"1 Rampen- Misdaden-Ongelukken Mengelingen. buitenland Hongerloonen. 41 i\iet klagen. Aalst - Stoutmoedige diefte Wreede Moord te St-Josse-len-IVoode De Doodrijders (Wij lezen in De Nationale School, op- voedkundig tijdschrift voor Vlaamsch-Belgig. Orgaan van de Onderwijzers Bureel te Ham- me Het was een gedurige wemeling van Volk. die zocht naar het goud, de God der aarde, zoo zegt men toch, maar ten onrechte, Goud ver rukt en streelt, maar het maakt niet gelukkig integendeel de ongeregelde drift naar 't Goud, brengt tallooze rampen en ongelukken in de wereld. Een maand lang ben ik daar gebleven ik heb er daar zien aankomen, die plat neêrvielen van uitgeputheid, daar zij in hunne passie om hier te ziju verzuimd hadden te eten; ik heb hier zien vechten ten bloede, voor een goede plaats; ik heb hier gezien dat zeer weinigen het noodige gerief hadden meêgebracht; een schup werd hier duurder verkocht dan het gewicht in goud; ik heb er zien den grond omgraven met stukken van ijzeren potten, van tinnen telloo ren, met scherven van steenen potten en pan nen, ja zelfs met scherp gemaakte stokken Ik heb daar Mannen en Vrouwen gezien, zwart van honger en mager als geraamten ik zag daar mannen als reuzen, geen ander klee- dingstuk hebbende dan een lijnwaden uroeje; f bijzonder een herkuui trof mijn aandachthij werkte half naakt, hij schepte gedurig water in zijnen strooiei hoed, en met gedurig te ziften, bracht hij scherfelingskes of brokskes goud op zijn hemde dat op den grond lag Doorzijn ge duld en zijnen uren arbeid trok hij meer goud dan andere met het beste gerief. En vuil dat die menschen warenhanddoe ken, neusdoeken, lijnwaad of katoen kon men daar niet krijgen; 't water was bedrabt of be- dorven; baardscheerders of hairsnijders vond men er niet; d ?arbij, om den baard te scheeren zouden ze 2o fr. gevraagd hebben en u mis-' schien den hals afgesneden, als ge veel goud bij u badt. Den razigen drift niet hebbende voor 't goud, zoo was het zeer veel als ik elke week een kilogram kon garen; daarbij het walgde mij dien losbandigen drift naar 't goud te zien; ook zag ik daar meer om meer ruige en vuige we- i Niet klagen Zuchten prangen. Maar draag uw leed hoe groot Vol innig, diep verlangen. Eens sterft het zijnen dood Dan wonen rust en vrede, In 't arme, droeve hart. Eens brengt de tijd wel mede Een heilkruid voor uw smart. Niet wachten, peinzen droornan Vat aan, wat 't leven biedt. De ster van hoop zal komen, Schoon gij haar nog niet ziet. Als 't zonlicht is verborgen In regen, nevel, nacht, Oij weet toch, dat het morgen Opnieuw u tegenlacht. Met fonk'lend gouden stralen, Vol vriend'lijkheld en lust, Komt 't oni uw rouwkleed dwalen. Dat het als bruidstooi kust. En schijnt die tijd u verre.., Qeioof, vertrouw, houd moed 1 Eens st'aalt de vredessterre, Met zachten hemelgloed. ONDANKBAAR. Professor (voor de apenkooi tot een aap, die hem zijn hoed afgerukt heeft.) Ondankbaar beest, zoo behandelt gij mij. die tien dikke boeken heb geschreven om te bewijzen, dat wij Van uilig afstammen I NAÏEF ANTWOORD. Een geneesheer, wiens hond ziek was, liet een hondendokter komen en vroeg hem, toen hij den hond genezen had, de kosten van zi]n visites, waarop deze zeer nafef antwoordde Collega's betalen elkander niet. DE SCHERPZINNIGE POLITIEAGENT Een agent heeft een losloopenden hond