y in het Pat k. Rampen- Misdaden-Ongelukken Mengelingen. Buitenland Wetsvoorstel De Belgische Staatsschuld Fabriek afgebrand te Zele - HONDERDJARIGE De honderdjarige van Gent De Premie voor de aanhouding van Nestor Wilmart. Re Doodrijders Zelfmoord van den Moordenaar van den Koning-van Griekenland betreffende den verkoop in 't klein, van brood. De Concurrentie 4,507,289,638 fr. 4 milliards en half Dank aan de algemeene Werkstaking Met Woeste is 't den ondergang! Gij zijt het, die de Volkswetten tegenhoudt Ik verkocht zeer ras mijne koopwaren aan hoogen prijs en keerden terug naar Guayaquil, Het jaar nadien kocht ik nog zooveel koopwa ren en een zeilschip van Peru bracht mij terug naar San Francesco. «Nu kon ik mijn oogen niet geloovenin plaats van 3 lagen daar meer dan 100 Schepen, die wiggelden op de baren en er stonden tien maal meer huizen dan vroeger. Ik had wel hooren spreken van den aangroei der bevol king, maar zoo had ik het toch niet verwacht, en nu speet het mij niet veel meer koopwaren aangebracht te hebben; want ongetwijfeld ging ik overstroomd zijn van koopers. Toen het Schip dichterbij was, verwon derde het ons niemand op de Schepen te zien geen levende zielde Kapitein en ik, wij lon ken met onze verrekijker naar de Stad daar ook geen rook uit de schouwen geen levende ziel te ontwaren 1 zoo doods als op een Kerk hof Wat mag dat toch zijn 1 Wat is hier ge beurd v Misschien een besmettelijke ziekte, Pest, Cholera, gele Koorts, die alles heeft uit gemoord of op de vlucht gedreven 1 Niet wijd van daar ligt een Amerikaansch Schip de Kapitein doet naderen een levende wezen zit erop. Hohé, Vriend 1 roept de Kapitein, ge zijf daar alleen Ja, ja. Waar zijn al d'ander? Ze zijn waar gij ook weldra zult zijn en waar ik ook zou geweest zijn, zonder mijn ge broken been. Geheel de wereld is naar de val lei van Sacramento; daar is het Goud te rapen. De besmettelijke ziekte die uit San Fran cesco al de Bewoners had doen loopen was de GOUDZIEKTE 1 DE GOUDDORST 1 De Kapitein gaf dan 't bevel van de zeilen te spannen en naar strand te vaten maar wat zag hij Zijn eenige boot, een zeilboot, die weg- vaarde met al de Matrosen en de 5 Passagiers die aan boord waren. Zoo razig waren ze om aan 't G»ud te lig- i Wij hebben in de muffe stad Geen velden, geene dreven, Geen beemden met hun zodenvacht Geen wouden met hun tintenpracht, Zoo luttel vooglenleven I En toch, wij hebben ook een hart, Wij minnen bloem en loover En daarom lei men parken aan. Met jeugdig gras eri malsche blaSn En heerlijk kleurgetoover 1 Wij hebben ze zoo bel, zoo lief I Wij lusten er te droomen 1 Wij kennen ieder bloemeken En ieder dartel vogelijn. Het lied van al de boomen 1 De zwoeger, na zijn harde taak, Bn zij, die treuren, lijden. Ze zijgen er op 't bankje neêr En vinden nieuwe krachter weïr Of eenlg stil verblijden Beschadigt, kindren, nooit het park Der arme stedelingen Laat vrij die enkle bloemkens staan. Die enkle vogels stil begaan, Die zoete liedjes zingen 1 (UIT HET HART, NAAR HET HART, door H. Muyldermans, Onderwijzer.) Toeu iemand de verstandige vrouw van Friedrich von Schleger, een dochter van Mozes Mendelsohn, eens met naai werk bezig vond en haar zeide dat z'j een met haren geest beter strookende be zigheid moest kiezen, antwoordde zij Ik heb altijd èehoord, dat er al te veel boeken, maar nooit, dat er te veel hem den in de wereld zijn. REDEN. Waarom werkt gij niet Gij zijt toch stielman en kent uw vak Ja... Maar als ik werk, krijg ik zoo nen dorst 1... En de doktoor heeft mij het drinken verboden. EEN ARGUMENT VOOR HET HUWELIJK. Hoe meer getrouwde mens.hen hoe minder misdaden. Gaat de vreeselijke