KAMER Loopende Nieuws van Volksvertegenwoordigers Zitting van Donderdag 19 Mei 19i3. Redevoering van den heerDaens over de Pensioenen. Een hert was zoo onvoorzichtig geweest de karavaan te willen zién voorbij rijden en rap als de wind had de Amerikaan naar den hert geschoten op 100 meters afstand. Dat is voor ons avondmaal sprak de Amerikaan,heel kalm, zijn karabijn herladende. Maar hij is niet dood, zei Fransken, hij zal gevlucht zijn De Amerikaan schudde zijn hoofd en sprak eenige woorden in 't Engeisch tot James, die aan de kinderen zegde De Amerikaan laat u weten, dat, als een stuk wild onder zijn oogen komt, het nog eens kan tuimelen, maar niet opstaan, komt liever zien i Ze liepen naar 't woud en vonden er den Amerikaan dit den hert vastgreep het dier had nog wat gespartéld, duch was dood, door een kogel boven d'óog, los door hethoofu. 't Was een prachtig dier; zulk schot zou een jager trotsch Igemaakt hebben. De Amerikaan nam den hert op zijn schouders, ging voort alsof niets gebeurd ware en wierp het dier op den wagen. 's Anderdaags rond 1 ure nanoen klopte da Engelschman op de schouders van den Parij- zenaar en sprak blijmoedig DaarDaar Wat is daar Over dien hoogen berg daar de vallei, de beste vallei van Sacramento, dat nooit iemand bedrogen heeft; in het zand van al hare rivie ren is Goud, Goud... Kom, laat ons vorengaan; van op de hoogte zal ik u het fort Sutter too- nen, en de stad Sutterviile, ik hoop dat wij er dezén nacht zullen slapen. Bestaat dat fort Sutter al lang vroeg de Parijzenaar. Van in 1839, alles is hier rap gegaan het werd gesticht door een Zwitser.. Onderwege zal ik hel u vertellen, 't is een krieuze historie. Voorbeelden trekken Oneerlijkheid en lafheid Zitdagen van Yolksveri Daens. 71 koop op ons bureel PRIVILEGIE EN PREMIE Leven van Priester Daens groot, maar eenleder weet daar waarvoor. Wij vragen eene schoolwet op gelijkheid en men geeft ons een gepeperde militaire wet die den laatste duit' zal afdwingen, Wat hebben de liberalen gedaan, die altoos ge schreeuwd hebben van |an en Alleman soldaat Ondanks al die toegevingen aan haie tegenstrevers heeft de regeering, builen de stemmen der rechterzijde, slechts 15 liberalen stemmen bekomen de linkerzijde die oolljk is, wil in tijd van kiezing de verantwoordelijk heid der nieuwe en loodzware krijgslasten op zich niet te nemen, en zal ze dan ook als een duchtig kieswapen te gen de reeeering en voor haar eigen voordeel te nutte brengen. Overigens zullen er nu weldra nieuwe belas- tlngenmoeten gestemd worden om in de kolossale krijgs- uitgaven die de legerwet ons oplegt, te kunnen voorzien; zullen de 13 liberale heerschappen, d e nu voor de sol daterij gestemd hebben, ook voor de talrijke miljoenen stemmen, die nog uit onzen zak moeten getrokken wor den Wij denken van neen; en wederom zullen zij de regeering daarmede bestrijden. Wat wij op den hoop toekrijgen van heel die solda terij, is Meer belastingen I Geen zedelijke en godsdienstige waarborgen meer voor onze zonen; Miskenning der Vlamingen. De heer Daens (in 't Vlaamsch). Zonder nijverheid kan de wereld met bestaan en de Minister die de regeling van de nijverheid in ons land besluurtiheeft eene schoone taak te vervullen namelijk de twisten en werkstakingen vermijden. 