14 APRIL 1913 GROOTE MEETING Laat 't Volk spreken IV0 2118 11 April 1915 Mijne heeren, zoo sprak de geleerde Kerk •voogd, de kracht van het Evangelie blijft ge- heel en souverein. Het waarachtig Evangelie is ■•het Evangelie der opoffering. Kristenen, ge •zijt godvruchtig maar de heiligheid welke het Evangelie van u vraagt, is bijzonderlijk de iliejde,de liefde tot uwe werkende broeders. Beteugelt uwen IKZUCHT onder alle vormen •en gij zult u heiligen V. Op een prauw. Nu zat M. Carton met zijn twee kinderen, niet op een groot prachtig schip, maar op een kleine boot, genaamd prauw, (pirogue) 12 me ters lang en 2 breed, die boot dit éeu stuk tronk van eenen boom, genaamd guipo, dus sterk en ondoordringbaar. De Patroon of Schipper vroeg voor die reis van 80 kilometers, met veel kromten, een bui tengewonen prijs, maar beloofde op 2 dagen de reis af te leggen, tot aan Cruces, een soort van gehucht of wijk, 24 kilometers van Pa nama, daar wordt de rivier onbevaarbaar. Te Chagres waren verscheide honderde Landverhuizers, ook ongeduldig om te vertrek ken, en vonden geen booten, .eenigen namen het wanhopig besluit den weg te voet af te leggen, doch later vernam M. Carton, dat van een karavaan, 25 man sterk, die te voet weg waren, er maar een enkele te Panama aange komen was; twee oorzaken hadden die ramp te weeg gebrachtde leidsmannen en muilezel drijvers die weggeloopen waren, met al het reisgoed en het ongezond doodend klimaat. 's Anderdaags met 't krieken van den dag begon men te varen; weldra begon de Zon te branden en te steken de Vader zit op een bank tusschen zijn twee zonen, onder een tent zoo laag, dat ze zich moesten bukken. Welk verschil tepen het Zeilschip en den Stoomboot, alwaar het zoo gezond en zoo aangenaam was. Hier verstikken ze bijna van d'hitte en het stonk unverdragelijk door 't vet van beestenvel len die inen er onlangs had vervoerd. De boot moest stroomop en ging zeer lang zaam voort, met geweld van riemen, of met de lange stokken der 3 bootslieden. In (te Balkans. De Vrede is °p wee Volksvertegenwoordiger Daens heeft onlangs vernomen in 't Ministerie der Postdat er ge zorgd wordt voor Zomerkleedijdat er opslag gaat komen voorde klein Bedienden... Onze Brief/ces Wat in een Huishouden noodig is,> hebben goede gevolgen, laat de Volksstem er maar mee spotten. ROUSSELARÏT De bazen willen niet Zaterdag avond 12 april om 8 ure bij II. Vanderhulst-Wellekens, Molenstraat. Alle Belgen zijn gelijk voor de Wet oyëiCé Aalst en Omliggende, Lede. ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 41>««:JAARGANG Dag der Algemeene Werkstaking. Een Burger mij onlangs vroeg Zal die werk staking toch losbreken, ze zal eene schade aan brengen, schromelijk groot en misschien onher stelbaar. Och, heer vriend en gij allen die zoo rede neert, als ze losbreekt wie zal er de schuld van zijn De Aanvoerders der Werkerspartijen hebben gesmeekt en gebeden, bijna op hun kniën, de armen uitgesteken om toch iets te willen toe geven. Een Comiteit van onderzoek, een enkele stap naar d'herziening was voldoende. Maar de Katholieken hebben lieverM. Woes te gevolgd, de man van haat en sektarisme, die geen enkele persoonlijke vriend heeft in de Ka mer. De redelijke wil van 't volk wegschoppen, on bermhartig en onredelijk zeggen NEEN, is dat de Liefde door Paus Leo afgesmeekt in zijn Encycliek Is dat de woorden naleven waarmeê Kardi. naal-Aartsbisschop Mercier