Loopende Nieuws De Algem. Werkstaking P p T w p Wij lezen in De Vrije Klok van i Zondag 2 Maart Owzm M&MTMM Te bekomen in ons Bureel PRIVILEGIE EN PREMIE Loven van Priester Daens Sa, sa, zijn wij geen Vrienden en wat kunnen wij in de wereld beter doen dan elkan der helpen en bijstaan. Och ge zijt waarachtig te goed, doch mijn Frankrijk verlaten! ver over zee gaan naar Amerika Is 't niet beter dan hier te kwijnen De goede Vriend drong nogmaals aan en M. Carton vroeg twee dagen uitstel. Als de Weldoener vertrokken was, de Kin- derkes die bij die samenspraak aanwezig wa ren, vielen al weener.de aan den halsvan vader. Vader, z i Albert, als hij door zijn tranen kon spreken. Vader, luister toch naar dien boo- zen man niet. Maar, Kinderen, 't is een ware Vriend, die mij een redplank uitsteekt, 't is nu ver- scheide maanden dat ik zoek en niets verdien, het geld dat de schuldeisschers ons gelaten hebben, is bijna op. Er moet iets gezocht wor den. Vader, sprak Fransken, och laat ons dan méégaan wij zullen ai te samen goud zoeken verlaat ons toch niet 1 Moest ge daar ziek val len, wie zou voor u zorgen Maar, Kinderen, waar zijn uw gedach ten 1 u meênemen Zes maanden op zee 1 in storm en gevaren 1 En eens komt nog het las tigste 1 Tot aan Californie, 't is nog een verre reis eer men aan de Goudmijnen is 1 Wat geeft dat, riep het oudste manneken, Vaderke, wat geeft dat Als we bij u zijn 1 Niets zal ons te zwaar en te lastig vallen. En lijden wij schipbreuk of sterven wij ondeiwege J. de Goudmijnen, dan gaan wij al te samen bij Mamaken. Vader, wij zijn gezond en hebben j veel moed, niet waar Fransken Ik, zei Fransken, zeer heftig, ik zou liever net Papa droogen btood eten, niets drinken dan water en van 's morgends tot 's avonds den grond omgroeven, dan hier zonder Papa CONGRES Mr WOESTE is de schuld als de Werksta king losbreekt.. Die Waal heeft al ongelukkige woordeD uitgesproken In 1896, toen Priester Daens in de Kamer de Ilongerloonen aanhaalde in Staatsdienst, dan beet Woeste hem toe M. Daens doet hier niets dan liegen. Te bekomen in ons Bureel De Wieu we 'freest der Aimeri Handleiding met Uitlegging Eerste Coinmuniebeeldeken s zijn te bekomen ten Bureele dezer van af 1,25, 1,50 tot 2,00, enz. enz. Zeven en veertig dagen scheidden ons van den datum waarop de Algemeene Werkstaking moet uitbreken, in dien het ministerie niets wil toegeven. Doch hoe nader bij den vastgestelden datum hoe meer pogisge» er worden aangewend om de algemeene Werk staking te vermijdea. Na de handelaars, nijveraars, zijn ook de burgemeesters der 9 hoofdsteden des lands samengeweesl en hebben er op aangedrongen om eene overeenkomst te zien sluiten. Nochtans blijft ds katholieke Regeering even koppij en zijn al die lofwaardige pogingen onbeantwoord ge bleven. Blijkt het daar-nu uit dat het Ministerie in hare weige ring zal volhouden of staat ze in beraad on: langs 'n uitweg het conflikt te doen eindigen Het eerste komt ons als 't waarschijnlijkste voor, in dien we sommige bewaardersbladen mogen gelooven. Anderzijds vinden we op d'hoogte zijnde personen die vast hopen op eene overeenkomst. Wat er nu ook van zij, ons Valk zal bewijs geven van vooruitzicht, met zich tot den strijd bereid te maken. Niemand in België zal dwaas genoeg zijn te durven beweeren dat de aangekondigde werkstaking geen ge voelige slag zijn zal voor handel