't Is lang geleden, sedert er hier gezegd werd er is geene sociale kwestie I Thans zien wij dal verbeteringen zijn gekomen, waar aan men vroeger niet dacht en die men lang heeft moeten vragen. Dat is te danken aan de Volksmacht die hier in deze Kamer begint op te komen. Hoe meer waarde een werkman heeft, hoe meer men hem zal moeten achten. Daarom zeggen wij gedurig aan de werklieden menschen, weert u om uw voile stemrecht te bekomen, opdat gij zooveel zoudet waard zijn als de overige menscien. De heer Van Cauwelaert. Ja, ge zuil hier nog Voorzitter worden. Dz heer Daens. Wij vragen geene sierke partij te worden, maar slechts macht genoeg te hebben om hier invloed te kunnen doen gelden waar het pa^t. De heer Van Cauwelaert (in 't Vlaamsch). - Daar zullen de gebraden duiven in den mond vallen. Protesta- tie). De heer Persoons (in 't Vlaamsch). De nachtegaai heeft slecht gezongen. De heer Daens (in 't Vlaamsch) Heer Van Cauwe laert, dat is een woord van een jongen conservaleurgij spreekt schoon doch handelt niet goed I Laat zulke taal toch aan oude verstokte conscrvaieurs. (Onderbrekingen) ik dank de heeren van de Regeering die toch iets /voor onze werklieden hebben gedaan, in afwachting dat de Volkskamer dit werk zal voltrekken. ik hoor met genoegen dat wij weldra zullen komen aan de wet op de Ziekenfondsen en op de Arbeiderspensioe nen. wj-j||iiniiirrn WTiffTirrTnprinri-r"rrrri-n Er zijn in Aalst 6,000 leden die deel maken van de Ziekenfondsen. Wij vinden daarin de verheffing van de werkende klas. Welnu, wij zullen die wet met vrijheid neerstig onderzoeken en met het inzicht ze zoo goed mo gelijk te maken. Zoo ook voor de Arbeiderspensioenen. Wij, Democraten, vroegen van begin af, dat er ecu pensioen aan de oude Werklieden .zou gegeven worden. Neen, die 9 eens per dag, dat is te armtierig. En wij hadden gelijk er immer tegen op te komen. (Onderbrek.) Ik geloof toch dat daar nu verbetering zal inkomen, en de Vlamingen zooveel zullen krijgen als de Walen. Ik hoop dus, dat die nieuwe wet eene weidaad zal zijn voor het Volk. Men zegt de Walen lubben één frank daags, omdat zij socialist zijn en hard schreeuwen, en de Vlamingen, die steeds bedaard zijn en in stilte lijden, krijgen 9 eens, is 't omdat ze voor u zo* deemoedig stemmen Nu dat de macht der comiteiten gaat uitgebreid wor den, moet daarin meer evenredigheid worden gebracht. Ie er ergens evenredigheid noodig, dan is het wel in de comiteiten van de Pensioenen. Is er geene evenredig heid in, dan past men minder op. De heer Moyersoen (in 't Vlaamsch). Dat is onge grond. De leden hebben immer hunnen piichl gekweten. De heer Persooss (in't Vlaamsch) 't Scheen toch zoo De heer Daens (in 't Vlaamsch). lk heh er de bewij zen van. Doodarme menschen konden hun pensioen niet krijgen om politieke redenen. Twee jaren gingen voor bij, zonder dat er verslag werd ingediend. De heer Moyersoen. Dat is niet juist, en ik zal aan stonds daarop antwoorden. De heer Daens. Ha jgij kunt het niet loochenen, niet waar Twee jaar zonder verslag en in 1911 was de Schrijver zoo nalatig, dat hij 2 maanden wacht'.e zonder te komen teekenen Daardoor kwam het, dat de arme ouderlingen (oen 2 maanden langer moesten wachten om hun pensioen te kunnen trekken. Tot nu toe is maar éen kanion waar er evenredigheid bestaat. Ik vraag dan dat de Democraten ook een verte genwoordiger in de Comiteiten krijgen en dit om wille van de rechtvaardigheid. Dan zullen al de zaken beter worden onderzocht, en zult gij er ook meer voldoening van hebben. Indien de Wet nog langer moest uitblijven, zou ik een amendement hebben ingediend, om van heden af 25 cen tiemen te storten per frank tot beloop van 12 fr. Ik druk mijn spijt uit dat het departement geen toe zicht uitoefent op de Staatswerklieden. De Zondagrust wordt op hen niet toegepast. Er zijn er nog die maar 10 Zondagen per jaar hebben, die 11,12 tot 15 uren dienst hebben. Dat is waarlijk ongehoord, en in de bijzondere nijver heid zou het niet eens mogen gebeuren. Waarom mag het dan plaats hebben in de ondernemingen van den Ltaat? Ik hoop dat de heer Minister nu ook zal daden geven en in Aalst ook Democraten benoemen in al de [Comiteiten. De heer Moeyersoen (peisoonl.feit) - De heerDaens herinnerde aan eene interpellatie, welke hij eertijds j deed betreffende beslissingen door het