Reis in De Hop Het Komiteit der XXXI Een Viaarrsch Wonderkind OVERZICHT. D/óef en wreed nieuws. XVIII. De loon verzoet den Arbeia en Gelijk wij in't vorig hoofdstuk zagen, was ne°Albert het slachtoffer van overdreven Arbeid. ,33, Niet zonder recht en rede zegt het Spreek- denwoord Haast en spoed Zelden goed; Langzaam vordert best. Oie veel beginnen, eindigen dikwijls kwalijk. Wat haastig wordt, t) Haastig ontwordt r Al te ras brak den hals te Werken is geen schaverdijnen. 3ns Langzaam gaat zeker. kennz. enz. want ons Vlaamsche Taal rijk is aan djn,preekwoorden cen,i Als de cradle gereed stond en Albert den nen|mer in had om goudwater te scheppen, ie- uwfermaal dat hij den eemer opnam, maakte hij iskepmassen van de pijn. Zijn Vader had het al- nen>is bemerkt ertSiBertje, zegde hij, 't en gaat niet. ocllt Och, Vader, sprak de jonge met de tranen t ienld'oogen, ik zal toch voortwerken. ;eilt Om morgen nog meer pijn te hebben en p. )or vele dagen te moeten uitrusten. Neen, eren|s'e jongen, de pijn is een Vriend die ver- lijk ;aant en leer. We zullen allen genoodzaakt worlin vandaag uitte rusten. Ik had het wel ge- Va-ichtWerkzaamheid, moed, vurigheid zijn =n af'ecie zaken, doch nooit mag inen boven zijn "rarmachten vverken. enAlbert beet van spijt op zijn lippen, was»Vader, zei Fransken, ik weet 'ne middel: toof-iis de cradle in gang, ze gaat van zelfs gis- gt) Over Aalst, stad Aalst Kom! Zondag 27 Juli naar Aalst Zijn oude opinie volgen den Volkswil te genwerken nu legt hij al zijn verstand, al zijn ondervinding en al zijn wilskracht te saam, om door de Katholieke Werkmanskring te doen stemmen dat zij geen verbetering van Stemrecht verlangen. In 't volgend N' begint een nieuw Verhaal COXSTAX 1 VAX LUL of de wonderbare Horlogiem&ker van Kerkxken. Aan Minister IfeUepulle Vergadering te Audenaerde $153 25 Juli 1913 Ondervraging van M. Daens nopens het wetsontwerp op de motorijtuigen in Zitting van Dijnsdag teatna» taiT ui,, «ÖNNEMENTSPRIJS m., u„ve 2,50; de vreemde Lan-ucn Men sc#ft in op alle tijdsliPPen des )aars Ik moet h-ginnen met De oorlog in de Balkans is herbegonnen lü! Wie zou ooit gepeisd hebben Bulgaren, Ser- fcen en Grieken die samen den Turk overwon nen hebben, vechten nu ondereen, bloedige veldslagen worden geleverd er kunnen al 40,000 dooden zijn de Monsters de Wreed aards I 't Gaat er gelijk hier in Brabant en Vlaanderen, als de Legers der katholieke Fransche Koningen hier verbleven Steden werden verbrand en uitgemoord zoo hebben de Bulgaren o.a. het stedeken Boscate bijna gansch uitgemoord van de 3460 inwoners zijn er nauwelijks 500 nog in leven men vroeg spoe dig hulp, om 2O03 lijken te begraven. De Bul garen hebben eerst begonnen nu liggen ze te 1 kermen als geradbraakten de Grieken en de Serben dringen in Bulgarië, de Fumeniërs doen 1 het zeilde en nu doet den Turk zijn legers voor- uittrekken maandag liepen de geruchten dat r Andrinopel door de Turken was ingenomen I- Die dwaze wreede Bulgaren loopen nu als kiekens zonder kop. Hun Czaar Ferdinand zou willen vluchten hij vreest door zijn Volk ver- moord te worden op zijn smeekbrieven heeft de keizer van Oostenrijk geschreven dat Bulga- nfië ongelijk heeft en moet toegrven de Keizer ifvan Rusland moet kozijnen met Koning Ferdi- °'nand hij zou hem willen helpen, maar durft niet uit vrees van d'ander groote Mogendheden, „j Volgens 't nieuws van maandag zouden de ^Bulgaren opspringen ais Beeren die de dood voor hun oogen zien, en vrijdag en Zaterdag de n- Grieken verslagen hebben zonder de nacht die :r'inviel zou het Grieksche Leger gansch vernield 0[zijn geweest. ie' Monsterachtigen Oorlog 1 ur, e ok en en en er- iid- est ier- P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST mogen wij beter nieuws