m KWl* Van Eerlijke en oneer lijke politiekers Wat is ons Programma De wijnkelder van het Vatikaan. 'Ie bekomen in ons Bareel BAEKELANDT en zijne talrijke Rooversbende De Nieuwe Troost dor Armen Handleiding met Uitlegging T;' rn 'ïÊi Likeurhandelaars a Niet genoeg kunnen wij in de politiek de sluwheid, de comedie, de oneerlijk heid van sommige menschep, aan den paal spijkeren. Want de ware rechtzinni ge politiekers zijn er zoo raar dat men ze bij klare dage met eene lantaarne zou mo gen gaan zoeken. Dat onze schoone katholieken, die in oaslandde redders en de verdedigers vanjden godsdienst, dus van recht en waarheid willen zijn, dat die partij het meest van al op oneerlijke wijze met het volk den aap houdl, is reeds genoeg ge kend, doch 't moet herhaald, nog her haald, geroepen en geschreeuwd van op de daken der huizen, week in, week uit, omdat dat lamlendige, slapende, goedzak kige volk,dat nog blindelings en met ver trouwen die oneerlijke mannen volgt, toch eens klaar zoude zien. Want't volk is zoo aardig Het ver geet zoo gemakkelijk De katholieken of bewaarders, zijn on eerlijke politiekers, die op schandalige wijze het volk foppen en bedriegen. Ze zijn oneerlijk van klein tot groot. Ze zijn het als partij, als regeering, ze zijn het in groep en ze zijn het ieder op zich zelf. Er komen, dat alleen is het doel der be waarders, er blijven is hun eenig ideaal. Ieder op zich zelf trekt zich uit den slag, gaat dat gaat, klinkt het niet zoo bolst het ze zijn toch de grootenple meesters, de machtigen en "t volk zal hen wel ge- looven. Al de bewaarders zijn oneerlijke poli tiekers, zeiden wij hooger. Ze zijn het ieder op zich zelf Wij bewijzen.,., want anders gaat men ons beschuldigen dat wij onrechtvaardig oordeelen en dit doen we niet. Iemand be schuldigen is dom en dwaas als er geene bewijzen aangevoerd worden. In 't algemeen hebben de bewaarders het vo'k schandelijk bedr ogen door de invoe ring der legerwet. Hadden ze van de leger wet in den kies strijd niet gesproken, dan nog mochten] zij het alleman soldaat niet invoeren, zon- der het volk te raadplegen in een kiezing. Als wij ons recht vroegen, hetgene niemand meer durft betwisten, het alge- meen stemrecht, dan antwoorden de be- j waarders dat men er eerst aan de kiezers moest van spreken. Een wettig, natuurlijk recht ons zoo lang ontstolen, krijgen we niet of wij moeten eerst in eene kiezing onzen wil toonen, Men gaat dus aan de bestolenen vi agen of zij hun gestolen goed terugwillen. Is Hat niet dom en dwaas, is dat riiet oneerlijk? Maar ja, daarmee trokken de bewaar ders zich uit slag en konden zij de zaak van Algemeen stemrecht op de lange baan schuiven. Doch de legerwet nu. 't Was hier geen gestolen recht dat moest teruggegeven worden, neen, 't gold hier eene groote belangrijke wet, eene wet waaronder het Belgische volk vreeselijk zou lijden. Moet men dan hier ook niet het oordeel van 't volk afwachten, lijk met de zaak van A S? Het A. S. zou aan 't land geen knop kosten en de legerwet zou honderden mil- lioenen en duizenden jongelingen vergen. l)us een omneetelijk verschil... en toch 't was nu de wil der bewaarders en over enkele dagen, zonder't volk van toeten of blazen wist, voeren zij 't alleman sol daat in. Doch hunne oneerlijkheid komt des te meer uit daar zij voor de kiezing bij hoog en laag zwoeren geen soldaten meer te nemen, dat ze zwoeren dat ze tegen de kazerne waren. Ze zwoeren nog meer dan dat. Als ze voor hunne kiezers stonden met hun schijnheilig wezen, dan zwoeren zij ook dat ze het volk niet langer zouden plagen met zwaardere belastingen. En wat zagen wij Pas is de legerwet gestemd, eerste groole misdaad, of daar voeren ze nu alle slach van nieuwe belas tingen in, die feitelijk gansch op de rugge van 't volk neerkomen. Menschen vergeet dat toch niet. Laat geen gras groeien over de schelmerijen der behouders. Doch oneerlijk ook zijn de bewaarders, ieder op zich zelf. Wij kenden een man veNeden jaar, die ons tussclien de bcenen liep, een man die ons veie stemme:, ontrok door sluwheid en dedrog. Baron Louis de Bethune. /Die meuseh is van edeldom en hij zou de laatste moeten zijn om zijn woord val- schelijk aan het volk te verpanden, en, lezers, was Baron de Bethune niet den voorlooper der politieke oneerlijkheid. Waar is die mensch nu, nu, 18 maan den na de kiezing 1 Ziehier waarmee Baron Bethune ons bekampte. Ziehier waarmee hij zoovele stemmen heelt gewonnen, 't Is een stuk dat wij van een uitgedeeld manifest over drukken. Lezers, overweegt goed, en leest aan dachtig de beloften die den baron vóór de kiezing aan het volk heeft gedaan. 