De Schoolwet De Bl Loopende Nieuws AALST. 2!51 28 Nov. 1915 Ka mei' van Volksvertegenwoordigers. FEESTELIJKHEDEN ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 41»* JAARGANG 't IsVolksv Theodor, onafhankelijke, op de Katholieke lijst gekozen, die kloek en deftig ge sproken heeft over de School.. Niet lang; hij wasgoed bereid, had de pun ten zijner Redevoering geschreven en op 35 minuten was zijne merkweerdige redevoering 'f uitgesproken Linea recta, de rechte weg is de kortste en de zekerste; er zijn er die 2 a 3 uren spreken, moesten de Stenografen alles opnemen, 't ware rapsodie. Leerplicht, goed, allerbest, allernoodigst, zoo sprak M. Theodoor, na lang aarzelen en wachten, zijn de Katholieken van gedacht ver anderd en willen de Leerplicht. De rijke menschen zenden hun kinderen waar •ze willen en de werkende mensch heeft hij dit recht niet Behoort het kind niet eerst en vooral aan den Vader, aan de Moeder? En hebben de Ouders, de Ouders der werkende standen, de vrijheid van geweten niet, voor het Onderwijs hunner kinderen Geen woord kwaad zal ik zeggen van d'on- zijdige Scholen als Gemeenteraadslid van Brussel heb ik ze lange jaren bezocht de on partijdigheid was er echt en niet vijandig, maar deKristene Ouders viagen voor hun Kinderen een School gansch doordrongen van 't Kristen Gedachtis dat hun recht niet En als wij aan ~de Protentantsche School willen hulpgelden toekennen, aan de Sholen van Joden, Socialist, Rationalist, ware het niet onrecht en tirannij de Kristene School te willen uitsluiten M. Theodor eindigde zijne schoone en goede Redevoering door een oproep tot Vaderlandse Eendrachtwant, zegde hij, door klerikaal en antiklerikaal Sektarismus zou ons Vaderland kunnen ten onderen gaan. Ik heb den heer Theodor hartelijk bedankt voor zijne woorden van Klaarheid en Waarheidi Twee zaken staan vast Ten eersten, wat men niet leerf, kent men nietzonder de Kristene School is het Kristen VRIJ NAAR 'T FRANSCH VAN MARIO DONAL :o:—:o:—:o:— VI. Kozijnen Testament Tet Studie van Notaris Barnet Zijn aanwezig De Notaris voornoemd No taris Fleury van Parijs, een lang oud mager, sta tig man, gansch in 't zwart, met witten krawat en de jonge kunstschilder Maurits. Mijn Confrater heeft dus het Testament van Mijnheer de Puybernard. Ja, 't is hier in mijn portefeuille dit zeg. gende haalde hij een groote er.velop uit en ging dezegels breken. Confrater, vroeg de jonge Notaris, zouden wij de komst niet afwachten van den Erfge naam de Solves Is hij ontdekt Ja, en moet tegenwoordig op zee zijn; zie hier de Telegram mij heden aangekomen Ingescheept op den steamer Prins Albert. Na 3 weken of een maand zal hij in Engeland zijn en korts nadien hier. De Notaris ging voort de zegels te breken en een oud half geel papier kwam te voorschijn. De Solves, is dat de Erfgenaam vroeg -Notaris Barnet Ge gaat hooren die oude Mcnschenhater had aardige gedachten. En hij begon te lezen, zeer langzaam, op elk woord steunende,gelijk een afroeper der v isch markt. Ziehier mijn testament, gemaakt te Puy- bernard den 5 februari i8g8 Op het oogenblik dat ik voor God ga ver schijnen om rekening te geven van mijnen tijd Geloof hier na 2o of 3o jaar dood en jte niet bij de Werkende Volkeren. In de Kamer hoor ik weinig spreken tegen Ons Heer en zijne Leering, die Heer was God, zijne Mirakelen en Leering betoogen het, allen die Hem rechtzinnig volgen, gevoelen Zijne Godheid, het Teeken des Kruis en Quo Vadis worden toegejuichd door het werelds Publiek van Brusselwat meest kwaad doet aan den Godsdienst, dat is de Politiekzondag stond het zoo schoon in Notaris! Van Dalsum zijn VolkswilDe Politiek in de