u Rampen- Misdaden-Ongelukken Buitenland Algeireen Stemrecht Algemeene Werkstaking 1 Wondere slemmen i Een tooverstoksken waar water uitloopt. Tegen de rupsen. Tegen de vliegen. Tegen de zeeziekten. Tegen slapeloosheid. De Pie ven bende van Lokeren VERGIFTIGING BROEDERMOORD De Doodrijders Tegen de motten. Tegen zweet en der handen. Zelfsmoord van denanarchist Lacombe Aalslersche Velodroom, j vriendelijk verzoek aandachtig te lezen, te overwegen en voort te geven Wat is dat nu eigentlijk Och, achtbare Menschen, 't is zoo een voudig als een Kind. Algemeen Stemrecht is Alle Belgen gelijk voor de Wet De Gelijkheid der Kinderen Gods Volgens het woord van Pastoor Van der Haegen, de vrome, vrijmoedige liefdadige Man, op zijn Steenhuijze en in 't Land van Herzele en Zottegem beroemd en bemind, zijn woord was Eerlijkheid en Vrijheid, ik heb hem zoo dikwijls hooren zeggen, tot opzijn leste jaren, als hij door twee mannen in zijnen zetel werd gebrachtMijn Vrienden, elk Soldaat voor zij, Lot, en éen Man éen Stem. Algemeen Stemrecht. Zaturdag was ik in Brabant op een Hofsteê men sprak daar van Stemrecht, en een jong Boerinneken, vanvoren in de 2o jaar, daar zegde Maar me dunkt dat Elke Man éen Stem redelijk is en rechtveerdig, alle Menschen zijn toch van denzelfden oor sprong; omdat ik niet geboren ben,de beurs aan den ntk, moet ik daarom min Stemrecht heb ben Elke man éen Stem, regulierlijk, wie kan daartegen zijn fa. Hoe kan iemand daartegen zijn Advokaat De Backer, dat groot verstand, die jong gestorven is, Martelaar van zijne Liefde tot het Werkende Volk, hij stelde ook die vraag en gaf als antwoord Bij veel werkende Men schen is het uit onwetenheid, uit slaafse diénst baarheid, uit gewoonte van te bukken ook uit afhankelijkheid voor hun Brood >1et grootste deel der Rijke Menschen zijn tegen de Gelijkheid van Stemrecht, uit Hoog moed en Hebzucht, de rijke Katholieken bijzon derlijk, omdat ze nu meester zijn in alle Bestu ren van Gemeente en Provincie, maar bijzon derlijk in de Wetgevende Kamer. Hebben ze daar groote voordeelen bij Onschatbare voordeelen, ze kunnen aan hun eigen Plaatsen geven van 5, van lo, van 2o van 4o en meer duizend franken, een der Zoons van M. Woeste is onder-Direkteur in den Katanga, en kwest of hij geen 4o duizend franken per jaar heeft; door hun Meesterschap in de Kamer hebben de Katholieken de nieuwe Koolmijnen van Limburg, geschat op Zeventig Milliards franken kunnen afstaan aan 't Rijk De eerste uur waren Albert en Fransken ver rukt en opgetogen door de schoone landstreek nu zagen ze langs de twee oevers in 't schoon ste schaarhout dat men kan uitdenken, aller hande vogels met schitterende gebonte pluimen, verders reusachtige boomen, prachtplanten die hier in de broeikassen bewondert en daar in 't wilde groeien, veel hooger en weelderiger, apen die van tak tot tak springèn, kaïmans die de zon sliepen, geurige schoone bloemen maar schoon niet altijd goed is weldra waren hunne oogen uitgezien op al die schoonheden, zij von den de lucht te zwaar, de bank te klein, het gegons der insekten rond hun ooren werd las tig met moeite konden zij die lastige kereltjes met hun handen wegjagen ze voelden reeds de beten in hun bloed en begonnen te klagen en te zuchten. i Kinderen, zoo sprak Vadei Carten, tot hier toe hadden wij een plezierreis nu gaan wij ons moeten wapenen r et moed en geduld laat ons niet klagen, maar elkander goed hel pen en ondersteunen klagen kan niet baten wilskracht en moed is er noodigde goede God zal ons beschermen en uwe goede Moeder bidt voor ons allen in den Hemel al zijt ge nog jong, weest mannen. Deze verstandige woorden versterkten de kinderen. De rivier werd smalder en op sommigt plaatsen moest men door 't loover der boomen dringen, waardoor de hitte