De Kamer D@ Werkstaking OVERZICHT AALST x\o «f21 2 Mei 1913 Velen zijn van gedacht Jat er meer kon be komen zijn vaste bepalingen en een grootere stap naar Algemeen Stemrecht. MAAR de edelmoedige en deftige Betooging der Werkende Klas heeft getoond Ten eersten, wat de Wereld zou zijn zonder den Arbeidnauwelijks hadden 4 a 5 honderd duizend Werkmensehen hun handen stil gelegd, in volle rust, als een algemeen Jammergeklach opging er was leven noch vertiergeen Volk in Winkels en Magazijnen, in Herbergen en in Hotels zelfs rijke Menschen begonnen te kla gen ze vreesden voor hun Aktiën en Dividen den; de Minister van Financiën begon in angst te zitten wat ging er van ons Land geworden? En wat zou het zijn, moest de Werkstaking algemeen geweest zijn nu waren nog aan den arbeid 900,000 menschen behalve de landbouwers 982,124 in getal, 529,693 mannen, 452,451 vrouwen en217,195dienstboden, 142,762 mannen en 75,433 vrouwen, samen 1,199,316. Als al dat Volk (1) den arbeid zou staken. Hooge rijke wereld Hoe arm zoudt gij zijn Houdt dan op den Arbeider te verachten met hem te krenken in zijn stemrecht en zijn neer- stig werk te betalen met Hongerloon, een wraak roepende zonde, veel gepleegd in dezen tijd en nog meest door de Regeering. Ten tweeden, door de werkstaking is 'n kap gegeven op de koppigheid van M. Woeste met zijn volkhij wilde noch snijen noch rijen; niets VII. fa, een goede daad, Nooi sooit verloren gaat. Men ging dus in 't Goudland zijn. Daar was het Goud te rapen in overvloed; De talrijke Landverhuizers van den Pacifi- que of het Schip van den Vrede wilden tegelij kertijd op de booten springen; in de wanorde gingen er malheuren zijn, en zouden er mal heuren geweest zijn, zonder de spoedige en moedige tusschenkomst van den Kapitein. Hij deed het Schip verder in Zee ^brengen en riep met een stem als een klok Hoortik zal u niet laten ontschepen als een bende Rooversmijn Schip moet een be tere naam hebben; wij landen niet aan, of vijf en twintig onder u moeten mij helpen de Po- licie doen en mij beloven als een dolle hond in 't water te gooien, den eersten die de orde zal stooren of voor zijnen tijd het Schip wil ver laten. Die flinke houding had den besten uitval. Aanstonds had den Kapitein zijn 25 orde- niers, de kwaadwilligaards bleven stil; M. Car ton had een der eerste Kapiteins oproep beant woord en vond aanstonds de gelegenheid een goed werk te verrichten. Naar den grooten pand gaande van 't Schip, wat zag M. Carton Een rijke Passagier met welke hij dikwijls fesproken had gedurende de zeereis, was in rakeel met 3 kerels van slecht aanzienhij hield een der drie bij de keel, de twee anderen wilden hem doen lossen. Die ellendigaard riep de rijke Heer, heeft mjjne brieventesch gestolen helpt mij toch hea af te tasten toegeven Meervoudig stemrecht moest blijven! Katholieke Ministers, katholieke Volksver tegenwoordigers hoorden dat met spijt ik heb gezien hun lippen opeengeperst.de rots-Woeste bleef ontembaarde werkstaking kwam de rots-Woeste scheurde. Wees zeker dat de Koning en zijn Ministers in hun hart de werkstaking groeten en danken. Ten derden, geheel de wereld is getuigen ge weest vanjde deftigheid, de lijdzaamheid, de manhaftigheid der werkstakers en van de broe derlijkeliefde die inde wcrkendewereldheerscht Mijn hart werd verheugd en verjongd als ik die werkmensehen; mannen, moeders dochters en kinderen om soep en brood zag komen rus tig, vrolijk, moedig, lachend. Franen van ontroering perelden in mijn oogen als ik de giften zag toestroomen zakken aard appels, groensels, bons voor 20 brooden alle weken, giften van 10 fr. per week, van 5 fr., van 2 fr., een half