Woordenboek Loopemie Nieuws m (Dictionr.air) Notaris li. A. van Balsam schrijjt alsvolgt in zijn Volkswil vvn 15 Meert 19[3 De Pastoor van Boschkapel Ie. en stelde ze voor aan de Reisgenoten, o. w. eene Dame die sedertdien veei belang stelde in de Weesjes. Albert en Fransken antwoordden zeer be leefd, maar verstrooid, al hun aandacKt was voor de Zee. Al de Landverhuizers zeggen het De aandoening die men heeft, daar staande op een wiggelend en waggelend vaartuig dat de hooge wilde schuimende zeebaren doorkbeft, daar niets ziende dan iocht en Water, de ge- waarwordingalsdan treft diepen is onbeschrijf baar. Men staat verbaasd, verbluft, verrukt, verschrikt, verstomd altijd had men op vasten grond geleefd en gewandeld huizen, banen, boomen en groene landijen gezien. Nu, niets, niets dan de hooge wijde locht en de zee met hare baren en gevaren. Na smakelijk geëeten te hebben met Vader en andere Passagiers, de twee Kinderen liepen op het dek en zagen haar oogen uit naar 'tVas- teland. Fransken zag zuid west een lange grijze lijn, als een schemering, doch Albert, reeds gevor derd in de Aardrijkskunde, zegde hem dat 't vaste land langs daar niet kon liggen, dat hetgeen hij voor vaste land nam, een bende wolken was. Daarover lagen zij in woordentwist, als M. Carton naderde en aan zijnekinderenzegde Als gij den weg wilt kennen .door ons schip gevolgd, ge moet enkel een oogslag werpen op net Kompas, 't ligt voor den Stuurman, de naaide toont de richting aan, gelijk de wijzer eener horlogie de uur. Den eersten dag liet M Carton zijne kinde ren gansch vrij, ze mochten gaan waar ze wil den, mits zeer'voorzichtig te zijn. Voor al wat ze zagen, trokken zij groote oogen van verwondering; het was een Zeil schip; wat hen het meeste trof, was >e zien met welke snelheJd en juistheid dit groot Vaar tuig gehoorzaamde aan de hand van den Stuurman als een goed gedresseerd paard. Drij of vier maa! nam het schip een andere wen ding; dan zag men de drij hooge masten met hun bevallige zeilen zich buigen, als gingen zij recht in de golven dringen Het was wonder omzien en toont de kracht van den mensohelijken wil. wonder om zien, hoe éen man bestuurde en de Matroozen op zijn bevel al de zeilen schikten naar den wind Bede voering van Priester Fonteyne. f. Nederlaiidsch-Fransch Fransch-iMederlandsch prijs 6,00 Reedt eenigen tijd hadden wij roor indruk, dat er in Boschkapelle iets gaande was. En als wjj op iets letten duurt het niet lang of wij weten wel hoe de zaak zit. Daar in Boschkapelle is een pater geweest, en die heeft gemeend zich zeer verdienstelijk te. kunnen ma ken voor den Heer door op de Volkswil af le geven. En de vriendelijke pastoor, waarschijnlijk naijverig geworden op de verdiensten vöör den Heer van den naderigen pater, is huisbezoek gaan doen tegen De Volkswil, en houdt vastcnpredikatiën niet in de eer ste plaats over het Lijden des Heeren zooals gebrui kelijk is en o o k p 1 i c h t, maar over slechte kran ten, met welke slechte kranten dan, gezien het huis bezoek, natuurlijk onze goede Volkswil wordt bedoeld. Wij hebben reeds zooveel ongerechtigheid en bru taliteit ondervonden, dat niets meer in staat is ons te ontroeren, ook omdat ons uitgangspunt is en bljjft het woord der SchriftDit alles is geschied opdat de gedachten van vtlen zullen openbaar worden,» welk openbaar worden is een geheim oordeel Gods, dat aan het eindoordeel vooraf gaat, en door welk geheim oordeel, God als het ware aan •ie menschen openbaart de rechtvaardigheid der toeko mende Goddelijke straf. Deze toekomende Goddelijke straf Is de pastoor van Boschkapelle bezig voor zich zeiven voor te be reiden, en geen enkele verontschuldiging zal hij voor den Rechterstoel