en nijverh id. Doch 't staat ook vast dat de kategorieke weigering van onder- handeling of onderzoek een groote verantwoordelijkheid op de schouders de Ministers doet wegen. Hun taak is 't de noodige maatregelen te nemen om den vrede, de gerustheid des Lands te vrijwaren. Dat moest hun eerste doel zijn, al bleek het dan ook dat zij eenoogenblik afstand moesten doenen, van hun persoon lijk gedacht, en van hun progiamma. Nog het een, noch het ander kan opwegen tegen 't al gemeene best. De katholieke Regeering steunt zich op hare meerder heid. Doch daarin ligt geenszins het bewijs dat het Land het Algemeen Stemrecht niet genegen is. Wat meer is, wie zou durven beweeren dat die meer derheid, bekomen door meervoudig stemrecht, de juiste oprechte uitdenking is van het kiezerskorps Van dien ocgenblik af is die meerderheid onjuist en de gevolgtrekking dat het Belgisch Kiezerskorps met het Ministerie eens is, lijdt... eveneens schipbreuk. Hoeveel katholieke kiezers zijn niet voorstaander van A. S. Immers de Regeeriag heeft zich niet eens, tijdens deze laatste bespreking, daaromtrent klaar uitgedrukt. Ze willen niet toegeven aan bedreiging, zeggen ze... Ware deze bedreiging daar niet, zouden ze dan toegeven? En wat zou de zeer katholieke Regeering verkiezen, ofwel toegeven ender de zoogezegde bedreiging, ofwel toegeven wanneer ten Lande alles zal stil liggsn,wanneer handel en nijverheid zullen erg gekrenkt zijn en de be- - lahgen van het Land zwaar beschadigd Zal ze dan toe geven Zal Algemeen Stemrecht hen dan als een recht vaardig stelsel voorkomen Of is men zinnens die be weging te smooren door 't geweld, door de wapens 1 ln alle geval we zijn in een zeer enge gang waarvan het uiteinde al niet te duidelijk voorkomt. Groot is de verantwoordelijkheid van 't Gouvsrnement die het Land op dergelijk avontuur heeft gebracht. PAX. door Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger, groot boekdeel in 8° 220 bi-, dik papier met Portret en Fac simile >00 3 VERVOLG Ik zegde in mijn laatste schrijven dat ons lands bestuur, beter zyne gelden zou kunnen besteden dan subsidiën toe te kennen aan de klooster-kantscho- len,die niets bijbrengen tot vei betering en opheffing onzer woi ksters. Waarom richt men geene regionale tentoonstel lingen van kant in Maar geene zooals wy er tot heden zagen. De wederlandsche tentoonstellingen zyn enkel en alleen geschikt voor de groothuizen die er persoon lijk handelsvoordeel in vinden. De facteurs of werksters die de £daar pralende kunststukken die gezamentlyke studie gewrocht hebben, kunnén daar geen centiem bij winnen. Immers ze zijn er onbe kend en de kosten van deelneming zijn veel te groot om daar zelf een plaatsken te buren. Hetzelfde geldt voor de gewestelijke tentoonstel lingen zooals «leze nu ingericht zyn. Ten andere mocht een uitgever zich nog die kosten kunnen ge troosten, hij zou niet durven omdat, de groothuizen, voor wieu hij werkt, hem onmeedoogend aan de deur zoudén zetten. Zyn naam ware gekend door al de anderen en 't is stellig dat hy nergens nog aan werk zoude geraken. Heeft die fakteur dan geene voldoende kapitalen en geene handelskennis genoeg, voorzeker is hy tot volledigen ondergaug veroor deeld. Over enkele maanden opende onze nationale maatschappij Les Amis de la Dentello waarvan ik in het eerste artikel gewaagde, eene tentoon stelling van