Een brave Voerman ONS VLAGGEFEEST ondschouw Schaamteloosheid Krislene Volkspartij. Vergadering van het Middenbestuur van Zondag 7 September 1913, te Antwerpen. :o:—:o:—:e:— Het is ruim twee honderd jaren geleden en de geschiedenis heeft plaats gehad in Zuid Dunschland. Deze bloeiende landen moesten op het bevel van deh Franschen Koning Lodewijk XIV verwoesl en verbrand worden, en het ge beurde ook op afschuwelijke wijze. Honderden en honderden dorpen en steden werden er door Melac's benden geplunderd en levenden en dooden mishandeld. Nooit zal de geschiedenis van dezen hemelschreienden gruwel vergeten worden. De Fransche soldaten waren volkomen duivels en wilde dieren geworden. Het was juist in die dagen overal vertoon den zich roovendeFranschen, moordend, brand stichtend en gewelddadend plegend, toen in de avondschemering een vrachtwagenzich bewoog tusschen Worms en Frakeldal. De voerman, een krachtig man, zat vooraan op den wagen en liet de paarden op hun gemak voortgaan, terwijl hij in gedachten verzonken, nu eens droevig voor zich uirstaarde, dan weer rond zag, of niet uit de duisternis een roover en landverwoester te voorschijn kwam. Eentonig en leeg was de weg. Plotseling naderden snelle schreden den wa gen, om dien in ie halen de gedaaute van een meisje kwam te voorschijn en door gejaagd ademhalen onderbroken, bad zij met smeekende stemO ik bid u, mag ik niet bij u opzitten De nacht heelt mij overvallen, ik ken de weg nieten ik ben bang alleen- De voerman beschouwde voorzichtig de per soon zij was, zoover hij zien kon, een net ge kleed meisje, van omstreeks twintig jaren hij meende dat hare stem niet bedriegen kon, en hij hield zijn voertuig in. Waarheen wilt gij dan Naar Mannheim,antwoordde het meisje j Polilie-Rechlbank van Aalst. Zitting van 26 September 1913. 't Begint 's morgends en 's avonds koud te worden rourijm benevelt de lucht. Hivemia, de Winter die na dert. 't Is d'historie van allt jaren, die wij altijd zien her halen. DEFICIT mali of te kort in Gent- Tentoonstelling 2e spreken van 4 A 5 mil- lioen franken Doch, de Nij verheden van Gent zullen er veel bijgewonnen hebben en zeer nuttige gebouwen zullen er blijven.. Rond de Tentoonstelling zal een nieuwe prachtige wijk uit den grond oprijzen. Ik ontvang een Brief uit Détroit-Michigan, Jefferson Geliefde heer Daens, met groote voldoening ontvang ik het goede niéuws, ik dank u voor het geluk dat ge mij geeft van voor mijn Vrouw en Kind hier het noo- dige te winnen en een weinig te verzamelen en te spa ren tegen dat ik terug in België kom bij mijn duur baar Huishouden, want men doet het voor het plezier nietgoede Vriendzoover te gaan zoeken ware het in België wat beter, wij zouden het i iet moeten doen, ik beloof U vast op U te denken in Bel gië. En wanneer ik terugkom en Gij nog het geluk nebt té leven, zal ik mondelings tegen u mijne dank baarheid kenbaar maken.. Vriend in Amerika, mijn vurigen wedergroet Daens zal zijn beste doen *m to blijven leven, als 't God blieft reeds is hij ingesenré- ven om te naaste jaar met een karavaan Demokraten te voet naar Halle te gaan, langs Denderleeuw, de Lombeeken, Eyseringen, Sint Quintens Lennick, enz. Vriend WIPPERSTI te Mechelen, sober, sober, dikwijls verliezen, aber met groot plezier, hier zijn felle Meesters, Amerika ons gaat een nieuw kaartspel leeren, op een plank m-t over d'honderd gaatjes. Krieus. In DENEMARKEN is met 100 st tegen 14 de Herziening gestemd der Grondwet; als de nooge Kamer weigert, dan wordt zij ontbonden, stricto moao; aan't Volk komt de macht overal. -- De SULTAN van Turkijë goed op zijnen pas komt Ziek zijn is arm zijn. De PRIJSKAMP ROME blijft dees jaar in de panne de eerste cn tweede prijs zijn niet gegeven; Brussel en Gent hebben een aksessit.. Tot