Da algemeens Werkstaking Senaat en Kamer is nu toch losgebroken Nu den verraderlijken (1) toer door M. Woeste aan de Ministers ge speeld, ze was onvermijdelijk. Er zijn zelfs gegrondde redens om te denken, dat Woeste en zijn kliek die Werkstaking ge wild hebben: Ten eerste, om onlusten te hebben en schrik te kunnen aanjagen Ten tweeden, om de Werkerspartijen uit te putten en met veel geld de Werklieden in hun slavenkringen te krijgen. De Socialisten spreken van 350,000 Werk stakers de katholieke gazetten geven er 225,000 op i aat ons nemen 300,000: Patriate en XX' Siècle maken hooge kabriolen in de lucht, om dat dijnsdag 't getal werkstakers verminderd was doch ze rekenen niet dat het getal maan- dagvierders nog niet gansch is uitgestorven en dat het maandag een soort van verloren maandag was Twee zaken zijn onbetwistbaar 1° In de Walen is de Werkstaking bijna al gemeen in koolputten, ijzergieterijen en smel- terijen werkt niemand 't is daar als op een kerkhof /ja rijke menschen weet het wel: Als d'hand die werkt, stille ligt, 't is voor elk el mor- te, de dood. De koolmijners en ïjzerbewerkers zeggen Wij kunnen het dikke 2 maand uithouden en moest het nu niet lukken, wij zetten ons aan 't sparen om later te herbeginnen 't Is het woord van Priester Daens Geen rust of vrede, zoolang Algemeen Stemrecht er niet is. V. Een heldhaftig Kind Te Panama aankomende, werd Vader Car ton geweldig aangegrepen door de koorts hij kon moeielijk op zijn beenen staan en klapte in en uit. Gelukkig dat hij brave en moedige kinderen had, verwijst en versterkt door den tegenspoed. Albert, de oudste, stelde zich aan, ais hoofd van het Huisgezin; hij zocht aanstonds eeri be tamelijk logist, deed zijn Vader te bed liggen en ging een Geneesheer zoeken Hij vond er een, een Franschman, sedert veel jaren in Panama gevestigd Die Geneesheer kwam aanstonds meê hij onderzocht M. Carton, Albert legde hem uit, wie ze waren en wat ze reeds onderstaan had den; gcwonelijk zijn de Geneesheeren, die ge durig zien lijden, medelijdende menschen. Die Fransche Doktor was ontroerd en zegde tot die twee bedrukte kinderen Mes chers Enfants, geliefde kinderen, ge moogt gerust zijn, uw Vader heeft een straffe koorts, maar het is de vomito negro niet, alzoo genoemd door de Spanjaards, omdat ze bijna ongeneesbaar is, het is enkel de gewone koorts, die zal weggaan met eenige poeiers quinquina; ik zal ze u aanstonds zenden. De kinderen werden gerust gesteld door die woorden Franske^, zoo zeide Albert tot zijn broer ken; ge zult bij Vader blijven; nu moet ik naar d'have loopen bij den Kapitein van den stoom boot Pacific Hij ging dus bij den Zeekapitein en legde hem uit, in welke toestand hun Vader lag; hij toonde hem ook den bul etijn van hun drij plaatsen op den Stoomboot, die gevraagd en betaald waren. IV01?, 119 58 April 1913 2° Te Gent, 't Antwerpen dreigen de dokken stil te vallen. De katholieke Gazetten roepen Triomf, omdat niemand staakt in Gaz-of-Staats dienst. Nooit is daar spraak van geweest, tot heden, doch moest de strijd lang duren, bloed trekt, en in de wanhoop er is voor niets borg te staan. In de kleine Steden van Vlaanderen is de wil goed, overal heerscht in d'herten het Alge meen Stemrecht, r.aar g'hebt, ten eerste, d'ar- moede, bija onmogelijk iets te sparen, ten tweede, de afgeprangde verdeeldheid der werklieden, ten derde, de dwang, die zijn werk laat staan, is buiten voor altijd. Nogtans begint in de kleine steden een goede inrichting te ko men. Nu nog een