De Kamer El ITEWE G NIEUW NIEUW De kunst om te Hovenieren Frarisch keqnerl (Zitting van Woensdag 25 Juni Redevoering van II. Daens over de overname van den Dender Ter D r u k k e r ij F. Daens Zuster bekomt me» 1 alle slach v. drukwerk Die woorden heb ik nooit vergeten. Na een kort maar eerbiedig gebed, de Goud zoekers stonden recht en de Amerikaan, die het jong Parijzenarken van de dood gered had, sprak statig Kameraden, bij ons mag't Goud de mis daad niet brengen, is er iemand onder ons, die in zijn hert de minste gedachten van oneerlijk heid niet wil versmooren, dat hij wegga want, bleef hij hier en pleegde hij oneerlijk heid, ik schoot hem neer gelijk ik daar met de Beerinne heb gedaan.. Steken wij allen de hand omhoog en zweren wij hoü en trouw totterdood. Die eed werd plechtig gedaan door allen. Blijf hier, zei de Amerikaan, er kunnen nog beter plaatsen zijn; ik ga met den Engelsch- man in opspeuring. Weest hier goed waak zaam. Ons ordewoord weze Aan niemand kwaad doen, maar geen kwaad dulden, van niemand Een half uur later waren ze terug, de voldoe ning op hun wezen «Wij hebben, zoo sprak de Engelschman, wij hebben een plaats gevonden die als ge schilderd ligt, dicht nabij een bosch dat ons beschutten zal tegen dc heete zonnestralen, een opene vlakte tegen een rots, een heldere bron van rotswater, 7 8 meters boven 't waterpeil der goud rivier; rots cn boomen beschutten ons tegen de hitte; van op de rots wij kunnen wacht houden tegen wildemans en gouddie- ven. Kom, sprak de Amerikaan, ge zult met eigen oogen zien hoe de Voorzienigheid ons helpt en beschermt. Het was avond, toen de karavaan met de Ossen de aangeduidde plaats bereikte. Aan stonds werden eenige tenten opgeslagen, want men moest tot 's anderdaags wachten, om al les uit te pakken en een vaste woning op te timmeren. Tt bekomen op ons Bureel 0,10 c franco 0,15 Vlaamsch-Eiigclsch Prijs 3,50, franco 3,75. De Boeken van Vervarcke, alom verspreid, zijn het beste middel om Fransch te leeren zonder Meester, nameljjk De Fransche Taal Leven van Priester Daens. Pastoor KflEIPP De Nieuwe Troost der Armen Handleiding met Uitlegging re 'E' r1 De heer DAENS. Mijne heeren, uit eerbied voor omen braven ouden Dender, zal ik van op de tribuun spreken. Op een altaar van de kerk van Ninove slaat met gulden letters geschreven Fe ix Corcot- dla. - Gelukkige eendracht. - In de belangrijke vraag om uitlegging van den heer De\ère over de bevaarbare waterloopen. was het waarlijk een plicht voor de vertegenwoor digen van hei arrondissement Aalst, het ééns ie zijn op die kwestie aangaande de Dender. Ik zie met genoegen, dat die vertegenwoordigers, anders verdeeld, nu toch eendrachtig zijn en zich hebben t'akkoord gesteld om die belang ':e kwestie te behandelen. De schelde is de bmnader. het leven en den rijkdom van ons Land. De Regeering geeft aan de Schelde miljoenen en miljoenen, en dat met rech en rede. Zij kan niet genoeg voor den stroom van ons land te verbeteren. Maar wat de Schelde is in groot, dat zijn de kleine rivieren in minderen zin. Mogen wij ons beroemen, mijne heeren, over onzen Dender Verre van daar. Mijn achtbare collega, de heer Moyersoen, toonde Vrijdag dat onze schoone vtije Dender tusschen onze lieflijke groene weiden loopt alseere verlatene sloor, be slijkl, niet onderhouden, ondiep, schade berok kende niet al een aan de schippers die gedurig klagen over de scheepvaart op den Dender, maar nog overstroomingen veroorzakende en alzoo schade doende aan de weilanden en dus aan de grondeigenaars en aan de landbouwers. Hoe komt dat, mijne heeren En ik vraag U kin het anders zijn Wat waren de ijzerenwegen en wat zijn nog de ijzerenwegen die aan de compagnies toebehooien? Was het niet ellende overal, ebende in de statiën voorde bedienden en de koopwaren, ellende voor alles en voor ledereen De Schelde, waarover elk nu loemt, wat zou de Schelde zijn, ware zij overgeleverd aan de com pagnies, die niet denken dan aan groote winsten en voordeelen, en het algemeen belang achteruit «tellen De