Rampen* Misdaden-Ongelukken Mengelingen. Wreed drama buitenland Teruggekaatst. De wet op de immigratie Een bijdehande kiesrechtdame. Vraag. Raad. Poëzie en Proza Karei de Eenvoudige en zijn hofnar. Hij begreep. (•ethiek lp n. BIJ M. PICARD Brigandage De Doodrijders ALFONS HERMONT Wet van 10 Februari 1900 betreffende de spaarpenningen van de gehuwde vrouw en den minderjarige (iehuwde Vrouwen Goeden moed in tegenspoed Eerlijk was M. Carton altij I geweest in den Handel, eerlijk wilde hij blijven in 't ongeluk. Hij offerde .alles op aan de Schuldeisschers en als alles vereffend was, bleef hem niets over dan een zwaar gewicht op zijn hart. Indien hij- nog alleen geweest ware Maar die twee kinderen Hij zocht plaats op Fabriek of in Handels huis, maar zulke plaatsen staan niet altijd ge reed open. Na lang en vruchieloos gezocht te hebben, had hij het geluk een oude Vriend te ontmoe ten, een ware Vriend d;e hem zegde Vriend Carton, in uw plaats, ik zou be proeven mijn fortuin te herstellen in Amerika. Velen daar. En daar M. Carton hem ai uchtende, bijna hopeloos aanstaarde Ha, sprak de Vriend, 't is een lange koste lijke rei boven uw vermogen, maar dat is niets. Ge weet, ik ben jongman en heb voor niemand te zorgen. Ik zal u een ronde somme golds geven, genoeg voor de reis en de eerste behoefte in Amerika. Och, mag ik dit aanvaarden Waarom niet Ais ge na eenige jaren te rugkeert, als welstellend man, ge geeft het geld terug, zao niet.. Eén ware handdruk en twee oogen, blin kende van dankbare tranen waren zijne ant woord. Gij neemt aan, Vriend. M. Carton toonde zijne twee kinderen. Ha, ik versta u, die kinderen daarvoor zal ook gezorgd worden ik za! ze in een goede kostschool plaatsen, na eenige jaren, ge schrijft en ze komen als kloeke geieerde gasten bij u. Ik zal ze dikwijls gaar. bezoeken- Ge zwijgt, ge kunt niet toestemmen.. Vriend, mijn eeuwige dankbaarheid. A. Haast had ik je voor een post van vertrouwen aanbevolen, maar ter juister tijd viel het me nog in dat je geen geweten hebt. B. Wel dan hadt ge mij het uwe kunnen leenen, ge gebruikt het toch niet. President Taft heeft de wet op de immi gratie, waarbij bepaald wordt, dat onge- letterden niet in Amerika worden toege- loten. niet bekrachtigd Maar de Senaat heeft de wet wel goed gekeurd. Er is alzoo conflict. Op een mee'ing voor vrouwenkiesrecht riep een man, die er niet zeer zindelijk uitzag, in de zaal tot de spreekster Als ik u was dan ging ik thuis liever de waschdoen. En als ik u was, antwoorde de spreekster, dan zou ik het eerst met m'n eigen beginnen. En droppel goede melk zinkt in een glas wat naar beneden, omdat niet ver- valsche aarder is dan water. Jef, zult ge de bloeme regelmatig begieten, als ik weg ben. Weesgerust, Trien...-Jk weet wat dorst is I Mijnheer de advokaat, Jef Peper koek heeft mij uitgemaakt voor een ezel. Kan ik hein aanklagen Als gij dat niet zijt, zeker Schoolvos. Een dichter beschouwt alles van uit de hoogte... jetken, wat wil dat zeggen Jefken. Dat hij gewoonlijk op eene mansarde woont. Deze laatste had zulk een grooten in vloed, dat Karei koning van Frankrijk, hem eens zeide, dat het beter ware dat ze beiden van plaata verwisselden. Daas de nor met dit voorstel niet zeer ingenomen scheen, vroeg Karei hem, of het denk beeld vnn koning te zijn hem dan