kolommen onzer crimineele statistiek na en gij zult daar honderd ongehuwden tegen een vader des huisgezins vinden. Het huwelijk maakt een man deugdzamer en verstandiger. De vader eens hufege- ïins wil niet gaarne blozen voor zijne kinderen. Leerjongen. Madam, Ik breng u dat siuk roode katoen terug, dat ik daar straks bij u gekocht heb mijn baas laat vragen of gij die zelfde kleur niet in 't groen hebt. EEN SCHOON RAPPORT. Onlangs werd er 'nen piot gestraft, die eenigzins in wanordelijke kleeding de kazerne had verlaten, om 'nen haring te gaan koopen. De officier van de week maakte het rapport als volgt Vier dagen policiekamei voor het halen van een haring zonder kol of schako en met de knoppen van de broek los. TUSSCHEN TWEE KOOPLIEDEN. Gij, slim I Ik zou u verkoopen waar ge bij staat. Dat geloof ik wel goede waar is seffens verkocht. Maar probeer eens om u eigen te verkoopen. GOEDE RAAD. Dat eeuwig rooken zal uwe gezond heid gewis benadeelen. Kom, kom, al praatjes I Ik heb een oom, die d< n geneeleit dag rookt, en hij is nu al lachtig jaar oud. Dal is mogelijk maar indien hij in zijn leven zoovee! niet gerookt had, zou hij ru misschien al negentig jaar oud zijn. VOORSTEL Nu heb ik al van alles grprobetrt, zei den Kwrkzalvei. en niels helpt. AL. we eei s probeerden met niks te probeeren zei de zieke. Wie is sterk Hij, die zijn driften overwint. Wie is rijk Hij, die met zijn lot tevreden is. De leugenaar vergeet in den regen, dat de taal der waarheid eenvoudig is. Zaterdagavond, rond 7 me ure, waren de werklieden der weverij van MM. Tules en Mau rice Baesens, gelegen nabij de statie, huiswaarts gekeerd. Enkele arbeiders waren nog in de ma gazijnen gebleven om dringende bezigheden te verrichten. Rond 8 ure bemerkten zij op het eerste verdiep van de magazijnen vuur. Onmiddelijk gaven zij het alarm. Bliksemsnel nam het vuur uitbreiding en toen de pompiers der gemeente ter plaats kwamen, stond re;d» het gancche gebouw in vlammen. De pompiers der gemeente niet ingerecht zijn de om dergelijke branden te bemeesteren, zagen zich dan ook in de onmogelijkheid het vuur te beperken. Intusschen nam de brand nog grootere uitbrei ding. De twee verdiepen stonden welhaast in brand en de bureelen waren in cenen vuurpoel herschapen. Gunsch de fabriek ging de prooi der vlammen worden. De gemeenteoverheid riep toen da hulp in der pompiers van Dendermonde, die voor 10 ure nog ter plaats waren. Met de groote stoom spuit vielen zij het vernielend element moedig aan. Rond middernacht waren ook de vlammen gedoofd en alle gevaar voor verdere uitbreiding verdwenen. De oorzaak van den brand is niet juist gekend. Men schrijft het begin echter toe aan eene kort sluiting der elektriciteit. De schade is zeer aanzienlijk, daar er zich een groo'e hoeveelheid goed in de magazijnen be vond. Er bestaat verzekering dr. boeken werden gered. De drie honderd werklieden die in de firma Caesens hun brood verdienen, zullen spoedig kunnen terug aan 't werk gaan. 't Gevaar der Wapens Maandag morgend, zekere Dirk Hamburg, Koersensiraat, te Gent, speelde met een geweer welke hij niet geladen dacht. Eensklaps ging het schot af en trof zekere Augusta Rosel^r. Het meisje werd zeer erg gewond haar toe stand is uiterst gevaarlijk. De onvoorzichtige is schier zinneloos van droefheid Schrikkelijke lessen. Ontploffing van een gazcompteur In het huis n» 37, Henri Mausstraat, te Brus sel, ontplofte zaterdag de gazcompteur. De slag mas zeer geweldig. Een begin van brand ont stond, doch werd nog al spoedig gebluscht. De stoffelijke schade is aanzienlijk, Wielrijders, opgepast Een wielrijder kwam zondag avond in volle vaart