ISEIEEITEW1 Maar de Algem. Werkstaking Om Fransch te leeren De Bevolking van België loopt op de klavers van ;?en Overvloed De Bevolking van België loopt op de klavers van den Overvloed De Afi •osser Bemediën tegen d'Hoofdpijn Zitdagen van Volksver! Daens. Slapen mocht of kon Albert niet; hij moet aan zijn Vader de medecijnen geven, hem ver zorgen en deed zulks gelijk eene Moeder voor haar kind. De arme Vader woelde wreed in zijne ijl koorts; men zag dat hij schrikkelijk moest lij den door vreeslijke inbeeldingen somtijds sloeg hij de armen in d hoogte o! zuchtte pijn lijk; of sprak tot zijne overledene Vrouw.. Albert nam dan zijn handen vast, sprak de teederste woorden, vaagde zacht het zweet van zijn voorhoofd, slapen en wangen of gaf hem iets te drinken Ach, braaf kind, welke lange, oange, pijn lijke nacht voor u Rond 2 ure hield die goede Vader op van woelen; eensklaps viel hij stil, hij scheen in slaap; zijn adem werd zacht. Albert werd ver schrikt door die schielijke verandering. Zou Va der niet in doodstrijd liggen of reeds dood zijn. Albert legde zijn oor aan Vaders mond; de adem was er nog.. In angst eu pijn de t ijd ïseen slek van traag- ^Al'bert vroeg zich af, of hij niemand moest roepen of hij Vader mocht laten sterven, zon der Fransken ei bij te roepen Ondertusschen naderde langzaam de dage raad; bij het krieken van den dag, de Genees heer was daar.. Och, wie kan zeggen welke troost de komst van den Geneesheer aanbrengt Wie heeft het niet ondervonden Bij Albert, de Geneesheer,'t was als een Engel des Hetnels; zijn oogen waren sterk gevestigd naar 't wezen van den Meester der Geneeskunst; zachtjes na derende, peilde hij het wezen van den zieken Vader, voelde den pols en zei met nadruk Mijn kind, wees gerust, uw Vader is ge- salveerd als hij deze landengte kan verlaten voor den tweeden aanval der koorts. - Ach, heer Dokteur, dank, dank voor die woorden. Wanneer vertrekt de Stoomboot Morgen vroeg, Mijnheer Doktor, maar de e Keizer van F' uilschland en zijn Pachter. Te bekomen in ons Bareel INHOUDSMETING van het rond hout en het ge wicht van het ijzer, zeer dienstig voor Boschwachters, Houtkoopmans, Schrijnwerkers enz. 1,00 zonder Meester, met dé Uitspraak erbij, zijn tegenwoordig geen beter Boeken dan die van VERVARCKE,, in band aan 3,50, franco 3,75, voor de Vlamingen, die zonder Meester het Engelsch verlangen te leeren. Met de figuurlijke uitspraak der Engeische woorden. In band 3,00 franco 3,25. Zelfde Boek voor Prijs 3,50, franco 3,75. Voor beginnelingen in 't Fransch Een Boekje 0,10. De meest gebruikte Fransche woorden, met de Werkwoorden, talrijke Samenspraken, enz. franco 1,10. 1,00 't Boek van 1 Pastoor KAEIPP Leven van Priester Daens De Nieuwe Trccst c'.er Armen Handleiding met Uitlegging Alle Belgen zijn gelijk voor de Wet. Dat is Artikel I van de Grondwet der Belgen, ten jare 1830 plechtig uitgeroepen, en waarop Koning, Wetgevers, Generaals, Rechters en alle Hooge Amb tenaars moeten zweren. Die Eed is klaar en duidelijk: Ik zweer de Grondwet na te leven. Het is dus met groote rede, dat een Boerke van Erwetegem mij dijnsdag zegde te Sottegem in een Herberg Wij worden "al 83 jaar bestolen Het is dringend noodig dat men zonder uitstel krachtige maatregels neme, om de menschen der la gere standen op te helpen; de Rijkdommen zijn samen gestroomd in eenige handen, terwijl het ontelbaar getal der Werkmenschen een ellendig leven leidt,bijna gelijk aan dit der Slaven van het Heidendom. 