woord over ALGEMEENE WERKSTAKING. Is zij af te keuren Dat elk oordeele. Dat de neerstige jspaarzame Man door zijn Arbeid moet kunnen leven, een Huisgezin moet kunnen onderhouden, dat is de wet derNatuur, de wet van God en de wet der goede Rede. Is dit hedendaags zoo in onze rijke Samen leving? Is dit zoo? Minister Renkin, toen hij nog vrije Democraat was, en Pater Rutten onlangs nog, rekenen uit dat er 24 fr. per week noodig is voor een Huishouden van Man, Vrouw en twee Kinderen. Het huishoudelijk budjet door Priester Daens kwam tot i9,82 mijn bereke ning voor heden bereikt 22,65 fr. De Bedienden aan 100 fr. in de maand, de Werk^eden aan 2,50, aan 3 fr zelf aan 3,50 fr. kunnen zij leven, en niet kunnende leven door hun Arbeid, die Arbeid te slecht beloond zijnde hebben zij HET RECHT niet te zeggenIk werk niet meer En nademaal zulke woorden van recht en plicht, de huidige samenleving te veel zouden schokken, als al die verongelijkte menschen zeggen Algemeen Stemrecht zal wetten ge ven voor onzen ArbeidAlgemeen Stemrecht zal aan den Arbeid een redelijke macht geven in alle Gemeenteraden, in alle Armbesturen; alle openbare Bésturen zullen meehelpen voor een deftig Familieleven desaangaande, wie kan de Arbeidende Wereld van Stad en buiten, wie kan den Boer afkeuren als hij Algemeen Stemrecht vraagt; en de welstellende Boer en Burger, de rijke mensch die aan de zijde van 1 den Arbeid staat, pleegt hij niet eene edele daad van goedhertigheid, van menschenliefde van goed vooruitzicht, van rust en vrede in 't Vaderland? VOLKSVERTEGENW. DAENS, Eerst 't Senaat, dat dijnsdag vergaderd is; al de Senateurs aanwezig. De liberale Senateurs knokkelden geweldig, omdat 't Senaatfniet bij eengeroepen was den 8 April, dan kon de Werkstaking nog voorkomen worden door een woord van Verzoening. Minister Broqueville werd ook fel gehekeld, over zijne dubbelzin nige verklaringenSenateur Coppieters deed ook een deftige kloeke verklaring voor Alge meen Stemrecht, dat niet langer kan geweigerd blijven. De algemeene Werkstaking zal kalm blijven, weerdig en standvastig, Voor de eerste maal dat wij zulke schoone Volksbeweging zien, zegde Senateur Coppieters, 375,000 Bel gen die den Arbeid staken en zich opofferen voor hunne overtuiging, die Arbeiders moeten weten dat wij met hert en ziel aan hunne zijde staan, en wij hen van uit 't Senaat onzen groet zenden van eerbied, bewondering en vertrou wen Leve de Werkstaking Leve algemeen Stemrecht Dan is gesproken over het Contingent. billing der Kamer Woensdag ure 45, groote beweging; men 1 j vecht bijna om plaats te hebben, i Na de uitlotinp der Sektiën vroeg Lorand het I woord, en stelde*een Referendum voor, over j Stemrecht, hetgeen naar de Sektiën gezonden is, dan begon De Meester, van Antwerpen over de Nieuwe Krijgswet, meu liet hem niet voort gaan, toen spraken taande Velde, Destrée, Hu- bin en Anseele over de beweging in 'f Land en pelden de tong van Minister Broqueville, zoo danig dat hij daar dubbend en aarzelende zat; men had altijd gesproken, als of er geen ander dan Socialisten deel namen aan den Strijd voor Stemrecht-, Daens toonde dat alle Kristene De- mokraten het zuiver Stemrecht vragen, volgens hun Programma, zij doen zulks krachtig, ter wijl vele Katholieke Werklieden moeten zwijgen en stil blijven. Dan, rond 4 ure werden woorden gesproken van het hoogste belang. Van de Velde had bevestigd dat door de Ka tholieke Bewaarders een geheime Vergadering was gehouden om de Broqueville te dwingen, waarop