beschermings- comiteitvan Aalst genomen. Hij hield staande dat het ouderdomspensioen aan ouderlingen werd geweigerd j om politieke redenen. Toen heb ik in een a-itwoord, waarop jik recht had, den heer Daens in 'tnauw gebracht. Al zijne bewerm- j gen heb ik één voor één weerlegd, en bewezen dat net comiteit, waarvan ik deel uitmaakte, nooit aan politieke ingevingen gehoor heeft gegeven. De hew 1 Daens bleeef mij het wederantwoord schuldig. Al de leden van het comiteit onderhielden steeds de beste betiekkingen met elkaar. En ofschoon ivertegenwoor- digers van de minderheid - een daensist medebegre- pen deel uitmaken van dit comiteit, heeft nooit een lid er aan gedacht de beweringen van den heer Daens voor zich te nemen. Ook daag ik hem uit, zijne beweringen te bewijzen, en bij deze gelegenheid herinner ik den hear Daens aan éene veroordeeling,welke hij opliep omin zijn blad onwaarheden te hebben gedrukt. Wat betreft het verslag, dat ons comiteit niet te g*- lsgener tijd naar het Ministerie van Nijverheid an Ar beid zou hebben gastuurd, ware dit zelf zoo, dan nog betreft dat niet het toekennen van pensioenen en hier nogmaals is de h*er Daens slecht ingelicht. De heer Daens. Mijne heeren, elk weet in Aalst dat, om iets te bekomen in pensioenan en anderzins, men wel moet s aan met de Woesterij. In alle kiezin gen, wat ziet men Al de rijke rijtuigen die de arme ouderlingen gaan ophalen, om voor 't katholiek te stemmen. Die dwingelandij is gekend. Dio ze loo chent, is ziende en vrijwillig blind. In Aalst zou men niet anders durven spreken zonder dien dwang, de heer Woeste zetelde hier al lang niet meer. Wat mijn interpellatie en mijn proees aangaat, ik bedank den heer Moeyersoen mij ae gelegenheid ge geven te hebben hier te antwoorden, en ben bereid hem daarvoor te trakteeren. (Gelach). Bij de 150 feiten, door mij aangehaald, waren eeni ge twijfelbare, maar de bijzonderste bleven recht, om dat ze volkomen gegrond waren de heer Moeyersoen zond een antwoord, dat ik aanstonds vrijwillig opnam, zoo kon elk oordeelen. Een ander lid van 't komiteit stelde tegen my een proces in, en vroeg groote schadeloosstelling. Elk stond daar verwonderd van. Nochtans, ik werd te Dendermonde veroordeeld tot 1 insertie en de kos ten. Ik moet zeggen tot elks verwondering, zonder er één woord by te voegen, had ik in mijne gazetten het verslag der Annalen overgenomen. Onze achtbare Collega, M. Mechelynck, vraagt my of hij mocht in beroep gaan voor mij. Sedert 1830 was zulke grondwetschending niet gebeurd. Vier jaar liet men die zaak in het Beroepshof van Gentliggen, en eindelijk werd ze na de kiezing in 1912 opgeroepen, en nu komt het Hof dit Vonnis be krachtigen. Hoe is't mogelijk? Men ;mag dus niet overnemen wat de Stant drukt en uiigeeft. Wat er ook van zij, van al de feilen, waarop ik wijs, waren er, ik zegde tiet reeds, slechts enkele onnauw keurig en de gebeurtenissen hebben bewezen, dat wij niet vruchteloos optraden ten bate van de ongelukki- gen, die geen recht konden bekomen. De heer Moeyersoen. Een paar woorden slechts tot antwoord. (Neen 1 NeeriMet uw verlofDe heer Daens zal niet nalaten toekomende Zondag in zijn blad zijne redevoering van heden over te drukken. Welnu, ik wil niet dat hjf kunne zeggen, dat ik hem niet antwoordde. (Spreek Spreek I) De commissie, belast met het onderzoeken van de aanvragen om pensioen, is samengesteld uit vier leden, waaronder een daensist en een liberaal. Welnu ik herhaal dat ik nooit eenige klacht heb ge hoord van een dier leden. Al de beslissingen worden altijd bij eenparigheid genomen. Dat breekt nu wel fieri staf over de beweringen van den heer Daens. De heer Daens. Dat is waar sedert dat die com missie aldus is-samengesteld. Op het XII Vlaamsch Mutuallstiscn Congres te Gent, sprak Volksv. Daens over het