opgepakt en biengt dien op het bureel. Halsband en penning ontbreken en de schrandere dienaar beweert evenwel met nadruk, dat de hond aan eene dame toe behoort. Verwonderd vraagt de commis saris Waarom denkt gij dat hij juist aan eene dame is ontlodpen. Ik ben verscheidene straten inet hem doorgegaan en voor lederen mode winkel bleef hij stilstaan. Wanneer iemand, die totforluin geko men is zijn afkomst gedachtig blijft, vergeten anderen die wanneer hij ze vergeet, denken anderen daaraan. Spreken is zilver, zwijgen is goud. Laatst, in een restaurant, naderde den baas g'treel vriendelijk een verbruiker. Hewel, vroeg hij, hoe vindt gij on ze biefstukken Wel, zei Kabonus, maar g'hcel kleine voor hunnen ouderdom I... Rechter. Alaar, hoe is 't toch moge lijk, Papbrokke, dat ge met 'nen pot bier naar uw vrouwe hebt gegooid Papbrokke. Kent ge mijn wijf, mijn heer de zuze Rechter. Neen ik, maar... Papbrokke. Niets te maren mijnheer de zuze. G'en kent ze dus niet. Goed zoo I Maar, dar zeg ik u Indien gij ze keilde, dan zoudt gu mij vragen Mensen toch, waarom en hebt gij ze g'hee) 't vat naar den kop niet gegooid in het stervensuur zal di herinnering dat men een i -. n van een bekommerd gelaat heeft af;* veisrht, aangenamer zrin, dan die der hennnfering dat wij een ko ninkrijk Leheersch! heb! en. ons zou kunnen sche ken. Iemand die een bepaald doel heef! waar hij zijn krachten wijdt, is •nkwels- baar. Even als de rols in zee, doet het de wederwaardigheden des levens te ber sten dooien, die rondom htm verdwijnen als schuimvlokken. Daar was onlangs eenen grogten toe loop voor de woning van zekeren apothe ker. Mie Pladys en Trees Katoen bevon den zich tusschen hot Volk. Wa; is er hier te doen, Trees? vtoeg Mie. Wel. een kin-1 aal twintig frank heeft ingeslikt I Heere der hee.en loeh zei Mie en en was 't in klein geld Dat heet men durven. Verleden dijns- dag bemerkte de bakker Cooman, van Schaarbeek, dat men zijn paard van de weide gestolen had. Het dier had eene weerde van 300 frank, zonder het har- nassuur, waarvan het bekleed was. On danks de neerstigste opzoekingen, ge lukte men er niet in, het peerd ol den dief te vinden. Ge ziet van hier, de on rust bij dien braven man en zijne fami lie. Rond den avond komt er zoo nen franken stuiver een peerd aanbieden voor 100 frank bij Pee Kay, aan de Zee- bergschebrug. Pee kocht het dier voor de Irim; de dief trakteerde met een ron deken en peinsde reeds op zijn honderd frank, als al met eens de politie binnen stormt en kadé bij den kraag snapte. (Pee Kay had het Gerecht verwittigd). Gevolgd door honderden menschen werd kadé naar den bureau gebracht. Al de peerdengasten van Aalst stonden op hun hoogste pointilje. Eerst dier! de kerel nog loochenen en beweerde dat hij dit paard gekocht had van eenen zandboer, die hij niet kende, maar lat »r viel hij vuil in zijn stinkende leugens. Hij zegde dan, dat hij zat was en niet wist wat hij deed. Maar zat gezocht, nuchter bekocht. Nadere bijzonderheden De peerden- dief is'nen Antwerpenaar, polisseur van stiel, oud 5o jaren, gehuwd en vader van familie. Hij weigert te zeggen waar hij het harnassuur van 't peerd gebracht heelt: waarschijn lijk ergens weggeworpen. RIJTU1GONGEVAL Zaterdag achternoen gebeurden in de Molenstraat bijna schrikkelijke malheu ren. Het paard van M. Jozef De Meers man, die