Godsdienst is een stelselmatig Ongeloof, dat God verdringt en menschelijke geboden maakt tot Goddelijke Geboden... En Sint Martinus (geboren in 316. overleden in 397) zijn uitdrukkelijk woord was: Wee de Godsdienst, als hij zou dienen voor de Voorrechten en rijkdommen van deGrooten der Aarde... Wat zien wij nu, in onze Tijden Ten tweeden, er is veel Politiek in de vrije Scholen, er zijniKatholieken die van den.Onder- wijzer hunnen kiesdraver willen maken, talrijke vrije Onderwijzers zouden willen verlost zijn van die dienstbaarheid ten anderen, betaald als Staatsscholen, en Partij-scholen blijven, is dat eerlijk? Mag de|Kristenc School deSlavinne zijn der Katholieke Bewaarders Werden onze Voorstellen aanvaard, het zouden waarlijk zijn reine Kristene Scholen. De naaste week komen ze voorde IKameren d'eerste stemmingen gaan plaats hebben. Daens. Dinsdag is de interpellatie voortgegaan over't soldaat je van Antwerpen dat weigerde het Présentez-armeste doen voor eene Processie... Men kan toch aan eiken soldaat niet vragen «Wat wilt ge?* Zooveel hoofden, zooveel zinnen, Verders men late elk vrij, zooveel mogelijk. De Heer zegt immersIk begeer niets dan eene vrijelijke offerande. Woensdag hebben gesproken Camille Huysmans, die sprak ale een Robespeerken, overal ziet hij schooldwang ik zal hem ten naaste week antwoorden. Een tweede Socia list Brancquaert doet wreede uitvallen tegen alwat Geloof is in 7 bovennatuurlijke. Er zijn nog 15 sprekers. Te naaste week d'Artikels. De Kristen Demokraten hebben een Amendement neergelegd voor verlofdagen in Oogsttijd en om te verbieden dat de voortbrengsels van den vierden graad in den handel ge bracht warden, maar dat ze moeten gegeven worden als prijzen, ofwel aan behoeftigen uitgedeeld. Vraag gericht door Daens tot den Heer Minis ter van Financiën De Heer Minister heeft verklaard dat de taks op de huurbrieven enkel zou geheven worden op den huur prijs naarvolgens dit woord zouden veel b lasting- scnuldigen 1 of 2 fr. moeten betalen. Nogtans vragen vele Ontvangers 8 9 fr. Hoe mag dat toch komen DAENS. Aan den heer Minister van Spoorwegen Al lang is er beloofd aan de Machinisten en Stok ers die den volledigen nacht rangeeren inde Statiën, een verhoog van loon van 0,40fr. toe te staan,gelijk hunne makkers, waar zij geheele nachten meê rar.gecren. Zou de Heer Minister zoo goed willen zijn van die vraag toe te staan. Naar luid der voorschriften van bijzonder bevel van 5 Maart 1913,13E/ 2VT/ 1TM en 8 R. zijn er bijzon dere overgangsm :atregelen tot het vereffen der'ach- terstellen van het nieuw loonschaal. Niets bijzonders is voorzien voor wat betreft de regeling der loonen, der in dienstgekwetste Agenten sedert 1 Juli 1905 en die wederom hunne oude bediening hernomen heb ben. Sommigen dezer, een klein aantal, ondergaan een zeer groot verlies in loon, o. a. de Machinisten, Sto kers enz. vermits men van hunnen dienJouderdom den tjjd aftrekt dat zij buiten hunnen kader doorge bracht hebben, dit is niet zeer menschiievend en zou het niet mogelijk zijn deze die hernomen hebben in eensgelijk te steden met hunne oude collegas, wel te verstaan van af den dag hunner herneming, zonder den tijd te rekenen hunner afwezigheid. illpphrilrill 6r zijn da3r Bisschoppen, de Kardina len en de Hulpbisschoppen; Antwerpen riskeert nog een Bisdom te worden, gelijk Rijssel. Eene groote moeielijkheid is De aanwerving der Priesters. Ik sprak onlangs met een Mechelaar, die mij sprak over Kannunik De Decker, sinds 20 ft 25 jaar en nog altijd her dacht cn vereerd alle jaren is er eene Processie naar zijn Graf; partijschap kende hij niet; al zijn geld was voor de noodlijdenden, en