nog vermeerderde. Rond 3 ure toonde de patroon in de verte een soort van nevel, die weldra een verzame ling van wolken werd en het uitspansel be dekte. Het duurde niet lang of de regen viel bij stroomen onze drij reizigers zaten goed of hun bank, een tent van grof pekdoek bescherm de hun en hun reisgoed en hun levensmiddelen; zoo stroomde het water dikke 20 minuten; 't zweet liep hun lijf af en 't was een ware ver lossing als ze terug in de frissche lucht kende! Wat kraait, wat kraait de wakkre haan, Wat is zijn morgengroet Mijn kind, de zon is opgestaan, Het bedjen uitgespoed Die met liet licht de spond verlaat En met het licht ter ruste gaat, Die is gezond, dien gaat het goed, Hem is het leven zoet 1 Wat gonst hei bieken langs de baan, In veld, in bosch en gaard Met vlijt, met vlijt aan 't werk gegaan. Gezameld eo gespaard O kind, het zorgen in de jeugd Verschaft der grijsheid zoete vreugd Verkwisten leidt tot schande en wee Het brengt ellende meê I Wat zingt, wat zingt het vogelijn In 't helder, vioolijk lied Wees welgemoed, o kindje mijn, Wat ook het lot u bied' 1 Betrouw, in voor- en tegenspoed. Op Hem, die rozen bloeien doet Bij doornen en, na bang verdriet, Weer vreugd in 't harte giet 1 Wat zegi, wat zegt de pereldauw, Die glanst in 't zonnelicht En naar het reine hemelsblauw Zijn zachte stralen richt Mijn kind, wees zuiver van gemoed 1 O schat de deugd als 't hoogste goed I Wie deugdzaam is, heeft vrede in 't hart Bij zielsgenot en smart I (Getrokken uit het boek UIT HET HART. NAAR HET HART door H. Muyldermans, Onderwijzer). Om dit kunsije te doen, moet gij voor al een fijn sponsken met water gevuld, op den rug vasthechten. Gij neemt een stoksken en laat het aan 't gezelschap zien, zeggende dat het een tooverstoks ken is, en dat gij er water zult doen uit- loopen. Nu verzoekt gij iemand u op den elleboog met krijt drij kruiskens te zet ten, en daar gij om dit te laten doen uwen arm hoog moet opheffen, brengt gij de hand, waarin zich het stoksken bevindt, over den schouder achter den rug en grijpt behendig de kleine spons. Als de drij kiuiskens gemaakt zijn, begint gij met eet,e geweldige schijnbare kracht op het stokslTen te duwen en het water loopt dan uit de spons over het stoksken. Als dit eenigè stonden geduurd heeft heft men den arm weder in de hoogte, en men ver/oekt de drij kruiskens uit te vagen, terwijl men intusschen de spons met de hand achter den rug verbergt daarna laat men net stoksken aart het gezelschap zien, die voorzeker verbaasd over deze kunst zal zijn. Om rupsen van kooien verwijderd te houden ot te verw ijderen, legge men er vlierbladeren of varens op. Om de vliegen uit de kamers le hou den, zetle men er lavendelplanten in. Alvorens in le schepen, neme men wat kokaïe of wel tie men appelen. Men be weert ook dat men, ais men zijn eigen in een spiegtbje nu en dan beschouwt, de eeziekle me', krijgt. Wie aan slapeloosheid lijdt, bereide een du. kj- van hop en salie daar dtin- ke men en kopje vol van, zoo mor gens ais 's avonds om tien uur. Men beprocve 'r middeltje dat zeer goed is. die baar kamp heeft in de Bosschen rond Loke ren, het opperhoofd, zekere Gustaaf De Bock, was over 3 weken aangehouden nu zocht de gendarmerie de andere Leden op. Zaterdag morgend, rond 9 uren, waren Com mandant Frsyman en gemdarm-chef Van Glab- beke op ronde, als zij hoorden zeggen dat een der bijzonderste van de bende, De Rycke, in 't gehucht Smarsche Weghel» was zij er naartoe; in d'eerste herberg in welke zij kwamen, zagen ze De Rycke op den koer tegen den stal muur; de Gendarms ziende, trok hij een groot dolkmts uit cn een groote schaar. De Gendarms hebben nieuwe bevelen ontvan gen van te schieten, als de wapens niet wegge- worpen worden; hij riep dus De handen omhoog De Rycke bleef