in de Zoutstraat stond, was op hol gegaanstormde de Markt over, de Molenstraat in, waar het botste op de zandkarre van Ward Van de Maele wilder als vroeger holde het dier den berg alonderwege ontsnapte een klein meisje als bij mirakel aan den dood Om trent de Werikapel sprong M. Oscai Winneper.ninekx voor het paard en ge lukte erin, met jonversaagden moed het zelve te bedwingen en tot staan te bren gen, iets wat honderden personen niet hadden gedurfd.. DE BENDE BONNOT van Gent js in onderzoek te Parijs, namentlijk voor een misdaad gepleegd den 3/ Januari tot i fcb. te Gent door Bonnot, Gamier en Callemin; de bandieten poogden er een Ottomobiel te ste len bij M. Haye. Ze vermoordden den stoker Maurry en brachien zware wonden toe aan den nachtwaker Tonhuyser. Zoo 't schijnt was De- boe daar de Kapitein der Bende. Een schrikkelijke moord bracht maandag St- Josse-ten-Noode in opschudding. Het huis der moord bevond zich op den hoek der Willems- en der Gildenstraat. Daar woont de pasteibakker Michaux-Van den Driersche. Hun personnecl bestaat uit drie knechten en eene winkeldochter. Zij hadden maandag een dag cor.gé bekomen. M.Michaux was 's avonds op staminé gegaan. Rond 12 1/2 kwam hij thuis hij bestatigde dat zijne vrouw moest uitgegaan zijn en nog niet was teruggekeerd. Hij d&cht dat ze zich ergens bij eene vriendin bevond en keerde terug naar de herberg. Rond 2 uren kwam hij terug thuis nog was zijne, vrouw niet teruggekeerd. M. Michaux werd hoogst ongerust. Hij ging wederom buiten, vvimiclde eenigen tij -i de stiaat op en sf en radeloos,besloot hij ein delijk zich ter rust te brg'-.ven. In zijne slaapkamer gek uien, zag M. Michaux dat i.-cDtf kas was opL-ngtbioken en dat een kistje 600 fr. inhoudende, (van den verkoop der twee laatste datren) Verdwenen was. M. Michaux weid hoogst or gerust poogde te slapen, doch kon niet en om 5 uren ging hij in zijn werkbuis om het werk ie beginnen. Op de trappen die naar het werkhuis leidden, bemerkte M. Michaux bloedvlekken. In zijn werkbuis, icgen d -n ov n, zag hij een lichaam liggen. Hij naderde en bevond zich voor het lijk zijn-T trouw. Rondo n het lijk «un groots bloed plas. M. Mich iux giug aan 'l r^«p:n en huilen. Zijne bedienden kwamen toegeloopen de poli tie werd v.rwittigd en korts nadien was d« Kom- missaris ter plaats. Me Michaux was doodgeslagen met een hamer op het hoofd. De moordenaar bad zoo geweldig geslagen dat de steel van den hamer in twee was gebroken. Daarna had de moordenaar schier het hoofd afgesneden van zijn slachtoffer. Dan ook bamerkte men dat het personneel niet volledig was. Zekere Richard Van Heust was afwezig, alhoe wel de ander knechten hem om 10 uren zagen thuis komen. Op zijne kamer vond men de waschkom vol bloed. De moordenaar alvorens te vluchten, i^was zijne handen gaan wasschen; {op een stoel lagen met bloed besmeurde kleeren. Alles zegt dat Richaid Van Heust de dader is. Zijne verdwijning, 'zijne bebloede kleeren, het bloed in de waschkom, maar ook zijn opvliegend slecht karakter. 