schrijven, Zondag de groote dag geweestgoed weêr 's morgends rond 10 uren er vielen eenige druppels nat de Geestelijkheid van Aalst kreeg schrik en wilde de mis doen celebreeren in d'Hoofdkerk maar de oude Bisschop Stillemans zegde Neen, zoo niet 1 In d'opene lucht 1... Op dit woord de Outaar reeds ornamenteloos werd terug in orde gebracht en de Pontiiicale Mis was in de Molenstraat Pater Bouckaert preêkte machtig en aandoenlijk binst dien tijd regende het te Dendermonde Gent en Ant werpen hadden schoon weêr voor hun optoch ten rond 3 uren ging de Historische Stoet uit, in een schoon en allerbest weêr. Hoe was die Stoet Achtbare menschen, we zeggen maar een woord En gij zult zeggen met de ach'bare menigte die Zon ag de Stad wegdroeg Schoon 1 echt historiek, opwekkend en hertroerend. o VERRAAD IN DE BALKANS. Men spieekt van een vei bond dat Turkyë zou aangaan met Servië Griekenland en Rumenië, om Bulgarië te vernielen. Werkt het 1 Ja, want er zijn Leden uit alle partijen. Behalve uit de Kristen» Volkspartij. Dat is te veretaan we zijn enkel met 2 man, nog te weinig voor een Schepen-College. En nogtan» 't is om dat de groote zending der Vrije Kristen» Volkspartij uitschijnt. In 1914 Kamerkiezingontel bare kiezers zijn misnoegd en met rede de valsch- heid der Katholieke Partij is klaarblijkend en in d'arrondissementen waar de kiezer zich bevindt te- Êenover Liberalen en Socialisten, wat zal hij doen 1 ie Kristene Volkspartij zou daar overal moeten op treden dat elk toch meêhelpe in dien zin. Ja, ja, 't is noodig maar wat doet Woeste in dat komiteit dei 31. Zou hij daarin gelukken 1 Ir, de Walen en in Brussel NEEN, maar hy legt zijn boontjes te week op d'arme Vlaanderen. die Dijnsdah in de Kamer verklaarde, dat de Ottomo- biel-rampen verminderen Maondag avond, te ELSENE, in de Graystraat, was 't kind der herbergiers G..., aan 't spelen op den bij- gang, hun kind was 5 jaar, met 't zoontje van een ka- lant uit St-Pieters-Woluwe, 10 ijaar, terwijl ze de slraat wilden overstappen, komt een Ottomobiel ge vlogen en overrijdt de twee arme schaapkes, dat ze daar lagen, badende in hun bloed, door gevaarlijke Zelfde maandag achternoen, te MIDDELKERKE, bij Oostende, een dochterken van 6 jaar, 't kind der Echtgenoten Deduve, aldaar in vacancie, speelt op den dijk, een Otto uit RousseLre komt afgeduiveld, werpt dit kinl omver en verbrijzeld het hoofdeken van 't arme schaap. De droefheid der Ouders is onbe- schrijliijk. Zondag 27 Jnli om 2 l/2*ure, bij P. Debaeremaecker, in de zaal «In Vlaanderen Viaamsch» Beverstraat. DAGORDE 1. Het nut van 't stich'en van ziekenfondsen in alle gemeenten en steden van't Land. 2. Het uitvoeren van ons besluit op syndicaal gebied, op ons laatst gehouden vergadering te Ronse. 3. Ki»zing voer het bestuur. H»t Bestuur. 41,i" JAARGANG De heer Vootzitter. Wij gaan over tot de behan deling van de vraag om inlichting, door den heer Daens tot den Minister van Landbouw en Openbare Werken over de dringende noodzakelijkheid om gezien de ongevallen van allen aard, die bijna d gelijks gebeuren, en de rampzalige gevolgen die zij na zich sleepen voor een aantal gezinnen bij de Kamer in behandeling te brengen het wetsontwerp op de motorrijtuigen, dat door den Senaat werd aangenomen. Het woord is aan den heer Daens. De heer DAENS (in't Viaamsch). Men vroeg mij daareven Daens zult ge lang spreken Moest Ik al de ongevallen opsommen, welke in de jongste maanden werden veroorzaakt door de automobielen, dan zou ik zeer lang moeten spreken, zelfs gedurende meer dan eene vergadering maar ik zal zeer kort zijn. Eiken dag vermeldt de pers een reeks ongevallen over komen aan kinderen, huismoeders, ouderlingen I En nog kennen wij al die ongevallen niet, want wie weet of de