Naar Indiana De Bi De Vliegerij van Berchem. :ijn het be e propaf nooit ;elegd. geeftp i\T° 2149 14 Nov. 1913 Als er Vrede ert Geluk f:cn zijn op de Wereld, dan is het in de rechtzinnige beoefening van de Leering Kristi. Van den.G^dsdienst niet meer moeten hebben! Welk akelig wreed woord t MARIO DONAL :o::o::o: V. Nadere kennismaking Onze Schilder vluchtte dus, liep weg uit de Pastorij Welke gebeurtenissen dacht hij komen voor 't Erfdeel van zijnen Vriend Zou die vriend teruggevonden worden Maar Parijs verlaten hier te Floaso komen door 't Onweêr verrast warden Kennis maken in dit Lande lijk Huis en in die Pastorij Voortgaande in dit schoon September weer, zijn gedachten dwarrelden, Diedrij jonge Juffers, Judith, Regina en Vio- letta. de twee eerste schoon, rijkgemanierd, doch zonder de eenvoudige bevalligheid die de ware schoonheid moet uitmaken De jonge Vioietta, niet schooner dan de twee anderen, maar veel aanvalliger door hare recht zinnigheid en haren eenvoud. Ja, ja, hij zou haar schilderen als de Bloe- menmaagd, voor de aanstaande Tentoonstel ling te Parijs; zij, nederig biddende, gelijk hij haar zag in d'Hoogmis, in haar armen het Kin deken Jcsus in een arme dorre streek, voor hare voeten bloemen in ontluiken, voor haar de hemelsche vreugde achter haar de m msche- lijke Dienden; in 't verschiet de rotsgebergten der streek, die zouden bet-rekenen de lasten en moeielijkheden des levens. De Biocmenmaagd zou hij afbeelden als een bovennatuurlijke goedheid en schoonheid, troost en vreugd voor al het omliggende. Hij ging door de enge wegen der Gebergtes, zag eindelijk in een groene vallei het lief ste Den Godsdienst in associatie, in verbond met de Katholieke Bewarende Partij, die slechts omhangen is met den schijn van Godsdienst; Ziehier eenige bewijzen, onder raenigvulde Kutnei' van Volksvertegenwoordigers. Vraag gericht tot den heer Minister van Oorlog Vragen gericht door P. Daens tot den heer Mi nister van Spoorwegen. WOTÓCmm ABONNEMENTSPRIJS ▼oor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. w- **>7. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 41»<« JAARGANG n, nel ;n. ef n j wi :h ie eL_ atie KNS, ncil te Pil >A; Zondag voirnoen, een Kristen Demokraat mij zegde Vriend menheer Petrus, dezen morgend is 'ne schrik van Volk naar de Kapuclenen-Kerk getrokken op ons Sint Jobs, die grooie Kerk zal te klein geweest zijn Wat was ei te doen, Josse Een groote Solemniteit Twee der Paters, die hun Afscheid namen, vooraleer ze naar ce Missiën van d'In- diën vertiekken. Naar het Land der Indianen de oorspronkelijke 3ewo- ners van merika, Roodhuiden genoemd, wair Pater De Smet ook her Kristen Geloof ging piedlken. Men ziet Item staan te Dendermonde, op 't Kerkpltin, zijn Kruisbeeld in de hand, bewonderd en vereerd door iedereen WaNT, zoo verkondigde Priester Daens, de naam van Kristus en van Kristen is rein en glorierijk gebleven door al de Eeuwen heen. Mijn Zoon, zoo schreef de Moeder van Janson in haren laatste brief, in uw kampen en strijden voor al wat recht en eerlijk is, deedt hij niets dan de reine Leering Kristi volgen. Kris us, zoo las men onlangs in een HjoCar'ikel der Liberale Volksgazet van Aalst, Kristus, de grootste Menschenvriend die ooit leefde. En het plichüg woord van den grootsten Russische» Schrijver TolstA' De Missionnarissen, die hun Familie, hun Vaderland vei laten, misschien voor altijd, die den Oceaan overvaren om in hel diepste van Amerika die zalige Leering ie gaan verkondigen, is het wonder ais die heldhaftige Opoüeiing een dankbare H 1de omrukt, zelfs aan ve en die van de Kerk niet meer n. neten hebben 1 Is dat de schuld van Kristus en van zijne Leeiine Hoe is Gallic, het Vaderland van Klovis en Klotildis, van Sint Marlinus zoo onyeloovig geworden Als de Koningen van Frankiijk het zweet en bloed der werkende Volkeren opsloipten in hunne Oorlogenyen in de heidensche Feesten voor hun vuile Slawellen, wie waren hun Vleiers en Hovelingen Bisschoppen, Prelaten.... 