Rampen» Misdaden-Ongelukken buitenland befej\tse~ï5atTö5a3j^" Mengelingen. y ZOMER. Be Doodrijders STRAATROOVERS SCHIETEN OP EEN TREIN. OM EENIGE KERSEN GEDOOD. Be Oorlog in de Balkans. Gezegend Land Vijfdaagsche abonnementen op 't Spoor. Zitdagen van Yolksvert Baens. terwijl de kinderen om rieten waren voor het dak van hun huizen. Het werk van den Engelschman en den Pa- risien was den wagen ontladen en een oog in 't zeil houden; De Spanjaard had een ander taak; als voor post der karavaan zou hij het werk beginnen dat later allen zouden verrichten, 'tis te zeggen: GOUB-ZüEEEiY Daarvoor nam hij een houten bakje, in Cali fornia batea genoemd, van ongeveer 35 cen timeter doorsnede, dit bakje vulde hij een twee derde met zand geschept uit een kreek der ri vier, in welk het water den stroom niet volgde, maar langzaam omdraaide Als hij dit bakje alzoo gevuld had, ontruimde hij met zijn hand zachtjes het zand dat erin was, dan helde hij zachtjes het bakje over, om er al 't water te laten uitioopen met dit water gingen de fijnste en lochtste deelen van het zand weg Die bewerking deed hij gedurig voort, beurtelings water scheppende onder op te houden het bakje te schudden. Zoo was er een aanhoudende werking, tot dat er op den duur niets in 't bakje bleef dan goud,'tis te zeggen een soort van gele asch en klein keitjes van verschiliige grootten. De bpanjaard nam er dan de keitjes uit, legde een lijnwaad op den grond en goot daarop het goud en het metaal zaad. van welke hij later de scheiding zou doen. Die scheiding gaat zeer eenvoudig, doch is enkel uitvoerbaar in Landen waar 't Goud in overvloed is, gelijk in Caüfornie, omdat er veel verlies van goudstof bij is. b en Jegt dan het goud en de grondstof bij 't vuur, daar droogt het uit; het zand of de grondstof vervliegt en gaat weg en men behoudt loovertjes of korrelt jes die eigentiijk het goud vormen. Zoo ging men te werk over 60 jaar, maar nu zijn beter toestellen gemaakt, om geen enkel ioovertje of korreltje goud te verliezen. Weigert lhani het Oogstgetij' Frlssehe bloemen, graskleedij, Zomer strengelt gulden aren. Door zijn kronkelende haren, En treedt overvloed op zij' Zie en hei en heuvelzanden Onder zijnen stap branden, En verstuiven door de lucht I Beek en stroom en meer verdroogen. Plant en spruitje, uitgezogen, Op hun stengels neêrgebogen, Snikken naar den jongsten zucht. Klei-en leemgrond'berst en splijt. Daar de zon zijn korst doorsnijdt Beuk en pijn en eik verschroeien Van zijn sapveiteerend gloeien, En gaan kleur en lommer kwijt. Alles wat de hand der Lente Op de dorre takken entte, Jonge scheutjes, levend groen, Alles zwijmt in kracht en verven, Alles schijnt van spijt te sterven, Bij de glorierijke gerven Van het voedend jaarseizoen. In den gindschen elzenschaêuw Ligt de maaier, mat en tiauw, Door den middag uitgebraden, In zijn tapplend zweet te baden, Zuchtend naar den avonddauw, 't Zoontje veegt met purpren handen, Gloeiend van het zonnebranden, 't Druipend voorhoofd lachend droog. Laat de lucht zijn blankheid roeven, Fier van met zijn vaêr te sloven. Raapt hij aren, draagt hy schoven, Het genoegen in het oog. Op den dorgeblaakten grond, Ligt de meestertrouwe hond Naar den ademtocht te hijgen Wind en bosch en vogels zwijgen, En de stilte heerscht in 't rond. 't Rundvee slechts, door dorst gedrongen, Loeit met uitgezette longen Door de kaalgeschroeide wei' En de weêrklank van de dalen, .Met een akelig herhalen, Schijnt den rood te willen malen Van de zwijgende vallei. 't Zijsje, schuilende in het riet. Roert, uit vrees, de wieken niet, Voor het hevig zonneblaken En de groene vorschen kwaken In de Lêg.edroogde vliet. 