het katholiek con gres van Mechelen sloot Zou men niet zeggen dat de diepdenkende Kerkvoogd voorzag wat nu gebeurd Bedwingt, beteugelt uwen ikzucht, staat uwe voorrechten afhandelt broederlijk met de wer kende menigte uw Evangelie moet zijn de lief de tot den Evenmensch. Och, eerwaarde Kardinaal-Aartsbisschop, ge zegt het zoo schoon, maar worden uw woorden gevolgd Bedwingen die katholieken hun ikzucht als zij niets van hunne voorrechten willen afstaan Toonen zij liefde voor hunne werkende mede broeders, als zij als opperhoofd nemen den man van haat Als zij Woeste volgen jSjAmor vincit. 't Is de Liefde die moet heerschen en die zal overwinnen. Den ottokraat Woeste volgen, 't is den onder gang en de dood der kalholieke partij en ook voor de Godsdienst in ons Land, Ikzucht maakt hardvochtig en verblind. De katholieken, met Woeste aan 't hoofd, denken in hun sektarismus dat zij de volkspar tijen gaan uitputten en in onmacht brengen. Uitputten kan zijn, de opofleringen moeten tot het uiterste gaan, maar weten de katholieken niet, dat al wie voor 't volk lijdt en strijdt, door 't volk zal gevolgd en bemind worden. Gelukkig dat de vrije kristen demokraten ge trouw blijven aan hun Volksprogramma. Volksvertegenwoordiger DAENS en toch vechten ze voort Scutari blijft belegerd in een aanval van Zondag werd een geheel bataljon Vrijwilli gers vernield, met al de aanvoerders. In Bulgarië zijn 20,000 man naar huis gezonden. Goed teeken I OOSTENRIJK valt op Mon tenegro en spant de Zee af... Ik weet waarlijk niet door welke oorlogsspin dat Oostenrijk ge stoken is. Koning Montenegro zegt aan zijn Volk en aan de Mogendheden dat hij liever zijn Kroon verliest dan aan Oostenrijk toegeven en 't beleg van Scutari staken... In België mis bruikt de Militaire Partij de twistzoekerij van Oostenrijk, om hun Militaire Overheersching door te drijven. Nooit zou Leopold II die over- drevene Militairderij gedult hebben hij was er tegen, evenals M. Beernaert. Uit Rome. De Paus wederom ziek gevallen is j in plaats van goed uit te rusten had hij zijn verhooren herno men. Maandag avond rond 9 ure overviel hem een straffe koorts rond halt 10 moest zijn ge neesheer komen heel den nacht bleef hij in 't Vatikaan dijnsdag morgend al heel vroeg waren de zusters van den Paus daar 't is een herneming der Influenza men is niet zonder onrust Rome is vervuld van Pelgrims dijns dag waren er 2000 voor een enkel verhoor. De Paus had groot spijt het verhoor te moeten op zeggen. toegeven, in geon paarten. Maandag was er groote betooging van 't kristen syndikaat. Ze werd verboden; dan zijn ontelbare werklieden gaan roepen en schuifelen voor een hotel aan de statie, waar de bazen ver- eenigd waren. De Politie was onmachtig en riep de Gendarmerie ter hulp. Ge ziet dat in het katholiek kamp de werking komt, voor welke de Kristen Demokraten vervolgd en vergeusd werden. I *WI. H (RIKUS EN KARDIS) Rikus. Awé, Kardis 1 Kardis. Awé, Rikus Rikus. Zeg, Kardis Kardis. Wat moet ik zeegen, Rikus Rikus. Gaat 't Volk moeten in Werkstaking gaan, om zijn eerlijk recht te bekomen, éen man, éen stem Kardis. Gelijk het al 83 jaar ln de Grondwet geschreven staat, Ri kus Rikus. Effektief, Kardis, arti kel éen der Grondwet zegt Kardis. Tot den dag van heden, Rikus, dat'is zoo valsch als een krabbe. Rikus. 't Is zoo, zei Soö. Kardis. Rikus, al 83 jaar, Je werkende menschen zijn bestolen in hun Stemrecht. Rikus. Weg met de dieven Kardis.