De Hop Samenspraak Een Vlaarrsch Wonderkind Het Geluk Kamer van Volksverteeenwoordijrers - XVIII. De loon verzoet den arbeid. M. Carton zond een deel van dat geld naar Europa, om het geleende aan zijn vriend terug te geven, ook om hem koopwaren te doen zen den, want hij ging den Engelschman navolgen. Op raad van dien goeden vriend kocht hij te Vera-Cruz, in een schoon e vruchtbare streek, een plek land en deed er zich een fraai landhuis optimmeren, met grooten hof. Daar zou die fransche Familie verblijven, om handel te drijven of jaarlijks een campagne ie doen naar de Goudrivier. Gingen ze daar hun vaste woonplaats houden Ongetwijfeld, neen want hun hart snakte en trok naar het Vaderland. Kinderen, zoo sprak de teedere Vader dik wijls tot Albert en Frans/een, kinderen, altijd braaf zijn, eerbaar, eerlijk, werkzaam nooit den moed verliezen, want groot en achtbaar is de mensch die in lijden en tegenspoedwerkt en strijdt met heldenmoed. I SLOT. Lees op 2;le bladzijde OAS AIELW VERHAAL COASTAA 1 VAX LUL of de wonderbare Horlogiemaker van Kerkxken 2154 I Oogst 1915 Zitting van woensdag. De Krijgswet Vrijstellingen Atgemeenen regel De twee groote MISDADEN der Katholieke Partij zijn dat zij Priesters en Onderwijzers als kiesdravers wil hebben Het is ongelooflijk hoe Godsdienst en Onderwijs hierdoor lijden. In alle streken van Europa gelijk hier fe veel nat en te veel koude, in de Beurs gaan de Prijzen op en af gelijk't weêr; Poperinghe 148, Aalst 150 voor 1913; voor 1912: Poperinge 120 fr Aalst i25 fr. Uit Amerika 't Weêris beb r voor d'Hop. de prijzen door de Hopplan- ters gesteld schijnen te hoog Uit Bailleul en Boeschepe (Fransch-Vlaanderen) wordt ge schreven Na lange regens hebben wij nu warm weêr; het zwart is sweg, bij de Planters die meermaals hunne Hop besprooid hebben. De groeitijd is bijna voorbij, men denkt dat er een halve Oogst zal zijn. MET DÉ MOEDER GODS O Heilige Moeder Gods En ook Moeder der Menschen mijn goddelijke Zoon het zoo gewild heeft, op zijn Kruis, in het uiter ste der pijn, oneindig goed voor 't menschelijk Ge slacht heeft Hij zijn eigene Moeder gegeven aan alle, aan alle menschen zonder uitzondering. Heilige Moeder Gods, dat wordt zoo dikwijls verbeten Eilaas ja; nogthans 't is een eeuwige vaste waar heid in pijnen en in smarten, in last en' leed, in ho- pelooze omstandigheden, verzonken in zonden en misdaden, alle menschen hebben een Moeder in den Hemel, die aanhoort en bemint, die bereid is te troos ten, te helpen, te koesteren, gelijk een Moeder doet met haar kind, altijd, altijd en overal, dat alle men schen het toch diep in hun hert geprent houden. Heilige Moeder Gods, Aalst U met deze dagen vereerd en verheerlijkt heeft. Och, ja voor de Werfkapel, alwaar sedert meer dan 1000 jaren de Menschen mij komen aanroepen. Heilige Moeder Gods, uw beeld naar de Groote Kerk gedragen, hoog op een prachtigen Outaar. Wat mij onaangenaam was, veel liever had ik mijnen Jubilé gevierd in mijn Huizeken, in mijn ne derige kleine Kapel, bij mijn brave Geburen En die Pontifikale Mis, in opene lacht in de Mo lenstraat, rechtover rijke Huizen, prachtig versierd. Ik zegen en dank die menschen, maar... Het ware de Moeder Gods meer welgevallig ge weest die Mis aan de Kapel tusschen de Waters van ouden en nieuwen Dender. Och, moet ik het zeggen Verstaat elk dat niet Een Moeder viert liever haren Jubilé in hare woning, al is ze klein en nederig daar zou ik liever de Volke ren ontvangen hebben. Heilige Moeder Gods, dat is de algemeene roep geweest; en den Historischen Stoetzoo lang, zoo schoon, zoo deftig Mij zeer aangenaam was. Nooit heeft Aalst zoo veel Volk gezien Met bijzonder welbehagen heb ik in de Volkswijken die klein Huizekes gezien, zoo schoon