't Zan(.rig koor der Filomeelen, Ruimt en buiken en abeelen, Door het krekellied verdoofd. Reeds staan groene muskadellen, Aan den geelen rank fe zwellen, Reeds begint de boom te hellen Van het zachtkens rijpend ooft. Bilderdyck. GENT. Een voerman in dienst van een stoker van den Gontsche steenweg, bemerkte dat, terwijl Lij in den kelder zijne kommerïcbnppen was gaan plaatsen, een vat genever van 5o liters ontstolen was. BRUSSEL. Maandag morgend, bemerkte Mm V..., van St-Gillis, dat een vreemdeling met bare porte- monnaie wegge'.oopen was. Gelukkiglijk kwamen agenten en gebuien r»p tijd, om den vluchteling in te halen, bij had nog den portemonnaic in zijn handen. Het is 'ne zekeren Joseph R.,., 39 jaar, pickpoket van stiel. Dievegge aangehouden. In een magazijn van de Nieuwstraat, te Brus- gel, was Mm V.., wonende in de Graveliuisstraat, bezig met aanko^peu te doen, toen zij eensklaps een hand gevoelde, die in haar zak tastte. Ver- wonderd keek zij op en zag eene vrouw die haar i portemonnaic nog in de hand hebbende, hem trachte te verbergen in hare Tédicule. De dieveg- ge werd onmiddelijk aangehouden, het is eene boven meid zonder plaats, genaamd Amelie 0,., j te Parijs geboren den 20 Mei 1869 Valsche munten. Twee kerels die men denkt franschmans te zijn, 1 hebben zond?g avond in verscheidene Café's van Elsene, valsche s'ukken van 5 ff. in betaling ge- j geven. Het zijn s'ukken met de Pransche Repu- bliek op en vooi 't jaar 1904. Ze zijn bijzonder I goed nagemaakt en men kan ze niet kennen dan aan den klank. LAKKEN. j Zondag morgend rond 4 ure, kwam een mees- I ter kleermaker thuis. Juist al6 hij de deur van zijo woning opende, sprongen twee manskerels j uit zijn huis en vluchten met zulke snelheid. £dat I zij al verre waren, als den inwoner van zijn ver- baasdheid terugkwam. In den gang en in het magazijn vondt men ver scheidene stukken stof ingepak», hetgeen deed denken dat de daders kleermakersgasten waren. Brandramp. Maandag avond, is er te Cureghem, braüd ont staan bij een fabrikant van kammen Het vuur is aan de kommeischappen gestoken door een gaz rechaud, gelukkielijk zijn de pompiers op tijd gekomen en hebben zich kunnen van het vuur meester maKen op 20 minuten. Alles was verzekerd. Leuven. Brand in een kinema. Zondag nacht, ontwaarde men om 3 1/2 ure 's morgends, düt jde Kinetna Royal, Bogaerde- straat, in lichtlaaie vlam stond Aanstonds werd het alarm gegeven en de pompiers waren spoedig ter plaats. De vertooningzaal stond in laaie vlam. Men was den brand meester na een paar uren wer kers. Men denkt da! de brand moet gesmeuld heb ben onder den plankenvloer, maar daar de zaal pot-dicht gesloten was, duurde de brand lang, eer hij zich deed bemerken, 't Is maar wanneer de ruiten sprongen, da» de vlammen uitbreiding namen. De schade is groot. den prokureur des Konings opgesloten. De aan gehoudene loochent alle piichugheid en beweeit zelfs dat hij geen mes in zijn bezit hai. AANHOUDING. De policie van Berg«op-Zoomt heeft den ge naamde J L. L...f oui 4ajiar, diamantbewer- ker, aangehouden, omdat hij diamanten gestolen had, van eene waarde van 135,000 fr. 5 Groote brand. Madam Korpenduit was in bezwij ming gevallen. Ze bleef twee dagen lang bewusteloos, en liet eerstejdat ze zei,toen ze weêr bijkwam, was: «Wat is er nu de mode voor u'hoedjes?...» Jan «Kobe, ji, ik wil looncelspeier worden I Kobe Dwaasheid, vriend Jan, 'tis een weg vol dis'e s en doornan I Jan Maar, ik vcei dal ik voor de planken geboren ben Maar, nog iels Over veertien