Aalst Aalst Aalst Valschheid Valschheid N° 2129 27 Juni 1913 Ja er mag 3 maal Aalst staan voor de groote Fees ten van Aalst... De Werfkapel, de brave, vreedzame, achtbare Stadgenoot, de Werfkapel die Jubilé viert van 500 jaren herbouwd te zijn. Zoo zal Dirk- Martens ook eens Jubi vieren van honderd jaar op de Groote Markt van Aalst te staan nu is 't al van den 6 Juli 1856. De Jubelfeesten van Aalst zullen extra luisterrijk zijn ze beginnen er overal van te spreken Zondagen 6 Juli en 13 Juli, de twee groote KERMISDAGEN, uitvoering van een kantate op de Groote Markt ten 5 ure, woorden van Pastoor Vlerick, Muziek van Lodewijk De Vocht, een groote toonmees- terZondag 13 Juli inhuldiging der vlag der Broe derlijke Vereeniging der Staatsbedienden Zondag 20 Juli PONTIFICALE Mis in opene lucht, aan de Werfkapelzelfden Zondag en acht dagen later Historische Praalstoet ten 2 uren nanoen, 4000 personen, 20 Praalwagens talrijke Muzieken... Ge ziet dat Aalst u tpakt op zijn allerbeste en boven alle Partijschap. De Werfkapel deed altijd goed aan elk en kwaad aan niemand. Daar gelijk in alle Kerken en Bidplaatsen, daar geldt T woord van den armen en nederigen Pastoor van Ars, zijn beeld staat in Mijlbeek kerk in het diepste ongeluk, in wanhoop en moedeloosheid, al wie bidt, vindt aanstonds troost en moed. AAN DE WERFKAPEL. Trien. Siska, 't Kapelleken wordt schoon hersteld van buiten ook. Siska. 't Mag zijn, Trien, over 50 jaar is dat ook gedaan. Ons Lieve Vraken van de Werf verdient het. Maar over 5o jaar kregen de werkmenschen van den Proost, M. den Onderpastoor De Sitter en van de Kapellemeester, M. Pero D'Hert, een glazeken bier op hêjer werk. Trien. En néi Siska. Niksken, noch nat noch droog, niksken- OP ST- PIETERS AVOND, zijnde Zaterdag avond, Serenade door de Fanfaar «Tot Heil des Volks op de Werf, om g uren. XIV. Eindelijk in 't Goudland In 't vorig hoofdstuk zagen wij onzen Franschman ontsnappen aan een groot gevaar, door zijn onvoorzichtigheid van een weêrloos dier te plagen. Het scholt geen [hair of hij werd opgeëeten door een Beerinne, omdat hij haar jong had ge slagen. De Amerikaan, zijn vriend, herhaalde het hem meermaals Jongschap, zegde hij, young folks, laat al tijd gerust wie u gerust laatanders to plain, gij zult het u beklagen. Ze waren dus met hun karavaan voor Sut- tervillede Engelschman ging voorop, doch keerde terug met de tijding dat in dat stedeken geen plaats te vinden was om te vernachten en men dus in opene lucht het kamp moest op slaan, gelijk gebeurd was, sinds zij San José verlaten hadden. Hij bracht hen naar een geschikte plaats, daar werden van den nood een deugd ge maakt, necessity, zegde hij de ossen werden uitgespannen, de tenten pgerecht, gelijk de Barakkemans en de Bohemers doen; de koker- nagie werd gereed gemaaktna smakelijk geëeten te hebben, en een pijp gerookt, elk zei het Avondgebed op zijn manier, een opperste Almacht eerende en herkennende, de rampza lige stomme Vrijdenkerij bestond in dien tijd nog niet en weldra waren allen vast in slaap. De vermoeienis is het beste oorkussen, met een zoete rust van geweten. 's Anderdaags na gevroegmaald te hebben, Kamer van Volksvei lenen wooi'diiïcrs DEN DENDER Zitting van Dijnsdag 24 funi Vraag gericht door P. Daens, tot den heer Ministervan Spoorwegen Zitting van Woensdag voormiddag Namiddagzitting In 't Senaat. Vlaamsch. Zonder rede en legen rede de Millioenen komen, ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwr .rdiger, AALST 41"«"JAARGANG In de Zitting van vrijdag, de vermaarde stemming voor de vrijheid der Arbeiden, en de nederlaag van Woeste; de Fransche Katholieke Gazetten betreuren die stemming, maar alle Werkmans-vrienden zullen ze goedkeuren, Pa ter Rut'en aan 't hoofd, aldus een voorbeeld gevende van samenwerking met de ^Socialisten in alles wat goed en voordeelig is. Na die stemming is gehandeld over de bevaarbare WA- TERLOOPEN, o. a. den Dender. Onze Collega Moeyer- soen had de beurt van Heyndrickx bekomen en sprak den eersten over Volksvertegenw. Moeyersoen zegt dat de Dender in betreurlijken staat is; deze rivier is nogihans de kortste weg naar Antwerpen en de Noorden-Provinciën de Schipperij klaagt