Verfransching süsw I Men Rampen- Misdaden-Ongelukken Buitenland Oorlog Mengelingen. Helaas Schrikkelijk ramp in Spanje Onmogelijk Gedresseerd Op den buiten Goed bedoeld M isklapt Bewijs De Doodrijders I <1 Goeden moed in tegenspoed Eerlijk was M. Carton altij 1 geweest in den Handel, eerlijk wilde hij blij ven in 't ongeluk Hij offerde alles op aan de Schuldeisschers en als alles vereffend was, bleef hem niets over dan een zwaar gewicht op /jjn hart. Indien hij nog alleen geweest ware Maar die twee kinderen Hij zocht plaats op Fabriek of in Handels huis, maar zulke plaatsen staan niet altijd ge reed open. J 6 Na lang en vruchteloos gezocht te hebben, had hij het geluk een oude Vriend te ontmoe ten, een ware Vriend die hem zegde Vriend Carton, in uw plaats, ik zou be proeven mijn fortuin te hersteilen in Amerika Velen daar. En daar M. Carton hem al zuchtende, bijna hopeloos aanstaarde. «Ha, sprak de Vriend,'tis een lange koste lijke reis, boven uw vermogen, maar dat is niets. Ge weet, ik ben jongman en heb voor niemand te zorgen. Ik zal u een ronde somme ge ds geven genoeg voor de reis en de eerste behoefte in Amerika. Och, mag ik dit aanvaarden -- Waarom nietAls ge na eenige jaren te rugkeert, als welstellend man, ge geeft het geld terug, zoo niet.. 5 Een ware handdruk en twee oogen blin kende van dankbare tranen waren zijne ant woord. 1 Gij neemt aan, Vriend. M. Carton toonde zijne twee kinderen. Ha, ik versta u, die kinderen daarvoor zal ook gezorgd worden Ik zal ze in een goede kostschool plaatsen, na eenige jaren, ge schriift en ze komen als kloeke geleerde gasten bij u Ik zal ze dikwijls gaan bezoeken.. Ge zwijgt ge kunt met toestemmen.. Vriend, mijn eeuwige dankbaarheid. Tijd om te malen heb ik genoeg, zuchtte de schilder. Maar maaltijden heb ik helaas te weinig Synghera. Roode Halfvasten. Eenige geburen leven in oneenigheid, somasi gen hadden zich verkleed, van verwijtiDgen j Nabij de haven van Me6el, ill de pro- kwam men tot daden en twee vechters bleven in f vincie der Asturies, is men bezig groote een bloedplas liggen. Des achternoen» vielen een wegruimingswerken uit te voeren, om er tiental verkle.-de kerels Armand V. aan, en doorstoken hem zoodanig, dat de ongelukkige het waarschijnlijk niet zal overleven. Twee aan houdingen zijn gedaan. Denderwindeke. Tramontsporing. Een ongeval dat zeer erge gevolgen kon heb ben, is Maandag achternoen op de lijn Ninove- Hal gebeurd. Op Zwavelberge d is de buurt- tram ontriggeld, een wagon is omgevallen vijf personen werden gewond een der ontvangers werd zoo zwaar getroffen dat hij twee uren lang bui'en kennis is blijven liggen. Tweedamen uit htinove hebben ook kneuzin gen bekomen. Hoe is dat, champetterGij hebt I dien dief laten loopen I i VERDRONKEN. Waarom hebt gij hem niet vastgehou- f Onder Nispen (Noord-Brabant), zijn Maandag n tweejongeliedendoorhetijsvar.de leemputten eener steenfabriek gezakt en verdronken. N eder-over-H eem beeck. den Ik kon ni t... Inde eene hand had ik mijn sabel... in de andere mijn revol ver nog een stuk jefken. Pa., krijg ik taart Pa. Vraag dat aan mama. jefken. Hebt gij hier dan niets zeggen, pa te Watte... Watte moet ik in den stal slapen? En als de stier nu eens losbreekt Dan kruipt ge maar in 't varkens kot, daar kan hij niet in. Een rentmeester moest eens in het don ker een smallen dijk passeeren, die langs een rivier l2g, en nam een ezeldrijver als wegwijzer mee Toen op eens zegde de geleider met eene waarschuwende stem nu moet gij in acht nemen, heer rent meester, want op deze plaats is reeds me- nlgen ezel erafgevallen. Jef Krombe^n heeft een naamlooze briefkaart te huis gekregen, waarop hij uitgemaakt wordt voor ezel, deugniet athaaider, dief. Hij verdenkt Jan Trompet hem dat ge lapt te hebben, en besluit hem onder han den te nemen. 