2iet ge nu, Werkmenschen, Waarom die Rijke Katholieken u afperken in Werkmanskringen Ziet ge nu Waarom zij het Algemeen Stemrecht vervolgen en verwenschen Waarom zij doen rondstrooien op den Buiten en doen schrijven in hun Gazetten Volks stem, Nieuws van den Dag en andere dat Algemeen Stemrecht een Goddeloosheid is, een Revolutie? Door Algemeen Stemrecht zouden zij meer Lasten moeten betalen en min goud kunnen opsloekken Ze zeggen ook dat het enkel Socialisten zijn die Al gemeen Stemrecht vragen... Wreed spijtig, moest dit zijn, maar het is zoo niet. Ziehier de bewijzen Ik wil den Volkshaat op den ouden Woeste niet trekken, maar als zijn woord van Zondag te Ronsse in uitvoering komt, namelijk door Meervoudig Stem recht, twee Zetels meer voorde Bewaarders, t'Aalst ent'Oudenaarde, hoe zal men aan Rechtvaardigheid in de Kiezing geraken Algemeene Werkstaking, uiterst eerlijk Wapen, ge zult rustig zijn, weerdig, deftig, omringd en gesteund door de zuiverste liefde van 't Volk en voor 't Volk, en later zal men U danken en zegenen. Pieter DAENS. Te bekomen in ons Bureel deed, sprak gedurig van hem op te hangen.... Zekeren dag, hij wordt gemist men gaat zien op den zolder, hij hing daar te zwieren aan een balk, de koorde onder zijn hoksels. Wat gaat gij doen Mij ophangen Maar dat gaat zoo niet ge moet de koorde aan uwen hals doen Ik heb dat geprobeerd, maar dan kon ik mijnen asem niet halen. EEN ANDER GEVAL. Onlangs was te Lede-Vijver gogramoesjel van Vrouw volk, een klein geharrewar... En weet ge wat de Volks stem van Aalst schreef BLOEDIG GEVECHT te Lede... Maar de groole misdaad van die katholieke ga zet is van den waren toestand der werkende klas te ver bergen. Inderdaad die Volksstem heeft geschreven in een Hoofdartikel Misdadige valsche woorden Als 't zoo is, dan moet er geen verbetering gevraagd worden, darr moet Pater Rutten niet zeggen vóór de Kiezing op een Meeting te Eppegem Wij hebben den dagloon in Staatsdienst gebracht op 3 fr. dit is te weinig; het minimum moet ten minste 3,60 zijn Werklieden, wie gij ook zijt, wat zegt ge daarvan Een ander Katholiek Volksblad van Brussel ging nog verder en dierf schrijven Tegenwoordig is de toestand zoo goed, dat de vrouw van den Werkman bij den besten Beenhouwer kan gaan, om de beste stukken vleesch. die En gazetten zeggen dat er werkende menschen zijn dié ten ondersteunen I Hoe is 't mogelijk zulke Ik hoorde ze uitleggen op een Hofsteê Flierbloemen en Lindebloemen samen laten goed ko ken, daarover zijn oor leggen, dan een doek rond het hoofd en te bed. Men verzekert 't Is souverein. Eenige druppels amandelolie in d'oor geneest ook d'hoofdpijn. Te AALST, eiken zaterdag van 8 tot 10 ure en eiken zondag van 10 tot 12 ure in ons Lokaal, Lange zout- straat te N1NOVE elke veertien dagen den tweeden en vierden dijnsdag der maand van 8 tot 10 ure, in 't lokaal der Vrije Klok bij Van den Abeelete SOTTE- GEM, eiken eersten dijsdag