wreed over den Dender; de Schepen moeten d kwijls wachten door den slechten onderhoud zijn dikwijls overstroomingen die de Weilanden erg be schadigen; nogtans blijven die Weilanden hoog geschat. Reeds in de Regeering van Maria-Theresia werd een edikt uitgevaardigd voor den doors'eek van Baasrode naar Aalst; dit zou voor Aalst het ideaal zijn; nogtans zouden wi) tevrede zijn met elke [afleiding Oost- of Westwaarts Dendermoode (De Rechterzijde roept Zeer wel Daens. Tamelijk wel. (Gelach) Minister Hubert spreekt anderhalfuur over de Vak- en Nijverheidsscholen van Henegouwen en beschuldigt de Provinciale machten van alle subsidie te weigeren aan katholieke inrichtingen. Liberalen en Socialisten beschuldigen den Minister van hunne Scholen niet.te willen steunen.. Zoo duurt het tot 4 ure 30. Woeste vraagt van Dijnsdag voort te gaan. En wordt bemerkt dat het den 5*° dijnsdag zou zijn. 't Moet toch eens eindigen.. Woes e ziet van 't woord af. Daens ook, maar doet de bemerking dat men van weêrs- kanten Sekiaris is. Toegeving en verdraagzaamheid zul len nogtans moeten zijn, on: van de aanstaande School wet een Wet van Vrede te maken.. Er wordt beslist dat Drion aal spreken over de school voor gebrekkelijken. Hij doet dit en zegt dat die School concurrentie doet aan den Handel in aanbestedingen. Woeste had van 't woord afg.zien, doch slibbert door dit besluit en spreekt zijn stijf sektaris woord. De zitting eindigt ten 6 ure 30. Woensdag voornoen Het Pensioen der Mijnwerkers nanoen De bevaarbare Waters; Sprekers Daens, Be- thune, Rens, over den Dender. Te Haaltert-Eede is nu een deftige Statie voor de 5k 600Reizigers die er dagelijks vertrekken; doch i aan den overkant moeten er dikwijls honderden staan j in regen en wind; voor een schuilplaats is reeds den grond gekocht. Wanneer wordt die houten schuil- I plaats opgericht 1 Toch voor den Winter, bid ik 1 Daens. i Ingezien de nachtarbeid lastiger is, kostelijker dan Dagwerk en zeer afmattend en ongezond, zou de heer i Minister niet denken, dat aan nachtarbeid, niei enkel in de 5 wintermaanden, maar in gansch het jaar zou moeten bijleg van loon gegeven worden Daens j Zou men de verhooging tot 1 fr. daags niet kunnen toestaan aan alle Vrouwen-Barreelwachtsters Er zyn er nog eenigen aan 80 c voor een bewakings- i dienst van 3 ure 2(J tot 17 ure 20. Och ik bid den Heer Minister dien toestand te verbeteren. Daens. lOure. Diep in de 15leden, allen Walen. Over het pensioen der Koolmijners, Mabille doet een voorstel dat de wet verbeterd en wordt ondersteund door al de Socialisten. Daens spreekt in 't Vlaamsch voor 't pen sioen der oude vlaamsche werklieden. 2 uren. Een schoone vlaamsche zitting over de be vaarbare waters. Spreken Daens (Vlaamsch) voor den Dender. Van de Perre (Vlaamsch) voordeSchelde Heyndrickx (Vlaamsch) voor de Schelde, de Bethunr i (Fransch) voor den Dender. Ooms (Fransch) voor Lim j burg. Raemaekers (Vlaamsch) een schoone redevoe- j ring, oser de Koolputten. Van Dammk (Fransch) voor de scheepvaart in 'l algemeen. Donderdag zal Minister Helleputte antwoorden. De heer De Cloedt. Mijne heerenik heb het woord gevraagd om eene korte verklaring af Ie leggen. Sedert het ontstaan van ons onaf hank tijk Belgie is de wet, die we thans bespreken, den eersten stap die ernstig gedaan werd om in ons leger de zedelijke belangen en de taalrechten van onze vlaamsche soldaten te verdedigen. Ook werd zij met veel gunst onthaald door al degenen die kalm en rechtvaardig de zaak willen aanschouwen, en die wenschen dat vlaamsche en waalsche soldaten ',op een voet van gelijkheid geplaatst worden. De wet werd in de 1 kamer met de groote meerderheid van 98 stemmen tegen 24 aangenomen. Bij de behandeling van de wet werden door zekere volks vertegenwoordigers amendementen voorgelegd om 't leger in waalsche en vlaamsche regimenten te verdeelen of om de westelijke indeeling te bewerken. Men mag dtze opvat ting goedkeuren ol niet, maar men moet herkennen dat ztj uitging van billijke gevoelens. Toch werden deze amends menten van de hand gewezen met lo2 stem. tegen 59. Er blijft dus daarover niet meer terug te keeren. Het princiep der wet, mijne heeren, is rechtvaardig, zeg