versierd, zoo hartelijk rein Daens, uwen Os-' broek muntte uit; hiei en daar was een uitzonderings- ke.. Ach, mijn Goddelijke Zoon ging tusschen distels en doornen, langs vuile slechte wegen, om de Verlo rene Schapen op te zoeken.. En zou ik Hem niet vurig navolgen Heilige Moeder Gods, in den Stoet 't waren meest werkende menschen, veel Fabriekvolk. V In d'oogen van God, welke weerde hebben hooge ambten, rijkdommen en schoonektecdij?'t Zijn de Zielen die miju GoddeFjke Zoon wil hebben? Heeft Hij niet gewild dat ik, Zijne Moeder, een arme Werk vrouw was Zijn Apostelen, Zijn eerste Kristenen, die met honderde duizenden hun bloed voor 't Kristene Geloof gaven, bijna allen werkende menschen waren. De Rijken zijn nadien gekomen om door den Gods dienst in eer en macht en rijkdom te klimmen. V Heilige Moeder Gods, de Feesten t'uwer eere qp ik erf, Molendries, de verlichting en 't vuurwerk op ivater Mij hoogst aangenaam zijn geweest, daar was d'Eendracht, de Broederlijke werking, ai 't andere had er niets bij; daar is veel hersteld van mijnen Ju bilé, 't Volk, de menigte van 't werkende Volk. De Moeder Gods is tegen de Kristene Demokra ten niet Een Moeder der Volkeren tegen de Kristene De mokraten zijn die uitsluitend werken voor het tijde lijk en eeuwig geluk der werkende Volkeren, die al les opofferen en slachtofferen voor hun edel doel, ge lijk de Eerste Kristenen, die daarom gelasterd en ver volgd worden gelijk hun Kristene Medebroeders der eerste tijden, de Kristene Democraten worden door mij op een bijzondere wijze gezegend en als ze na hun lastig en pijnlijk leven, komen te sterven, als het eenigzins mogelijk is, ik trek ze met moederlijke .hand den Hemel binnen. Aalst, 30 Juli. Volksv. DAENS i W Ï.M AV;-rv ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. trmriiT tot elk gerichtHeden begint in ons I L Blad een echt Verhaal over de wijd- marde Horlogiemaker VAN LUL, van Kerkxhen en ijl van Ion s teérgeliefd Kerkxken gesproken wordt, lag waren er 3 Demokraten van die Gemeente in ons aal een Lied komen zingen, en wet op zulke wijze, dat verrukt was en opgevoerd en eik geerne zijnen dank idedoor een mildejonste aan Muziek en Steunfonds., ik aan Kerkxken en bis.. O In de Kamer zijn nu 188 Leden. Ais Je naamafroeping gevraagd wordt, moeten 95 Leden aanwezig zijn. De Katholieken meinden te laten spreken, aan Zee te blijven of op Jacht en eindelijk te konten op d'uur der stemming. Oui, non en daarmeê roef, partenza, de gaten uit, naar hun plezieren. Maar d'Oppositie heeft gezegd Zoo zijn we niet getrouw i; lief ol leed. ge zult hier zijn; eiken dag zullen wij de naamafroeping vragen, er zijn er geen 94, de boeken moeten toe.. Daarop is de Rechterzij bij eengeweest en heeft beslist dat in elke Zitting 90 Leden moeten aanwezig zijn; met de 5 zonder welke de riaam- «froeping niet telt en die dan moeten blijven en meêsiem- nen; 9o en 5 is 95, in Aalst toch. SP'jt'g. spijtig, dat men er niet aan denkt een School wet va" Vrede te maken dooi wederzijdsche toegeving. In zitting van dijnsdag talrijke Leden. Interpellatie van Caeluwaert over de mystavnus of ziekle der K .olmijners, die zaak is ernstig behandeld en grondige besluiten zijn genomen; dan Crick over den Arbeid van kinderen in Vellenfabrieken, Persoons, van Lokeren sprak over het thuis werk; een derde interpellatie is begonnen Van de Walle van Mechelen klaagt over '1 Onderwijs te Beersel.. Een Onderwijzer heeft er 105 leerlingen. In Zitting van Woensdag Begrooting van Landbouw Gister In 't begin der Zitting is door Waalsche Volks- I vertegenwoordigers gesproken over het VREESLIJK ORKAAN van Zondag, in 't Land van Luik; 't heeft er water ge goten, boomen en huisjes zijn weggerukt, vele vruchten zijn afgehakt door den hagel; fruit zal er bijna niet zijn. Kalholieken, Liberalen en Socialisten kampten om eerst te spreken. De Minister van Landbouw is maandag gaan zien langs Aywaille. P. OVENS Volksvertegenwoordiger, AALST 41<"« JAARGANG Om 2 uren wordt de naamafroeping gevraagd op art. 1 van Landbouw. Al de Socialisten en Liberalen gaan weg behalve 5. De stemming geeft 96 jleden. Handgeklap der Katholieken. Delporte (Socialist) zegt dat er gezeurd is daarop clamavlt en obstrukse daarop stemming om den Voorzitter af te keuren. 