teekeningen in point de Binche in het paleis van het jubelpark. Ik vroeg aan een oude, kundige teekenaar of hy dèel nam. Och, antwoordde hy, met wat nut Dat ik wist dat de jury samengesteld ware uit bevoegde mannen die ook de uitvoering kunnen betwisten, ik zou niet aarzelen. Doch degenen die daarvoor aan gesteld worden, zijn personen uit de hooge spheeren of door deze opgedragen, mannen diè geene vak kennissen bezitten en de prijzen toekennen aan de best afgewerkte teekeningen, zonder te onderzoe keu of ze uitvoerbaar zijn. Ik ken eenen van de ju ry, voegde hij er schertsend by, een gewezen gar- Qon de café, die rijk geworden is en op zijn renten leeft. Is het misschien met glazen faro en bruinen te bedienen, dat deze kennissen opdeed om eene kant- teekening te beoordeelen. Dit bewijst klaar dat al de tentoonstellingen die men tot heden inrichtte, niets kunnen bybrengen ot verheffing der kantnijverheid, noch tot verbete ring der loonen. Hoe zou men deze dan kunnen inrichten om doel matig te zijn l Dat men deze inrichte in ieder centrum voor elke soort en de deelneming er gemakkelyk make. B. V. -7- De point de Bruges in Brugge, de point de venise in Aalst, de cluny en tor chon in Kortrijk of Roesëlaere, de point de bre- tonne in Lier, de point de gaze in Gent, de duchesse in Sottegem,enz. 't Is te zeggen iede re soort in de hoofdplaats yan het midden waar zij meest gemaakt wordt. Op de tentoongesteldo gewrochten zou men den naam vinden en van de werkster en van den uitge ver en van den teekenaar. De jury zou samenge steld zijn uit bevoegde deskundigen en tot verdee ling der prijzen toekennen aan die drie factors, die wezentlijk medewerkt* n tot vervaardiging van de bekroonde Kunststukken. Men zou alle mogelyke propaganda maken, zoo binnen als buiten land dit om de kantliefhebbers aan te trekken deze regionale tentoonstellingén te gaan bezoeken, wat overigens hun belang zou zyn. Zoodoende, verdwenen na eenige jaren de onnoo- dige tusschenpersonen, die de groothuizen zyn, meeslal vreemde lui zoo ik vroeger schreef. Men zou de ware fabrikant rechtstreeks in be- rekking brengen m 3t den verbruiker of vreemde nkooper. Men zou de beste werksters kennen alsook de be kwaamste teekenaars, wiens toestand daardoor op natuurlijkerwijze zou verbeteren, omdat zy zouden opgezocht worden door de concureerende facteurs. Men zou de koopraans de juiste centrums aanwij- zên waar deze of gene soort van kant vervaardigd wordt. Eene wedijvering voor naam zou ontstaan tus- schen teekenaars, uitgevers en werksters,wat voor- deelig zou inwerken om den kunstroem onzer Vlaam- sche kanten te vermeerderen. Wil men wezentlijk doelmatige kantscbolen in richten, men zou daar gemakkelijk de noodige ele menten kunnen vinden om voor deze goede besturen samen te stellen. Dat ons gouvernement en ie maatschappy Les Amis do la Dentelle als zij waarlyk het lot onzer kantwerksters willen zien verbeteren en den roem hunDer gewrochten vermeerderen, eens in dien zin werken, daar geldelijk en zedelijk aan bydragen, ik twijfel niet of ze zullen betere uitslagen beko men. Max uit 't LEEUWKEN Op tweeden Paaschdag houden de Christen Demokraten hun algemeen kon- gres te Aalst. Op het dagorde staat a) Pensioenwet. b) Maatschappelijke werken. c) Propagandamiddelen. Op de gesloten Brieven van de Kinderrechters moet gee- nen timber «taan,. Ook naar