Aalst en omliggende Juhilé der Wetfkapel Lede. Erpe. Herdersem. N ieu werkerken. iV0 "i, 115 7 Maart 1915 De Bevolking. Tooncel, Lokaal Muziek. Boeren Bulten. Pee Visj en zijnen haan. Santbergen. Denderleeuw. 1 In 1768 had Aalst 7000 zielen in 1801 10927 in 1872, 21,203 en in 1910, 35,125, o. w. 6349 jongens onder de 15 jaar, 6205 meisjes id., 1647 mannen boven de 55 jaar, 1907 vrouwen idem 11471 mannen en 11368 vrouwen die kunnen lezen en schrijven, 2i73 van 't mannelijk ge- slacht gansch ongeletterd en 3079 vrouwen ook gansch ongeletterd... Wat zegt Schepene D'Hert daarvan J Tooneel. Zondag is voor de tweede maal opgevoerd het drama De Franschmans, ziels roerend, leerzaam en verheffend van 't begin tot het einde. e zaal goed opgevuld, onder de aan wezigen felle Tooneelmannen uit 't omliggende die zegdenWonderschoon drama, flink en vloeiend opgevoerd dat drama raag de Vlaan deren rondgaan en ook op groote Schouwbur gen komen. Het blijspel Meisjesgrillen ver wekte den hartelijken lachlust en werd nergens beter opgevoerd. Ons Lokaal, iedereen die er inkomt, zegt Beter kon het niet zijn. Groote aangename her bergplaats, gemeenzaam met de Feestzaal. Priester Daens zijn groote droefheid was zonder lokaal te zijn. De Graanmarkt was ons ontno men ons muziek moest van herberg tot herberg eindelijk werd de Blauwpoort, in de St Jorisstr GroenpoortPriester Daens droeg dit lokaal in zijn'hert. Wat moet hij nu zeggen En Tistjen De Vos ons te vroeg ontrukt, de Patroon van dit groot cn schoon lokaal in de bijzonderste straat der stad op zijn groot «portret, hij lacht van genoegen... Doch moest hij nog leven en zien dat er° verblindden of uitverkochten zijn die met vervolgers en vijanden ons duurbaar I. M. Ca/ton en zijne Kinderen In 1848 woonde te Parijs 'ne zekeren M. Car ton, fabrikant van meubels, die niet enkel def tig zijn brood won, maar zelfs in zekeren wel stand verkeerde en te wege was een rijke mensch te worden. Maar geen berg zonder dal, koopman rijmt met loopman, elk ziet het einde van zijn vingers, maar niet het einde van zijn leven M. Carton deed zware verliezen, door de woelige dagen van 1848 kwam de Handel in zware krisis, M. Carton worstelde moedig tegen het noodlot, maar alles ging hem tegen en de dag brak aan, dat hij heel en gansch ten onderen wasDe vruchten van lange jaren Arbeid weg, ja gansch ten onder. 't Was wreed en droef voor den braven man, doch de malheuren gaan dikwijls in compag nie. Zijne Vrouw, die hem innig lief had, maar reeds lange jaren ziekelijk was, werd zoodanig getroffen door dien schielijke slag, dat zij ge vaarlijk ziek was en stierf. De laatste woorden der Moeder waren, als zij een laatste maal hare twee kinderkes zoende en zegende Mijn Albert, mijn Fransken, wat gaat er van u geworden Albert was 14 jaar geworden en Fransken had eenige maanden te voren zijn Eerste Com munie gedaan. De Meubel-Fabrikant zijn hert zwom in de tranen. Hij stelde zijne stervende Vrouw gerust. Magdalena zegde hij, troost u, ik zal moe dig blijven en voor onze kinderen goed zorgen. Lokaal trachten te ondermijnen, hoe zou hij verontweeraigde oogen toewerpen. Ons Muziek is meer om meer door elks gene- gendheid omringd. Eiken vrijdag van 9 tot half 11 is de Repetitie een echt Concert. Zondag Calvakade te Brussel-Schaarbeek en te Namen. Op Schaarbeek waren 92 Sociëtei ten (indien Aalst den GAZ niet afgestaan had, er konden groote Premiën gegeven worden,om de Stad te doen overstroomen van vreemde lingen). De vrije Volksboeren van Aalst heb ben den eersten prijs behaald, ze waren in fris- sche, schoone kleeding, vrolijk hubs, terwijl de Barons-Boeren in klein getal, armtierig en mal- jonnig te voorschijn kwamen. De vrije Bulten van Aalst, met Reus en