van 8 tot 10 ure bij -de Wed Brunfaut, Kieuwstraat,te HERZELE, eiken tweeden zondag van 9 tot 11 bij De Jaegher, aan de Vier Wegen. Meermaals hebben wij reeds gesproken over het ge schil dat lusschen keizer Wilhelm en een zijner pachters, Sohst, van Cadmen opgerezen was. Sohst had den monark eens vlakaf gezegd dat hij van landbouw geene schitterende kennissnn had. En de keizer had daarop Sohst een onbekwame» boer genoemd en zijne pacht opgezegd. De pachter spande een proces in en de keizer verloor het. De machtige monark heef- nu zijn ongelijk ingezien en zijn kamerheer von Oldenberg gelast het geschil met pachter Sohst langs minnelijken weg en op ridderlijke wijze te regelen. De kamerheer vergezelgd van een lid van het landbouwcomiteit van de provincie Pruisen, beeft zich naar Elbing begeven. Sohst, die ziek is, had zijnen broeder gelast hem te vertegenwoordiger. De kamerheer verklaarde dat de keizer de onvriendelijke woorden be treurde, die hij zijnen pachter had toegericht. Hij zou ze niet uitgesproken hebben, indien hij beter ingelicht ware geweest en hij verklaarde zich dus bere'd ze schriftelijk in te trekken. Daarenboven verklaarde hij zich bereid pachter Sohst een eeretitel of eene decoratie te schenken. De broeder van M. Sohst verklaarde dan hiermee tevre den te zijn. Op gtond van die overeenkomst verklaarde Sohst zich bereid van zijn huurcontrakt af te zien, mits eene schade loosstelling van 150 000 fr. voor inventaris, bezaaidheid en kosten van inrichting. Wij hebben reeds gemeld dat de keizer aan zijn vroegeren pachter de Kroonorde 4° klas heeft toegekend. Een ander gevolg van deze zaak zal het spoedig aftreden zijn van M. von Etidorf, ambtenaar bij het ministerie van landbouw en levens intender.t van het koninklijk domein van Cadinen.'t Is deze man, die den keizer over het geval van M. Sohst heeft ingelicht, en die aldus de volle verantwoordelijkheid draagt van het spij tige incident door den keizer zoo loyaal en ridderlijk ge regeld. Het spaarzame Keukenboek door CauderlierWie mij zal lezen, zal koksbaas wezen. 4,00 Kleine Cauderlier, 1,00 De Belgische Keukenboek 1,00 Warme en koude Bowl's en,van eenige warme en koude dranken 1,00 Gebakken en Confituren, door Cauderlier. 2,00 HU SH0UD1NG EN LANDBOUW of raadgevingen en voorschriften, door Rector Van den Bosch 1,50 DE EAGELSCHE TAAL DE DUITSCHE TAAL het Leven van dien Won derbaren Man zijne voor schriften om door Wateraan wendingen alsook door Levenswijze het lichaam te verharden, om van droeve kwalen verlost te blijven of ervan te genezen. Er zjjn er in alle landen, die langen tjjdmerielden, veel pijn afza gen en geholpen werden met de voorschriften van Pastoor Kneipp te volgen. Wie 70 centiemen in postzegels zendt, ontvangt net Boek franco thuis. PRIVILEGIE EN PREMIE door Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger, groot boekdeel in 8" 220 bi., dik papier met Portret en Fac simile 1,00 of onwa.'uvlei'rbare sch.it van lichir eisouvivcjiicr n.nlit- tpg(M, wi-jM li.'idt'iw Ziekton, \YV- Öea, ü«-zw. lieu «-is an duro kwab u van 't nxn.sclu lijk Inn nam M,le <lr k \«t rncuiTiii ii ui-I e, n Hij voegsel en eenige Reineciion voor Puurden en Hoorn! ees eu. prijs 