ik. Inderdaad, onze vlaamsche bevolking heeft maar al te lang in een staat van ondergeschiktheid verkeerd uit oor saak van de taal die ze spreekt. Aan de 3miljoen Belgen die niets kennen dan vlaamsch vraagt men den algemeenen dienstplicht. Dat willen wifu geven, maar wij eischen de gelijkheid van rechten voor onze taal. Wanneer de wet ons dwingt onze kinderen aan het le ger te geven, willen wij dat de aversten die in de kazerne de plaats der ouders bekleeden, met onze kinderen kunnen spreken Het was een monsterachtig misbruik dat officie ren, onderofficieren, geneesheeren mochten onze vlaam sche jongens behandelen en straffen zonder een woord te kennen van hunne taal. Dit zal gelukkiglijk niet meer mogen geschieden en de heer Raemdonck heeft het duide lijk gezegd in zijn ontwerp van de wet «Er mag volstrekt niet nagelaten worden luidop te fver- klaren dat de officieren engegradeerden zich moeten doen verstaan door al de manschappen die zij aanvoeren.* Met de vlaamsche en waalsche regimenten op gelijken voet te zetten zal er een groolen slap gedaan worden tot de taatvrede in het land en tot de versmelting der beide rag sen. Ook zal de waarde van ons leger versterkt worden door m-er rechtvaardigheid in het taalgebruik, meer ver broedering tusschen alle manschappen, meer geestdrift en vaderlandsliefde in het hart van alle Beleen. Ik smeek U, Mijne Heeren, aan de billijke eischen van het vlaamsche volk te willen voldoen. (Zeer wel I) Zou dat ooit gebeurd zijn, sedert de tijden van Abra ham, Jacob en Adam Zulke Valschheid I In 1909de Katholieken schaffen de Bloedwet af, goed. Ze zeggen In elke Familie één zoon soldaat. Daarmee is 't Land goed verdedigd, meer Soldaien zijn er niet noodig... In 1912 voor de Kiezing, ze schrijven en proclameeren: Kiezers, past op Kiest voor ons. Katholiekenalet 'tka tholiek valt, hebt gij het Alleman Soldaat en het Oorlogs- budjet verdubbelt. Door die beloften en ook door 't Kartel stijgt hun meer derheid van 6 tot 16 stemmen- En aanstonds na de Kiezing, die meerderheid gebruiken ze om 't Pruisisch stelsel op te leggen, eenige mannen zijn hun afgevallen, maar dank aan dé liberalen zijn ze tot een groote meerderheid geraakt om hun Legerwet te stemmen. ln 't Senaat is de groote waarheid gezegd Ons klein Landeken trekt op den Kikvorsch, die zich zoo dik wild als een kalf en een koe. De toestand van Europa Is nu veel beier dan voor 1912 nog eenige roetelingen, de zaak in den Oosten is opgelost. De macht der gioote vermindert, de macht der Volken versterkt overal. Nu zelfs onder schijn van Koningdom, het nadert tot een Regeering door 't Volk. Maar de Legerwet Is g.'stemd, de Minister van 't In wendige levert de jongen aan den Minister van Oorlog (I) en nu moeten met haast en spoed, per Ottomobiel. 47 millioen nieuwe lasten, als een ees-ste begin. Zonder de buitengewone onkosten voor kaserns, ka nons, kampen, daarvoor komt een groote leening reeds zijn die nieuwe lasten voor de Sektiën gekomen. De klachten zijn groot en algemeen doch geen genade PAY, zegt de Engelsch man, BETALEN. 't Nieuws van den Dag, dat valsch blad schrijft Ware dit geweten geweest I Maar het is u gezegd, o.a. door Daens die uitriep in de Kamer Hoe is 't mogelijk aan Wetgevers te vragen een Leger wet te stemmen, zonder dat ze weten hoeveel ze zal kosten en waar men 't geld zal halen. Maar 't Nieuws van den Dag hoorde die woorden niet, ofschoon zij in 't VLAAMSCH uilgesproken werden* Geld, veel millioenen kon men halen bij den groolen rijkdom, met hun groot inkomen te belasten, de Boomen, de groote Erfenissen, met de Brandverzekeringen aan den Slaat te nemen, maar de Geldwolven sparen altijd hun eigen. Het is de Handel, het zijn de werkende Volkeren die zullen verscheurd en afgebeuld worden. Hoe durven ze toeli Omdat ze rekenen op den Godsdienst. Arme Godsdienst Bisschop Martinus schreef liet reeds in zijn tijd: Wee den Godsdienst, als hij de geld- en eerzucht van lie Groolen der Aarde moei dienen I Wat zien wij hedenJaags Is het nu niet dat de Kristene Democraten overal moe ten opkomen Anders staan de Katholieken tegenover 2 ongodsdienstige Partijen. p. DAENS. ('t Vervolgt).

De Werkman | 1913 | | pagina 1