f>ê£M k if pi m m H lngoygem M'eclielen. Denderleeuw, Een Vlaamsch Wonderkind Parlement fp A-M N° 4157 44 Oogst 1915 CONSTANT VANLUL OF DE WONDERBARE HORLOGIEMAKER VAN KERKXKEN. Die zelfde Rochus heeft van onzen Con stant een wonder mes gekregen. Mr de Pastoor, ik geef u de kunst, met al uw latijn, het open te doen, als Rochus u het secreet niet wijst.. Zoo. Op zekeren dag was Constant, alsdan bij Premereur, aan 't spelen. Aan 't spelen 't Is te zeggen aan 't verspelen van zijnen tijd met een mes. Wat zoekt ge ïu, riep Rochus, die aan't vij len was, aan zijnen kameraad ik zoek niet meer. Ik heb het, was d'antwoord, en meteen smijt hij het mes naar Rochus hoofd. Deze raapt het mes op, wil het open doen, maar 't is al boter aan de galg. Constant lachte, nam het mes, duwde op een onnoozel veerken dat nie mand zien kon en het mes ging open en toe. Rochus heeit nog niemand uit mes zien open doen zonder zijne hulp. Weet ge wat er met Constant gebeurde in den Phoenix In welken Phoenix? In de groote Gentsche mekaniekenfabriek. Constant was begonnen te werken voor eigen rekening. Zijn eerste model van kerkhorlogiën liet hij gieten te Gent in den Phoenix. De klok gieter stond er eerst verbaasd op te kijken, dan ging hij den Directeur verwittigen dat er iets nieuws binnengekomen was. De i irecttur komt, kijkt en zegtJongen, 't is meesterlijk, zoudt gij niet willen rondgaan in de fabriek Mijnheer, ik was te wege het u te vragen. Ze traden binnen, 't Was als een bosch van machienen groote kleine stilstaande en rondvliegende met een duivelsch lawijt. Constant had geen oogen genoeg om te kijken. Dit was zijn element, tusschen honderden ma chienen wandelen. Hij grijpt den arm van den direkteuren wijst op een wiel: Lat wiel daar is er te veel, zegt hij. Hoe dat? Constant legt uit waarom, de direkteur peist een nement en roept uitG'hebt gelijk, g'hebt kuinei'-Zfillino'cn Zitting van Woensdag. Over de koolmijnen WASCHKUIP. het uiterste in Leste der wereld is de braafheid van een Kind mncmtw ill ABONNEMENTSPRIJS roor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 41««MAARGANG Nooit zooveel volk gezien in de streek van Vichte af voor den ouden Pastoor Hugo VER- RIEST, belijder en martelaar voor de Volks taal, een wonder van welsprekendheid wreed vervolgd geweest, maar nu verheerlijkt uit hert en ziel, door 10,000 Vlamingen van alle gezind heid. Spijtig, ik moest te Denderleeuw zijn, maar mijn collega Priester Fonteyne was er met Minnebo ik lees daarover in «Het Han delsblad» van Antwerpen Bij een groep Bruggelingen stapte Priester Fonteyne en zijn groet werd door Verriest hartelijk beantwoord. Uit Denderleeuw zijn twee telegrams van ge- lukwenschen gezonden. Is de voorlezing ge daan Na lijden komt verblijden. Dat heeft de oude Pastoor Verriest nu ook ondervonden. Te MECHELEN zondag een Praal stoet geweest ter eere van O. L. V. van Hans- wijck, een zee van volk. Ik heb met menschen gesproken die er geweest zijn onmogelijk, zeg gen ze, te beschrijven den glans, de pracht, de kunst van den Stoet.,. En om een gedacht te geven van 't volk Aalstenaais, ten io uren 's avonds te Mechelen op den trein, in Aalst aan geland ten 2 uren 's nachts. Ja, eene kermis is eene geesseling weeid: Y Te DENDERLEEUW, inhuldiging van het nieuw Lokaal, nabij de Statie, groot en aan »nii n-r. ii genaam Lokaal, luisterrijk versierd op den steenweg twee schoon arken, met lachende groene vlagskes. Veel volk uit alle gewesten Antwerpen. Borgloon, Brussel, Ronsse, Ninove Geeraardsbergen, Aalst was er met muziek en veel partijgenoten,1 Aspelare met muziek, volk uit ontelbare gemeenten 't