de Hoofd'Minister niet langer zwijgen kon, waarop hij zegde dat zijne woorden slecht verstaan waren, dat hij t igentlijk niet is tegen een Komiteit van Onderzoek, ook voor de groote Kiezingen, nu bijzonderlijk dat de Werkstaking vreêlievend is. Zoo sprak de Minister, elk luis terde met gespannen aandacht. AV lir moei ii ls gebeurd zijn ïs aan hoogerhand een intiem woord gespro ken Zijn de Kapitalisten verschrikt voor hun dividendes? Is het de angst voordeTentoonstel- ling Of doet de ontzachlijke Werkstaking na denken op vrees van Burgeroorlog Maakt de toestand van 't Leger ongerust Wie weet het? Van de Velde stond angstig recht, en vroeg dat de Minister dit goed woord nader zou bevestigen, waarop Woeste die tot nu gezwegen had als een graf, het woord vroeg, waarop het 4 ure 45 was, waarop de Socialisten riepen Tot morgen waarop de Zitting geslo ten wierd, waarop Woeste weg liep als een dief, buiten stonden 4 Gardevils in Burgers-kleêren, om hem naar huis te leiden. In 't Senaat deed M. De Cloedt eene Re devoering voor Zeebrugge, in 't Vlaamsch, het is de eerste maal sedert 1830, dat men Vlaamsch spreekt in de hooge rijke Kamer. Vragen gericht door P. Daens tot den Heer Minister van Oorlog Tot den Heer Minister van Posterij Tot den heer Minister van Spoorwegen ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. (1) Mij is voor vast verzekerd dat na de tusschen- komst der Burgemeesters, een woord van vrede op de tong der Ministers lag hel was in dien zin dat de Liberaal Franck zyn spreekbeurt afstond aan Woeste. Maar die oude Volkshater heeft elk bedrogen. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 41tt5M AARGANG Onlangs in den gang zijnde van't Ministerie Leu venstraat, wegens den driekantigen windpost of trok, De deurbewaarders, zelfs van ijzer of staal, moeten daar kreveeren. Denkt de heer'Minister niet dat deze droeve toestand niet rap genoeg kan verbeterd wor den P. DAENS. Tol in Vlaanderen hoor ik bittere klachten over de Postinrichting in Limburg. De Eendiiacht van Me- chelen aan Maas schreef zondagDe zaak is onge hoord en begint een zeer slechte wending te nemen. Denkt de heer Minister niet dat spoedige hulpmidde len dienen genomen te worden P. DAENS. Hoe raar het toch komen dat de nieuwe Refter voor de 110 Rijtuigpoetsers van Brussel-Noord zoo lang half-steert blijft staan P. DAENS. Talrijke Werkmenschen vertrekken dagelijks naar Gent, te 4 ure 29 's morgens uit Aalst, Lede en Om liggende. Te Schellebelle hebben ze den Trein uit Dendermonde. Maar die Trein is gewonelijk eivol, zoodat vele arbeiders op de buitenbanken moeten staan en zich vasthouden aan d'ijzers, in koude, re- fen en wind en met groot gevaar, weswege het ge- eurt dat Treinwachters met Proces-verbaal moeFen dreigen.Denktde Heer Minister niet dat zulke akelige toestand met volle recht om hulp schreeuwt P. DiENS. Sedert 7 Maart loopt er tusscher. Aalst en Haine St-Pierre een nieuwe trein, voor vervoer van Werk volk. Hij komt 's morgends van laatst genoemde sta tie naar Aalst en dient voor het vervoer ven hetzelfde Y laamsche werkvolk des namiddags. Beide treinen zijn bediend door Vlaamsch onkundige hoofdwach ters en wachters, en vele klachten heb ik daarover reeds gehoord. Z.ou het niet mogelijk zijn deze treinen te laten bedienen door Vlaamsche treinbediendenï Volgens genomene inlichtingen zouden zij zoo voor- deelig door het personeel van Aalst bediend worden als door dit van Haine Rt-Pierre. P. Daens.

De Werkman | 1913 | | pagina 1