franksken, tien eens, alles vrijelijk en hertelijk. Werkende menschen, welke vrome, moedige, deftige, liefderijke gevoelens heerschen in uw hartMet Leerplicht en strijd voor goede Kris- tene Zeden ge zult Vrede en Welvaart brengen in 't Vaderland. Ten vierden, weest verheugd, vrienden die geleden, gestreden en geholpen hebben, de deelneming der Kristene Volkspartij aan dees heilige kamp voor Recht en Familiegeluk is een blinkende perel aan hare Kroon. Aalst, 28 April 1913. Volksvert. DAENS. SCHOKKENDE TIJDING Zilling vau Dijnsdag Zaterdag zijn hier meer dan 700 ottomobiels voorbij gereden zondag niet min, als 't niet meer was d'een rijden door de stad, d'ander langs d'Houtmarkt en Zonnestraat. Kan de Policie toch niet belelten dat de muren der Werfkapel voor pissijn dienen Met een wei nig krachtdadigheid, dit zon wel eindigen; het ware voldoende daar een zondagavond en nacht een Policieagent te doen waken. Elk leeft in de hoop dat het groot Jubiléfeesf der Werf zal gevierd worden in de Kapelde ligging is daar als geschilderd. De Werkstakers voor alge meen stemrecht zijn hier schoon naar hun werk gegaan. Voor d'eer van Aalst is het te verhopen dat er geen slachtoffers zullen zijn. De werksta king is een edele daad geweest. Sprekende van edel, nobel is niet altijd edel. Ik hoor nog al dikwijls zeggen Baron Bethune zijn rondloo- pers maken ruchtbaar dat er voor de reizende Werklieden gelazen bier ten beste zijn in die en gindsche herberg aan de Statie. De Dorsti- gen laven is een werk van bermhertigheid. Bij de Baron 't mag eraf, hij is rijk van zijn eigen, nog rijker getrouwd, heeft 4000 fr. als kamer lid, trekt duizenden en duizenden] als Bestuur lid der Gaz en Bank van den Dender, trekt vet te slobbers van den Staat voor zijn Variëteiten van bonden. En 't groot werk waarmeê den Baron gelast werd is Daens uit de Kamer krij- fen.Met al dat werk voor een man; is'het won- er dat hij soms de menschen in de palotten laat, gelijk onlangs plaats greepeen Vrouw van Welle haren man had 50fr. boet; de Vrouw komt met 25 fr. bij de Gendarmerie, 't wordt daar geweigerd; iemand zegt aan dat mensch Ga naar 't Brussels Hof, bij den Baron Ze gaat er; ze krijgt kwitancie van haar geld... Korts nadien, de Alan wordt aangehouden den Baron had het vergeten en hij wist niet dat men de boeten in perceeler. mag betalen met 5 of 10 fr. Over de weduwe Lacceur in 't volgend Nummer. Vraag gericht door P. Daens tot den Minister van Spoorwegen Vraag gericht door P. Daens tot den heer Minister van Posterijen Aa Islersche Velodroom Donderdag I Mei, groote Amerikaansche Koers, van 100 kilometers in equipe voor jOnaf- hankelijken. Een schoon Concert zal dit ver maard Feest opluisteren. Plaatsen aan l,5ofr., 1 fr., 75 c. en 50 c. ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schryft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 41»^JAARGANG (1) Om in Werkstaking t» gaan lieten wij elk vo 1- komen vrij; doch wat gingen den maandag morgend de Schepene Moejersoen en De Wolf verrichten aan de groote Fabrieken der Vaart, van 6 ure 's mor- gends Hadden ze daar Ambachtsplicbt re-®.' D'afützantan der Mogendheden zijn te Londen in poer- parlé, Oostenrijk vraagt dat de Montenegrijntn aanstonds Scutari verlaten en worden gesteund door Dultschland en Italië, maar Frankrijk, Rusland en Engeland willen aan Montenegro tosgevingen doen opdat het Igewiliig zijne proei zou leizen. Oostenrijk en Rusland zijn niet van zin te oorlogen. Er is dus geen rede van ongerustheid. In ruiling voor Scutari zal Montenegro bekomen 40,000 hektaren goede bouwgrond aan 't meer van Scu tari, ean vaarrecht op de rivier Boyana en een