niet be koorde O, ja wel was het antwoord "maar ik zou mij schamen zulk een nar te hebben.» Het was deze hofnar, die eg een mor de kamer van zijn vorst binnenstoof met den uitroep O, sire, wat eene tijding I Een algemeene opstand in de stad Walt I riepjjde verschrikte koning uit inet welk doel zijn zij opgestaan Wel, zei de nar, den vingè aan den neus brengende, waarschijnlijl m van avond weer naar bed te gaan, Meid. Och, mijnheer, ko n. toch j spoedig I Mevrouw ts onpasseli) k gewor den Ze slaat met hare armen zoo breed i in 't rond. Heer. Als 'i dal maar is I... Dat wil zeggen dat ze 'n ni;uwen hoed moet heb ben. Wat in de kinderjaren Hef harte heeft geboeid. Blijft altijd in 't geheugen Wordt nirrnie uitgegroeid. Niets ware gemakkelijker, dan de wer eld te verbeteren, wanneer ieder aanving met dat zich zelf te doen. Hetgeen gij in deze wereld geeft zal u in een andere volgen. Daar zijn menschen die oud worden voor hunnen tijd, uit schrik van te ver ouderen. MELDERT. Donderdag achternoen is in den Vijver verdronken, Victor De Coster's zoon, n jaar,Jhij ging nu zyn Eerste Communie doen. Zijn hond liep achter een waterkieken, den hond in gevaar zijn, hem willende redden, is het man neken verdronken. Erg ongeluk in een fabriek te Wetteren. Zaterdag morgend, rond 8 I/2 ure, in de fa briek Beernaert, te Wetteren, is een groot wiel eener machien, (het wiel deed,- 1000 toeren per minuut), in stukken van een gevlogen. Gansch de machienkamer is vernield. Groote stukken 20 kilos wegende, vlogen los door de muren en drongen de grond in tot i,5o m. diepte. Vier werklieden werden gekwetst, gelukkig niet al te erg. Henderde werklieden zullen ten gevolge van dit ongeluk verscheide weken wer keloos vallen. Het was een nieuw machien. De stoffelijke schade it aanzienlijk. de vermaarde Advokaat, die woont in d'Herto- genstraat, nabij 't Park, is brand ontstaan zondag ten 2 ure nanoen. Veel kostelijke schilderstukken en boekwerken vijn verbrand, o. a. een L ere- maus, 2 Van Rysselherghen. Verscheide tapijten- oobelins. De Kunstminnaars zullen spijt hebben. Een tiendurm «lood Een «»ntlere erg gekwet*t, Te S'rombeek, nabij de laan van Meysse. Tengevolge der diefie op 't kasteel van M.Par- mentier, te Meysse en andere, waren Patroeljen ingericht. Zaterdag avond, tond ro ure stelde een Patroelje zich aan 'i weik, z was sam inge steld uit marechal-logis Htidenberg, marechal- logis Van de Wou ver, ze waren in burgersklee- ren, maar sterk gewapend gelijk vroeger Jan Ciercker en S iermaick Ze gingen door Heyssel en geraakten weldra te Meysse. 't Was klare manerchijn, ze konden ver zien, bijwijlen verlieten zij eens den Meysel- dreef om op te speuren. Rond 11 en half was de Patroelje aan den Romeinschen Steenweg die van Zellick naar Vilvoorde gaat. De Gendarme gaan stillekes voort, stap voer stap, aan de villa Hastières hooren ze gerucht en moeien nu in vlakke veld komen daar worden ze gezien door een schildwacht der Bende dan zien de Gendarms 2 manski reis die door de haag diingen van den hol-Elewyt. In dit hof was de Vrouw van den Portier al leen thuis, vrouw Detaye rond 11 en half zij hoort gerucht; haar man was gaan werken in een Daburig dorp Ze staat op en opent de venster zij hoort roepen Blijft staan Dan hooit zij los branding van geweeren, twee