dagen vroegen wij aan D.ieskci: Nypers, in wel ke gemeer te er weinig kans is om naar den Hemel te gaan, en in dewelke er wei nig gevaar is om naar d'hei ie gaan Welke zijn nude gemeen-en De eerste is Welle, de tweede is Idder- gern. De grafmaker le VN elle wordt den duivel genoemd, en te Iddergem de paus Dus 't kommenlaar is aan onze lezers I Zeker loonetlspeler (rad onlangs op in een stuk, met eene bijzondere rnl, waarin hij ze Ik heb een fortuin van ICO 000 frank Eensklaps hoerde men eene sttm door de zaal dreunen «En g'en be taalt u» brood ni^t I... 't Was zijnen bakker die zich op het kiekenkot be vond I Zondag namiddag had in de Koningstraat, op den hoek der Cornet de Grezstraat, te Schaar beek, een botsing plaats tusschen eeno tram en een automobiel, welke vernield werd. De auto- voerder werd ernstig gewond. Verscheidene rui ten van den tram werden verbrijzeld, de tramge leider en ecnige reizigers gekneusd De gekwets ten, na verzorgd te zijn geworden in eene naburige apotheek, Londen terug naar hunne woning keeren. De politie ving aan met een onderzoek om de verantwoordelijkheid vast te stellen. Het 6 jarig kindje, Petrus Janssens, is Zondagavond in de Kus eelpleinstraat, te Ant werpen, door een automobiel omvergereden. De kleine, welke inwendig gekwetst was, is naar het Elizabc'hgasthuis overgtbracht. Maandagavond, rond 11 1/2 ure, werd een vreemdeling op de Hem g< 1:wlaan, te Brussel, door een auto-tax omvergeworpen en erg ge kwetst aan den hals, gezicht, knie en handen. Voorbijgangers brach en hem naar een apotheek waar men hem de eerste zorgen toediende. Den gekwetste weigerde naar h t hospitaal te gaan en wilde zich ook ui t kenbaar maken. Hij zegde alleenlijk dat hij een handelaar was uit Antwer pen. Nadat hij verzorgd was is hij per auto-taxi naar de Noord-Staiie vervoerd. De Convoiramp van Mcchelen. Zekere Clement B-.ckx, 23 jaar, die tu3schen 2 banken geplet!erd was, is overleden. Is i-u 3 dooden. Antwerpen. Gevecht tusschen zeelieden. Zondag avond had op de Oude Leeuwenrui» een gevecht plaats tusschen twee zeelieden. Eeu Russisch timaicrm in van het stoomschip Bor neo werd door Johan X versch-idene mes steken toegebracht. Hel slachtoffer is door Dr De Deken verzorgd en vervolgens naar het Stuivenberggasthuis over gebracht. De wonden zijn niet gevaarlijk. Jokan X... werd aangehouden en ter beschikking van Zondag achternoen, is er brand ontstaan in de hofstede van M. Hilaire, Hacquignies. Al de meubelen zijn er in gebleven, alsook twee ver- kens, een koei en twee paarden. De schade be loopt meer dan 20,000 fr. EENE FAMILIE VERGIFTIGD, j Een gezin van den Esparres (Frank rijk), werd vergiftigd door het eten van s kaas. De vader, P. Goy, 76 jaar oud, 1 bezweek na vreeselijk lijden. De toestand van de moeder, haar zoon en dezes vrouw is onrustwekkend en de genees heer koestert weinig hoop ze in leven te houden. DE MUITERIJ DER ZEELIEDEN, i 't Proces van de 52 matrozen der Oost- j zeevloot (Rusland), voor muiterij ver- j volgd, eindigde ra debatten die acht dagen duurden. 27 matrozen werden tot dwangarbeid verwezen, 20 tot de inlij ving in tuchtkompagniën en 5 werden vrijgesproken. ENGELAND. Een bom ontplofte in een onderaard- sche gang der Beurs, te Liverpool. Men denkt dat de aanslag tegen een postbu- reel werd gericht. DOODEL1JL ONGEVAL BIJ OPGRAVINGSWERKEN. Tijdens opgravingswerken te Colom bes (Frankrijk), zijn twee arbeiders on der ten afstorting begraven geworden. Toen men ze ophaalde, leefden de on- gelukkigen niet meer. EEN GROOTMOEDER EN HAAR KLEINZOON VERBRAND. Het huis Eytraberri, te