De Kamer ill Loopende Nieuws De Balkanstaten. i\o ^12-2 9 Mei 1913 (IJ De Katholieke Oazet De Eendraeht, fan Mechelen aan Maas schrijftDe Oorlogs- budjet gaat tot 2 a 300millioen stijgen. VIII. San Francesco. Vader Carton en zijn 2 Zoons zaten dus met den Engelschman op een hoogte van San Fran cesco in een aangename lommerte van hooge palmboomen. Voor hun voeten lag de baai met nelderblinkende water, en de groene oevers waartusschen rijkgebouwde lusthuizen Die San Francesco gezien hebben, zeggen Een aardsch paradijs onmogelijk iets ver rukkelijker uit te denken. Onder het drinken van een lekker tasken thé begon de Engelschman zijn Verhaal De eerste maal, zegde hij dat ik hier aan landde, was in 1837 stonden er dan 100 hui- aen,'t was veel, al die huizen waren in hout, zig-zag op de helling van den heuvel waar wij nu gezeten zijn een breede straat liep erdoor; 't was de eenigste te hoogste waren hier 4000 Inwoners; een 20 tal Familiën, Mexikaansche, Spaansche, Californiaansche, waarbij eenige Colonisten uit de Vereenigde Staten die Colo- nisten, Koopmans en Landbouwers, mannen ▼an wilskracht, van werkzaamheid en van ver stand, gebruikten hier die deugden van hun geslacht, om profijt uit te trekken uit de won derbare goede ligging en de groote vruchtbaar heid van de streek Het was in die jaren dat de wonderbaarste geruchten liepen over Californië als GOUDLAND waar het Goud daar te rapen en te scheppen was in den grond van rivieren met gouden beddens van goudmijnen doch het was zoo wonderbaar, dat weinigen er geloof aan hech ten men sprak ook van Landverhuizers die er heen gevaren waren en niets meebrachten dan Benige dunne schelferingskes. NIEUWE BELASTINGEN 1 Vraag gericht door P. Daens tot den heer i Minister van Arbeid j Vragen gericht door P. Daens tot den heer Minister van Kunsten en Wetenschappen. Heefteen onderwijzer in beschikbaarheid, recht op Over ïiongerlooiien in Staatsdienst Felice Novella. Schoone Kegeeiing In 1893 als de Kristene Volkspartij ontstond, dan vroeg hei Bisdom van Gent den vrede en de Gods dienstige week van Vlaanderen schreef aan de koppige rijke Bewaarders Gij zijt verantwoordelijk voor de ziel uwerwerken- de broeders De koppige bewaarders zijn versteend geblevende Geestelijkheid heeft haar niet kunnen of niet willen losrukken uit hunne Alleenheerschinghet Socialis- mus heeft aangewonnen en zonder eene Vrije Kristen Volkspartij het sou de Vlaanderen veroveren, Och, Sinxen, Hoogdag, dal deze ware gedachten de oogen doen opengaan, eer het te laat is. Terugroeping onder de wapens. De manschappen der klas van igio behoorende tot de 4d« legerafdeeling (grenadiers, de drie regimenten jagers, de 4d" compagnies wielrijders der carabinieri en de \ic compagnie der genie) zijn binnengeroepen van 7 Mei tot z Juni. Verklaringen van koning Nikolaas. Staking der vijandelijkheden. Geruststellende berichten. Het Ministerie treedt af. ABONNEMENTSPRIJS vooT België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaar». P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 41««'JAARGANG Hoe is 't daar Eersteklas, gelijk de Statie van de V Huizen, de Kamer is Dijnsdag geopend ten 2 ure. Wirf was er aan de Dagorde Het groot Debat over de Financiën maar eerst moesten wij allen recht staan voor een onzer Leden, door 4e dood netrgeveld. M. De Winter, van Antwerpen, 12 jaar, deken van Ouderdom, al £9 jaar in de Kamer; over 3 weken nog aanwezig en nu Partenza, zijn Lofrede werd hartelijk uitgesproken door de Voorzitter en een Lid der 3 Partijen. De vrije Democraten tellen niet Och neen, 2 man,'tis nog geen Schepen-Collegie, trinum, de derde man maakt de Compagnie dat elk zijn best doe in Brussel, Gent, Kortrijk, Dendermonde, Au- denaarde, Limburg, overal. Na de Lofreden van M. De Winter, is het debat begonnen, var. haf 3 tot bij 5 ure en Caat voort Woensdag 7 Mei. Hoe