maal.. Dan bleef alles s i). Ondertusschen waren de Gendarms vooruit gegaan; ze zagen 4 Inbrekers, een der vier was in het kasteelken, de tweede ontving flesschen wijn, de derde stond schildwacht cn den vierde bleef staan bij een karre om den buit weg te voeren. De Gendarms loopen bij; een der man nen vlucht en lost een scheut in de lucht; ze ver volgen dien man; een der Gendarms schiet en tr-. fi hem; doch hij loopt voort, buitsn [asem, ze gaan hem inhalen, als hij zich omkeert en den gendarm Van de Wouver doodschiet, met 2 ko gels in zijn hoofd marechal-logis Heidenberg wil htm ontwapenen, maar de bandiet, schiet een kogel in den buik van den Gendarm en een an der in zijne bil. Dan loopt bij weg, zijn muts in brand la tende de Gendarm lost nog eenige scheuten in zijne iichiing; dan kruipt hij, ondanks zijne won den, naar de plaats waar zijn medegezel geval len is en vindt e«n lijk-. Het was een eenzjme plaats op handen en voeten kruipt hij naar huizen die hij daar ziet, 6 700 meters ver, daarvoor heeft hij een uur noo- dig. Hij klop" aan een Hofsteê; men opent de venster. Doe open, als 't u blieft mijn kameraad is doodgeschoten en iK kan niet meer voort Ge zijt zat, wordt hem toegesnauwd, ga voort 1 De Gendarm sletpi zxh voort tot aan de her berg - De Wandeling, daar komt de baas M. Cardon atDStonds beneden, ops.nt de deur en draagt den Gendarm op zijn bed, helpt en troost hem zooveel mogelijk en gaat om hulp in de Gibuurte. Seffens zijn 3o kloeke mannen in d'herberg; ze loopen om Dok'oor, Policie cn Gendarmerie I Doktoor PrtUWtls was daar eerst, dan komen nog 3 ander Doktoors; de Oveiheid der Gendar- merie is ook ter plaat?; het iijk woidt aange bracht; men gaat op zoek nahr de daders; ten 2 1/2 's nachts is de Justicie ter plaats. Van de Wouwer was 3o jaar en jongman; Hei delberg is 25 j »ar en ook jongman, hij ligt in 'i militair Hosoitaal; ti n 10 ure 's morgends is de generaal der Gendarmerie, de Sellers de Moran- vilie h:.-;n komen bezoeken. Vader Heidelberg stond aan 't bed hij is Concierge in een rijk huis der Koninklijke straat. Het drama van Meysse De ge doodde Gendarm is woensdag begraven te Elsenr, na een plechtige Lijkdienst in H. Kruis-Ktrk. De Ouders waren uir Turnhout ko- men geloopcn, om nogeens het lij* van hunnen Zoon te zien. Dijnsdag ten 6 ure zijn op Mo lenbeek S' Jean aangehouden zekere Frans Bee- raerts, 25 jaar, voerman van stiel en zijn vrouw Hennka Meganck, daarbij Beeraerts broêr en zekere Agi ès Momens, jouge Vrouw, reeds ge scheiden van haren man. Men is bijna zeker, dat zij het zijn, die den nacht van i5 tot 16 gestolen hebben in 't kasteel van M. Parmentier. i te Campenhout, bij Antwerpen., 't Is waarlijk akelig wreed. Donderdag van gepasseeide week in de Brouwerij-De Voet, Mevrouw was alleen thuis en ging slapen rond 8 en half 's avonds. Met een Petrollamp in d'hand ging zij de kamer binnenstappen, als een bandiet op haar toespringt de lamp uit hare hand slaat en met eenen hamer op haar voorhoofd slaat. Madame Devoet valt nefcr, hij bindt haar beenen vast, maar de moe dige Vlaamsche Vrouw heelt het goed gedacht te roepen op haar Man en Zoon, die afwezig waren. Daarop kiest de Bandiet het hazepad, maar ondertusschen had de vallende Petrollamp brand verwekt, maar de Vrouw redde haar leven met naar de venster te loopen, de ruiten sfuk te slaan en op de Geburen te roepen die rap ter hulp snel den. Ge kunt denken welk angstverschiet Vader en Zoon kregen als zij thuis kwamen., 't Is om in attak of bioedgerol te vallen. Een Ouderling van honger omgekomen Zondag morgend vonden voorbijgangers op eene bark der Kruidtuinlaan, te Brussel, een ouderling liggen, half vervrozen van de kou en sterven van honger. Hij werd naar 't politiebureel vervoerd, waar men hem onmiddelijk te eten gaf. 