binnen 3 jaar. Een Kunstenaarsleven is een leven van last en storm.. Daar gelijk altijd geldt de spreuk Hij is waar lijk groot, die in tegenspoed behoudt den moed en koppig voortwerkt. Anlonius Van Dyck Zele. Kermis. De Weérvoorzeggingen van den ouden Generaal Ons Vlagpefeest van Zondag op Mijlbeek is won derwel gelukt. Huiler, het Muziek, de verschillige groepen der stad waren nog opgekomen 't Muziek van Denderleeuw met de Vlag; het Muziek van Dend^rhautem met Vlag; eene afdeeling van de Turnersclub van Brugge met Vlag, Igroepen uit Lede, Ërpe, Moorsel, W «ze, Herdersem, Erembodegem, Ronse enz. Een lange sioet doorkruiste Mijlbeek en overal heerschte de grootste geestdrift. beter gelukt feest konden de vrienden van Mijlbeek niet hopen. Zij hebben ten andere niets verwaarloosd om hunne Vlag zoo plechtig en luisterrijk mogelijk in te huldigen. het ieverig bestuur van de Wijkclub Priester Daens verdient daarom lof en hulde. brengen wjj hier eene bijzondere hulde aan den Voorzitter van de Wijkclub Priester Daens dea heer Camille Rombaüt. Trots tegenkanting, is hij erin gelukt in Mijlbeek eene Vere-niging te stichten, die onder zijn wijs en ieverig beleid immer leden aanwint. Het (eest van Zondag, de schoone stoet.de geestdrift bewezen dat alle Demokraten zijne verdiensten naar waarde weten te schatten En die talrijke opkomst was tevens eene hulde aan hem die van de eerste uur de Groene Vlag volgde, haar immer getrouw bleef en onverpoost werkte tot vooruitgang onzer geliefde Volkspar.ij. Nogmaa s Hulde aan de Demokraten van Mijlbeek Hulde aan haren ieverige Voorzitter I Hoogde Groene Vlag! Op Zondag 7. 9 en 13, had te Antwerpen de gewone driemaanddijksche vergadering plaats, van het Midden bestuur der Kristene Volkspartij van België Om 103/4 u. voormiddag, eerste vergadering van het Middenbestuur, met partijgenooten van Antwerpen. Goede besluiten wer den genomen. Om 3 ure namiddag, vergadering van het Middenbestuur afzonderlijk, voor eigen zaken te regelen. Waren aanwezig de arrondissementen Antwerpen, Brussel, Gent, Aalst, Kortrijk, Audenaarde, Ronse en Turnhout. Afwezig Brugge en Tjngeren Maeseik. Er werd lezing gegeven van het verslag der vergade ring gehouden te Ronse, op I Juni 11. In zake van algemeene propaganda schriften, is de hgndwijzer voor de Vlaamsche kiezer, door Adv. De B c- ker, reeds verschenen en verkrijgbaar te Aalst aan den prijs van 5 fr. per 100 afdruksels, voor alle partijvereenl- glngen en vrienden. De twee brochuren door H. Planc- quaert, over Ons 3e astingstelsel en 2' Over Pensi oenwet, volgen. De ingerichte arrondissementen die nog hunne aansluiting bij het Middenbestuur niet ingezonden heb ben, of zich nog niet in regel gesteld hebben met het reglement, worden nogmaals dringend aangezet, dit niet meer uit te stellen. Ook wordt het beroep hernieuwd, gedaan op de partij genooten van arrondissementen, steden en dprpen, waar nog geene inrichting bestaat, om zich in betrekking te ■tellen met het Middenbestuur, ten einde gezamentlijk te kunnen onderhandelen om tot een inrichting over te gaan. Daarna wordt lezing gegeven van het verslag der bui- agp——paap—ta—x'f-- tengewone vergadering van 0, 7 en 13 te Gent, in zake, het nieuw Schoolwelsvoorstel. In art. 2 van dit verslag, wordt het volgende weggelaten De lagere Scholen voor jongens kunnen geene toelage genielen va den staat, indien niet ten minste 2/3 der onderwijzers wereldlijken zijn. Het wordt vervangen 'oor de volgende bepaling In het ondersteund lager onderwijs voo; jongens, mogen in een zelfde gemeente of stad niet meer dan 1/3 geestelij ke onderwijzers genoemd worden. Het vorige en het ove rige van het art. blijft onverhanderd. In art. 3, waar staat Builen het onderwijs is het aan onderwijzers