is 't gegaan Eerst heeft Franck van Antwerpen gesproken, 't is een ervaren Financier, hij haalde aan dat de schuld van België op 25 jaar ges'egen is, van 2 milliard tot 4 milli ards en halfdat de Regeering in krot zit en moet gaan leenen in vreemde Landen aan 4 a 51. h., met sommekes van 100,000 fr.dat onze goede naam weggaat, dat door 4e schuld der Ministers van Financiën de Belgische rent zoo vreeselijk gedaald is dat men een groote Leening moest gedaan hebben, in de voordeelige jaren, daarbij vooruitgezien en gespaard Franck ziet alles zoo zwart als inkt, hij sprak bijna 2 uren, met veel Dokumentatie •n de Linkerzijde p'akte op d'handen. Dan sprak Levie, Minister van Financiën In welken zin Zeer zacht en zoet, de woorden vloeiden aangenaam uit zijn mond, hij zegde o. a. dat de Minister van Finan ciën een zeer lastige taak heeftvan alle kanten en zijden vraagt men geld, voor openbare werken, voor verbeterin gen aan personeel en gebouwen, voor pensioenen, en 't is altijd den Mlnisler van Financiën die voor 't manneken staat. Is de schuld vermeerderd, de bevolking is het ook jaarlijks stemt de Kamer gtoote op?nbare werken, die t Land verfraaien en verrijken de nieuwe Krijgswet die gaat gestemd worden, zal veel ntillioenen vragen (1)... Wat de Schatkistbons aangaat, dat gebeurd in alle Lan den, men moet den gewonen intrest betalen om voort te doen zou iemand nu een nieuwe Leening durven aanra den Zou de Belgisch» Rente dan niet nog veel meer zak ken t Minister Levie zegde ook. dat hij de financieele stelsels zijner voorgangers De Smet en Liebaert volgde, en vroeg aan de Linkerzijde wat z» zouden gedaan hebben in zijne plaats. En wat werd hem geantwoord Dat hij kan gelijk hebben, persoonlijk, maar dat de Financiën van België op slechte gevaarlijke wegen zijn. Wat is uw gedacht Mijn gedacht, ik zal het u aanstonds zeggen Ko ken kost I de nieuwe tijden vragen betere toestanden. Den overvloed belaa- ten, gaan waar 't Meld op tioopen ligt Maar de rijke inenschen willen dut niet Wanneer zullen ze willen Als ze zullen gedwongen woiden door een redelijke Volksmacht, eer niet. En wanneer zal die Volksmacht komen Als wij algemeen Stemrecht zullen hebben. Algemeen Stemrecht is dus de atgemeene welvaart Zekerlijk, een b:inde moet dat zien. In Zitting van Woensdag heeft Minister Levie zijn re devoering voortgezet. Hij houdt staan dar de Financiën in goeden staat zijn is er veel schuld, er steekt veel geld in d'ljzerenwegen alle jaren zijnjer groote bonis in de Pensioenkas van den Staat zit 30 millioen (ik heb die cijfers goed aangeteekend ze zullen te pas komen) er is veel geld noodighij zal de aanduiden, als de Militaire Wet gestemd is, gelijk men ziet, 't mes op de keelhet zal schromelijk zijn. Advokaat I De Backer schreef het zoowel Boerkes. klaagt nlei, 't is j uw schuld, ge moogt zeggen Culpa Nostra I 't Is onze schuld wij stemmen blindelings voor 'i Katholiek, in plaats van de vrije Democratie te ondersteunen, die veel j godsdienstlger is dan de Katholieken. De Godsdienst I van vele rijke Katholieken is enkel Gelddienst. De geruchten loepen dat de voorraad baksteen zttr gering is, en er Steenbakker» zjjn die aan Zondag werk denken. Zou de heer Minister niet denken dat zijn werkopzickters een wakend eog moeten vaardig houden 1 ;p. DAENS. aandeel van de vergoeding van 4 millioen, toegekend rechtstreeks door het Staatsbestuur P. DAENS. Wanneer denkt de Heer Minister, dat de gepensi oneerde onderwijzers hun verhuoging van pensioen zullen trekken 1 Hoever staat het met de herziening der Pensioe- P. DAENS. 