ui'.dagend staan; de Gendarm legde aan, waarop de Gendarm vuurde De Rycke liep weg, maar viel weldra néér; de kogel had zijn been doorboord; de gekwetste verloor veel bloed. Na een verzorging ter plaats, is hij j vervoerd naar 't Militair Hospitaal van Dender- monde. I De bende werd gevreesd, gelijk die van Bae- I keiand. Men denkt geheel de Bende te kunnen vangen. Men heeft schrik van zekeren Boelandt, die gewapend is met verscheide revolvers. Banaieterij De genaamde Karei Geeraerts, van Wichelen 's avonds van den trein komende om huiswaarts te keeren, werd door zwar eenn^k'e kerels aan gevallen en erg mishandel i. Bovendien ontsto len ze hem a3 fr. j De daders zijn onbekend. M. M.., fabrikant, Gallaitatraat, te Brussel, werd dijnsdag morgend doodgevonden in zijn bed. Een doktor werd ter plaatse geroepen en verklaarde dat de dood veroorzaakt was door vergiftiging. Op het nachttafeltje stond een klein fle£chje, een hevig vergift inhoudende. De over ledene is 43 jaar en vader van 4 kinderen. Vrouw levtnd verbrand Vrouw Leonie Picard, Dendermondschesteen- weg, Gent, leed veel aan rhümatisme. Men had haar een remedie aanbevolen waarin terpentijn voorkwam.Nu maandag namiddag was de vrouw bezig het geneesmiddel gereed te makeD, toe* eene ontploffing plaats had. De ongelukkige werd vieeslijk verbrand. llaar toes'and wordt zeei erg geoordeeld. Subiete dood van een jonge Wielrijder. Te Brussel zag een Agent der i* divisie, vrij dag op Regent-laan een jonge gast liggen, kwan suis dood nevens zijn rij «viel. Hij werd in otto- taksi naar Sint-Pieters-Hospitaal gevoerd en stierf er bijna seffens. Volgens zijn plak moet het zijn zekeren Louis Branquaert, oud 18 jaar, uit de Ortelius-straat. Men is de Ouders gaan ver wittigen, met veel omzichtigheid. Zekere MATTHIEU W. uit de Orlay- straat, Schaarheek, is d'ander week vrijdag wreed gebeten ioor eenen Schepershond in de Gretrystraat; de meester van den Hond moest veel geweld gebruiken, om den hond te deen lossen. De wonden van Matthieu zijn uitgebrand en de woeste hond is in bewaking gesteld. Doodelijk werkongeval Een metser, A. Dargent, 47 jaar oud, was maandag namiddag aan't wetk aan het 4* ver diep van een huis op den hoek der Notelaar- «traat. Eensklaps stortte de ongelukkige bene den van eene hoogte van 22 meters. Hij kwam met het hoofd op de «traatsteenen terecht. De dood was oogenblikkelijk. De arme werkman is vader van twee kleiüe schaapkes. Een raaige os Zaterdag morgeDd bij eenen Beenhouwer van Avelgem gebracht, maakte er wreede paretten, d -geleiders poetsten de plaat, maar de Cham petter maakte er kort spel meê cn schoot het booze dier neêr. De gebioedcrs X. wonende te Duffel, droegen elkander een heviger» haat toe. Maandag waren ze te samen in eene herberg en kregen ruzie. Te midden van den twist trok een der gebroeders zijn mes cn plofte het verrcheide malen in de borst zijn broeders. De gekwetste verkeert in e«n zeer gevaarlijken toestand. De dider werd aan gehouden. Om motten te dooden of te verwijde ren, moet men i 1 de kleerkasten zakjes hangen die kamfer er. patchoeliwortels bevatten. Men m; g ook snuif op de kiee- ren strofen. Men wiijve ze alle da^en met keuken zout in de genezing volgt na 15 dagen. Z-.terdag avor.d is de Wieliyder Julien C. in de Wetstraat oveircdsn door eenen Ottomiel. De S oker reed voort, zon Jer omzien. Ge m jet lasj en slasj zijn. De Wielrijder was gewond aan wezen tn armen. Zondag avond stak M. F. W. rentenier, 63 j., Kiuidmarkt over te Brussel, toen hij door een ottomobiel werd omgeworpen. De ouderling werd erg gekwetst aan hoofd, armen^en beenen. Zondag namiddag, zekere Alfred D. 5o j. oud, werd op de Noordia in door een ottomobiel omgeworpen. De man werd erg gewond aan hoofd en beenen. Maandag morgend, in