't Is zekeren Louis De Jonck, 70 jaar oud, gebo ren te Baeyghem-bij-Gent, komende van Parijs, waar hij werkzaam was geweest. Hij doolde reeds 4 dagen in Brussel rond, zonder geld, zon der middelen. Met paarden M >t paard ïn Te Lier, de voerman Jef S 'inks spande een paard in. als een ander peerd, kort van i>siof, ka- brioolde en Jef een stamp toebracht in den buik, zoo erg dat de man korts nadien bezweek. Drama op den Buurttram van Assche. maandag morgend, jongman en jonge dochter die rechtover-een zaten en rusie kregen; eensklaps de jonge minnaar haalt een re volver uit, schiet op d« jonge dochter die zware wonden heeft. De moordenaar is dadelijk vast gezet. T'Anrwerpen, Boomsche Steenweg, is een dochterken van 5 jaar, Marieken Van Kar, over reden door eenen Ot'o en zoodanig gewond dat de Dokteurs hun schouders optrekken. 35 jaar, Vader van 3 kinderen, werkten zondag nacht, rond :o ure in de koolmijn Grand Bac, te Slessin, 5io meters diep, als een groote steen uit 't gewelf viel en hem doodde op den slag.. En omdat die Mijnwerkers en andere Arbei ders dagelijks iD zulke perijkelen verkeeren,moe ten ze daarvoor de VFRSTOOTELINGEN zijn der Samenleving. Te Meudon is de. rijke jonge heer René Brosset slachtoffer geworden van het footbalspel. In den drift van 't spel kreeg hij een geweldige stamp op den buik, doch gebaarde van niets; het spel ging voort, doch thuis zijnde, moest d« Doktoor komen die hem naar ean kliniek zond; daar bleef hij in de handen. Die Heer was getrouwd en ging Vader wor den. Wreed voor de jonge Weduwe en Familie. In d'Hooge Alpen, te Brian5on is ean platform ingestort. Een moeder en 6 harer kinderen dood, alsook 40 scha pen, een muilezel en 6 koeien, 't Is ver schrikkend BEHENDIGE GAUWDIEVEN M. Van Ackere, burgemeester van Wevelghem bij Kortrijk, was eene reis naar Rome gaan maken, alwaar hij van zijn portefeuille 12,000 tr. inhoudende, ontlast werd door behendige gauwdie ven. Op het oogenblik dat hij uit de Basi liek stapte, liepen dtie jongelingen tegen M. Van Ackere en veidwenen tusschen de menigte. Te ROUBAIX is maandag achter noen ^afgebrand de groote fabriek-Var nier, Broeders; een half millioen schade; 3oo menschen zonder werk. WREEDE BRANDRAMP te Pa rijs Sint Martinus-wijk, op de kamer van madam Hamond, die kamer stond in rook en vlam; moeder HStmond sloeg de vensters open en riep om hulp voor haar kinders, het jongste van 5 jaar had zij op de armen Sauvez I Sauvez, riep ze.. Red 1 red mijn kind Een gebuutvrouw hield haren voorschoot wijd open en riep Jetez Jetez 1 Werp neêr 1 Dit ge beurde, maar de voorschoot slibberde weg en 't kind viel op den grond met een wonde aan 't hoofd en gebroken beenen.. De Moeder sprong ook de vensier u t_ doch brak haren kniê.. Een Gebuur sprong boven door rook en al en kon het ander kind redden. De