Reuzin, waren frisch aangenaam, prachtig, kunstrijk, lachende ge kleed en behaalden te Namen den eersten prijs Ge ziet de vrije Aalstenaars zijn niet vervrozen. Vroeger ging de roep in AalstPee Visj en zijnen haan». Nu zal het zijn baron Bethune en zijnen Dumont Omeere voorzitter te zijn van 't ziekenfonds van Erpe had baron Louis iOOO fr. beloofd in eens en ioo fr. per jaar zonder schriftelijke verbintenis nu was zondag in al- gemeene vergadering herkiezing van den helft des Bestuurs en de boezemvriend van baron Louis had een stem uit compassie. DENDERLEEUW. Zondag 16 Maart prachtig Tooneelfeest met opvoering van l^ambreclit. i Vraag gericht door P. Daens tot den heer Minister van Oorlog. Tot den heer Minister van Spoorwegen ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. [Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P."DAENS J Volksvertegenwoordiger, AALST 41st« JAARGANG Moest het gebeuren dat de Klassen binnen geroepen werden, zal de heer Minister dan in aandacht willen ne men dat bijna allen de klas 1909 en hooger, reeds ge trouwd zijn, kinderen hebben, in handel of trafik zijn, en zonder schadeloosstelling hun Huisgezin zonder brood zouden laten P. DAENS. Ingezien de Gaz werkers van St-Joost-ten-Noode nu ook het geluk hebben aan het 8 uren-werk te staan, zoo herhaai ik mijne vraag dat de nachttrein 10 ure 21 uit Brussel-Aalst te Laken een oogenblik zou stil blijven. Werkende van 2 tot 10 ure zijn die brave menschen nu te laat voor 10 ure 21 en moeten in de Statie Brussel- Noord wachten tot 11 ure 50 ze zitten daar met droeve gedarhten 't is over 1 ure 's nachts als velen thuis zijn. Zou de heer Minister dezen droeven toestand gelieven in aandacht te nemen P. DAENS. Op de lijn Kortrijk-Oudenaarde wordt sedert het be staan van dien ijzeren-weg het signaal getrokken door de Mans. Nu wil men dit werk opleggen aan de Vrouwen die voor 60 of 80 c. daags aan d'Huizekes staan. Vermits zulks bijna onmogelijk is daar de Vrouw de kracht niet heeft dit signaal te trekken en er te ver te loopen is, zoo wordt aan den heer Minister gevraagd aan de oude vaste goede gewoonte te doen houden P. Daens. van Aatst, hij begint op 2Jcn Paaschdag met een Groot- Misteriespel in 5 deelen, 300 Uitvoerders, woorden van Pater Bauwens. Muziek van G. De Pape, in de groote Zaal van den Werkmanskring; op 2Paaschdag, ten 3 ure. De Groote Plechtigheden met Praalstoet zullen zijn in de maand Juni of Juli. De Wervenaars zijn erg mis noegd omdat voor de bijzonderste Plechtigheid de Graan- markt verkozen schijnt.. Waarom niet, nabij de Kapel op de VVerfplaats, en wordt ze te klein geacht, op de Vaart plaats? Het Feest Komiteit zou slecht handelen hierin de Volkswil te miskennen. De Werf-Kapei is de eerste Pa rochiekerk van Aalst gev/eestdaar aan den Dender woonden de eerste Aalstenaars Apostel Amandus kwam den Dender afgevaren op 't grondgebied van ErembJ- degem preekte hij en bouwde op d'hoogte, van 't Groen Zwitserland de Kapel die den naam blijft dragen St- Amandskapeldan Kwam hij af naar Aalst, riep de Vol keren bijeen, preêkte de Leering Kristi, won er Aanhan gers en ging niet weg zonder een Kapel te bouwen in hout en kleem. Hij verbleef in Aalst verscheide weken, kreeg vriendschap en verblijf bij menschen van geringen stand en ging dan voort. De Kronijken verhalen dat korten tijd nadien de Aalstenaars wederom vervielen in hun Ongeloof. Eenige jaren nadien kwam in Aalst een ander Mission- naris Ursmarus, Abt van Lobbes, in Henegauw, die kloekmoedig net Kristen Geloof pieêkte hij werd met den dood bedreigd; doch bleef kloekmoedig. De Barba ren, getroifen door den moed des ijverigen geloofspre- dikers, maar meer nog door het heilzame woord des Evangelies, dat vrede, liefde en genade