Gods kunnen bijbrengen op den dag waarop hij eenmaal voor dezen stoel zal moeten verschijnen. Nimmer hebben wij iets met den goeden man ge had, integendeel, hij heeft van ons nooit anders dan goeds ondervonden. Maar het zij zoo, wij constateeren deze feiten, zijn op den goeden man niet boos en wij laten hem gerust zijn gang gaan. Wat alleen treffend is, is ditdat het allen zijn pastoors, afkomstig uit het vrome Nnord-Btabant, die zich zoo verdienstelijk meènen te maken, en het doet ons in zooverre genoegen dat de pastoors, die Zeeuw van oorsprong ziin, verstandiger zijn, omdat het bewijst, dat de Zeeuwen niet zoo vatbaar zijn voor valschheid als de Noord-Brabanters, Laat ons hopen dat de achtbare heer minister onze dag orde zal aannemen, om zoo spoedig den droeven toestand van duizende brave werklieden en klein bedienden te ver- beleren. De vraag duurt reeds zoo lang Paus Leo deed ze drin gend in zijn wereldbriet, al de Huishoudkundigen en Volksvrienden herhalen ze weest niet onverschillig, niet hardvochtig weet wel dat eene andere macht komen zal de Volksmacht, die u al die maatregelen wel zal opdrin gen. Door het algemeen stemrecht zaljdie volksmacht zich doen gelden. En zegl niet dat het volk onverschillig is aan algemeen stemrecht. De heer Woeste kome eens naar onze streek, In zijn eigen anondissement, en zegge er dat algemeen stemrecht er niet mag komen ik ben overtuigd dat hij niet levend zou terugkeeren, al wensch ik hem nog lange jaren toe, mits hij zich bekeere. (Gelach) ja, met algemeen stemrecht zal ons volk de macht heb ben om de wetten naar behooren te veranderen. Hier In België zijn de werklieden ware parias vergeleken met de werklieden der landen van algemeen stemrecht. Laat mij hopen da', de Minister den toestand zal inzien en er toe besluiten, het loon trapsgewijze te brengen tot 4,5C fr. Ik hoop dat mijne interpellatie daartoe niet nutte loos zijn zat maar, integendeel, zal bijdragdn tot de oil ontbeerlijke verbetering van het lot der Staatswerklieden De heer FONTEYNE. (in 't Vlaamsch). In de laat ste jaren zagen wij in de handels- en nijverheidsstreken duik aan de syndikaten de loonen s'ijgen. De Staat heeft dien invloed ook ondergaan en getracht de loonsverbetering zijner werklieden wat te verzekeren. Zooals het gewoonlijk gaat op bestuurlijk gebied, ge schiedt deze verbetering met lamme traagheid. Zoo hebben wij het minimum van dagloon zien stijgen: In 1903 van fr. 2,40 tet fr. 2,60 daags. 1906 2,60 2,80 1907 2,80 3,00 Meermalen hoorden wij hier de Ministers van Spoor wegen, inzonderheid den heer de Broqueville verklaren, hoe gelukkig zij immer zijn, als zij iets kunnen doen tot lotsverbetering der kleine Staatsbedienden en werklieden. Daarbij ben ik overtuigd dat de achtbare heer Van de Vyvere, dien ik ken als een man met een rondborstig en goed hart, ook zal doen wat hij kan om de schoone belof ten van zijne voorgangers ten uitvoer te brengen. Daarom kom ik op mijne beurt den achtbaren minister van Spoorwegenjverzoeken een stap in den zin der lots verbetering vooruit te zetten en het minimum voor de Staatswerklieden te brengen op 3,50 fr. en op 4,50 na 5 jaren dienst, en dus voor allen gelijk. Een dei voornaamste redenen daartoe is de duurte van 't leven door 't stijgen van de prijzen der levensmiddelen. Wat de huishuren derarbeidswoningen betreft, die zijn in de laatste jaren tot 20 en 30 t. h. gestegen. De heer DE SCHUTTER. ja, tot 50 t. h. en in de buitengemeenten zoo gced als in de steden. Don heer FONTEYNE- Thans wil ik spreken over de onregelmatigheid in de toegekende verhoogingen, en bezoldiging der Staatswerklieden. Zoo vind ik in den dienst ter sta:ie Brugge een lader, in dienst