's Avonds ontmoet hij hein in de her berg en zegt i Daar heeft er mij eenen op een naamlooze kaart uitgemaakt voor ezel, deugniet, afhaalder en dief.. In mijne oogen is de schrijver een gemeene, laffe kerel.., Heb ik geen gelijk Zeker hebt ge gelijk zegt Jan Trom pet... Maar ik ook. Rechter. Gij beweert dat gij in den nacht van den diefstal te huis hebt ge slapen.. Hoe wilt gij dat bewijzen Betichte. Ik kan u een droom ver tellen dien ik gehad heb. Een soldaat der gidsen, Eduard Freise, die sedert 3i Januari uit de kazerne verdwenen was, is hier uit het kanaal opgevischt. LEDEGHEM. Twee gendarmen, Zondag avond op ronde in het gehucht St-Pretcr, zagpn in eene weide twee kerels die de vlucht namen. Het waren twee stroopers die zij herkenden zij r chtervolgden de beide kerels en konden een hunner aanhou den. De andere woont te E-.-deghcm en zal even eens worden vervolgd. Maandag avond in de Vooruitgangstraat, te Brussel, botste een otto regen eene lantaarn. De twee heeren die er in zaten werden tegen de straatsteenen geslingerd en zeer erg gewond. Zondag avond op de steenweg van ,Baelen, tusschen Oeveren en Heggen botste een wielrij der op een draai der baan tegen een ottomobiel. De cyclist werd zoo geweldig tegen de kalsei ge worpen dat hij met opeDgekloven schedel opge nomen wertl. De dokters wanhopen hem te red- meesters, waarin de lekkernijen zaten&Q groote gebouwen te kunnen oprichten. Ploegen werklieden doen bij middel van dynamiet groote massa's rotsen springen Dinsdag bevond men zich voor een groo teren blok en verdubbelde de hoeveelheid dynamiet. In den omtrek wachte eene talrijke menigte den uitslag der ontploffing af. Deze was bijzonder hevig. Stukken rotsen vlogen zeer ver en kwamen terecht op de toeschouwers, waarvan er een 70 tal ge dood werden en een honderdtal gewond. Tusschen de dooden bevind zich een generaal, alsook de bestuurder der wer ken. Volgens officieele berichten zouden er maar 24 dooden zijn. VLIEGER GEDOOD. Woensdag waren de duitsche officiers vliegers Linke en Helfersrieder, de eene als loods en de andere als passagier, per biplan te Mulhause opgestegen. Toen zij in volle vlucht waren, kantelde hun toe stel om en plofte ten gronde. Helfersrie der bleef op den slag dood. Linke werd doodelijk gewond. JAPAN. Brand heeft maandag morgend de stad Mimaza, zomerverblijf der keizer lijke familie, bijna heel en gansch ver nield. Er blijft niets over dan de keizer lijke villa en twee halve vernielde straten. Een olifant eet 5oo fr. op. In zijne menagerie te Wombwell, gaf M. Savery, eenige lekkernijen aan zijn olifant. Op een gegeten oogenblik stak het slimme dier zijn snuit in de zak zijns I een brief 5oo fr. bankbrieven inhouden de. Niet alleen het pak lekkernijen maar ook de 500 fr. verdwenen in de maag van het reusachtig dier. Kostelijke diné. MEXIKO. De Kölnische Zeitung verneemt uit Mexiko Ongeregelde troepen zijn in de voorstad Santi Julia aan het muiten geslagen. De regeering, die op de muite rij voorbereid was, had heimelijk machi negeweren naar Santi Julia gezonden. Toen enkele muiters riepen Leve Ma in zijn laatsk-n brief maakte Ed. Carouy eene deir0 Werden eenige salvo's gelost, zinspeling op zfjn ouders dte op het gehucht La waardoor een loo tal man gedood zijn Boretie wonen, te La Louvière. De ouie vader is radeloos. Hij is een braaf man