heer Moyersoen heeft Vrijdag met veel rede en Ik wil het niet bethalen den ellendlgen toestand van den Denher aangetoond. Zijn woord was waarheid en strekt tot algemeen voordeel. Het is daarom dat de overneming der Dendervaart door den Staat sederl lang. sede't dertig of veer tig jaar, gevraagd wordt. Zie de Annalen de, Ka mer na. De vertegenwoordigers De Naeyer, Verbrug- gen, Van Wambeke, De Sadeleer en anderen, hebben gedurig aang. drongen voor de overne ming van den Dender door den Slaat. Waarom dat uitstellen en waarom zoolang wachten Wij hooren gedurig Er is een onderzoek ingesteld; wij onderzoeken. De Regeering ziet dat dit meer en meer noodig wordt. Men zegt dat haar inzicht is die overne ming te doen. Doch, waarom altijd wachten, wel ke redenen beslaan er om altijd uit te stellen Ik durf niet denken dat de minister zegt Wij gaan wach en, altijd en gedurig wachten tot den Dender slechter en slechter wordt, misschien tot de Compagnies niet meer zal kunnen voortdoen en tot wij ze zullen kunnen hebben voor een ap pel en een el. Ik denk niet dat de minister zulke berekeningen doet in zijn eigen naam of in den naam van den Staat. De overneming is dus dringend noodig, en ik ben zeker dat de vertegenwoordigers van Aalst mij krachtig zullen ondersteunen en dat de Staat eindelijk de rivier zal verbeteren. ledereen weet dat de nijverheid kwijnt langs de schoone Denderbodem. Indien de nijverheid daar ware gelijk aan de Schelde, dan zou het volk daar zijn brood winnen en goed en lustig leven. Maar nu moet het volk weg uit de schoone groenen lan den van den Dender, naar Frankrijk gaan werken of naar Amerika trekken, of naar de koolpuUen. Gaat zien 's rnorgends aan de statiën die tot de Dendervallei behooren. Gij zult honderden en honderden werklieden zien die hunne streek moe ten verlaten om werk te gaan zoeken naar Brus sel, naar den groven aardarbeid. G3at van Den derleeuw naar Geeraardsbergen er Is geen enkel dorp, zelfs een kwartuur of een halfuur van den Dender gelegen, waar vele jonge lieden en ge trouwde mannen met den trein van 2 1/2 uur 's namiddags naar de koolputlen trekken voor het nachtwerk te verrichten. En die jonge lieden moeten dit verslijtend nachtwerk doen wanneer zij zoo slecht gevoed zijn. Ook, na eenige jaren, zien onze Vlaamsche jonge mannen er uit als oude afgewerkte sukkelaars. Indien de Dender verbeterd ware en indien de nijverheid zich ontwikkelde langs den bodem dier rivier, zouden zij ter plaats hun brood kunnen verdienen en kloek en gezond blijven. Mij dunkt dat deze kwestie van het grootste belang is voor de Regeering. De partijsc ap koint daar niet tusschen. Ik wenschte wel dat onze kloeke Vlaming, de heer Helleputte, al Is hij niet van de Denderstreek, zijn naam wilde hechten aan een ontwerp dat de heiopbeuring en herle ving zou zijn van de Vlaamsche Denderbodem. Meer nog, heeren, er is eene zaak die sedert lang door ons Volk behertigd wordt. De achtbars! heet M yersoen heeft het in de laatfte zitting gezegd het is eene zaak die over 150 jaar beslist werd, onder Maria Theresia, want Maria-There sia wordt zoo dikwijls genoemd wanneer men nan deze waterwerken spreekt. Het was een heel natuurlijk werk de doorsteeg van den Dender tusschen Baasrode en Wieze. De afstand is kort en met dien doorsteek zouden wij te Aalst eene nu dat Aalst begint samen te werken, nu dat er meer volksmacht opkomt. Dit grootsch plan, dat u aan het hert ligt gelijk aan al de Aalsienaars, zal en moet uitgevoerd worden. Wat vreest men In al de ontwerpen die onze stad aanbelangen, komt Dendermonde altijd in den weg. Als wij een rechtbank vragen te Aalst, die altijd een De heer Daens. lk beknibbel hem niet, ik zeg de waarheid. De heer K. Huysmans Gij zoudt hem llevar verdrlnkdn In den Dender. fGslach links). De heer Moyersoen. Mijnheer Woeste heeft dit al meermaals gevraagd. De h er Daens. Vragen is wel, maar door- ccii icnuuaim vidgtii ac >ai3i, ute ai1ju tsn uc u ci u/Adia. viagcu ia wei, maat uvjvji- rechtbank gehad heeit. Indien wij een rechtbank werken.