'Men veronderstelt dat hij rond 10 uren dron ken is thuis gekomen Zijne meesteres zal hem berispt hebben. Razend van woede zal hij zich op de arme viouw geworpen hebben en haar hebben afge maakt. Dan is hij naar zijne kamer gegaan, heeft er zijne handen gewasschen en van .kleederen ver anderd; heeft dan het geld meegenomen en is gevlucht. Van Heu;) is gebortig van Kortrijk. Doodelijk ongeluk in de Noordstatie te Brussel Maandag avond wilde eene dame op den blok- trein naar Antwerpen stappen, toen zij tusschen de twee wagons werd gevat en gepletterd. De dood was cogenblikkeüjk. Arbeidongeval De arbeider, Spelliaert, 37 jaar, was maandag morgend bezig met eene vitrien in de Loxum- straat op te kuisschsn. Eensklaps brak de lad der waarop de werkman stond en werd hij ten gronde geworpen van eene hoogte van 3 meters. Zeer gevaailijk gewond vreid de ongelukkige op- gelukkige opgenomen. Door den tram verpletterd. Maandag avond, op de Baraplaats, te Cure- ghem, heeft de buurttram Brussel-Edingen, een, manspersoon, tot hiertoe onbekend, overreden Het slachtoffer lag onder het machien en 't was met veel moeite dat men het lijk van onder de wielen kon trekken. De verminkte overblijfsels van den onbekende werden naar bet doodeDhuis overgebracht, ter wijl een onderzoek is ingesteld. Kermisklok Doodsklok Zondag nacht ter gelegenheid der Kermis was er te Ellezelles ferm geflikkert. Op den morgend keerde de genaamde Botion met zijne dochter en diens vei loofde naar huis. Eensklaps werden zij omringd door een tiental kerels die zonder een woord te spreken begonnen te steken en te ker ven. Botton bekwam verscheide messteken in de zijde en in het hoofd. Een stuk van 't mes bleef in het hoofd steken. Botton overleed 's anderen daags. De twee andere gekwetsten zijn min gevaarlijk gewond. Verscheide aanhoudingen hadden plaats. Op den h'.ek van de Noordlaan en de Mechel- schestraat, te Biussel, had maandag morgend eene botsing plaats tusschen een otto en eenen tram. De schok was zeer geweldig. Al de ruiten van den tram vlogen fin stukken. Gelukkig zijn er geen ongelukken van per§onen te betreuren. Dijnsdag avond, Madouplaats, te St Joost, werd het tweejarig meisje, Jeanne V. door een ottomobiel omgeworpen. Het meisje werd buiten kenm's opgenomen en naar het hospitaal overgebracht, alwaar men haar toestand hopeloos oordeelde. Maandag avond, rond 6 uren ging een stoet met muziek aan 't hoof J, in de Kortiijkscbestr. te Meenen. Een ottomobiel kwam dezelfde straat ingere den in volle vaart. Een der Manifestanten kon bij tijds niet weg springen en werd door dcotto overreden. Terwijl men de gekwetste wegdroeg, hebben de manifestanten de ruiten van den otto ver brijzeld en zoo 't schijnt kreeg d* chauffeur eene geweldige rammeling. De eigenaar van de otto is eenen tabrickant van Meenen. Dronkenschap Maandag avond, in eene herberg te Pelit- Eoghien, ontstond er twist tusschen twee ver bruikers die beiden in een besphonken toestand verkeerden. Eensklaps springt een der twisters op en brengt zijn tegenstrever een messteek toe in den buik. Deze storr badend in zijn bloed ne der. De toestand van het slachtoffer is zeer ge vaailijk. Te VERVIERS, een zatte plodde van 45 jaar, meteen Jesabel uitgegaan, na gezwierd te ht bben. ze was weg en zijn 40 fr. waren ook schampivi. Nog 'q Verviers een zat wijf thuis komen, haar bed in brand s eken; op den rook da Gebu- ren die bijsnelden, 't was hoogen tijd. 