nieuwsagentschappen niet worden betaald om sommige gevallen te verzwijgen. Geen wonder, overigens, zoo er veel ongevallen voor komen 1 Liet men den spoorweg vrijelijk door onze stra ten en openbare plaatsen rijden, zonder toezicht en zon der beperking, dan zouden de ongevallen onvermijdelijk zijn. Zoo gaat het nu met de automobielen. De voerders daarvan zijn vrij, aan geen vereischte moeten zij voldoen. Het spreekt van zelf dat ongevallen moeten voorkomen. Ook nam het kwaad in zoo groote mate toe, dat de Se naat er door getroffen werd en een voorstel in behande ling nam. Dat geschiedde reeds in 1909 en de Senaat besteedde lange dagen aan de behandeling van dat voorstel. Het bepaalde onder andere dat niemand mag rijden per auto mobiel zonder rijbewijs. Het duidt insgelijks aan welke klassen van persenen een rijbewijs kunnen bekomen, den duur ervan, enz. Een straf wordt bepaald voor degenen die rijden zender dit bewijs. Niemand mag zijn rijtuig leenen, zonder ver antwoordelijk te blijven voor al tietgeen door dat rijtuig kan geschaad worden. Op 13 Juli 1909 werd het ontwerp aangenomen doer 68 op de 70 aanwezige leden. Twee onthielden zich omdat zij de maatregelen nog ontoereikend achtten. De betreurde heer Minister De Lantsheere, zegde toen dat er een voorbehoud bestond voor vreemde autovoer ders. Het artikel dat hen betreft zal door de Kamer moe ten rechtgezet worden. Sinds zijn er vier jaren verloopen en niets meer werd in dezen zin gedaan. Als dé Senaat zich zooveel moeite gUrooste om een wet op de automobielen te maken, waarom kan de Ka mer er zich niet mee bezighouden Hoe is het mogelijk dat de Kamer een Wet laatliggen, welke in den Senaat m»t bijna eenparige stemmen werd aangenomen Zijn de Ministers daar de schuld niet van Ik weet wel dat men zal antwoorden de Kamer zelf moet hare werkzaamheden rege en. Dat antwoord Is van geener waarde. Gij, Ministers, kent met de automobielen han-elen evenals, bijvoorbeeld met belastingen gij weet ze wel aan de Kaïner op te dringen! Waarom kunt ge niet hetzellde doen om de misbruiken van het motorrijden te voorkomen en te beteugelen I Waarom dringt gij en kel aan om de slechte zaken te brengen op de dagorde der Kamer Ik zal u beletten, alzoo voort te gaan, en daarom zal ik eene dagorde voorstellen, luidende als volgt De Ka mer verlangt da-het wetsontwerp op de mo orrijtuigen, door den Senaat gestemd den 13 Juli 1909, op hare dag orde zou gebracht worden. Ik vraag mij af, hoe het mogelijk is, dat men dien toe stand late voortduren, dat men zelfs de eenvoudigste maatregelen niet toepast, dat men den Senaat niet wil volgen, die zoo goede wenken heeft gegeven. De volksmacht komt op, komt sterkt op. Zij vraagt geene meerdere belastingen, maar zou toch gaarne zien, dat die rijke doodrijders wat meer belast worden om de honden en kiekers kapot te maken, gedurig menschen t» verminken, te dooden, madder en bloed rond te spatten, huisgezinnen in droefheid te dompelen I Doch, gij zult weer niet veel doen. 't Is de ikzucht die uwe herten overheerscht, zooals de kardinaal Mercler het zegde op het congre3 te Mechelen, die u zal tegen houden. Ik hoop nochtans dat ditmaal de Kamer fonze dagorde zal aannemen, en aandringen opdat dit zoo nuttig alt noodig ontwerp zou doergaan. Dat de Minister de zaak grondig onderzoeke en een voldoend antwoord geve, waardoor ons zal gezegd dat er ulien doeltreffende maatregelen worden genomen, opdat jje Kamer, nog in dezen zittijd, dit wetsontwerp zou be handelen en üoor drijven. Overal moet die plant in slechten toestand zijn. D'Hop van 1912 staat 120 fr.en d'Hop van 1913 klimt tot 140 a 160 fr. Var. op den Trein Aalst- Brussel, ge ziet d'Hop staan mager, droef, deirlijk kan 't nog beteren

De Werkman | 1913 | | pagina 1