getreden den 1 December 1878 aan fr. 2,40 en die op 1 december 1911 het loon van 3,7J fr. trekt dus de kolossale verhooging van 1,30 fr. na 33 jaar dienst. De heer AUGUSTEYNS. Zulke feiten doen zich zoowat overal voor I De heer FONTEYNE. Ik weet het wel, jdoch dat voorbeeld vooral is typisch en het bewijst dat de verhoo gingen welke men toestaat maar armtierig zijn en dat er geene regelmatigheid mede gepaard gaat. Ik vraag dus dat de termijn voor de loonsverhooging voor iedereen gelijk worde gemaakt. Ik wil hans nog doen uitschijnen den ondergeschikten toestand waarin de eene reeks werklieden verkeert tegen over de andere wat aangaat de bezoldiging. In het departeinenj der Spoorwegen heeft men drie ver schillende diensten Den trekdienst, den dien3t van weg en werken, den uitbatingsdienst. Weinu het minimum van dagloon voor alle werklie den is thans 3 fr. Bij den dienst van weg en werken en bij den trekdienst worden 10 uren dienst Vereischtdus 0,30 h. per uur. Bij den uitbatingsdienst, is de gemiddelde arbeids duur 12 of 13 uren dus 0,25 fr. per uur. Bij weg en werken wordt het overwerk betaald, bij de exploitatie niel. (Gerucht van gesprekken.) De heer AUGUSTEYNS. Heer Voorzitter, de ver gadering stelt zich erg onbe eef l aan. Ik vind dat er veel le veel wordt gesproken onder ne vlaamsche redevoerin gen. Die toestand is onduldbaar en hij zal moeten ophou den. De heer VOORZITTER. Ik vind die onderbreking niet gepast, want er wordt op dit oogenblik niet meer ge praat dan ander3. De heer DAENS. Toch wel, heer voorzitter, 't, Is wreed gelijk hier getaterd wordt er zou hier met groote leiters mogen op den wand staan Silentium 1 De heer Fsnteyne. Is de eene ïeeks werklieden misschien meer verdienstelijk dan de andere, of is de ar beid der eenen min lastig dan die der anderen Ik wil de zaak niet verder beschouwen en enkel vast stellen dat de werken van den exploitatiedienst meer recht hebben op de gunst van den minister dan de overi gen. Is het niet dank aan hun zwoegen dat de goederen dienst zoo veel opbrengt en is het niet onder de laders dat de kern gevormd wordt van wegers, aanteekenaars, aan gestelden, goederenbestelters, enz. die de spil zijn waar op heel de exploitatiedienst draalt Dient er ook gesproken over de gevaren weika deze brave ieverige arbeiders gedurig ioopen? Neen niet waar, mijne heeren Eindelijk wensch ik de nog de aandacht des Ministers te vestigen op het verminderen der diensturen, wat even noodzakelijk is. Een staatswerkman van Zeebrugge, die eene klacht in diende, omd.it hij niet betaald was geworden voor over werk, kreeg tot antwooid dat hij geen enkelen dag meer (jan 14 uren op zijn dienst tegenwoordig was ge weest en diensvolgens geene aanspraak kon maken op vergoeding wegens overwerk. (Uitroepingen) Dat de heer Minister de klachten van onze staatswerk lieden onderzoeke en ik ben overtuigd dat hij aan de bil- lij ke en rechtvaardige eischen zal gehoor geven. /Zeer wel 1) Da blijde Paaschklok die ons helder- A fr zoet allen toeroept Alleluia Pax-vobis! Vrede zij met Ulieden I Zoekt den Vrede, bemint den Vrede; zonder Vrede j in 't hert en in de Wereld, zelfs tot over den kop in 't goud, 't is niets dan druk en ongeluk. En 't is MAARTE, St Jozefsmaand, Patroon der Werklieden laat ons Sint Jozef vereeren en aanroe pen. In onze Samenleving de Voedstervader Kristi, ronder eigendom, zou éen arm stemmeken gehad heb ben tegen de valsche Phariseërs 3 en 4; Hij ware ook de verstooteling der wereld geweest. Meester Lieven schreef in 1861 Maarte is zeer veranderlijk, grillig en grimmig en ongestadig en onstandvastig Maarte is ook de windmaand genoemd, niet weinig zal het waaien, het zal 4 keeren hagelen, 3 