(Onderbreking van den heer Moyersoen). eischen die ons toekomt, dan verplicht men ons op grooten afstand naar Audenaarde of Dender monde te gaan verschijnen. Welnu, Aalst is eenP1 stad van 36,000 zielen, eene stad van manhaftig Volk met eene groote nijverheid en altijd komt Dendermonde ons in den weg geloopen met zijn 10,000 zieikens. (Gelach). Wat zou Dendermonde zijn zonder zijn recht bank, zonder zijn gevang, zonder zijn garnizoen, zonder zijne schippers en zonder zijne bevol king (Gelach). De heer Claes. Dan was er niets meer. (Gelach) De heer Daens Dendermonde zal nochtans niets verliezen met den doorsteek van Baesrode op Wieze. Nu moeten eenige schippers te Den-* dermonde vertoeven. De verwezentlijking van den doorsteek kan niets dan voordeel bijbren gen- Terzelvertijd zou het uitvoeren van dit werkx een einde stellen aan de overstroomingen waar over de heer Moyersoen met veel recht geklaagd heefl. Immers de weilanden langs den Neder- Denuer zijn bijna altijd overstroomd en het ge volg daarvan is dat de omliggende dorpen gelijk Wieze, Herdersem en Appels beroofd blijven van alle nijverheid en kwijnend zijn. Nu dat men te Aalst den schoonen weg van de eendracht heeft ingeslagen, waarom zou men niet voortgaan met eikander de hand te reiken De eendracht begint hier met eenige schoone woorden die in de Annalen staan en door de dag bladen opgenomen worden, maar het zijn toch maar woorden in den wind. Eene krachtige en voortdurende samenwerking moet er zijn, ten eerste om de overname van |den Dender te ver krijgen, hetgeen hoogst noo lig en dringend is ten tweede, om het groot werk van den door steek tusschen Baasrode en Wieze te verwezent- lijken, hetgeen van onze kwijnende Dender eene groote rivier zou maken, die al de omliggende landerijen zou verbeteren en die meer en meer bloeiei.de nijverheden zou doen ontstaan. J dacht. M. Woeste. Mals laissez done dire. De heer Daens. Wat regt mijn vriend Woeste daar (Gelach). M. Woeste. Vous savezque je ne vous ré- ponds jamais. De heer Daens. Zou ik mogen hooren wat gij zegt t ie heer Woeste. Ik zeg dat ik u nooit ant woord De heer Daens. Ik zeg niet dat de heer Woeste hier niet gesproken heeft tn zulke zaken, maar men moet met mij bekennen, en de katho lieken van Aalst zeggen het zelve in hunne bij eenkomsten en vergaderingen, dat M Woeste nog niets verkregen heeft voor Aalst en nochtan» hij is machtig en hij wordt machtiger dan ooit. Ik wensch dus dat de heer Woeste met ons sa men zou werken, hij mag zelfs aan het hoofd staan. Hij is de oudste, maar men is nooit te oud om zich Ie beteren, en tegenover Aalst moet da heer Woeste zich beteren. Wij worden allebei oud als wij willen iets goed doen, wij moe en ons haasten; ik ben noch tans overtuigd dat wij ons doel kunnen bereiken, wil hij met ons hand in hand werken Ik heb her reeds gezegd Felix Concordia Be vragen van Aalst zijn gegrond en redelijjfc Het is noodzakelijk er voldoening aan te geven. Wij moeien dus aandringen en blijven kloppen wij zullen eindigen met den wensch van onz# landbouwers, schippers, eigenaars en nijveraars van Aalst en van het omliggende te zien verwe- zentlijken. Ik heb de vaste hoop dat de achtbare heer mi nister, die met aandacht luistert, onze vragen in aanmerking zal nemen. De heer K. Huysmans. Dit Is de opiosslngj nietIk herhaal dat gij den heer Woeste moet verdrinken in den Dender. (Gelach, links). De heer Daens. Laat leven wat leeft. De heer K. Huysmans. Gij wilt zeggen dat onkruid nooit vergaat. Dit is niet christelijk ge- soort van zeehaven hebben. Groote schepen zou'-1 nieis gedaan heeft. Misschien wel heeft hij tij den tot Aalst kunnen komen en heel de schipperij" dens de bespreking der budjetten eenige woor vo'gens ik in een blad van Antwerpen, in Neptu- den len voordeele van zijn arrondissement uitge- nius, gelezen heb, verlangt naar de spoedige ver- sproken, maar hij heeft toch geen» doordrijvende wezenilijking van dit nuttig werk. -y werkzaamheid aan den dag gelegd; hij heeft niets Het heeft