't Is de moeite waard. De oneerlijk heid komt ten volle aan 't licht. 't Is Baron de Bethune die spreekt Een pensioen van 365 fr. aan alle ou derlingen mannen en vrouwen. Door een pensioen van 1 fr. per dag zal in ons land de ellende verdwijnen. De man die zijn leven lang heeft gearbeid voor vrouw en kinderen, die door zijn nederig werk en zijn zweet handel en nijverheid heeft doen bloeien en (het welzijn heeft doen heerschen in het vaderland, moet hij niet zijnen ouden dag in de rust en de vrede kunnen doorbrengen. De katholieke partij is in ons land de eenigste die het pensioen van 365 fr. kan verwezenlijken, en binnen korten tijd zul len onze bevolkingen er van genieten. Nieuwe uitbreiding van het stémrecht en het stemrecht der vrouwenDoor het stemrecht is de toestand van den werk man verbeterd door het stemrecht zul len de vrouwen ook hun lot kunnen ver- zachten en op het bestuur van het land een vredelievenden invloed uitoefenen. 1 De. belasting op het inkomen, zal toela ten meer en meer verbetering te bezorgen in den toestand van werkman en land bouwer. Door de regeling der paghters- rechten zal de vrijheid en de waardigheid van den Boer gewaarborgd zijn en zal hij voor altijd beschermd worden tegen on- reohtvaardigen opzeg van zijn land. VOORTDURENDE BESCHERMING in den toestand der arbeiders, door nog be tere sociale wetgeving, een scherper toe zicht der fabrieken en nijverheidsges lich ten, uitbreiding van minimumloon en fa- milieloon, beperking der werkuren in zekere ongezonde nijverheden, enz. enz. Kiezers ziedaar wat wij willen ver richten. Overweegt en oordeelt of ons Volksprogramma uw vertrouwen ver dient. Geeft ons, door uwe stem de macht nu dit programma in de Kamer door te drij ven en wij zullen er onverpoosd strijden voor meer geluk, meer vrijheid, meer welzijn van alleman. Hoe gelukkig de man die door zijnen arbeid en invloed de ellende zijner broe ders kan verzachten die de gevoelens van christene broederlijkheid rond zich kan toepassen en die een zonnestraal in de nederige woonst en in het hart van den werkman kan doen binnendringen. Baron LODEWIJK DE BETHUNE En verder herhaald diezelfde baron nog eens op dat zelfde stuk, met groote let ters Werklieden, landbouwersindien gij voor uwen ouden dag een pensioen wilt ge nieten van 365 fr. ondersteunt dan de ka tholieke partij en de katholieke mannen die verklaard hebben voor dit pensioen te zullen strijden. En nog wat verder zegt diezelfde ba ron Ik hoop dat de kiezers mij tot den laat- sten dag getrouw zullen blijven niet te genstaande de werkinp mijner tegenstre vers tegen mijne kandidatuur. Nog eens geteekend met vette letters Baron Lodewijk de Bethune. En nog wat verder, weer een oproep Baron Lodewijk de Bethune heeft op vier jaren tijd meer dan vijftien duizend personen ontvangen en onpartijdig gehol pen. Kiezers, indien gij uwe belangen be geert ondersteund té zien, wendt u tot dien man. Begeeft u tot de stembus met deze deze kaart,('t was gedrukt op eene groote roodu kaart) en op het oogenblik uwe burgerlijke plichten te kwijten, herinnert u de bewezen diensten. de Bethune, Lezers, prent die woorden diep in uw geheugen snijdt ze uit, leert ze van bui ten ze zijn vanjhet aldergrootste belang om den politieken edelman bij de volgen de kiezing te doen blozen voor het volk. Die beloften, die oneerlijke handel- ondanks de vijftien of twintigduizend personen die den baron heeft geholpen, terug te komen op die valsche oneerlijke manifesten en te toonen dat baron de Bethune tegenover 't volk, zijne kie zers, de schandigste meineed gepleegd heeft, die een edelman bedrijven kan. A. VAN DEN BRUELE. (Uit De Vrije Klok »van Zondag 24 Nor.) Leest en verspreidt onze bladen Het Land van Aalst, De Werkman, De Vrije Klok, enz. Ik laat aan 't verstand en de vroomheid van Maurits d'Aubrai de zorg over dezer inlichting en bid hem ook ie blijven zorgen voor de jonge Coionisten die 't Gesticht verlaten. Notaris Fleury legde het Testament op den Bureau, hij en den jongen Notaris hadden