gehuwde vrouw mag, zonder bijstand van haren man, een spaarboekje op haren naam doen inschrijven. Wanneer zij bewijst dat zij gehuwd is onder ste<sel dat haar het beheer harer goederen laat, mag zij zonder tus- •chenkomst van haren man alle terugnemingen van geld verrichten op het boekje dat op haren naam is ingeschre ven. Bij gebrek van da1 bewijs heeft zij het recht, zonder bijstand, doch behoudens verzet van haren man, tot een maan felijksch bedrag van 100 frank, het geld staande op het boekje dat zij op haren naam heeft doen inschrijven, terug te nemen en over die penningen voor de noodwen digheden van het huishouden te beschikken. Sommen hooger dan 100 frank per maand kunnen enkel door de echtgenooten gezamentlijk teruggenomen worden. Alleen het k-ntoor waar het boekje werd ingeschreven, doet de terugbetalingen. De rech er die over het verzet des mans uitspraak moet doen, kan, wanneer de belangen hetzij van het huishou den, hetzij van de vrouw zulks eischen, bevelen dat b«- doeld verzet zal opgeheven worden. Beveelt de rechter de opheffing van het verzet, dan behoud de vrouw het recht, onder de hooger bepaalde voorwaarden, terugne mingen te doen. Wordt, daarentegen, het verzet gegrond verklaart, dan verlitst de vrouw die bevoegdheid en mag alleen de man hat bedrae van het boekje ontvangen. Gedurende het huwelijk, en tot een bedrag van l,000fr. kan er op het geld, staande op het spaarboekje van de vrouw, geen beslag gelegd worden door de schuldeischers van den man, ten ware door hen bewezen werd de schul den, waarvan zij de betaling eischen, voor huishoudelijke behoeften werden aangegaan. Is de vrouw onder curateele gesteld, afwezig of verhin derd, dan kan de vrederechter den man machtigen de door haar ges'one gelden terug te nemen tot het bedrag der som die hij. naar gelang der omstandigheden, zal bepalen. Is de man onder curateele gesteld, afwezig of verhinderd, dan kan de vrederechter, tot het bedrag van de som die hij, naar gelang der omstandigheden, zal bepalen, de vrouw machtigen hetzij de door haren man gestorte gelden, betzij sommen boven de 100 frank per maand, op de stortingen, in haar eigen boekje vermeld, terug te nemen. i\llnderjai-ig;en. De mondig verklaarde minderjarigs mag zonder bij stand van zijnen curator alle terugnemingen van geld op zijn eigen boekje doen. De niet mondig verklaarde minderjarige mag een boekja op zijnen naam nemen zonder tusschenkomst van zijnen wettelijken vertegenwoordiger. Behoudens verzet vanwe ge zijnen wettelijken vertegenwoordiger is de niet mon dig verklaarde minderjarige, die den vollen leeftijd van 16 jaren heeft bereikt, bevoegd alleen de sommen, inge schreven in het aldus verkregen boekje terug te nemen het mag echter, zonder de toestemming van zijnen wette lijken vertegenwoordiger, in den loop derzetfds maand, geene terugnemingen doen van meer dan 100 frank of hooger dan één tiende van het saldo van het boekje. Dat tiende komt met als uiterste grens in aanmerking, indien de maandelijks teruggenomen som niet meer dan 10 frank bedraagt, Alleen het kantoor waar het boekje werd ingeschreven, doet de terugbetalingen. Al de voorgaande schikkingen zijn toepasselijk «p d« boekjes, onder dezelfde voorwaarden uitgegeven vóór hst ,n voege brengen der nieuwe wet.

De Werkman | 1913 | | pagina 2