predikte, ver zaakten weldra aan den dienst hunner afgoden en lieten zich, door het ontvangen van het zaligmakende doopsel, onder het getal der volgelingen van Christu's leer opne men. Wat hen vooral diep tot stichting verstrekte, was het nederige en armoedig leven, dat zij den heilige in hun midden zagen doorbrengen. Voor alle schuilplaats (ver haalt zijn levensbeschrijver), had hij slechts eene ellen dige hut, alwaar hij, na de vermoeienissen van den dag, een groot gedeelte van den nacht in het gebed overbracht den Heer smeekende om hem in zijne pogingen te zege nen en de harten der hem toevertrouwde geloovigen voortdurend tot het goede op te wekken. Zondag aanstaande, g Maart, om 5 uren, bij' Remi De Ras, Rammelstraat, zal de kristen demokratischen ziekenbond een algemeene ver gadering houden. Volksvertegenwoordiger Daens en Jan De Neve zullen er nogmaals het nut der ziekenfondsen blootleggen. Nieuwe leden worden aanvaard. Een groep van AalBt ver trekt met trein van 2 1/2. We doen een oproep tot onze vrienden om dien uitstap mede te ma ken. Zondag 11. was er vergadering van den K. D. Ziekenbond.Veel leden aanwezig; kloeke ieverige strijders voor uitziende menschen. Na lezing van het verslag moest er worden overgegaan tot de herkiezing van de helft van 't bestuur. Dumont Smoest ook herkozen worden en bekwam 1 stem, terwijl de andere uittredende leden hun mandaat ver nieuwd werd. Ziedaar iets dat stof tot overweging geeft aan de heeren die dachten dat Dumont Erpe en om streken zou omgekeerd hebben. Helaas, wat bitter, teleurstelling voor die visschers in troebel water 1 Maar ook wat klaar bewijs dat ons volk, wat men er ook van zegge, klaarziende en rechtzinnig is en den rug keert aan mastklimmers en draaiers. Nooit hebben we Dumont als verantwoorde lijk aanzien van zijn misstap, daaruit besluiten we dat de stemming van zondag een kaakslag is in 't volle aangezicht der heeren die Dumont in 't garen joegen. Wat zal de heer baron daarover bittere over wegingen maken Aldaar is schie lijk overleden in den jeugdigen ouderdom van 25 jaar M. Benoit KIEKENS, lid der krist, demokr. tooneelafdee ling en ieverige propagandist. De begrafenis had woensdag plaats. We zagen daar de smachtende droefheid van ouders en familie... En aan den grooten toeloop van volk in Kerk en Kerkhof bleek het klaar dat de dierbare afgestorvene de algemeene liefde en genegen heid had verwor ven. Menige traan werd op het graf gestort van die jongeling zoo plotselings aan de liefde zijner ouders, aan de geuegendheid zijner ontelbare vrienden en strijdbroeders onttrokken. We bieden aan de achtbare familie de uitdruk king onzer innige {(deelneming in den harden slag die hen komt te treffen. DE WERKMAN Weet men reeds dat Nieuwerkerken op't punt staat beroemd te worden Aalst is er vol van en reeds te Brussel begint de zaak-Perdaens druk besproken te worden. Een huishouden met 3 kleine kindertjes, met meubels en huisraad op 'n schoonen morgend op ae straat goeien, die meubelen daar op straat blijven staan van zaterdag tot dijnsdag en nu overgebracht in eene tent is geen alledaagsche gebeurtenis en bewijst dat er nog menschen zijn die de kristelijke broederliefde op vrij zonder linge wijze verstaan. De zaak is nog niet verheffend en kan ons nog verrassingen aanbrengen. We sturen aan onzen dapperen strijdbroeder Perdaens de uitdrukking onzer gevoelens van genegendheid en verkleefdheid. In de moeie- lijke tijd die hij heden doorworstelt weze hij ver zekerd dat zijne Aalstersche vrienden hem niet zuilen verlaten en aan iedereen desnoods bewij zen zullen dat ze van de kristelijke broederlief de eene gansch andere opvatting hebben dan sommige «zeer katholieke» burgers.

De Werkman | 1913 | | pagina 1