de Prokureur in 't Rech terlijk Distrikt.. Explicatie Ik schrijf uit Aalst naar Dendermonde, 't is kosteloos naar Audenaarde uit Aalst, io centiemen alt 't u blieft. Veel kleintjes nut- ken een groot, en al wie leeft is dood, als de locht invalt. ZWITSERLAND is erg overvallen door de Fla- wenza; te Bernezijn^al d'Hospitalen vJzet geen en kel bed is leeg; te Luzerna zijn veel scholen gesloten Al wie 't Boek Kneipp raadplegen zijn er rap van af. Dit Boek met vele platen blijft te koop aan 0,70 c. Te Kerkxken leeft maar een enkele man van {1842 en 5 van 't jaar 1829; de achtbare Domien Meganck is van 't jaar 13. Berlinde De Sadeleer die over 3 A 4 jaar te Clercken gestorven is, 103 jaar, was gebortig van Kerkxken. Na woont op wijk Terlicht een Vrouw van g3 jaar en z'heett nog den felsten asem van g'heel ons Arrondissement. De MOL is in Holland geplaatst onder de van hoogerhand beschermde dieren. De Mol zal trotsch loopen.Een Russische Bisschop Schis matiek, is naar Siberië verbannen, omdat hij Sociaal Democraat is en lid der Douma.. Dat kan nog al schikken. De Kapitalisten sidderen van schrik als ze denken: Moest de hand van den Arbeider stille blij ven, welke onbere kenbare schade voor Handel en Nijver heid 1 't Leve ware onmogelijk voor 't rijk Volk. Te Wombibill, in Engeland, heeft een Olifant tus- schen twee beschuiten een bankbriefken van 500 fr. ingeslikt, Een kostelijke brok eten. In den Congo is overleden een dokteur van 26 jaar; hij was 2 jaar ia 't Zwarte Land. Maandag zijn de Opperhoofden van Gent-TentoonstelJing naar Brussel gegaan, in hun beste gewaad, en hebben den Koning gaan uitnoodi- gen om de Tentoonstelling te komen openen den 26 April. De Koning heeft toegestemd.. Doch als het Werkstaking moest worden, door de schuld van Woeste 1!!??? Om Fransch te leeren tonder Meester door 1 'ervarek, prys 3.50; - Callewaert's Woordenboek (Diktionnair) prys 6 fr. Zelfde boek maar kleiner 3.25; Moeder taal, om leeren te lezen liet Vlaamsch of het Fransch op drie maanden tijd 4,00. 1NH0UDSMETING van het rond hout en het ge wicht van het ijzer, zeer dienstig voor Boschwachters, Houtkoopmans, Schrijnwerkers enz. 1,00 Het spaarzame Keukenboek door Cauderlier Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen. 4,00 Kleine Cauderlier, 1,00 De Belgische Keukenboek 1,00 Warme en koude Bowl's en,van eenige warme en koude dranken 1,00 Gebakke» en Confituren, door Cauderlier. 2,00 STANDAARDWERK behelzende de Geschiedenis der Kristene Volkspartij, het strijden en lijden van Priester Daens van d'ander Stichters, Aanvoerders en van alle Demokraten. Prjjs in 't Bureel genomen of afgehaald 1,00 't Boek van PASTOOR KNELPP of het leven van den wonderbaren man, alsmede voorschriften en Raadgevingen over voedsel en kleeding, alsook om te verkloeken en te genezen door het water. 4" uitgave. 0,70 of onwaardeerbare schat van lichte casouvcmnoremedici. tegen verscheidene Ziekten, Wc den, Gezw« l!on en an dere kwalen van 't menschelijk lichaam. 14de druk ver meerderd mot een Bijvoegsel en eenige Ilemediën voor Paarden en Hoornbeesten. prijs 0,50. iLi, ia _Li aangaande beslissingen die kunnen genomen worden dooi heeren Burgemeesters, Schepenen, Gemeenteraadsleden Secretarissen, Gemeente-Ontvangers, Veldwachters, Po lick, Arm-4 Kerkraden; door Tbom. Ijthouwkks. •vj w» priHl,50 I

De Werkman | 1913 | | pagina 3