't is Geschiedenis. En hier, in ons Belgenland 1 Over 20 jaren, als Priester Daens zijn S rijd begon, een oude Pastoor u-t de Walen mij zegde Ik vrees, ik vreesl AUe macht is nu aan 't Rijk Volk 1 es* VRIJ NAAR 'T FRANSCH (Eilaas ja I aan 't Rijk Vo'k om den minderen te doen bukken en slaven de Arbeider mocht niet omhoog zien van hun 10 ja 9 jaar, de Kinderkes moesten op Fabriek, 10, ja 12 uren, om Millionnalrs te kweeken alle plaatsen van Eer en Geld waren voor 'i Rijk Volk.) Ik vrees, zoo sprak mijn oude Pastoor uit de Walen, ik vrees dv de Rijke Ka holieken niets zuilen afstaan En is 't zoo nie' t,ewees' Alhoewel Kardinaal Manning verklaarde Inden Strijd tusschen Kaoitaal en Arbeid is de plaats van 't Geestelijk nevens den Arbeid t Is dat zoo Zien wij niet gebeuren hetgene Pries-er Daens zoo dikwijls aankloeg in zijn Schriften en In de Kamer Terwijl het leven hier voor den kleinen Burger en Landbouwer zoo lastig is en zoo pijnlijk, palmen zij de kool nijn in van Limbu g. 'iets van 70 milliards weerde en sta in in Aalst de Gaz af voor 35 jaar. Honderde millioenen verkwisten ze ze vetten en ver rijken zich met hooge jaarwedden in Mei 1912 is een der Zoons Woes-e in den Cor.go gekozen, sekretaris van Ka- tanga aan 16 003 fr. nu ia hij al directeur aan 20.OX) fr. 's jaars I en de klein Staatsbedienden laten ze aan 3,00, zegge 2 88 daags. in 1912, voor de duurte der Levensmiddelen, hooge bedienJen aan 9 OX) r. 's jaars, kreren 6 900 tr. op slag voor de Iceme was het 10 20 centiemen. Met honderden en duizenden loopen zonder werk ze staan op te schuiven aan de Saruis fabrieken het state lijk werk in de Koolputten wordt de toevlucht der Vla- mm »en de wieede ellen le wirdt een nest naar zielen lichaa n... En niemand van die schoon Ka holleken denkt aan de regeling van den Arbeid... Is dat handelen volgens 't Kristene Geloof? Misswnnarissen I Missiomarissen I (Wordt voortgezet). Dijnsdag 11 November, 't weer half Sombria. Sinte Martekensdag, den Bisschop-Democraat, goedhertig, liefdadig, vrij en vrank, als bijna al d» Bisschoppen van Gallië de Vleiers waren van den Keizer, adulateurs, schrijft Montalembsrt, ze willen de kinderen der Arianen met geweld doen (loopen: Non, neen, sprak Bisschop Martinus. en 16 jaar lang woon de hij de Vergaderingen der Bisschoppen niet bij De'Heer, zegde hij, begeert niets dan een vrijwilli- ge Offerande. Is 'tzuo niet. Gister liepen de geruchten in Aalst dat mijn vriend Van der Heyden, de voerman van VLIERZELE- AAL3T, die zoo dikwijls in ons Lokaal en Bureel kwam, vermoord is nabij zijn huis, zondag nacht, 's Avonds zie ik een vriend uit Erondegem die de droeve mare bevestigt. Arme vriend, wat mag er toch geweest zijn? Met de gekwetste van Erembodegem is het zoo ffoed mogelijk, volgens staat. GISTER AVOND, veel gewoel in de stad, naar Winkels van SPEELGOED en LEKKERNIJ; ailes staat zoo schoon uitgesteld... Vele Moeders en vele kin ierkes hebben 't water in den mond elk snakt naar vreugd, naar genoegen. M tar wat kan men in eau Hu shouden doen met DRIJ FR YNKRN DA iGS Ilonger lijd n, gebrek hebben. VIER FRANKEN DAAGS (1) zou een minimum moeten zijn. 2 ure. - Opening der Kamer voor den nieuwen zit tijd: Mullendorff vau Verviers is Voorzitter door recht van Ouderdom hij is van het jaar 34 Delvaux van Antwerpen is 14 'dagen jongerdan komen Woeste, Fiechier, nog 2 4 3 andere en Daens. De Ka mer is een eiermarkt; Schollaert wordt Voorzitter herkozen met 92 stemmen de Ondervoorzitters Ns- rinci, 90 stemmen Harraignie. 9,) stemmen de drij katholieke Sekretartssen, 87 4.91 stemmen; de aftr. Sekretaris Sociaiist, 61 stemmen st. en moet in ballot- teering; grjot6 opschudding en verwondering; Schollaert ful min stem nen bekomen dan vroeger; eenige kath "heken hebben zich gewroken op den Sekr taris Soc alist.. Bij de herstemming zijn enkel 93 Leden aanwezigde Kamer is dus niet iii ge'al 't is 3 ure 45, parlenza (l) En Baron Bethune die vóór de Kiezing uitplakte en uitriep Ik zal de Weidoener zijn der klein S aats- be lienden, eens in de Kamer, hij stemt: DRIJ FRAN KEN D YAGd IS GENOEG; er moet naar geen midde len uitgezien worden om een minimum van 3,50 fr. ;e geven aanstonds... En na zulke stemming dan, gaat gij jamenisachüg de hand drukken