemmen. Artikel 53 van de Begrooting en de 2 ander punten be treffende den Schouwburg worden ee.nparig aangenomen M. den Burgemeester. Een onpartijdig bestuur voor den nieuwen Schouwburg zal binnen kort samengesteld worden. (M. Daens verlaat de zitting). M. De Blieck kondigt eene ondervraging aan over de Gaz, klaagt dat de Musé (die ons jaarlijksch 2600 fr. kost), tot nu toe niet toegankelijkheid is voor 't publiek. M. de Burgemeester. Dit zal weldra veranderd zijn. M. Van den Berghe vraagt waarom de kinderen in d'eene school maar pioeten 3 jaar oud zijn en in d'ander 4 om aanvaard te worden M. De Herdt Dat is gansch buiten onzen weet. M. De Windt. M. Bosteels en ik hebben tijdens de kiesperiode eene nieuwe kalsei beloofd op Schaarbeek. Ik hoop dat er zal voor gezorgd worden. M. De Wolf. Daarvoor zal worden gezorgd. Verschlllige verbeteringen aan wegen en banen worden aangevraagd door MM. De Blieck en De Windt. M. Verhaegen. Ik heb vernomen dat hier in Aalst geen geneesheer is voor den Burgerlijken stand. M. Eeman. 't Is M. Bauwens. M. Verhaegen. Gij schijnt zelf de reden niet te be seffen. Weet ge dat ge niet in regel zijt met de Wet. Hij geeft uittreksel van Le Patriote om zijne gezegden» te staven. De Zitting werd gesloten om 12,10. PRIVILEGIE EN PREMIE door Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger, groot boekdeel in 8" 220 bl., dik papier met Portret en Fac simile 1,00 't Boek van PASTOOR KNEIPP of het leven van den wonderbaren mart, alsmede voorschriften en Raadgevingen over voedsel en kleeding, alsook om te verkloeken en te genezen door het water. 4e uitgave. 0,70 Het spaarzame Keukenboek door Cauderlier; Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen. 4,00 Kleine Cauderlier, 1,00 Gebakken en Confituren, door Cauderlier. 2,00 De Belgische Keukenboek 1,00 Warme en koude Bowl's en van eenige fwarme en koude dranken 1,00 STANDAARDWERK behelzende de Geschiedenis der Kristene Volkspartij, het strijden en lijden van Priester Daens van d'ander Stichters, Aanvoerders en van alle Demokraten. Prijs in 't Bureel genomen of afgehaald 1,00 Merkwaardig leven van den PASTOOK VAN LAPSCI1EURE door Hans van Horenbeek. 1,25 Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Burger, door M' Goemans-Buys 0,50 INHOUDSMETING van het rond hout en het ge wicht van het ijzer, zeer dienstig voor Boschwachters, Houtkoopmans, Schrijnwerkers enz. 1,00 HANDBOEK VOOR LIJDENDEN of genezing zon de Geneesheer, door Rektor Van den Bosch 1,50 HUISHOUDING EN LANDBOUW of raadgevingen en voorschriften, door Rector Van den Bosch 1,50 ROZA VAN TANNENBUKG, vourbeeld van kinder liefde 0,75 brLeven van Genoveva van Brabant 0,76 DE VERSTANDIGE HOVENIER 0,76 DE EERLIJKE EN VROOLIJKE DADEN van Keizer Karei. 1,00 BAEKELNADT en züne talrijke Rooversbende 1,00 pr GQ g

De Werkman | 1913 | | pagina 3