99 zeggen neen, 19 ja, en 15 onthoudingen. De 5 Socialisten vragen de stemmingen naamafroeping op art. 2 en art. 3. De Voorzitter zegtPatiencie, mannen als 't noodig we zullen heel den nacht zetelen. Daens legt 2 vragen neer Aan den Minister van Oor log om de oproepingen der soldaten voor kamp of maneu vers lang op voorhand bekend te maken. Aan den Minis ter van Spoorw. em te zorgen dat in de sectie van Brussel- Zuid de Telegrafisten von Denderleeuw in de omgeving hunner woonst zouden gestuurd worden. 5 uren. Art. 4, art. 5, art 6 en 7 altijd immafroe- ping er zijn meer dan 100 leden de Katholieken moeten blijven op strafplaton. Voorzitter Schollaert is weg, de ondervoorzitter vervangt hem niemand weet hoe lang de Kamer zal zetelen, er zijn 45 artikels 1! Gart daarmee op. Vele Kamerleden zullen te Brussel;- moeten vernachten. Alen ondervindt dat er niet te lachen is met de minder heid. Is 't geluk dat gij zoekt De groote geleerde Augusti- nus het ook gezocht, hij if eft hei gerocht In alle wegen in de glorie en daar voelde hij de nietigheid van in de Wetenschap, waar hij niets vond dan ijdelheid in de vei maken der zinnen, hij oogstte er enkel angst en walg; in de innige verkeering eener reine menschelijk vriend schap hij ondeivond ook dat h t niets was dan bedruk king des harten. Bij de menschen, in d'eenigheld, altijd gevoelde hij dat hem iets ontbrak. Zijn ongerust hert snakte onophoudelijk naar ik weet niet welk oneindig goed, onbekend, dat toch bestond vermits hij de begeerte in zijn hert droeg, maar een oneindig goed dat hij ner gens vond Hij vroeg het aan de Schepselen en de Schep selen zegden hem Wij kunnen dat onbekend oneindig goed niet geven. Eindelijk een stem, die hij nog nooit had gehoord een stern zoo zoet als machtig roept hem, en plotseling zijn ontroerde ziel wordt rustig het goede dat hij zocht, God, heeft zich aan hem getoond, en van dit oogenblik hij leeft enkel voor God, om hem te bemin nen, te zegenen. Die groote geleerde Augustinus, tot heden gevoed in hoogmoed, vernedert zich, hij gelooft, hij bidt, hij bedwingt zijne driften door een goddelijke medehulp en een verrukkelijke vrede, een vrede die alle gedacht overtreft, is de eerste belooning van zijn geloof en van zijne liefde. Uit de Mengelingen van Lamenais). NU zijn we nog onder D'OUDE WET.. Een zoon per Huisgezin, door de katholieken bezegeld en gezworen. De oudste zoon moet binnen, zelfs al zijn er 10 en meer kinderen. De nieuwe Wet zal in 1914 uitgevoerd worden Alsdan is de oudste Zoon van 6 kinderen vrij, van 6 kinderen, meiskens of jongens, maard'ander Zoons moe ten Soldaat worden. Die redens hebben van vrijstelling, moeten ze van 't ee'St af doen gelden, 't Is de üoeverneur die de man schappen levert, eens uitgetrokken, is het maar in gansch uitzonderlijke gevallen dat de Minister van Oorlog vrij stelling geeft. Een Zoon is in 1912 Soldaat geweest; moet zijn broe der ook binnengaan In 1913 neen, we zijn nog onder de oude Wet. (l) Meer dan één Katholieke Pessimist of Domperist hier knokkelen zalWelke pretentie, welke oneerbiedigheid Ja, en mag de armste, de slechtste mensch niet in samen spraak komen met God-Almachtig door het Gebed t

De Werkman | 1913 | | pagina 1