van klein Staats bedienden... Foei 'i San i'lf 's "lijnslag bijeengekomen. Kiezing van 't Bureel.. Lijkrede van graaf de Smet de Nayer.. Eu dan niets Er is geen wi-rk De Kamerva 1-rs knokkelden geweldig nijg.. Minister lierryer zegde 't is de schul 1 der Kamer, nog geen 35 Sprekers voor de Schuolwtöl En de Budjelten! Dit van Congo, met 20 millioeniF kort, moeten voor nieuwjaar gekend zijn in' 't Senaat.. Waarheen met dit blind peerd In naam der soldaten van Bcverloo en Wyneghem (Antwerpen) verzoen ik den geer Minister ten vriende ïykste daar een onderzoek te bevelen over behandeling en voeding 1 In «De Vlaamsche Gazet» van dijnsdng 4 November 1913 stonden over Beverloo een aantal klachten, als inlichting en leidsdraad. Daens. Aan de ajusteurs van MrcheLn Atelier waren over 3 jaren primes beloofd 12 hebben ze gekregen. 9 niet. Waarom dit verschil maken. Daens. Is het niet mogelijk in de koopwaren Statte Aaist- Oost eene pomp te plaatsen, ten einde machinisten, stokers, lampisten, laders en lossers, niet meer te ver plichten in eene naburige herberg te gaan om er zich te wasschen en te drinken Daens. Ben ik daar geweest, te Berchem-St-Agatha, om den vermaarden Pégoud te zien vliegen, in 't wijde ruim der lucht, daar te zien zwenkingen maken, neêr- vallen als een steen en aansfonds fladderen in een lucht als een zwaluw, ben ik daar gaan zien Ja, zaterdag met trein van a ure, die te Berchem stond maar, njaar. Wat is er van maar 't Weer was toch zoo erbarmelijk slecht van Aalst al, de stofregen was smasjregen geworden te Berchem den steenweg afgaande, de natte lucht hing tot tegen den grond Wat beesrigheid voor u, zegde ik in mijn eigen, 71 jaar en 6 maand, de Dokteur die al tijd zegt Pas toch op van geen verkoudheid te krij gen blijt thuis bij nat, killig, vochtig weêr, een val ling die kattarra wordt, pueuancie en ge zijt weg van deze Aarde En men zou u nog zoo geerne lang zien leven, 't Was bij 3 ure. Daens is dus op zijn stappen teruggekeerd, heeft den eersten tram den besten geno men, was juist te Brussel voortrein 3 ure 57 en voor 5 ure terug op Chipka. Heb ik den Vlieger gezien Neen.. Ik zat moederziel alleen op den tram met een mensch dat onpasselijk geworden was. Veel Volk Ongeloofbaar, op 't plein van Berchem, waar moest betaald worden, overal rondom op d'Heuvela, en op den steenweg van Brussel rijtuigen, karrekes, velo's, otto's ontelbaar, en daar tusschen een gedrom van Volk, dat al de macht der Gendarms er mveilijk kon orde aan stellen mijn Tram geraakte er bijna niet door en gedurig kwamen Trams aan, zoo vol ge laden als d'Ark van Noë zaliger. Hoeveel zou ik schatten De Trammist mij zegde. 300,000!!! Zooveel, riep ik Mijnheer, g 1 trams hebben gedurtg over en wtêrgeredtn! En de Trein I En de gerijen 1 Otto's enz. En laat het mo'gen goed weer zijn I Als ik ten 4 ten 4,20 door Berchem reed, de foule die daar aan de statie stond, om weg te geraken, 't was wreed, ver vaarlijk om zien en zoo ver de oogen dragen altijd volk en aanhoudend volk. En den Franschman, heeft hij gevlogen Ja veertig minuten lang. En Zondag wat is het dan geweest 's Voornoens zonnneschijn, op den noen begin nen te regenen en altijd kressend voort tot laat in den avond. Bijna niemand is gaan zien De groote minderheid is thuis gebleven. Er was een volk onbeschrijfelijk nog meer dan Zaterdag Trams en Treins konden de menig e niet vervoeren al d'Herbergen staken eivol daar blijven staan in den vetteu regen, in modder en slijk, 't kon niet het was dan een aitocht in den half donkeren naar Brussel. Er staat geschrevt n Een kermis is een geesseling weerd; maardi den Franschen Hoogvlieger zijn gaan bewon deren, zullen nooit dien atto ht vergeten. En hij heeft gevlogen Ja, dtkke 30 minuien, maar niet hoog, de smoor was zoo dik als p .p misschien 100 meters is hij kun nen opstijgen, en heelt daar zijn wondere zwenkingen gedaan. Men zegt dat hij nu naar Holland gaat en dan misschien naar Amerika. Voor 1 millioen fr. vliegin gen heeft hij als 't blijft lukken. Elk wenseht hem ge lukkige reizen, maar hoogst gevaarlijk is 't I

De Werkman | 1913 | | pagina 1