was een groene landdag het Zangkoor van Welle werd bewon derd en geprezen. In 't Lokaal werden aanspra ken gedaan door voorzitter Boriau, volksvert Daens, Demarrez, Var.den Bruele daar zong 't Zangkoor van Welle het lied Vaandel op Eere en dank aan Denderleeuw I Geluk, vreugde en voorspoed in 't schoon Lo kaal, die tempel van Volksverheffingen Volks macht 1 Dijnsdag 10 ure. Ik moet loopen om daar te zijn, want de Trein van 8 ure 53 lagop zijn luie zij en kwam in d'hoofdstad om 9 ure 45. Veel Volk in de Kamer 1 Prio rado medius, in de rede diep in de 40 man De Katholieke Gazetten schrijven dat Pastoor F0N1EYNE bijna nooit komt Dat is lengen en laster, hij is altijd op post, zelfs in Morgendzittingen 't is de gewoonte van vele ka tholieke gazetten Priester Fonteyne te smaden of over hem te liegen; zoo schrijven ze nog altijd dat hij t'Antwerpen herberg hield, en er achter' den toog stond; ze plegen aldus EBN DOODZONDE VAN LAS TER. Als Priester Fonteyne daar herberg hield, dan houdt M. den Deken van Aalst ook herberg in zijnen Werkmanskring. Waarover is dijnsdag gehandeld 1 Roef, roef, met vliegenden schietsspaal is de Be grooting der Gendarmerie gelezen, besproken en ge stemd en de Begrooting van 't Leger begonnen. In de Gendarmerie spraken 't Kint, Gielen, Daens (VI In 't Leger Mechelynck, Daens (VI.) Oms, Terwag- ne, Monville, Doncq, Ferron. Persoons. Daens spreekt dikwijls In alle artikels om 't Vlaamsch in de Kamer te standvasten en de stem der Volkspartij te laten hoo- ren, kort en bondig. Dat staat de verfranschte Vla mingen en de fanatieke Walen niet aan, doch ze moe ten er maar hunnen neus bijleggen. Dijnsdag nanoen, groote iange zitting, eerst eenige stemmingen dan spraken f'echer, Warocqué, Lemonnier, Woeste, tegen een belasting op d'obliga- tiën, ook op de vreemde. Minister Broqueville zegt JA, stemmen of we gaan weg, waarop Woeste zijn hoofd in den schoot legt, gelijk tamsun zaliger én d'ander katholieke kapitalisten met hem. In de stem ming 80 JA, 25 NEEN en 14 onthoudingen. Y Er is beslist, kost wat kost vrijdag de boeken toe te doen. Y De Fransche Drukpers laat nu alle Vlaamsche Redevoeringen in den hoed, uit haat tegen onze Taal. De Vlaamsche Volksvertegenwoordigers moeten aan houden. WOENSDAG 10 ure voornoen. Begrooting van Oor log; Vergoeding aan de Soldaten; belangrijke punten. 10 uren. 9 katholieken, 7 liberalen, 5 socialisten en 2 kristen demokraten. Verslaggeveis Bruyninckx en Delporte (katholiek)spre ken van militaire-dokloors en officieren. Woesle viaogt dat men eene nieuwe proefneming zou doen met kamer- kes in de kaserns. Daens zegt dut die kamerkesafgekeurd zijn men is beter met grooie gezonde slaapzalen. De minister van Ooilog geelt getij-- aan Daens; de eihune bedankt de kaïhjlieae Ktgeeiir.g voor haie scnooneieger wet hij spreekt voor de peerden van 't leger en vraag! de vergroeiing oer Suldalenschuoi van Aalst. Monville, lib. spieekt ovei de kanons. Up 'i au. vtrgoeding aan de sol daten vragen De Bunne, Delporie (Socialisten) Buyl (lib) en Daens (kristen uemokraai) 1,50 voorde echtgenoten met vermeerde.ing met 50 cent. per kind en 0,75 Ir. per dag voor vader en moeder. Daarover word; heden donder dag gesiemd. ln de nanoenzilting van 2 tot 6 en half wordt besproken de nieuwe lasten op aktiën en obliga tiën en winsten der naamlooze maatschappijen. De kapi talisten van elke kleur trekken gezichten als doodkisten. Over de naaml. Maaischappijen vraagt oeyersoen dat de taksen op Bestuurders enz. zouden betaald worden ter plaais waar 'i geld gewonnen wordt. Veel katholie ken zijn ertegen, toch wordt het aangenomen. Woeste