verboden, enz..., wordt bijgevoegd Zoowel aan geestelijke als aan wereldlijke. Ook wordt de volgende bepaling Ingelast In zake loon staan onderwijzeressen op den zelfden voet als de onder wijzer». Bij art. 4 wordt het volgende bijgevoegd Voor het af nemen van examen voor Kandidaten onderwijzers voor het vri) onderwijs, wordt eene jurie benoemd, bestaande uit vrije leeraars en leeraars van den slaat. Een zevende artikel wordt aangenomen, luidende als- voigt op de taalcrensgemeenten, hebben 20 huisvaders van schoolgaande kinderen, het recht eene school t« vra gen in hunne taal. De verscheidene andere punten der dagorde komen daarna in bespieking. Vooreen bijzonder doel zullen de verschillende arrondissementen zorgen, voor de bij een brenging van een som geld. Bijzondere briefwisselin gen met partijgenooten worden den schrijver opgelegd. Verders werden nog verscheidene belangrijke besluiten genomen. Buitengewone Vergadering op 12, 10, 13 te Gent. De Schtijver R. Van der Schelden. Veel volk in de zaal, immers het is eene sensatloneeie zaak welke gaat behandeld worden, een deel van den groofen strijd aangeknoopt door de Besturende Commis- sie der Muziekschool, geholpen door eenige professors, tegen M. G. Pape, bestuurder der school. Hel is deze laatste die als beschuldigde op het bankske I zou moeten zitten, maar de heer Vrederechter doet hem teeken van bij zijnen advokaat Ie blijven, i De eerste getuige, tevens de klager, is M. Prosper D'IIoir. commis-griffier van de Koophandelsrechtbank en leeraar van clarinet in de Muziekschool Hij verklaart dat M. Cammaert hem heeft gezegd, dat M. Pape, aan hem, Cammaert, in 't Collegie zou verteld hebben, dat hij, D'Hoir, in den Katholieken Cerkel verteld had, dat het de kas van de |onge Garde was die in den kop van M. Van de Maele stak, als hij door eene beroerte werd getroffen op de Werf. Mter Bosteels stelt zich als burgelijke partij aan voor M. D'Hoir. M, Cammaert. leeraar in de Muziekschool, beveitlgt de getuigenis van M. D'Hoir, en voegt er bij, op onder vraging. dat volgens hem het M. D'Hoir was welken M. Pape wilde beleedigen, met van dezen iets te zeggen dat niet waar was. M. Zenon De Vos, klerk der Katholieke Associatie, zegt dat M. D'Hoir, in eene herberg aan de Werf, in te genwoordigheid van verschillige personen, gezegd heeft, nadat M. Van de Maele door eene beroerte werd getrof fen, dat het de kas van de Jonge Garde was die in zijnen kop speelde, want dat er 's avonds bijeenkomst was in de greffie van de Handels-Rechtbank van de commissie, om ae Kas na te zien. M. Leon Van Haver, werktuigkundige, heeft iets hoo- ren zeggen, doch kan niet zeggen wat het eigentlijk was, waar of wanneer. M. Jos. Van Cauwenbergh, huisschilder en leeraar in de teeken Akademie, heeft niets gehoord, want hij is maar in en uit geweest in de herberg, waar alies verteld zou geweest zijn. M. Robert Semey, bediende, heeft van de Kas der Harmonie hooren spreken, doch weet niet wat er eigent lijk is gezegd, noch door wie. De feiten zijn al te lang ge beurd (inderdaad, over twee maanden, op 't einde van Juli). M. Felix De Looze, bestuurder van Stadswaag, getuigt dat meer aan eens en van over jaren M. D'Hoir kwaad was op Van de Maele, die kassier is van de Jonge Garde, en van zijne kas heeft gesproken. M. Albert Mertens, winkelier en beheerder der Gods huizen, weet niets te zeggen van de betrekkingen tus schen de familie D'Hoir en Van de Maele. M. Julius Goethals, Stadsbouwmeester, is voorzitter van de Caihaiinisten, waarvan M. D'Hoir in dien tijd ook deel maakte en Secretaris was. Hij heeft meer dan eens M. D'Hoir doen zwijgen als hij, in de Maatschappij, op M. Van de Maele bezig was. A s M. D'Hoir van 't Comi- teit gekozen is der Harmonie, vroeg ik (zegt M. Goethals) aan