als hij niets meer bezat, dan ging hij bedelen al wat men na zijne dood in zijn kelder vond waren 7 flesschen bier. Hierin volgde hij de voorbeelden der Heiligen, die op dAutaren staan in de Kerken en won veel zielen voor 't Kristen Geloof. ZONDAG 30 Nov. in Aalst, Vergadering van den Bord der Maatschappelijke Werken, ten 21/2 ure na noen, in 't Lokaal. Ten 5 ure, Vergadering van 't Ziekenfonds der Mannen en Voordracht door Doctor H. DO USSY, van Kortrijk over Beroepziekten. Die achtbare Medebroeder zal door 't Muziek afge haald worden aan de Statie, hij komt aan ten 2,03 ure. Bijeenkomst in ons Lokaal óm 11/2 ure. Alle De mokraten wezen op post. ALS OVERZICHT. T'ANTWERPEN is nu een Prijskamp voor slijkweerders aan Ottomobielen. Approbatium, on langs een Zondag voernoen, bij regentijde, een gebuur |van mij kwam thuis, zijn schoon Orleans frakske vol modderplekken, aan de statie was een Ot- tomobiel komen afgereden en had al de rondstaanders getrakteerd. Ondervinding leert. GOUD, het edel. ste der metalen, is niet zelden de drijfveer tot de on edelste daden. In PORTUGAAL hebben ze dea Kolonel Siabra de Lacorda civiel in den bak gesto ken, omdat hij voor zijn 'Meester Carlos, koning van Portugaal geweest, samenzweerde tegen de Republiek of Volksregeering Fiat excentia, recht moet recht zijn In ITALIË gaan 2 Socialisten Senateur wor den. In Holland zijn de Socialisten in scheuring voor de vraag Of een Socialist mag minister worden. De Koning van SPANJE is te Parijs de Erfhertog van Oostenrijk is in Engeland en bij Jacobus zijn al ons Boeken en afleveringen te bekomeu, price fixe, juist gelijk in ons BureelTe VALENCIA, vanwaar de fijnste appelcienen komen, is groot ramoer geweest in d'Hoogeschool 17 Studenten zijn meêgedaan naar den bak en d'Universi- teit is gesloten. Na de roeping van den Prister, is er geen groo- I tere dan die van den Onderwijzer, als hij weet wat hij doet. RIJS SEL gaat een Bisdom uitmaken, met de Arr. Rijssel, Hazebroeck en Duinkerken, 247 ge meenten en 1 millioen ge'oovigen, o. a. velen op papier en nog niet op papier. Men zal toch zorgen dat de nieuwe Bisschop Vlaamsch kan. Koning Albertus is frisch en gezond teruggekeerd uit Potsdam hij is langs Keulen teruggekeerd naar huis. Oost West, thuis best. De Koning van Bulgarië is te Weenen geweest de oude Frans Josef heeft hem helpen zijn tranen afdroo- gen. 't Ging moeilijk. De hand die de wieg schom melt, bestiert de wereld, Frankrijk gaat 1400 milli oen leenen voor zijn Leger.. En 't klein Belgenland volgt die stomme beestigheid na.. Men zal er 'nen en- nen van dood doen. Te Luik is doodgevallen op straat, M.- Victor Chauvin, Professor aan d'Hooge school. Overal vast en gewis, niemand een uur zeker is. Te Brussel zijn door de Policie 300 vreemde Slawellinnen over de Grenzen gezet. Welk spijt, welke ramp voor Aalst dat de Gaz is afgestaan 't was waar lijk eene Goudmijn voor Aalst... 't Is Schepene Moeyersoen die zich bezonder heeft in 't zweet gezet voor dien afstand. Raadsheer De Co- ninck geefl zijn ontslag en wordt opgevolgd door M. Edward Van den Steen, die aan de boorden van onzen Rhyn woont. Aartsdomme woorden. Dat elk Oordeele Meester Bosteels heelt in volle zitting van den Raad gezegd De Cinema's zijn geestvetstompingen. Volgens dito advocaat Bosteels houden de Kristen De mokraten op Kristene menschen te zijn, omdatzij voor M. Van den Berghe stemden, tegen M. Meert, gelijk talrijke leden uit den Katholieken Werkmanskring de den. M. CecilienKeghel verborg zijne tevredenheid niet over den uitslag van den keus. Hij ook mag dus aanzien zijn als «ongedoopt»

De Werkman | 1913 | | pagina 1