Aalst Or zij dig e school. iV° 2146 24 Oct 1913 Vrienden, zijl ge al gaan zien ol uw KIESRECHT in regel is Zoo neen, moogt ge dan wel in geweten zeggen dat ge uw plicht ver-uld hebt? Wie weet zijt ge niet vergeten op de kiezerlijsten Jongelingen van 24 tot 25 jaar (geboren voor 2 Mei i889) 't is vooral tot U dat deze laatste oproep gericht is. Wie zou in Mei aanstaand als de kiezing daar is, willen gelijk Staan met personen voor onteeomde feiten veroordeeld en daarom van hun kiesrecht beroofd! Nog eens verzekert U voor den 3i Oct dat gij geheel uw kiesrecht bezit, want na dien da turn is het te laat MARIO UONAL :o:—:o:—:o:— I. Bj iz\ Notaris Rond 9 ure was onze Kunstschilder reeds bij den Notaris en werd er hartelijk ontvangen. Mijn achtbare Heer, zegde M Barnet, ik kan u niet zeggen hoe welkom gij hier /ijtik ben hier sedert eenige maanden, nauwelijks kende ik den overleden heer Puybernard bij naam op 't Kasteel, in de papieren mijner Stu die vinde ik niets van een Testament, niets van eenigen Erfgenaam. Ge zegt dat er een Neef is? ja Mijnheer de Notaris, een achterneef M. Jaak de Solves, een man van mijn jaren, zelfs een mijner Studiekameraden. Die zoo zot geweest is zijn rijke Oom igansch te verzuimen, hem zelfs nooit te schrij ven. Uit fierheid, wijnheer; hij was goed maar onbedacht, na dolweg al zijn fortuin verkwist hebben, wilde M Puybernard hem niet meer zien Jaak heeft gezworen zijn fortuin te her i tellen, zonder iemands hulp en is vertrokken, ronder vaarwel te zeggen aan zijn Oom. Dwaasgedacht I O, 't is een vies man. En waar is hij Ja, waar mag hij zijn Wie weet het De laatste maal dat hij mij schreef, was het uit Calcu ta In Engelsch Indië 1 Gij hebt geen verder inlichtingen Hij was daar in een groote faktorij van .ndigo bij sir Philip Furner. Ge zegt, Mijnheer d'Aubrav De Kamer van Yolksvei legen woordiger- AALST-MIJLBEEK. Rampzalige toestanden. Mi. HUBERT DE VEYLDER, geboren te Aalst in 1888, in 1889 zijne Moeder door de dood weg gerukt, in 1896 zijn Vader, met vaderlijke zorg opge bracht door zijn oom M. Michel De Veylder, t'Aa'st en te Gent uitmuntende Leerlingin zijn Exaams de grootste onderscheiding, in den grooten wedstrijd voor Biologische Studie (1911-1912) Laureaat uitge roepen met 90 punten op 100 Vraagtmen wie Rubens en van Dyck waren Neen, hun naam is een onsterf lijke verheerlijking voor hun Vaderland Laureaat De Veylder is met Schilder Valerius De Sadeleer een Eer voor zijn Gebortestad Waar zijn toch de droeve ge nachten geweest geheel de Stad niet op te roepen, om den Laureaat te huldigen en te danken! De vier Partij- muzieken moesten daar geweest zijn, met geheel de Bevolking. D'.Hleenheersching is nog niet weg uit Aalst. Naar een Zitting van den Gemeenteraad gaan en de woorden zijner tegenstrevers beknotten, vermin ken, vervalschen is dat EERLIJK handelen Om een getrouw v erslag te kunnen leveren, aarzelt 't Land van Aelst niet de proef meê te deelen aan de Sprekers, gelijk gedaan wordt met een Photografie. Zoo kan 't Publiek oordeelen. Vroeger was de Volksstem walgelijk valsch in hare verslagen. De grove walge lijkheid is weg maar kom, dat elk oordeele: In de vooriongste zitting sprak ik over De GAZ, die Goud mijn voor Aalst, Lokeren heeft een goedkoope schoone verachting en wint jaarlijks van 38 tot 40,000 fr Gent, Brussel KOMEN OP DOOR DEN G Z-.En 't is maar een begin; de Gaz gaat een DIAMANT-MIJN worden, door de onder produkten. En wat doet de volksstem Ze laat die bewijsvoering in den hoed en schrijft Daens gaat voort met zagen. In't verslag der liberale Volksgazet is de kwaad willigheid tastbaar. Elk zal het bemerkt hebben. Zulke oneerlijkheid bevlekt de Drukpers; ook buiten Aalst, omdat ik vrije Kristen Dcmokraat ben, zwijgt het Katholiek Nieuws van den Dag mij dood. Vlaam- sche Taal en Volksverheffing tellen niet, partijhaat ligt boven, boven Omdat ik Vlaamsch «preek inde Volkskamer, ni-Ts van mij komt in Soir, Patriote, Vingtième, Petit Bleu, ChroniqueIndépendance, jour