de Gentschesteenweg te iBrussel afgereden en overreed een manneken van 11 jaar. De fiet ser zonder zich om zijn slachtoffer te bekreunen, sprong te rug op zijn rijwiel en verdween Het slachtoffer werd erg gewond opgenomen. De onvoorzichtige rijder wordt opgezocht. Den 12 Mei aanslaande, wordt Anna-Maria De Clooter, wonende te Nederbrakel haar 101 jaar. De hodderdjarige geniei nog eene goede ge zondheid. Alle dagen doet zij nog haai huishou delijk werk. Wantje Ivens, wonende Ie G<.nt, heeft Woens dag haar Jubilé gevierd van 101 oud. De schepen van den burgelijken stand, is de eeuwelinge een prachtig geschenk gaan aanbieden. Men weet dat eene premie van 15 000fr., be loofd was aan deze die Nestor Wilmart aan de policie kon overleveren. Deze som is nu gestuurd aan M. Sibille, algemeen bestuurder der Policie te Parijs. Twee ortcm >biülen terugkomende van de koers van Groenendael, botsten zondag opeen in Ter Kamerenbosch. De twee rijtuigen werden erg beschidigd. Gelukkiglijk zijn er geen onge lukken van personen te betreuren. Maandag werd zekere M. \nthoon, op de Tervuercnlaan, aan de c chien vert door een otto mgeworpen. Het slachtoffer was zoo ge vaarlijk gekwets:, dat zijn toestand gansch hope loos is. Zaterdag is te Gent op Sint Michielsplaats g'otiomobield den gepensiorineerden Onderwy- xer Van Schoor, de man was wreed gesteld. HET DRAMA van Forchie-la-Marche M m weet dat tijdens de algemeene werksta king twee cold.iien op de vlucht gingen. Door eene pa ti Oei je achteivolgd, losten zij hunne gc- weer-n en doodr.n een soldaat van de jagers te voet. De iwee soldaten werden aangehouden en opgesloten in het gevang van Bergen. Nu zat .rdag morgend, rond 3 uren, bemerkte een der bewakers van het gevang, dat Julien- Palentien Rommelaere zich verhangen had in zijne cel. Een doktoor werd on ..iddelijk geroe pen en hestatigde dat de dood van over meer dan een uur da^teekende. Van Ghtluwe, de andere soldaat, die ook vast zit, woidt zeer streng bewaakt. De dood van Rommelare heeft een diepe in druk ïew.eeg gebracht. Immers, 't was hij dié ver lacht werd van ge schoten te hebben. Zijne veiklaringen en deze van Van Gheluwe waren daaromtrent dezelfde. Julien-Valentin Rommelaere werd geboren tec Ghistelles den aO Juli 1891. Hij was steenbakker van stiel. VLIEGERS GEDOOD De militaire vlieger Belini is zaterdag op het vliegplein van St Cyr gevallen en was op den slag dood. Zaterdag namiddag was de vlieger Rech aan 't vliegen Jte Zurich (Zwitser land) toen een rukwind zijn toestel ten gronde wierp. De vlieger werd zeer gevaarlijk ge kwetst. TWEE MILITAIRE VLIEGERS GEDOOD. De luitenanten-vliegers von Brunn en von Mirbach, zijn Woensdag avond te Darmstadt (Duitschland); bij een vlieg tocht op een Euler-tweedekker, gevallen. Von Mirbach was op den slag dood, ter wijl ook von Brunn kort daarna aan de bekomen verwondingen bezweek. DE BLIKSEM. Te Monster (Holland), is Dinsdag dbor den bliksem, een 20 jairge jongeling ge dood. EEN EIGENAAR TE ZIJNENT VERMOORD. Te Brullemail (Frankrijk), werd een 60 jarige eigenaar, welke ie een afgele gen huis woonde en die nogal veel geld Dezat, iu de keuken aangetroffen op den rug, de beenen gekruist, het hoofd onder de tafel. Zijn bootd was vermorzeld ge worden en de ongelukkige werd boven dien met een lederen riempje verwurgd. De ongelukkige moet hevig tegen zijn aanrander hebben geworsteld. EEN FAMILIEDRAMA. M. Henri Peyre, van Betouzet, oud 32 jaren, letterkundige, heelt Donderdag morgend, in een twist, zijne vrouw, oud 27 jaren, door twee revolverschoten te Parijs gedood. De :moordenaar heelt zich gevangen gegeven. EEN BARON MOORDENAAR. De russische