't Vuil zat wijf is in den bak gesteken. DE KEIZER VAN DUITSCHLAND BESTOLEN Keizer Willem, reizende van Stras burg naar Wiesbaden, werd door be* hendige dieven van twee valiezed in crocodilevel ontlast. De stoutmoedige dieven zijn tot hier toe nog niet ontdekt. Dankend zullen vele onderwijzers de zoo gepaste woor den onthalen van Volksvertegenwoordiger Daens, bij dt bespreking van het adres aan den Koning, in de Kamers. Daens is een spruit van Vlaamschen bodem een man die geleden heeft en nog lijdt, maar toch vastberaden zijne princiepen weet te verdedigen een man die al het wel en gejammer voelt, dat de Belgische onderwijzerswereld beroerteen man die al het lijden medevoelt, dat zooveel treurnis en ellende zaait in die schoolmeestersgezinnen, waar vader, een forsche vent van vroeger, al zijn levens energie verpandt ten goede van het schoolkind en waar allerhande nijpende lerensbeslommeringen hem de le venssappen aftappen een man die al die zielefolteringen voelt van een zich afsloovenden huisvader, die voor den levensonderhoud van vrouw en kroost, na schooltijd de baan op moet om het ontoereikende van zijn wedde (II) aan te vullen een man die medelijden koestert met een beproefde schaar uitgelezen werkers, aan wier handen de blozende hoop des Vaderlands is toevertrouwd. Die man, wiens naam de onderwijzers in eere zullen houden, heeft in de Belgische Kamers waarheden gezegd, die niet genoeg overal kunnen uitgebazuind worden. Hongerloonen I Ja 1 Volksvertegenwoordiger Daens, hongerloonen zijn het, die men de Belgische onderwij zers toesmijt. Jaarwedden Hongerloonen I O ironie Daens heeft de waarheid gezegd hij heeft een dure waarheid naar 't aangezicht gesmeten van hen, die lang genoeg ae onderwijzers miskent l ebben. Miskent Ja, ja, miskent en eilaas reeds zoo menig maal teleurgesteld I Noem nog een enkele beschaaf Je na tie, die aan hare verkleefste en meest verdienstvolle wer kers hongerloonen toewerpt I... We beleven een periode van immer stijgende levens duurte. Ongeveer 25 °jo kost thans het levensonderhoud meer dan over een 10 tal jaren zie maar eens naar den prijs van brood, boter, eieren vleesch..,, kolen, kleede- rsn, enz. Den arbeidersgezin bestaande uit man, vrouw en 2 of 3 kinderen kost nagenoeg 31 franken per week per jaar 31 x 62 1612 franken alles op zijn n?inst ge? rekend. Een onderwijzersgezin met zelfde ledental vergt hooger kosten voor kleeaing, geestelijke ontwikkeling, opvoedingszorgen der kinderen, dagelijkschen omgang, enz. En die duts trekt per jaar elf honderd franken na 24 dienstjaren geniet hij 1900 franken Of 34 franken per week l! Aan elf honderd franken jaarwedde 21 fr. per week I voor man, vrouw en drie kinderen, maakt 3 fr. per dag I! voor levensonderhoud van 5 personen. Schande 1 Schande 11 Heer Minister Schollaert I Duizenden onderwijzershar ten kloppen hangstig duizenden kinderopvoeders heb ben op u de oogen gericht duizenden hongerlijders die hun beste zielekrachten wijden aan de naar ontwikkeling snakkende schooljeugd leven tusschen hoop en vrees. Vrees Ja, helaas I Nog tintelen ons de ooren van wat Woeste aan Daens antwoordde. Die Wpeste begrijpt dus niet dat de onderwijzers hongerloonen trekken en dii mart, van zoo'n groote staatkundige waarde, meent dat een ontwerp Maenhout heul en troost kan brengen in dt lang beproetde onderwijzersfamilie:). Weet, heer Woeste, dat de onderwijzers lijden, veel lijden, zedelijk en stoffe- IET-"TT*~ jh JJJIJÜL'Jj'. J!*1**" I.!11'.' 1 tlllllll II I iMMIti til ft

De Werkman | 1913 | | pagina 2