0,50. OV KR Df.j I aangaande beslissingen die kunnen genomen worden dooi heeren Burgemees ers, Schepenen, Gemeenteraadsleden, Secretarissen, Gomeeiite-Ouivangers, Veldwachters, Po lie», Arm-4 Kerkraden; door Thom. I-athouwers. c «awwi» pI'iRt 1,60 i Die woorden van Paus Leo in zijnen Wereldbrief van Mei 1891 zullen ijdele klanken blijven, zoolang Algemeen Stemrecht niet ingevoerd is. De Rijke Katholieken waren tegen den Wereldbrief, heer VVoeste gaf den ouden Paus uit, als un vieux rammdli, die Werelbrief sprak immers teveel voor het arme Werkvolk, tegen de overgroote Fortuinen: En dat stak die Rijke Katholieken tegen ze zijn immers gewoon weinig Lasten te betalen en groote Voordeelen te genieten. Ziehier eenige staaltjes Ik ken er in de Kamer, die boven hun 4 duizend franken, nog plaatsen hebben van 6, van 8, van 10, tot 2(i duizend franken. Onlangs stierf een Gendarm, na 20 jaren dienst, zijn Weef met 2 Klnderkes had 300 fr. Pensioen; aan de Weef van n» Rechter werd een Pensioen toegekend var. 12 duizend en 80 fr. per jaar. Voor de duurte der Levensmiddelen werden eenige Millioenen uitgesteken klein Bedienden kregen 10 a 20 centiemkes aan gasten van 8 duizend fr. gaf men 5 a» honderd franken; evi nzoo met opslag, secours en alles. Paus LEO vroeg het door zijnen Wereldbrief Al de Bisschoppen en al de Priesters van Duitschland en van Amerika zijn voor zuiver Algemeen Stemrecht Aartsbisschop Ireland,van Baltimora, eender grootste Kerk voogden van ae gansche Wereld, schrijft en verklaartZon der Algemeen Stemrecht is geen Gouvernement wettig. Zoolang Ministers van heden, heeren Renkin en Carton de Wiart vrije Kristene Demokratcn waren, zoolang zjjn zjj Aan hangers geweest van 't Zuiver Stemrecht. Priester Daens schreef standvastig Algemeen Stemrecht is de Sleutel der Volkswetten. Geen Heil voor 't Volk, geen Rust voor 't Land dan in Algemeen Stemrecht. Advokaat De Backer verkondigde Algemeen Stemrecht hebben Boeren en Arbeiders noodig, om aanzien en achting te hebben in de Wereld, en Macht op de Wetgeving. zegt men: 't Werkvolk zal honger en gebrek lijden, de ver liezen groot en onherstelbaar zullen zijn, elk is verschrikt. Dat is waar, doch een bittere medecyn verschrikt ook en als 't moet zijn, het moet. Weet iemand een ander middel om Alg. Stemrecht te veroveren 'l En heeft 't Volk ooit iets beko men zonder Opoffering en Lijden 1 En wie is de schuld dat er Werkstaking MOET zjjn De Regeering ging een teeken van toegeving geven, ma'ar Kop- pigaard Woeste zegde Neen, niets toegeven! en de Regeering heeft den Ongeluksman gevolgd. De groote Katholiek Nothomb zegde in 1892 Nergens is Al gemeen Stemrecht ingevoerd, of het heeft meer Orde en meer Welvaart aangebracht Ziehier de Woorde,n van onzen Smid Lambrecht: De Arbei der, die legen Algemeen Stemrecht is, moet gansch verstompt zijn of van zijn zinnen beroofd. 't Boek van PASTOOR KNEIPP of het leven van den wonderbaren man, alsmede voorschriften en Raadgevingen over voedsel en kleeding, alsook om te verkloeken en te genezen door het water. 4e uitgave. 0,70 BAEKELANDT en zijne talrijke Rooversbende 1,00 DE EERLIJKE EN VROOLIJKE DADEN van Keizer Karei. 1,00

De Werkman | 1913 | | pagina 3