baron Bisping, zou te Warschauw, prins Lubecki naar het sta tion brer.gen. Sedert is den prins niet meer gezien, zijn lijk werd 's anderdaags in het park terug gevonden. Hij was door twee ko gels gedood. De inhechtenisneming van Baron Bisping heeft te Warschauw groot opzien gebaard Bisping is een van de rijkste landheeron in Lithauen en is ge huwd met prinses Radziwill, de dochter van graaf Andries Zameijski Radziwill en van prinses Karelin* van Bourbon. DE DOODRIJDERS IN DEN VREEMDE. Te Vladivostok (Rusland), was de ge neraal Nitchonkoi, opperbevelhebber der Forteresse, met zijne familie een ritje gaan maken in otto. Het voertuig kantel de buiten de stad om en rolde in een diepe gracht. De zoon van den generaal werd gedood De generaal, zijne vrouw en zijne dochter werden zeer gevaarlijk gekwetst. De chauffeur heeft beide bea- nen verpletterd. EENE KERK IN BRAND. De nieuwe St-Catherinakerk te Lon den, is door brand vernield. De schade beloopt tot ici.ooo pond sterling. De brand wordt toegeschreven aan kwaad willigheid en rnen denkt dat dien brand het werk is der suffragetten ofstemrecht- eischende vrouwen. Dinsdag morgend werd de moorde naar Skidas, naar den bureau gebracht van dert on derzoeksrechter te Salonika. Zijne bewakers lieten hem een oogenblik vrij in een e kamer, dat was voldoende voor den moordenaar om het venster te openen en het hoofd voorover er door te springen. De dood was oogenblikkalijk. Art. 1. Het rijtuig of de winkel van eiken verkoo- per in 't klein van brood, moet voorzien lijn van een balans, aan de wettelijke voorschriften beantwoordend», en van de noodige gewichten. Telkens een kooper het eischt, wordt het gewicht van het tafelbrood alsmede dit van het brood van paarden gekeurd. De prijs dier broa den, per kilogram, is aangegeven op een bord dat, vódr het winkelraam of van het rijtuig, op zichtbare wijze is geplaatst Art. 2 Die Brooden mogen alleen worden gele verd, wanneer zij, op 3 t/h na, een halven kilogram of het veelvoud van een halven kilogram wegen. Art. 3. Geeft de straffen 1 tot 20 fr. boet en bij her haling 1» lid van art. 562 van 't Strafwetboek. De Ponthière Verhaegen Dr Van de Sande, J. Dejardin, Ant. Ëorboux Gielen komt nu ook onder d'Advokaten. Er zijn er uit groote Steden die Agenten hebben in Aalst en omliggende. Er zijn 2 soorten van Agenten g'interesseerde, die dikwijls uit twee krebben eten,en be taalde, die hunnen percent hebben. Men moet uit Aalst niet gaan, om goede Geneeshee- ren en goede Advokaten te hebben. In vreemde Steden betaalt men dikwijls den dursn dans, zoo hoorde ik on langs voor een zeer eenvoudige Zaak, een Aalstersche Advokaat zou 25 a 3o fr. gevraagd hebben aan een vreemde Advokaat moest 74 tr. b.taald worden.. Verre van huis, is dikwijls verre van zijn geluk. beloopt tot Er wordt verzekerd dat ons Goevernement aan vreem de Landen gaat leenen aan 4 en half en 5 ten honderd. is België ontsnapt aan den Burgeroorlog; Hoe dat Kunt ge dat bewijzen Heel gemakkelijk. Elk is overtuigd dat er verande ring moet komen aan de kiezingswetten 3 stemmen, 4 stemmen, 30 jaar, daarbij het kiesbedrog, met de 3 i 4 stemmen, 't WALGT EN 'T GROUWELT. De koppig» Woeste zegde NEEN I NIETS MAG VERANDEREN.. Woeste kreeg in de Kamer een sterke aanhang. Koning en Minister ie moesten Woeste volgen. Door de Werksta king heeft Woeste 'ne sterke kap gekregen. Wij wilden verder gaan en dien ongeluksman voor altijd onschade lijk maken... In alle geval, wees zeker dat Koning en Ministerie danke zeggen aan de Werkstaking. Het woord van M. Verhaegen is en blijft Terwijl Minister Renkin aan Woeste toebracht

De Werkman | 1913 | | pagina 2