die heel zijn ie- I BERLIJN. arbeiders. Eduard, zet hij was als kind zacht en i aans'ag °P de automobiel van den gevoelig. Na te Brussel hebben gewoond, ver- juwelier Jahnke, te doen had met ban- ble.f bij te St Nikolaas (Waas) en bezocht Lr de dieten, die van plan waren de inzitten den uit te plunderen, doch daarin ver- Groote Brand. In 't gehuch Putbroeck, te Echt, brandde Zon dag avond de boerderij van Muimincks geheel af. Negen runderen en een paard kwamen in de vlammen om. Ook de inboedel werd een prooi der vlammen. Een tiental stuks vee kon gered worden. Het veibrande is Verzekerd. Een schipper verstikt. De 17 jarige zoon van M. Seron, had de wacht 's nachts op het schip. Hij ging slapen en liet een petrollamp branden, 's Anderendaags vondt men hem verstikt in de kajuit. LA LOUVIÈRE, Hij is een uitnemend men-ch, va.i wien niemand, die hulp en proost zoe'-.t, weggaat zonder hoop. Alleen die mensch is gelukkig, die zijn geluk niet aan het geluk te danken heelt. De wimpel van een illussie fladdert nog aan den mast, wanneer dt levens- storm alle zeilen heelt weggeslagen. nijvetheidschooi. Daarna werkte hij te Luik ais ijzerdraaier vandaar trok hij naar Parijs, waar i hij sinds drie jaar woonde. Al zijue bazen 'gaven hem goede geiuigschrif en. De arme vader wei- gett nog te gelooven dat zijn zoon een moorde- naar kon wordeD. 1 Zjj advokaat, zegt hij, heeft ons tijdens het proces geschreven dat hij aan zijn onschuld ge- iofde eu sinds zijn do >ds, liet hij ons weten dat hij het inzicht had de herzienirig van het proces tc vragen, wat Carouy aangaat. Raismes. Verschrikkelijke dood. Een Lu'kenaar, hinderd werden door de komst van den tweeden automobiel. Men is hier zeer opgewonden. Er werd reeds eene aanhouding gedaan. PARIJS. Op den koer der groote bergplaats der Omnibusmaatschappij te Ivry, is Di ns- I dag, 10 ure 's morgends, het zelfbewe- gend rijtuig van een tram ontploft. Een de werkman Lambert Her- i werktuigkundige is gedood, een ander arbeid» nd in de Usines persoon is zwaar verwond geworden j LONDEN. inau, oud 43 ja Fiai.co-Belees te Raisines, werd Maand"g gè- pletterd tusschen twee rollende bi liggen. De on- -r gelukkige werd vreeselijk verminkt én stierf ®-en "ev,ge brand woedde weldra. Maandag BOEKENom Fransch te leeren zonder MEESTFR 3.50 - Te GLADZ is eenen Apotheker veroordeeld tot een boet van 47,000 om zijn medikamenten vervalscht te hebben en de recepten niet aangeteekend.Lappe, zei Nelle; ze moesten er kot bijgedaan hebben, want slechte medikamenten ge ven is moordenaarswerk. i morgend in.East End. Een kind is le- j vend verbrand geworden. Zeven perso nen werden erg gewond. Verscheidene OVERVAART Duitschland (169,522 DROEVE Te Dantzich, zielen), maandag morgend, een boot di over den stroom Vistule ging varen, met een Boer, zijn Vrouw, zijn 2 kinderen en zkn Schoonbroeder, welstellends Land bouwers, die boot is omgeslagen in 't midden van den stroom, door ijsscha- personen zijn uit de ramen gesprongen. WARSCHAU. Een verschrikkelijk toor.eel viel Ma*n- 1 dag voor in den oven van een jongen bakker, Kwialkowski, sinds drie maand met de dochter van een bouwmeester ge trouwd. De jonge man was jaloersch ge worden op zijne vrouw wier eenlg nadeel was zeer schoon te wezen. De man den toestand zijner vrouw ziende, kreeg wan trouwen en besloot haar te duoden Maandag nacht terwijl zij sliep in eene kamer nabij den oven, droeg hij ze uit het bed en wierp ze in den brandenden oven. Daarna bedreigde hij zijn werklie den met een revolver. Een dezer ging de policie verwittigen, doch deze