M. Van de Maele, of zijne kas in orde was. Waarom, vroeg M. Van de Maele Omdat ze serieus gaat nagezien en uitgepluisd worden. Door wie, vroeg M. Van de Maele weder Daor dezen die gij in 't komiieit komt te kiezen, antwooidde M Goethals en hij wees op M.D'Hoir. M. Ch. Van den bosscHE, bats uit den Xatholieken Cerkel, getuigt gelijk M. Ze.ton De Vos, en bevestigd wat dezen heeft gezegd van de vergadering in de griffie der Koophandelsrechtbank. M. Bosteels, advokaat, secretaris van de Kath. Associ atie, pielt voor de burgelijke partij en zegt dat men geen geloof mag hechten aan de getuigenis van M. De Vos, zijnen klerk, die aan de gendarmerie anders verklaart heeft dan aan de policie en aan de rechtbank. Hjj haalt vonnissen aan om te bewijzen dat M. Pape, die M. D'hoir vervolgt, dezen heeft widen beleedigen. M. Vernaeve, van Gent, pleit voor M. Pape en zegt dat M. De Vos de waathetd heeft getuigd. M. D'Hoir had in zijn klacht gezegd dat het onderzoek moest gedaan worcLn door de gendatmerie, want dat hij geen vertrou wen had in de stedelijke politie. En de gendarmerie heeft M. De Vos niet wtiten aanhooren ais hij wilde zeggen wat er eigentlijk was gebeurd. De advokaat bewijst dat M. Pape zijnen professor nooit vervolgd heeft, maar wel hem altijd aoor de vingers heeit gezien. M. Pape is niet pi,chug. M. fcosTEELS, pleil opnieuw en wilt M. Pape toch doen veroordeetcri. M. Vernaeve antwoordt niet meer. M. de Vrederechter spreekt M. Pape vrij en vero jrdeelt M. D'Hoir tot de kosten. Wanneer den tweeden akt van het drama 7 DE VOLKSSAZET. Terwijl «lk klaagt en zaagt over de nienwe Krjjg»- wet, een Pest voor d'hüisgezinnen en de Financiën, Baron Louis bethune heeft in de Kamer de Reg««ring bedankt voor die vermaledijdde Wet HHtimtf T? Hoe is 't mogelijk, zal men vragen t een der beste Vlaamsche Schilders, heeft in 1630 aam de kerk van Saventhem geleverd,een St Martinus, die lijn mantel in twee kapt voor een arme sukkelaar. Dit Schilderstuk is heden onschatbaar van waarde Se ziet welk groot voordeel het is bij Meester» in de unst te gaan. Heden is 't bjjna al Magazijn werk dat in de kerken komt... Ons Sint-Martenskerk, buitem den Predikstoel van Van Bisdom en de Schilderijem \an Jozef Meganck, wat is er gekomen in d'anaer eeuw, dat eenige kunstwaarde heeft t Onder Dekena Van Doren en Raemdonck, werd onze gothieke Tem pel meesterlijk hersteld, en wat zien wij In de Koer een ballast van lomp verguld koperwerk, en geschil derde glasramen, verre beneden alle kunstwaard». Zaterdag 4 Oct.,avond klokgelui en kanongeschut om 3 uren Zondag 5 Oct., om 11 uren, toonkundige morgendstond op het Kiosk, ter Groote Mat kt, door de Kontnkl. Harmonie Si Cectlia Maandag Oct., groot avondfeest, in de znal van het Davidfonus. Men zal opvoeren MOF DERBEDE tooneel.pel, en NEEF ANSELME klucht; Dijnsdag7 Oct., wijdvermaarde Jaarmarkt, waatop verschillende geldprijzen Ie wlnnem zijn voor de koopmans en de verkoopers Woensdag 8 Oct'e avond* om 8 ure. prachtig vuurwerk op den Zandberg Zondag 12 Oct., otn 3 uren, Muzikaal feest op den Kauter en om 8 ure, vuurwerk, opstijging van ver schillende luchtballen met bengaal» vuur. Handboog- schietingen 5 Oct., 150 fr. vooruit 7 Oei., 409 fr. voor uit 9 Oct., 100 fr. vooruit. Maandag 13 Oei., Vrienden- schutting. Prijsvltictiten met Duiven op Quióvrain, bij Arsène Schepens, Kauter. Vooruit 41 0 frank. Onverschil lig het getal. Verders de gewoonlijke vermakelijkheden der Kermis. Ziehier wat de oude Generaal ons voorzegt voor de maand October. Van 1 tot 10 scheon weêr. Van 11 tot 19, koud, rtgen, afwisselend met schoon weêr. Van 20 tot 26, koud en droog, zeer aangenaam weêr. Van 27 tot 31, droeve diagen; regen, wind. Tempe«»t op de Noordzee.

De Werkman | 1913 | | pagina 3