Vrouwen-Ziekenfonds van Aalst. Nu vraagt Antwerpen aan Aalst een paar Regle menten om ook in Antwerpen Vr juwen-Ziekenfondsen in te richten. Alwie de Katholieke Gazetten leest, Bien Public, Cotirrier, XX« Siècle, Patriote en al de andere Fran sche en ook Vlaamsche, en die daarnevens d'Annalen legt of 't Beknopt Verslag, staat verstomd en vraagt Hoe is het mogelijk Zoo valsch en zoo walgelijk de ZittiDgen kunnen vervalschen. Penneschurken, lakeien en vassalen der rijke ka tholieke Bewaarders. Dat het eerlijk Volk oordeele Te AALST, eiken zaterdag van S tot 10 ure en eiken zondag van 10 tot 12 ure in ons Lokaal, Lange zout- straat te NINO VE elke veertien dagen den tweeden en vierden dynsdag der maand van 8 tot 10 ure, in 't lokaal der Vrije Klok bij Van den Abeelete SOTTE- GEM, eiken eersten dijsdag van 8 tot 10 ure by de Wed. Brunfaut, Nieuwstraatte HERZELE, eiken tweeden zondag van 9 tot 11 bij De Jaegher, aan de Vier Wegen. door Pieter L>aens, Volksvertegenwoordiger, groot boekdeel in 8" 220 b!., dik papier met Portret en Fac simile 1,00 HU SHOUD1NG EN LANDBOUW of raadgevingen en voorschriften, door Rector Van den Bosch 1,50 INHOUDSMETING van het rond hout en het ge wicht van het ijzer, zeer dienstig voor Boschwachters, Houtkoopmans, Schrijnwerkers enz. 1,00 Felice novella. Goed nieuws: De VREDE is vrijdag GE- TEEKEND te Londen Moge het nu amen en uit zijn, met die meer dan |beestige Oorlo gen. In Statie BURST schoonen Bloemhof, ook veel witte roozen aan de muren. HILLEGEM, goeden dag, hertelijk, aan de Vrienden. Een Demokraat altijd mag verheugd zijn, omdat hij strijdt voor de Rechtvaardig heid, Leeuwergem, op een huismuur met groote letters Exposition Roubaix 1911.. Goed om t'onthou- den, veel Volk stapte Zondag af va 1 de Bogankenis te Breivelde, Sinte Berlindis. De Koninklijke Familie vin Engeland is terug uit de Feesten van Berlijn.. Veel zien en veel genieten verzadigt het hert niet... Voor elk die leeft Oost-West, thuis best, als men er Vrede en Liefde vind, dat is het eeuwig geluk;de wijze man het schreef van over duizende jaren Melior, be ter ir. een arme hut met vrede, dan in 't rijkste Paleis met twist. En welk slecht wéér ZONDAG, van 's morgends af tot 's avonds laat REGEN, niet veu- zichtigen regen, gelijk men te RONSSE zegde op de Vergadering van den Landbouw, maar losbandigen regen; 't is een dag van groot SPIJT geweest; t'Aalst voor 't Kaatsspel en voor verschelde wijk-kermissen te GENT voor de Tentoonstelling die een dag van veel schade beleefde, t'Oostakker, Scherpenheuvel en ander plaatsen voor de Begankenis.. Sprekende van Zondag, zelden hoorde ik een schooner, smakelijker profijtiger Sermoetje als zondag in de half-zeven-Mis van 't Col- legie, en in 't zuiver openhertig Vlaamsch. Generaal DE WET, zoo vermaard in den Oorlog den Transvaalsche Boeren, was nu wederom Boer ge worden. op een groot Pachthof en bewees groote diensten aan zijn Geslacht.. Nu is hij door een ge- raakheid getroffen; ingezien hij nog jong is, 59 jaar, daarbij kloek in Natuur, hoopt men hem te redden. In ENGELAND, langs Epping, is een nieuwe Ziekte ontstaan onder de Schapen. In éene weide zijn er 110 doodgevonden. In SPANJE is braak in 't Ministe rie; in PORTUGAAL is 'v Ministerie geweldig aange vallen, maar tracht zich recht te houden door belastin gen op 't rijk Volk en beteugeling der Bureelderij.. Geen slecht middel. In FRANKRIJK komen de Volkeren geweldig op, tegen den dienst van 3 jaar., 't Spant er nijg in de Kamer. De Militaristen zijn daar, gelijk hier en gelijk in Duitschland Onverzadelijk... De driften voldoen kan niemand,ze moeten ingetoomd worden. Te LONDEN is groote solemneele spijste- ring geweest in't Kristalen Paleis, voor den Koning Joris, die dijnsdag in zijn 48' jaar ging.

De Werkman | 1913 | | pagina 3