keeren sneeuwen, 2 maal donderen, 5 keeren regenen, en zoodanig rege nen dat het schuim op de plasschen staat, maar, voegde de brave Pastoor van Woubrechtegem erbij Daarom toch, mijn vrienden, den moed niet verloren, Wij krijgen naar 'toude, 't aloude gebruik, In Maarte ten minste twaalf zomersche dagen; Wij zien, gelijk vroeger, rondom ons beluik, 't Kersouwken, de Primula Veris ontluiken, Wij hooren den meerelaar schuifelen, en Daarbij nog 't profijtig gekakel der hen. In sommige gazetten was Pius X bijna doodge- zegd, doch er komt beter nieuws. De Man Gods is veel beter en men hoopt dat hij na een tiental dagen zijne werkzaamheden zal kunnen hernemen. Een Socialist gazet beschreef onlangs de eenvoudige levenswijze van den Paus Pius X, die de zoon is van een Herbergier.. Elk ambt is achtbaar als het gord vervuld wordt Vrijdag d. v. w. te Brussel in Nourd-Sutie zijnde, kon ik nog de hand drukken aan 15 Belgen, Landverhuizers naar Amerika, er waren er uit Ninove en ook uit Woubrech tegem, de Parochie van Meester Lieven, waar veel kloeke Demokraten zijn Die eens Demokraat is met zuiver inzichten, blijft het voor geheel zijn leven. God dank, zoo zijn er met duizenden, maar velen moeten zwijgen, om geen opzeggen te kiijgeu. Nestor Wilmart, de vermaarde Millioenen.diel van Gent-Terneuzen is ontdekt en gevangen te Laon.in Frankrijk bij Rheims, de stad van den champagne-wijn, alwaar hij al 6 maand leefde als een rood vischker. in 't water. Elk zag hem daar geerne. 't Is door zijn spraak en door een lidteeken in zijnen nek dat hij ontdekt \/erd. Ter wijl de Gazetten schreven dat hij maandag of dijnsdag ging ingeleverd worden, is hij zaterdag aangekomen per trein te Ruysbroek en van daar incognito naar 't gevang van Vorst gevoerd. Nu is hij binnen en zit hoog en droog en ver vamzijn geld in 't nieuw Celge vang hij bekent 3o millioen gestolen te hebben. Ze denken dat hij 20 jaar zal hebben, per beneficie in cel gevang 9. Uit den witten domst valt hij nu in de scherpe distels. Eerlang vertrekt nog een karavaan Belgen naar Amerika o. a. zijn er bij De Lantsheere, van Kerkxken, getrouwd; De Koninck van Erondegem.ook getrouwd; Michiels van Erembodegem, De Koninck van Erpe en De Coensel, fabriekwerker van Aalst, alle 3 jonkheden. Een Aalstenaar, onlangs uit Lede ko mende, zijn naam rijmt met hout, zag een wit effen baantje, aan den Keiberg, ging er op en plofte in 'ne gracht. Gelukkig voor hem dat het de Zee niet was. Te Sottegem, dijnsdag aan de Statie, in d'herberg- Scheerhuis, zijn 2 notabele Oilstjeneers geklopt als Stokvisch en geschoren zonder zeep, in 't kaartspel- bieden. De twee Sottegemsche vragen Zullen ze het nog duiven wagen. Met tijd en vlijt geraakt men wijd. RAADGEVING: Die 10 dagen gevang heeft voor boet, mon betaalt de volle som na 6 dagen, krijgt hij iets terug Neen, geen half- jneterken. Leert eerst gaan, eer gij op uw hoofd wilt staan. Uit de nieuwe KOOLMIJNEN vau Limburg wordt geschreven dat er buitengewoon gewerkt wordt alle dagen komen meer dan 5o wagons materieel voor elke put, reeds is men 385 meters diep, en als alles goed gaat, is men binnen kort aan de eerste kolenlaag.. Spijtig dat die Koolmijnen aan 't Land niet zijn en aan 't Volk.. De grooten en machtigen der Aarde zijn met 't spek weg.. Onder ALGEMEEN STEMREGHT zou dat niet gebeuren; de Koolmijnen MILILARDS WAARDE zouden aan 't Volk gebleven zijn en voor 't Volk. PAUS PIUS X is geboren den 2 Juni 1835 te Rièse, in 't Bisdom Neveso, noord vat) Padua, grondgebied Venetia; zijn Ouders woonden Via Ginseppe Sarto en hielden er de herberg open Due Spade, In de twee Zweerden; een ouderwetsch gebouw en onderwetsche afspanning.

De Werkman | 1913 | | pagina 3