nal Bruxelles, Petit Beige, enz. enz. Er zijn er die hun slechte daad bekennen, zeggende Daens, spreekt t ransch, en ge zult een schoon Verslag hebben. Die geen V laamsch kent, zou als gazettier moeten uit de Kamer blijven. Nu een woord aan M. Schepene Moeyersoen In de zitting der Sektiën sprak hij over Daens met een soort van misprijzen; en in de groote zitting zegde hijEen enkel woord aan M. Daens, hij alleen brengt de politiek in het debat., ik doe een be roep op de talrijke aanwezigen; heeft Daens niet gron dig en onpartijdig de zaak van Schouwburg en Gar- nisoen behandeld Heeft M. Moeyersoen enkel ge hoord de twee woorden van Daens over Gaz en Le- gerwet A7VG GEN die twee woorden hem zoo vin nig, dat hij al d andere vergeet? Als Raadsheer heb ik liefst dat enk' 1 de Gemeentebelangen te berde komen. Twee maal heb ik de trots van Schepene Moeyersoen gednld; hij wachte zich van een derde maal. Daens. t^ost stutte. Werf en Bisschopstraat klagen dat ze 's morgens hun brieven te laat ontvangen, na 7 en half,als de treinen voor Brussel en de Denderval lei weg zijn. De klacht is ingediend, wij verzekeren goeden uitslag. Muziekschool. - Voor de tweede maal moest de Bestuurder der Muziekschool vooi de Rechtbank, wegens eene zaak in welke hij niet de minste plicht had Dat was zoo klaar dat de heer Vrederechter van Aalst niet wilde dat M. De Pape op 't strafbanksken kwam. Een waardige aktieEen I eeraar die zoo hardknekking zijn heer Bestuurder aanklaagtZulke droeve s'ukken zou men niet te betreuren hebben, in dien er Evenredigheid ware in 't bestuur der Muziek school gelijk in den Gemeenteraad. i' venzoo in alie iiestur n, Armraad, Hospiciën. Aan d'Hospicien moest het Schepen College een strenge beri ;p-brief zenden en Raadsheer De Windt was bij rechte in openbare zitting aan baron Bethune toe te trengen Gij hebt uwen plicht niet gedaan! En k a n baron Bethune zijn plicht doen? Een klein tenger manneken als hij. al die eeuwige plaatsen op den rug: Raadsheer, Volks vertegenwoordiger, in de Gaz, in de «Banque centrale de la 'endre.» President van de bokken, van de geiten van de kiekens, van de konijneu, van de biën, van de stoffeliers, van de potjanoffels, van de boeren, van de staatsbedienden, van de werkmanspensioenen, 't ver volgt. ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijfl in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 41»'« JAARGANG Zondag op de grnote Belonging van Liberalen en Socialisten is verklaard door woord en plakschrift Wij willen de Wereldsche onzijdige School» Ik lees in de schriften van Priester Daens Een onzjj ige School is masker of leugen. Het is on mogelijk de Geschiedenis te onderwijzen, zonder van 't Kristendom te spreken en 't is o mogelijk ervan te spreken zonder zich voor of tegen het Kristen Geloof te verklaren. Het hxistendom is immers 't grootste historische leitvan alle Natiën en Tijden. Immers welk feit o ertieerscht de drie eerste Eeu wen onzer Tijdrekening? Is het niet de uitvoering der Beloften van als 't Menschdom onstond lie stich ting der kerk, hare zegepraal over 't Heidendom, over 't Heidendom in den menscli, in 't Huisgezin, in de Samenleving 11s 't niet in het bloed der elf millioen Martelaars (l) dat de moderne Samenleving, 't is te zeggen de Kristene Samenleving geboren en opge groeid is 1 (1) Elf millioen Martelaars en Martelarensenl in hun bloed is 't Icristene Geloof geboren... En de katholieke Bewaarders van onze dagen vernielen dat Geloof in d herten der werkende menigte. Z hebben zich meester lemaakt van de kerkelijke macht en met de macht van oen Godsdienst bestrijden zij al wat de Volksmenigte vraagt, met recht en rede en uit noodzakelijkheid. Hier had de vrije kristene Volkspartij een groot en gelukkig werk. Ongelukkig voor de toekomst, dit groot werk werd bevochten door de katholieke Bewaarders, gelijk de oude Heidenen het Kristendom bevochten. VRIJ NAAR 'T FRANSCH VAN Zon gezegd, soi-disant. maar nog altjjd de Kamer van rip volk en advocaten. 