de Hoogstraat, werd eene oude vrouw, die doof is, door een ottomo biel overreden. De arme oude is nog al erg ge wond. Verscheide kinderen waren zondag namid- dagaan 't spelen op den bijgang van de Water- loolaan te Brussel. Op een zeker oogtnblik rolde de top van een dor kinderen te midden van de straat. De kleine wilde zijn speeltuig gaan opra- pen, toen hij door een oito werd omgeworpen en overreden. Het slachtoffer, Th. Danhieux, i5 jaar oud, werd zeer gevaarlijk gekwetst en in het hospitaal werd zijn toestand hopeloos geoordeeld. Een scholier, 6 jaar oud, wonende te Schaarbeek, werd dijnsdag namiddag in de Poststraat door een otto omgeworpen. Het man neken was zeer erg gekwetst aan hoofd, armen en beenen. Te Monstier-sur-Sambre in de Walen, is zekere Josef Obeleri*, 29 jaar, j Vader van 2 kinderkes, verpletterd tusschen een stapel planken en een trein wagonskes. Hij over- leefde enkel éen uur zijn afgrijslijke wonden Arme droeve weduwe.. Veel Arbeiders zij.i waar- lijk in gedurig doodsgevaar.. Moeten ze daarom 1 min Stemrecht hebben, als rijke lieden die op hun duizend gemakken leven I Te Marchienne-au-Pont voerde Toris Maire, 70 jaar, zaterdag achternoen een kamion, als een geschok hem van den bok deed vallen; een der wielen reed over zijn borst de arme oude man was grat-dood. Kindje levend verbrand De kinderen van zeer arme menschen, wo nende te Marcinelli?, waren maandag voor middag alleen thuis gelaten. Een hunner, 4 1/2 jaar oud, al spelende liep tegen de kachel en zijne kleederen vatten vuur. Het arme kind werd zoo erg verbrand dat het in het hospitaal eenige uren later overleed. Zaterdag morgend rond xo 1/2 was La combe met 2 bewakers aan 't wandelen op de koer van zijn gevang loen hij eens klaps wegvluchte en voor dat men hem kon grijpen had hij het dak ber:ikt. Aanstonds werd de alarm geblazen, be wakers en soldaten omsingelden het ge vang en poogden het dak te bereiken. De bestuurder van het gevang poogde Lacombe te overhalen om beneden te ko men. Lacombe van op het dak spotte met den bestuurder en kloeg over slechte be handeling in het gevang onderstaan. De bestuurderdeed hem alle slach van belof- tens, doch niets baatte. Lacombe bleef zitten. Ook de advocaat van Lacombe was ter plaats gesneld hij alleen mocht den ban diet naderen. Bij middel eener ladder ge raakte hij tot bij Lacombe en vroeg hem wat hij zinnens was te doen. Ziet die horlogie daar, vroep La combe, hewel als ze 11 en half aanwijst werp ik mij beneden. Ook de onderzoeksrecht-T poogde den bandiet te doen beneden komen. Deze bleef weigeren. Elf en half sloeg het. Men zag Lacom be in de corniche rechtstaan, zich voor over buigen en met het hoofd vooruit be neden springen... Zijn hoofd werd tegen de steenen verbrijzeld, de hersenen lagen in het rond. Zoo eindigt het ellendig leven van den gevreesden bandiet. Zoo ontsnapt hij aan de menschelijke gerechtigheid... niet aan het oordeel van den Opper-Rechter. VLIEGERS GEDOOD Tijdens eene vliegmeeting te Mitho, (Cochinchine Azië), is het toestel van den vlieger Georges Wermunck omge kanteld en neergevallen. De vlieger werd op den slag gedood. AMERIKA SAN D1EGO Een watervliegtoe- f stel door een amerikaansche luitenant bestuurd, is met zijn toestel van hon- j derd voet hoog gevallen. De luitenant 5 werd zwaar ^gekwetst, een ander luite- t nant die ook in het toestel zat, werd ge- dood. Het Bestuur dezer inrichting kondigt voor j ZONDAG 13 APRIL eene prachtige STAYERSKOERS aan tusschen f Lod. Luycken, van Antwerpen, en Lasson, van Luik Deze koers zal in drie reeksen gereden worden van 20-30-40 k. Tusschen elk de er reek- - sen zullen schoone koersen gereden worzen van beginnelingen tusschen de voornaamst# renner» vas Aalst en omliggende.

De Werkman | 1913 | | pagina 2