breede uitbreiding van grens aan 't Zuid-Westen. Oostenrijk dreigt zijn eigen te rechten, als de zaken niet spoedig geregeld worden.Ondertusschen staat Albanië in rep en roer. Sederi jaren en eeuwen ligt Albanië neergejukt door den Turk en heeft schrikkelijk afgezien. Scutari is een der Hoofdsteden van Albanië nu is die brave be volking erg bekommerd. Uit de slavernij van den Turk, vreest het te vallen onder de slavernij van den Rus. Rus land loert erop en geeft geld om uit te koopen. Nu maan dag kwam de dat de Turksche generaal Essad pacha, die Scutari ver dedigde, met 26,000 soldaten is opgekomen om Koning van Albanië te worden, onder het toezicht van Turkijë... Wat gaat er nu gebeuren Gelukkig dat de Wind naar de Vrede is. Vrijdag jheeft M. D'Hondt, Burgemeester van Blan- kenberghe, eene vlaamsche redevoering uitgesproken. De Vlaamsche groep omringde en juicht'e de spreker dapper toe. Volksvertegenwoordiger D'Hondt sprak om de Ma trozen vrij van krijgdienst tie houden. Hij heeft weinig kans te gelukken. De Kamer is nu aan d'Artiekels der Krijgswet. 't Is een SLACHTERIJ VAN VOLK. De Kopstukken der Militaire Partij willen elk Soldaat zondet uitzondering;de katholiske volksvertegenwoordi die hun KIEZERS VERRADEN HE8BEN gaan trachten eenige verzachting te bekomen. De Interpellatie DAENS-FONTEYNE over Hongerloo- nen in Staatsdienst is 8 dagen uitgesteld eerst moet Royer spreken over de Gendarms in de Algemeene Werk staking. Onze Interpellate zal nu zeer breedvoerig zijn. Veel leden afwezig ook weinig volk in de Tribunen Royer spreekt over de Gendarms, dat zij te iveel buiten hunne rol gaan, aangevoerd en opgemaakt worden, om de Regeering te verdedigen en hare oude politiek te hand haven bijzonder In de Werkstaking, zoo zacht en eer lijk, zij zijn uitdagend opgekomen en ware 't Volk niet wijs en verduldig geweest, er waren bloedige botsingen te vreezen. Hij spreekt ook tegen den omzendbrief, door welke de Gendarms mogen doen de handen omhoog ste ken, en dan schieten. Jouret spreekt in den zelfden zin, 't is deGendarmerie niet nteer van vroegertijd, die alom geacht werd, het is de schuld niet der Gendarms, die hunnen dienst moeten doen, maar van jnieuwe gevaarlijke Reglementen, door welke men van de Gendarms een Pretoriaansche wacht wil maken. Het getal Gendarms vermeerdert ook buiten sporig. Minister Carton de Wiart laat de Werkstaking van kant en valt hevig uit tegen de Misdadigers die gedurig in getal aangroeien en op vele plaatsen gendarms ver inoord hebben hij wijdt daarovet breedvoerig uit. De Linkerzijde onderbreekt gedurig de Minister gaat voort een geweldig tempeest ontstaatde Minister zegt dat hij recht en plicht heeft te antwoorder! op hetgene Royer en Jouret zegden tegen de nieuwe omzendbrieven over de Gendarmerie. Zoo gaat hij voort tot 4 ure 45 de zaak 'zal voortgaan dijnsdag der toekomende week. In 't begin waren ingeschreven als sprekers M. Woeste en Daens, maar nu zijn er nog 6 bijgekomen, oa. Destrée en Terwagne. heer Aalst, zonder Wachtzaal zijnde van l"l,en 2'e klas, zoo ben ik zoo vrij den heer Minister te vragen, of de tweede Stad van Oost-Vlaanderen eerlang haar Sta tie gebouw zal hebben Of schilt er iets dat de uit voering belet Er moet toch een btslissing zijn. vroeg of laat. p. DaENS. De nieuwe Post van Gent, een meesterstuk, helder, ruim, gerieflijk doch in den zomer, zoo bang als in eenen bluschtobben. Waarom de Luchttrekkers werkeloos 'I P. DAENS. Vraag gericht tot den heer Minister van Spoorwegen: Zoude nachttrein Gent Brussel niet kunnen stoppen in Aalst, al ware liet slechts gedurende de Tentoonstel ling? P. Dasns.

De Werkman | 1913 | | pagina 1