— Rikus, hoe meer iemand rijken 3 smachthals is, avaar, geldbeest, affrodiet, hoe meer hij tegen algemeen Stemrecht is. Rikus. 't Is kleer, zei den beer en hij blies de lamp uit. Rikus. Maar, heb ik niê g'hoord, Kardis, J-' onze Koning thuis 1 Kardis. Ja, hij is per expres teruggekeerd Rikus. En Meester Brokkevil ook 1 Kardis. Den deenen is 's nachts g'arriveerd. Rikus. En dat dijnsdag de Ministers nog eens raadge- schoren hebben, 't Wordt noogen tjjd, willen z'er tusschen komen om die algemeene ramp te vermijden. Kardis. Rikus, kan 't Volk zich plat op den grond leggen? Rikus. Neen, Kardis, 't ware lafhertige lasjeteit. Kardis. En onze Keunink. Prins Albert, zou hij er niet tusschen komen voor zijn werkende Volk Kardis, jongen, de man is nog bitter jong, daarbij hl) zit nog maar rés op zijnen hoogen Throon. Kardis. Rikus, rés of lang, ik zou franjeu doen, pandoer op tafel, met mijn werkende Volk, dat de macht is, Rikus, ze zullen het eens zien, moest bet algemeene Werkstaking zijn® Rikus. Kardis, onze Koning is niet alleen meester. Kardis. Dat weet ik wel, Rikus, 't is een soort van Repu- blikflansche Koning, maar hii kan toch zooveel; dat hij eens ™Un gedacht isAlle Belgen zijn gelijk voor de Wet, gelijk de Grondwet, op welke ik mijn Eed heb ge daan Elk is vrij, ik dwing niemand,maar die voor Algemeen stemrecht niet is, mag aan mijn Hof niet meer komen, aan mijn Dinnés, op mijn Bals. hij moet mijn Kruisen van Eer terugbrengen. Rikus. Zal hij alzoo spreken, Kardis 1 Kardis. 't Is te zien, Rikus; maar zouden zeniet loopen, Rikus, loopen naar 't Stemrecht, gelijk Peerden naar den ha- verbak Rikus. - En als Koning Albert onverschillig blijft, Kardis? Kardis. Wel, Rikus, nij zal van 't Volk loon naar werken krijgen. Rikus. Comdejust. Zondag was 't een strooming van Volk uit 't Omlig gende naar Aalst voor de laatste Opvoering van 't groot Misteriespel De Hemelkoningin al wat Aalst vereert en versterkt, ons aller verheugen moet. Het is aan den Paddenhoek naar Sinte Apoionia, dat een kalseiding van 90 meters aan honderde menschen toch zoo wel te pas zou komen.. Schepene Moeyersoen het beloofd heeft voor de kiezing. En belofte is en blijft schuld. Deze week rond den avond werd aan de Statie gezegd aan een per soon van Burst Komt ge niet in d'herberg van om 1 glas bier of twee of druppels. Bethune trekteert. Daarop viel oe reflektie Den baron moet omverdommelijk rijk zijn. Die nog eens de KEMELBRUG wil zien niet lang te wachten, dat kostelijk monster ligt op sterven... Er zal toch Osjvaart zijn. A propos van Kemels, een jongeling van echt demokratenbloed mij doet opmerken of men geen nieuwe kemels gaat maken met Statieplaats en Hopplaats te verminken door 't vooruit springen van Statie en Schouwburg. Eilaas, de afstand der (iaz Is een droef geval dat lang aan de ribben zal hangen. Zondag te LEDE geweest. Lede wordt eene stad met lachend Vlaamsche gebouwen voor 't Volk van Le de tnag't woord omqeteerd worden edeL van gedacht en van inborst. De Festival-Vijver is wonderwel gelukt i 2 MiuieKen en lOZangkoors het Zangkoor uit de Bin- nenstraat zong verrukkelijk schoon; het Zangkoor der Varkensmarkt had prijs voor 't grootste getal. Leerlingen kunnen meesters worden. Ons Muziek kon maar een stuk spelen, t wordt herkanst in Juni.Ons nieuw lokaal viel In elks behagen, een beter kunnen wij niet vragen.

De Werkman | 1913 | | pagina 1