1 ure 40. Magere opkomst, opzijn dijnsdags. zonder stemming. Wij beginnen met ongeveer 30 man; ge raken wij tot den helft Moeielijk... Oppassen is de boodschap, zei Balten, en hij sliep tot 's middags. Lamborelle, van Mechrlen, eindigt zijne Redevoe ring hij haalt Schoolboeken aan, in welke andersden kenden gesmaad worden en volksvijanden gelijk kei zer Ka:el en Philip II van Spanje verheerlijkt worden. Dan leest M. Siffer van Gent, eene zeer lange rede voering, met veel aanhalingeu uit Gazetten.bijzonder lijk dat d'officieeL scholen kweekhronnen zijn van Li heralen en Socialisten, hij pakte burgemeester Br; un (die afwezig is) en verdiept zich in deGenlsche soep- kwestie MM. Anseele en Lampens roepen hem gedu rig toe dat hij altijd tegen die onpartijdige bedeeling is geweest. Siffer leest van 2 ure 20 tót 4 uren 20. Dan begint M. Van de Walle, van Mecheien. Zijne thesis bestond hierin Eéne soort van school, de, vaderland sche schoolen de keus der school niet aan d'Ouders, die reeds partijdig zijn geworden, maar aan de kinde ren. (Ziet gij dt pachakerkes van 8 49 jaar de school kie zen, in welke school zij willen gaan Zitting van Woensdag Een klein getal manschappen nog min dan giste ren Van de Walle gaat voort met zijn droombeelden. Een school en ü'Ouders in den hoek. Verhaegen spreekt over het recht der huisvaders art. 17 der Grondwet zegtVrijheid van Onderwijs. Al de Gemeente Onderwijzers van Gent beweren vrij denkers te zijn;'tishnn récht, maar wij hebben ook het recht een godsdienstig Onderwijs teeischen. Wij vra gen ai de Scholen op gelijken voet. Donnay (een derbesie socialistische sprekers) houdt staan dat de katholieken het Staats-Onderwijs willen vernietigen, terwijl volgens hem het godsdienstig on derwijs overal nadeelig is aan vooruitgang en ontwik kelingder Volkeren. Epreker komt ook op tegen de katholieke schoolboeken. Hij spreekt dondendag voort Honderd dagwand land voor het oefeningsplein 't Is maar een begin... De Boer zijn geld kwijt, zijn Zoons kwüt, zijn land kwijt, voor die verdomde Leger wet... En de gevolgen De heeren krijgen voor hun land hooge prijzen de Boeren moeten vechten voor land; de pachten opslaan, zonder land zitten en hun kind; rs naai de Fabrieken moeten zenden of naar Frankrijk... Het klein Wellenaarken» zegt het zoo schoon... Kr is enkel redding voor 't volk in eene ster ke Vrije Kristene Volkspartij. Uit officiële cijfers blijkt het dat de onwetendheid in ons Land nog vrij groot is. Tevens zeggen or.s die statistieken hoe laag het ontwikkelingspeil is van ons volk. Te Charleroi op 1000 rekruten zijn er 175 die totaal ongeletterd zijn (135 Vlamingen en 40 Walen) 69 rekruten (45 Vlamingen en 24 Walen) kunnsn met moeite lezen en schrijven. Dus, een totaal van 244jongelingen op 1000 die niet eens de weldaad van een degelijk onderwijs mochten genieten. Bij het 9de linieregiment te Brussel, is er eene knm- pagme bestaande uit 6 i Walen en 37 Vlamingen.Van de 6o Walen is er 1 ongeletterde, terwijl 12 Vlamin gen verklaren niet te Kunnen lezen en schrijven... Vlaanderen mocht zich eens roemen op 'zijn man haftig, geleerd, ontwikkeld volk helaas, moeten we nu aan den staart komen der ontwikkelde volkeren Driedutigsctio Vlo: inwclio It ii m plcclit iglieiil Men weet dat deze grootsche feesten te Gent een kolossale bijval bekwamen. Doch van in den beginne hadden de v.aamschhaters die feestelijkheden tegen gewerkt de kosten van soorlg- iijke feesten zijn zeer grootSevens en Meer1, de inrichters, vroegen eene subsiede aan het Comiteit der Tentoonstelling; ze kre gen de verzekering eene gr ot to, lage te ontvangen. A;s nu op 'n doen komtkrijgende Vlamingen schier niets... en moeten er inzamelingen gedaan worden om het te kort te dekken... Voegen wij er bij dat het Co miteit der Tentoonstelling lo 4 2o duizend fr. gaf aan fransche maatschappijen voor iransche feesten..., En dut alles onder een zeer katholiek midisterie...

De Werkman | 1913 | | pagina 1