vonden len en is gezonken alle 5 dood I Hoe enkel nog een verkoold lijk. De man is droefaangehouden. De heer ELBERS haalde Vrijdag laatst in zijne rede voering over de nieuwe Legetwet, de volgende woorden aan van Mr BEERNAERT, in 1908 ter Kamer uitgespro ken. Ja, mijne heeren, dat alles is juisten wat de heer Hy- mans zegt kan niet betwist worden maar wil dat zeegen dat de oorlog waarlijk te vreezen is, of dat men Belgie denzelfden weg moet doen inslaan welke de groote mo gendheden ingeslagen hebben Mijne heeren, morgen is in de handen der Voorzienig heid doch niettegenstaande al het poeder dat men ons in de lucht aantoont, niettegenstaande dat soms door de ruimte heen de noodklok galmt, kan ik aan geen oorlog gelooven. Ik geloof er niet aan, omdat hij ijselijk wreed zoude zijn en niemand de verschrikkelijke verantwoordelijkheid zal willen opladen hem te doen losbersten. ik geloof er niet aan, omdat ik tusschen de mogend heden geene genoegzame tedens van oneenigheid aantref. Ik geloof er niet aan, omdat de oorlog niet meer het werk is der koningen, dat langs om meer, de stem der volkeren zich doet hooren Ik geloof er niet aan, omdat nevens de feiten die ons ongerust maken er andere zich voordoen die ons troosten en ons geruststellen. De stoom en de elektriciteit hebben de wereld omgekeerd reizen is eene dageiijksche en noodzakelijksche noodwendigheid geworden de volkeren zien, kennen en doorgronden elkaarde oude haat en twist verdwijnen de parlementen zelf brengen drukke onderhandelingen te weeg wij zijn duizend in het Inter nationaal Verbond en al hebben die vergaderingen slechts een zedelijken invloed, zij is weldoende'en ik geloof dat zij nog zal aangmeien. Maar ik veronderstel het gevaar zooals de heer Hymans het ons voorzegde, ware het eene voldoende rede om mede te doen in de reusachtige ver derfelijke pogingen der groote mogendheden Zou men aan het onverzadigd militarismus een klein land zooals het onze moeten opofferen, een onschadelijk en neerstig land, wiens onzijdigheid gewaarborgd is en die er de vooi waarden van naleeft, niettegenstaande het ook zijne onafhankelijkheid en grondgebied verdedigt M. Hymans zegde ons dat alles aan een geschakkeld is. Inderdaad en voor ons is de militaire kwestie innig verbonden met de ikonomische vraagstukken. Inde woe lige strijd waarin de nijverheids-landen betrokken zijn hebben wij geen ander voordeel dan deze der kleine loo- nen, uitvloeisel van het goedkoope leven in Belgis. Indien nieuwe zware lasten het budjet moesten komen verhoogen, alle zaken zouden onvermijdelijk in prijs stijgen en dan ook de daghuren. Waar zouden wij uitko men moest men ons jaarlijks eene vermeerdering van 60 80 millioen lasten vragen, hetgeen overeenkomt in verhouding met onze bevolking met de nieuwe opoffe ringen welke men in Duitschland vraagt. Indien het werk kwam te ontbreken wat zou onze wer kende klasse geworden Ziedaar wat wij uit hei oog niet mogen verliezen en die groote vraagstukken zijn heel ingewikkeld. Op 10 Jufferkes die uit de rijke-Nonnekes-Scholen ko men, zrjn er 9 verfranscht tot in de ziel.. Ze spreken ge durig Fransch, ze moeten fransche Sermoenen hebben Fransche Kerkboeken, Fransche Congregatie, Fransche Biechtvaders, fransche leesboeken, Fransche gazetten Fransche Concerts... 't Zijn zij die de hooge wereld gansch verfranscht houden En die verfranschtte Vlamin gen willen de Vlaamsche Wereld bestieren; in dezen tijd is dat onmogelijk, zelfs al zetten hun Mans een Vlaamsch Masker op.. - I*-*—--.—J.»—|rw||| B| ma-iji-Hi-m

De Werkman | 1913 | | pagina 2