s*w. Ons Congres Oe algemeene Werkstaking Li'Etoili Beige \m ÜV° 2116 28 Maart 1913 Och, 't is zoo schoon geweest, zoo luisterrijk, zoo nuttig, zoo leerzaam, zoo opwekkend. Rond 9 ure de Congresleden afgehaald door ons Muziek, met talrijke Demokraten. Brugge was daar, met vlag en klaroenen (35 man sterk) met talrijks kloeke partijgenoten afgevaardig den van Gent, Antwerpen, Kortrijk, Ninove, Ronse, Audenaerde, Dendermonde, Borgloon, Luik, Brussel, enz. Het was een schoone lange stoet die ging langs Statie, Vaartplaats, Werfplaats, met stil stand aan het huis van Priester Daens om een ruiker met levende bloemen aan te bieden, (waarvoor vurigen dank van Pieter Daens en Familie.) Dan langs Molenstraat, Zoutstraat, Hoogstraat, Osbroek, Zoutstraatpoort naar het het Lokaal waar de gevel het Welkom riep in groote letters Daar was een vrolijk blij gewoel van volk. Rond iO uren werden Priester Fon- tevne en Plancquaert ook afgehaald aan de sta- tie. Rond io ure 30 opende Voorzitter MINNEBO het Congres door eenige woorden van dank en opwekking, M. Hector PLANCQUAERT deed een der schoonste aanspraken die we ooit van hem - hoorden over den langen strijd der Volkspar tij, hare (eerste inrichting, de hinderpalen, de misslagen, de goede schoone toekomst, mits met iever te werken, met orde, met vriendschap en medehulp tusschen al d'arrondissementen. Over Algemeen Stemrecht had de gevierde spre ker treffende woorden dat nergens het meer voudig stemrecht bestaatdat al de Noorder- landen vrede en welvaart hebben door Alg. S.; dat het sedert twintig jaar gevraagd wordt, dat de groote Meerderheid des Lands ervoor is, en er geen vrede zijn zal of A.S. moeter zijn; bij ge volg de algemeene werkstaking is gewettigd en noodzakelijk. III. Op Zee Op Zee i '(Vader Carton en zijn twee kinderen waren dus op Zee de Oceaan ot de geheele samen hangende watermassa die het vasteland onzer Aarde van alle zijden omgeeft. Zij bedraagt 0,74 ten hond., dus nagenoeg de 3/4 van de ge heele oppervlakte der Aarde en heeft een uit gebreidheid van 6,798,000 geographische mij mn. De groote wereldzee is verdeeld in 5 af zonderlijke Zeëen: De stille Zee, de Zuidzee, de Atlantische Oceaan, de Indische Zee, de zuide lrjke IJszee en de Noordelijke noordzee. HetZeewater heeft veel Zoutgehalte, maar vele Zouten, als koolzuur, phoshorzuur, fluo- rium, iodium kiezel, borium, lithium, ammo niak, ijzer, mangaan, kobalt, nikkel, lood, zil ver, goud en arsenicum Het Zeewater heeft veel gassen, als zuurstof en stikstof. In de Zee zijn zooveel Planten en Dieren, als op den vasten grond, men heeft er bosschen en vlakten, bergen en valleien, boomen met vruchten, bloemen met de rijkste kleuren, die ren van alierhanden aard, Leeuwen, Olifan ten, dieren die loopen en dieren die vliegen, dit alles tot vermaak en onderhoud der redelooze zeebewoners. De Almacht Gods is immers groot en wonderbaar in alles hoe meer de Wetenschap ons daarin leidt, hoe vu riger wij uitroepen met Conscience in zijn Wonder der NatuurO onbegrijpelijke God heid, zoo almachtig, zoo algoed, wat kunnen wij doen dan ootmoedig knielen en eerbiedig aanbidden. Het waier der Zee heeft een drievoudige be weging, namelijk die der golven, die van ebbe en vloed en der stroomen. Zelden is de opper vlakte der Zee geheel effen; in volle Zee heeft Over dat punt sprakenDemarrgz, Daens, Minnebo, Van den Bruele. Rond 12 ure 40 wer den de besluiten éénparig aangenomen. Dan tot 2,20 uren vrolijke beweging in de Stad er moet goede ontvangst geweest zijn elk moest zich laven, spijstgren en rooken. I 2,23 uren. Fsestzaal en herberg wederom op- j gevuld de Congres-Kommissie haalt eer en J dank voor hare goede schikkingennogtans 't was lastig, ingezien den grooten toeloop