is ongelukkig met zijn amendement en ireki Wvg rond 5 t; hall. Beihurie leest een bntfken af in 't Franseh, o«- hoorhaai; hij vraagt dat de Compagnies van den Congo zouden ii>siviij zijn. van Limburg. Nog eenige maanden en d'eersle Kolen gaan opgetrokken women. Die rijkdom is onschat baar. Met71 st. tegen 70 (destem Daens gaf den goeden dooi slag), er werd gestemd dat 20,L0o beklat en aan j den Staal bleven en aan die Koolmijnen is nog geen hand gestoken; alles bljjft vogelwee liggen 11! aan de TRIEN. Siska, onzen Bisschop. SISKADie zoo oud wordt, Trien. Trien Och, Siska, wie kan een enkelen minuut tegenhouden. Siska En wat is er van onzen Bisschop, Trien Trien Dat hij zeer lastig was, Siska, t'Aalst op de Werffcestea Siska Die zoo goddelijk schoon geweest zijn, Trien nooit heeft ons Steeken van Oilstj zulke ker misdagen beleefd. Trien Dat zegt elk. Siska, en dat hebben wij te danken aan Ons Lieve Vrouwken van de Werf Siska En ge zegt, Trien, dat onzen Bisschop lastig was. Had hij misschien liever den Outaar aan de Werfkapel gezien Trien Dat kan zijn, Siska, maar't is bemerkt door 't volk, onzen Bisschop had zijn behagen ia die schoon groepen te peerd en te voet. Siska En in de Praalwagens, in de muzieken en in de Maseurkes en Begijntjes die daar zoo devotie gingen Trien - Ongetwijfeld, Siska, maar als hij die kot- telijke oude kasuitels en koorkappen daar rondgedra gen zag Siska -- Door Fabriekwerkers Trien Siska, een Fabriekwerker kan een beter kristen hert hebben dan een kapitalist en reel meer hertelijke devotie Siska De Kermisaffisj getuigt dat, Trien Trien Zekerlijk, Siska, maar dat leuren en sleuren met die kerkgewaden, en alle fiesionomiën zija dezelfde niet, onzen Bisschop trok een spijtig gezicht, als hij dit zag. Siska Och, Trien, daarin kan ik hem geea on gelijk geven, en 't ware in mijne macht geweest ik zou in zijn ooren geblazen hebben Bisschop van Gent, zoo leuren en sleuren de rijke katholieke bewaarders met Ons Heer zijnen heiligen Godsdienst. Trien Siska, de Processie van Hali-Oogst Siska Z'heeft goed weer gehad, Trien, en ze was schoon Trien - En ons drij Raadsheeren die achter 't Ve nerabel gingen. Siska Deftig, zonder te klappen... Trien En raadsheer Blancquaert Sis Ja. Trien Die in 't midden ging, was dat niet aardig Siska Aardig Trien Polle Boon en Donj zijn toch veel ouder als hij, en Donsj bekleedt een der hoogste ambten van ge heel ons Land- Siska Neman I zou het zeggen aan zijn doening. Trien Was de plosj van Donsj in 't midden niet Siska Trien dat was expres gedaan om den Os- broek te vereeren en ook de Fabriekwerkers. Trien Een schoon propoost, Siska. En wetje wat ik dach' daar op mijn knienen zittende voor Ons Heer. Siska Lotj hooren, Trien, ik zal u dan mijn ge dacht zeggen Trien Awé, Siska, ik raisonneerde in mijn eigen Als wij nu't geluk hebben van 3 werkende meDschen in de Processie te zien, achter't Venerabel, dat hebben wij te danken aan ons Mansvolk, voor hunkloek kiezen Siska En te naaste jaar, als 't God bliefd.nog 3 bij is twee roeten. Trien Een schoon half dozijn, Siska, 't woord is on a. Siska Aan mij, Trien ik mediteerde alsvolgt..: Trien Siska, 't meissen is dor met de kaffé. Siska. Goed, hij zal smaken. Maar Siska moet toch zeggen hoe ze mediteerde, daat op haar kniën Moest Ons Heer nog zienlijk tusschen de menschen leven,Hij zou toch roet de rijke katholieke bewaarders niet doen aan de Kristene Demokraten zou hij 2ijn woord en zijn liefde geven. i tien. Zonder eenigen twijfel, Siska. De Eerbaarheid van eene Dochter en Vrouw De Liefde van een Man voor zjjn Huisgezin.

De Werkman | 1913 | | pagina 1