mij spijt gedaan te hooren dat mijn f gedaan om eene rechtbank te Aalst te bekomen, achtbare collega de heer Moyersoen van dit hij heeft niets gedaan voor de overname van den grootsch werk afziet en zich tevreden zou stellen Dendeiniets om de uilvoering van de werken met eene vaart langs Dendermoede, eene aflei- aan den Dender te vei krijgen, dingsvaart. Indien men die afieidingsvaart maakt, j De heer Van Sande. En gij, wat hebt gij dan is gedaan voor altijd met het grootsch plan gedaan, gij die altijd den achtbaren heer Woeste waarvan ik kom te spreken. f beknibbelt Gij moet niet wanhopen, mijnheer Movers oen, Men zeg dikwijls dat de heer Woeste sederf)! veertig jaar, in deze Kamer, Aal-t vertegenwoor dig!. Nu is hij onze oude'domsdeken. De katho- liekrn zeggen dat hij veel goed gedaan heeft. Ja, hij heefl vele ministeriën doen tuimelen, maar met rech! en reden mag men zeggen dat hij voor den handel en de nijverheid van Aalst volstrekt die groote zaken te verkrijgen de overname van den Dender door den Staat, ten tweede en niet tegenstaande Dendermonde, de doorsteek die zoolang gevraagd wordt, die er moet komen en die er zal komen, van de Schelde tusschen Baas rode en Wieze. De heer Daens. Ik wil niemand verdrinken, zelfs in 't bier niet, en de heer Woeste niet me»r dan een ander. Ik sluit. Ik hoop dat de eendracht onder de Volksvertegenwoordigers van Aalst zal voortda- ren en dat wij hand in hand zullen werken om Vraagt op ons Bureel of aan al onze uitver- koopTS het zeer nuttig en kostelijk boekje of raadgevingen voor al de maanden des jaars eo voor alle planten en groet ten aan NIEUW WOORDENBOEK Engelsch- Vlaainsch Prijs 3,5o franco 3,75 DE DUITSCIIE TAAL practische leergang, met de figuurlijke uitspraak der Fransche woorden, nauwkeurig en eenvoudig in 't Vlaamsch verbeeld, le deel 3,00; 2« en 3" deel 3,60 Al deze Boeken zjjn in sterken band. Om za franco te bekomen, 0,10 c. per frank meer voor 't port. Het spaarzame Keukenboek door Cauderlier Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen. 4,00 Kleine Cauderlier, 1,00 De Belgische Keukenboek 1,00 Warme en koude Bowl's en,van eenige warme en koude dranken 1.00 Gebakken en Confituren, door Cauderlier. 2,00 PRIVILEGIE EN PREMIE door Pieter L>aens, Volksvertegenwoordiger, groot boekdeel in 8" 220 bi., dik papier met Portret en Fac simile 1,00 HU SHOUD1NG EN LANDBOUW of raadgevingen en voorschriften, door Rector Van den Bosch 1,60 is hedendaags meer dan ooitvoordeelig aan iedereen. Pransch is de meest verspreidde taal. Die naar Ame rika trekt, die in Frankrijk werkt, is bijna overal thuis met de Fransche Taal. In ons Land, te Brussel, in Staatsdienst, in Fabriek en Handelshuis, die Pransch kent, gaat voren. Eeret en vooral dus ons Moedertaal in haar volle recht, overal, nu ook in 't Leger, onze Vlaamsche Taal ge- bruikeo overal, maar zooveel mogelijk Fransch lee ren, in de Scholen en in 't büzonaer. De eerste beginselen der Fransche Taal kan men leeren aan 0,10. Om gedurig te vorderen in 't Fransch en rjjk te worden in Fransche woorden is noodig een Boek vnn het Leven van dien Won derbaren Man zijne voor schriften om door Wateraan wendingen alsook door Levenswijze het lichaam te verharden, om van droeve kwalen verlost te blijven of ervan te genezen. Er zijn er in alle landen, die langen I lijd raerielden, veel pjjn afza gen en geholpen werden met de voorschriften van Pastoor Kneipp te volgen. Wie 70 centiemen in postzegels zendt, ontvangt net Boek franeo thuis. of onwaarden-bare 8c li .1 vat lioh'. e uverciiieivmediëB togen verscheidene Zit kien. Wc-den. Gezwellen en an dere kwalen \an 't :nc. scJHijk lit .-Imam. 11'* druk ver meerderd met et n Bijvg>el en eenige Remodiën voor Paarden en Hoorn bees en. prijs 0,50. aangaande beslissingen die kunnen genomen worden door heeren Burgemees'ers, Schepenen, Gemeenteraadsleden, Secretarissen, Gemeente-Ontvangers, Veld wach tors. Po- lieie, Asm-éi Kerkraden; door Tliom. Ijlthouwerb. j*y» •aim*?'-» pri*^ i ,50

De Werkman | 1913 | | pagina 3