1 De Woesten hooren daar niet geerne van «preken; is 't uit verachting voor 't Volk of uit knaging 1 Ge zult zien al» d'Ondervraging plaats heeft 'dijnadag en 8 dagen, ze zullen niet luisteren of afwezig zjjn, en hunne Gazel ten zullen er weinig van spreken Een arm en onwetend Velk is wind in hun zeilen.. Ze zjjn j ook onverschillig in het droef feit dat veel kloeke Belgen naar Amerika moeten. Ooed nieuws uit BRUSSEL elk zal het geerne voort zeggen Zondag 18 Mei ten 2 ure in 't Vlaamsch Huis, Groote Markt, Vergadering voor alle vrije Kristen Demo craten, om tot de oude Eendracht weêr le komen en den zetel van Priester Daens le herwinnen. Aan 't Bureel zul len zitten Daens, Plancquaert en d'ander Leden van den Scheidsraad. Dat e'k ieverig weze voor d'Eendracht. Felix Concordia. Denavend van de jongste Kamerkiezing den 2 Juni 1912 kregen de soldaten der klassen van 1908-1909 I91C, be vel onmiddelijk hun garnizoenstad te vervoegen. Het Land was alsdan kalm en niets liet de minste stoornii voorzien. j Nochtans de Katholieke Regeering was schijnbaar met schrik bevangen, vermits zij op 24 uren drie müicieklas- j sen ie gelijk binnen riep. Tien dagen lang bleven die j klassen onder de wapens, en geen enkele maal, in geen J enkele stad des Lands, moesten ze uit de kazernen komen om de rde te handhaven. Er werd wreed gemord onder de soldaten en in ver scheidene kazernen hadden kleine manifestalien plaats. Nu op 14 April brak de algemeene werkslakiag uit. Men sprak van 5 4 6 klassen binnea te roepen. ledereen hield zich gereed. Edoch, geene klas werd onder de wapens geroepen. Wat schuilt daar onder Zou het Ministerie, de manifestatiën van na de kiezing indachtig zijnde, zich niet meer betrouwd hebben op het leger Het oudste Lid der Kamer is naar den grooten dipo geroepen, namelijk M. De Winter, van Antwerpen.. Abraham 4 Sancta Clara het zoowel zegt Heden rood, morgen dood. Laat ons het goede |doen, terwijl wij den tijd hebben, en 't beste goed is de Samenleving hel pen inrichten volgens het Progtamma der Demokra- ten. Uit respekt voor de Gebuurte MolendrieB, Varkensmarkt, Hoveniersstraat, zijn de Demokraten naar 't Festival van Zondag gekomen, maar te naaste jaar mogen de Liberalen daar de lieve-kinderen niet meer zijn. Dat zegt elk. T'Erembodegem, onlang» 'ne soupé geweest en 2 Barons aan d'eeretafel met een hevige en sterk-gebokte Socialist; is 't waar Hadden z'aan d'eeretafel ossen- en aan de Volkstafel mutt«- kens-vleesch. Dik geëeten en rood gedronken zijnde, de Socialist sprak Messeigneurs les Barrons, ché vous assire, Daens a fïni tottaié. Ik hoor dat 't Fruit overboft is, zoo zeggen ze toch langs Haaltert. 't Is te nat en te koud; maandag nacht heet het gevrozen.. Er geschreven staatDe Meimaand koel en wak, krengt veel koren in den zak. Italië en Oostenrijk maken zich gereed. Men verzekert dat Italië en Oostenrijk het eens zijn nopens het optreden in Albanië Italië zou 40,000 man naar Albanië sturen, Oostenrijk van zijnen kant zom even zooveel soidaten aan land brengen. De koning van Montenegro verklaarde het volgsnde «Indien Oostenrijk mij aanvalt, welnu zooveel te erger Wij zullen hel onderspit delven, maar 't zal eene over winning zijn welke door Oostenrijk duurder zal be taald worden dan Algerië aan Frankrijk gekost heeit, en Transvaal aan Engeland.» De staking der vijandelijkheden welke feitelijk over- al verwezentlijkt was, is maandag oificieel voorgwehr® ven tot sluiring van den vrede. Maandag namiddag heeft koning Nikolaas van Mon tenegro al de generaals in zijn paleis bijeengeroepen. Allen verklaaiden zich geneigd toe te geven aan de eischen der Mogendheden. Eene vredelievende schik king werd dan ook vurig gewenscht. Eindelijk is het ofiicieel bekend gemaakt datEMonte- negro besloten heeft Scutari af te staan zonder voor waarden, en het lot dezer stad in handen van de Mo gendheden stelt. De Ministerraad die Zondag bijeenkwam, besloot aan de Kroon voor te stellen op de kwestie van Scuta ri niet tot een gewapend conflikt over te gaan. Daar de Kroon alsdan dit voorstel niet bijtrad, gat het cabi net zijn ontslag.

De Werkman | 1913 | | pagina 1