van volk. Nu was het de beurt aan Jan DE NEVE om te handelen over ziekenfondsen, herverzekerin gen en pensioenkassen. Zijn verslag, kortbon- dip maar volledig,bewijsmachtig en vrijmoedig, werd met groote aandacht aanhoord ik hoop wel dat het verschijnen zal in De Volkswil met de andere verslagen. De heeren Dr Dauzy van Kortrijk, Demarrez, van Borgloon, Van Loy, van Antwerpen, Plancquaert, van Gent, Buys- schaert, van Kortrijk, en volksvert. Daens na men deel aan de bespreking, de gegronde op merkingen van Dr.Dauzy werden bij de beslui ten gevoegd en gestemd. Het broebelde van volk in de zalen, gedurig kwamen er leden bij, toch werd met gespannen aandacht een studie gehoord van M. VANDEN BRUELE ovei de talrijke Maatschappijen van Levensverzekeringen waaronder veel vreemde die het geld der werkende menigte opslorpen. Door het voorlezen dier merkwaardige studie ging in elk de innige overtuiging dat in die zaak groote veranderingen moeten komen. Het derde deel werd voorgedragen door M. DEMARREZ die van 4 ure 's morgends zijn Borgloon had verlaten, om hier stipt op tijd te zijn. Eere zij hem 1 In kloeke zuivere Vlaamsche taal sprak hij voor Eendracht en Samenwerking, om in Bra bant den zetel van Priester Daens te hernemen, om sterk te staan in de Meetings om dc Geschriften en Gazetten ieverig en aanhoudend te verspreiden, om overal Bonden te stichten en aldus ons Vlaanderen weerdig en welva rend te maken. Zijne woorden maakten grooten indruk en zullen ongetwijfeld in De Volkswil staan van toekomende week. Dit Nr moét overal verspreid zijn, tot versterking onzer geliefde Vlaamsche Kristene Volkspartij en aangroei van dit strijd blad der Kristene Demokraten. Dan sprak Priester FONTEYNE een vurig woord voor Algemeen Stemrecht, dit woord drong diep in d'herten en verwekte een onge hoorde geestdrift van toejuichingen. Road 5 ure sloot de Voorzitter Minnebo het Congres en bracht hulde en dank aan Inrich ters, Medewerkers en Aanwezigen. Het is een groote gelukkige dag geweest er waren Democraten uit al de gewesten van Vlaanderen het is een aangename heerlijke Verbroedering geweest, met vrolijke beweging en goed verteer in alle wijken der stad, de Bruggelingen, over d'honderd man en 35 trom petters, die veel ophef maakten. Tot laat in den avond werd ons Lokaal bezocht als op de fees telijke dagen elk sprak met genoegen en ver rukking over 't Congres dat ongetwijfeld goede blijvende gevolgen zal hebben. PIETER DAENS, Volksvertegenwoordiger. Algemeene weeks;aking. Eeii^ artiekel van Edmond Picaed. is Zondag te Brussel op een groot Algemeen Congres der roode Werkerspartij uitgeroepen, na ernstige bespreking en na kalme vastbera denheid. Die Werkstaking die den 14 April zal uitbre ken, is een echte Oorlog van alle vrije Arbei ders tegen de onredelijke handelwijze der Ka tholieke Bewaarders, met den rampzaligaard Woeste aan 't hoofd. de gazet der rijke Liberalen, geeft ONGELIJK aan de Katholieke Bewaarders, maar ook aan 't Werkvolk. Die Gazet der rijke Liberalen kan niet verstaan waarom 't Werkende Volk zoo happig is naar Alg. Stemrecht.Och, in d'hooge hoogte zwevende van praal en wellust, ze weet niets van het arm, pijnlijk kwijnend leven der werkende menigte. Die rijke Liberalen aarden naar de rijke Katholieken. ABONNEMENTSPRIJS: voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 41»'° JAARGANG Op het Congres der Socialistische Partij, werd zon- dag de algemeene werkstaking, door eene overgroote meerderheid uitgeroepen voor 14 April aanstaande. Niettegenstaande de pogingen van Vandervelde en Huysmans om de A.W. niet te doen uitroepen heeft 't Congres het Dagorde-Destrée (algemeene werksta king op 14 April) gestemd. Dit was natuurlijk te voorzien. De koppige, onbere