Borus (Frank rijk), werd Dinsdag nacht door brand in asch gelegd. Eene grootmoeder en haar kind zijn in de vlammen omgekomen. De zoon der ouderlinge heelt doodelijke brandwonden bekomen. DYNAMIETAANSLAG TEGEN EEN BRUG. Weer heeft men gepoogd te Halle (Duitschland), eene brug met dynamiet te doen springen Men heeft onder de brug drij dvnamietkardoezen [ontdekt, kardoezen welke der wijze waren gelegd geworden, dat zij bij den doortocht van een trein zouden zijn ontploft. De aanslagen, toe te schrijven aan kwaadwilligheid, groeien sinds eenigen tijd in Duitschland op onrustwekkende wijze aan. Zoo losten schelmen revolverschoten op een trein nabij Kalsdorf. Verscheide ne kogels vlogen in spoorwagens, doch geen reizigers werden gewond. Een werkman van 't stadje Altenkir- chen, in Westerwald, was voor zijn kin deren eenige kerzen gaan plukken in een boomgaard. Juist keerde de eigenaar van de jacht terug, en loste een schot op den arbeider, welke aan de borst werd getroffen en gedood. De dader werd aangehouden. ERGE VAL VAN EEN VLIEGER. De luitenant vlieger Adam, deed een val van 20 m. hoogte in den aerodroom van Goerris, bij Schwerin. Hij is erg ge wond geworden. EEN GRIJSAARD LEVEND VERBRAND. Verleden week brak een geweldige brand uit in een schouw, palend aan de woning der familie Barbaix, te Four- ques. In zijn bed door het vuur overval- 1 en, had een grijsaard den tijd niet meer 1 m te vluchten en werd levend verbrand. Hoe grouwelijk wreed Het gaat daar erger dan men dacht. Te Sa lonika alleen zijn 6000 gekwetsten van a'le kanten komt pluk toe en ander hulp. Uit BELGRADO woidt geschreven, dat de Serben reeds 15,000 dooden en gekwetsten hebben en de Bulgaren 20 k 25,000. De genees kundigen dienst is ontoereikend vele gekwets ten blijven zonder hulp op de slachtvelden en de dooden worden niet begraven, waarop be smettelijke ziekten volgen. Terwijl die ongehoorde beestigheden plaats hebben, wat doet de Turk De oude bandiet recht hem op, hij kijkt vin nig op en denkt zijn profijt le trekken uit dien strijd van nu at betwist hij de hooge schade vergoeding. In de 5 eerste maanden hebben 4694 Belgen hun vaderland verlaten, om in de vreemde landen hun brood te gaan verdienen. 3446 vertrokken naar de Vereenigde-Staten 1199 vertrokken naar Canada en 49 naar Zuid- Ametika Niet waar, ons rijk en machtig Belgenland is een ware hemel voor den werkersstand Het is overal 't zelfde dwaas liêken. Nu gaat Rus land 2 milliard fr. uitgeven voor den défanse natio nale. En moesten al die Legers Jeens op de Slachvelden komen, welke afgrijslijke bloeddans. Dat de Volksmacht toch overal opkome 1 De Minister van 't Spoor heeft het voorstel afgewe zen dat strekte om de vijfdaagsche abonnementen te laten benuttigen op vijf niet achtereenvolgende da gen, onder voorwendsel dat de dragers van die kaar ten bij voorkeur een Zondag zouden kiezen en dat het verkeer reeds druk genoeg is op de rustdageu Misschien wel houdt die reden steek:, doch waarom dan dergelijk abonnement niet invoeren mits verbod meer dan een Zondag er van gebruik te maken 1! Nu wordt deze abonnementskaart door den band toch op een Zondag gebruikt. Te AALST, eiken zaterdagvan 8 10 urcen eiken zondag van 10 tot 13 ure in ons Loltaal, Lange zout- straat te NINO VE elke veertien dagen dm tweeden en vierdm dynsdag der maand van 8 tot 10 ure, in 't lolcaal der Vrije Klok bij Van den Abeele te SOTTE- GEM, eiken eersten dysdag van 8 tot 10 ure bij de Wed. Brunfaut, Ni euwsraa; te HERZELE eiken tweeden zondag van 9 011 bij De Jaeyher, aan de Vier Wegen.

De Werkman | 1913 | | pagina 2