deneerde handelwijze van het Ministerie heeft er al leen schuld aan dat de algemeene werkstaking zal uit breken. De Regeering heeft willen toonen dat zij de meerder heid is en de macht en dat het onmogelijk is toegevin gen te doen aan de minderheid. Moet de rechtvaardige, verstandige eisch van een volk onderdoen voor de brutale macht, het ruwe ge weld van eene Regeering, die alleen nog rechtstaat dank aan onrechtvaardige kieswetten 1 Haar betrouwend op die macht heeft de Regeering koppig-weg alles geweigerd en de oorlog verklaard aan de groote meerderheid des lands die algemeen stemrecht vraagt. De strijd zal dus aan gang gaan en volgens de ver klaringen der Socialistische afgevaardigden op hun Congres, zal hij op reusachtige wijze gevoerd worden Het einde zai 't aanwijzen hoe rampzalig de handel wijze is der katholieke ltegeering. Een teeken, een enkele ailing vangoedenwil bracht de vrede aan. Ze hebben dit niet getoond. Omdat, zoo denken de Bewaarders, de strijd mislukken zal en op een fiasco zal ui loopen, hetgene dan ook de verplet tering is der Oppositie. 't Is dus meer uit'politieke berekening dan om geljjk welk andere reden, dat de Regeering niet haarzelt het land op dergelijke avontuur uit te zetten. Wat er ook van zij, het oogenblik wordt plechtig.., In dien kamp naar' gelijkheid en rechtvaardigheid, tegen stijfhoofdig, dom fanatismus, wie zal trioraphe- ren Ons dunkens, duizende en nog duizende bajonnet- ten vermogen niets tegen den Volkswil, wanneer hjj kalm en waardig, kloek en vastberaden blijft in den strijd. Zal onze knappe werkersbevolkingzich op d'hoogte houden van hare taak 1 EDMOND PICARD, gewezen Socialistisch senator wiens artiekels soms zoo gretig door de katholieke bladen werden opgenomen, heeft 'n artikel gewjjd aan A.W. en zegt onüer meer Iedereen voelt dat een stroom de volkeren naar algemeen stemrecht voert, met of tegen wil, gelijk de waters van een Maelstroom. Dezen die er al klagende en zuchtend naar toegaan, worden zoowei meegedre- ven als dezen die er al zingende heentrekken.» En wat verder «Moest ik koning z(jn, dan zou ik aanstonds van de Cote-d'Azur naar de met oorlogswolken benevelde vel den van België terugkomen (geen vakancie als mei koning is) en ik zou zeggen aan mijn of mijne minis ters Genoeg gelanterfantAanstonds eene Commis sie voor A.S. Of zoo niet uw ontslag. «Welk machtig applaus zou op dergelijke taal vol gen Welke daad bij het begin van een nog onzeker# regeering en welke groote aanwinst van volksgezind heid «Is het, helaas, te eenvoudig en te gemakkelijk IkTtfTUQITI Ik ben daar geweest dünsdae, in verscheiae Ministeriïn en bij een Vriend-Demokraat uit 't Land van Aalst. Wat zeggen z'hier van de Werkstaking. Ze zijn hier boos. Op 't Werkvolk? Neen, 't Werkvolk is nijg braaf geweest tot het uiterste; elk is verschrikt van de Werkstaking, maar elk steekt het op Woeste. En hoe is t hier met, de Demokraten Zoolang ze verdeeld zijn, ik ga 'nieverst. Dan deelde ik hem meê dat zondag in Aalst een Scheidsraad gezeteld heeft voor- en na den noen, dat de twee groepen van Brussel aanhoord zijn en dat er goede hoop bestaat van overeenkomst, waarop de Vlaanderaar-Brusseluar uitriep Dank I dank voor dat goed nieuws F F T Woensdag in Gent geweest.. De Statie wordt een paradijske; nieuwen inkom, alles blinkende als 'ne spiegel'.. Ook aan 't Stadhuis, den ingangen de panden vernieuw d.'t Belfort is bjjna hersteld, het lacht u reusachtig toe.. Welk schoon, groot, helder en gerieflijk i'osthotel in Gent.. Br is maar éen fout aan. In 't Ilulpgevang kan 500 man en de helft is er niet.. De Prisons ledig en de Scho len opgevuld.. Ubi bene, ubi Patria. Alles te Gent spreekt u van de Tentoonstelling.

De Werkman | 1913 | | pagina 1