nu de oogen gevestigd op den gelukkigen Erfge naam. Maurits verroerde niethoewel zijn hart klopte bij die onverwachte openbaring; enkel werd hij een weinig bleek Heer Markies, /.ei de oude Notaris, hem de hand drukkende ik werisch u geluk over het vertrouwen en de achting die M. de Puyber nard u toedroeg. En die ik niet verdien, Mijnheer de Nota ris M. de Puybemard onterft zijn neef als n weerdig, omdat hij zijn fortuin verspild heeft; ik heb hetzelfde gedaan. Niet op dezelfde wijze, Mijnheer.. Uw Pe ter was goed ingelicht; hebt gij een jfortuin ver loren door edelmoedige lichtzinnigheid.gij hebt een hooge zedelijke waarde bekomen en leeft vrij door de Kunst; dit wistM de Puybemard Ik dank er hem voor. Terwijl M de Solves, zoo sprak de oude Notaris, een onverbeterlijke verkwister én een ijlhoofd was. Een zaak is spijtig, zei Notaris Barnet, dat wij hem in d'Indiën niet gelaten hebben. Welke teleurstelling voor hem De rijke Erfgenaam beet op zijn lippen een woord lag op zijn tong hij hield het in. Morgen, zei de Notaris, morgen ;al ik den Vrederechter verwittigen om de zegels te komen lichten. Neen, neen, deed dè Schilder. Weihoe neen Men late de zegels gerust En waarom, als 't u blieft Voor een gedacht dat in mijn hoofd zit en waarover ik moet nadenken.. Ook verzoek ik u het geheim te houden over dit onverwacht Erfdeel.. i De buitensporigheden, eenigen tijd geleden door do Zwitsers van het Vatikaan bedreven, nebben, naar de Ncue Geselschaftliche Correspondent meldt, Pius X aanleiding gegeven om den wijnkelder voor goed te sluiten. Pius X is namelijk streng geheelonthouder en de kardinalen van zijn omgeving nebben, zoo zegt men althans, de een na den ander (zijn voorbeeld gevolgd. Daar de Zwitsers hun buitensporigheden hebben bedreven in meer of min kennelijken staat van dron kenschap, misschien ook een geheimen toegangsweg tot den Kelder hadden gevonden, heeft de Paus nu den inhoud van dezen kelder'aten verdeelen over de ziekenhuizen en kloosters in Italië. Het is geen overdrijving om te spreken van de schatten van den thans tot het verleden behoorende Valicaanschen kelderhij bevatte een menigte van do edelste wijnen van 'onderscheidene uitnemende jaren. Nog Leo XIII, de voorganger van den tegenwoordi- gen Paus, heeft uit alle deelen der wereld, van vorsten zoowel als van gewone s ervelingen, by verschillende gelegenheden kostelijken ouden wijn ten geschenke gekregen. Zoo schijnen dus de tijden /oorbij, dat ieder kerkelijk vorst er veel aan gelegen was een goede ta fel te houden en een keur van edele dranken in huis te hebben. N. R. Ct DE VOEDING DER SOLDATEN. De minister van oorlog heeft besloten dat het munitie brood voor de soldaten voortaan zal gemaakt worden met tarwe bloem, gezift op 20 in plaats van 10 »/o zooals het tot nu toe het geval is. Er is ook een belangrijke maatregel genomen voor wat aangaat de uhdeeling van het brood men heelt besloten het nu zoo te regelen, dat de soldaten ntt allen te zatnen aan iafei komen, m plaats van ieder soldaat zijn ratioen te gevest voor heel den dag. Men zal het brood nn bewa ren in de eetplaats de soldaat, die gelast is met de be waking dier plaats, zal er verantwoordelijk voor zijn. Het brood zal op tale! komen op de maaltijden, gesneden in boterhammen, en de soidaten zullen mogen smullen naar beliefte Vooraleer dien maatregel definitief te maken, zullen er proetnemingen gedaan worden gedurende eene maand in eene kompagnie, een schadron of in eene batterij van elk bataljon of groep. TEGEN HET LOODWIT; h en weet dat er in de Kamer een wetsvoorstel neer gelegd is, onderteekend door leden van de drie partijen, dat strekt om het gebruik van loodwit In al de schilder werken te verbisden. Woensdag morgend, ten 11 ure, heeft M. Hubert, minister Tan Nijverheid en Arbeid, vijf tien slachtoffers van het loodwit in zijne gehoorzaal ont vangen. De minister was diep ontroerd bij 't zicht van deze ongelukkigen, het gelaat vreeselijk verwoest, ge deeltelijk lam en onbekwaam te werken. Het onderhoud duurde lang. M. de Minister heaft be loofd, al het mogelijke te zullen doen om eene spoedige oplossing te geven aan het zoo belangrijk als menschlie- vend vraagstuk der afschaffing van het sareus of lood wit voor de schilderwerken, dat reeds maar al te veel slachtoffers gemaakt heeft. 1,00 DE% EERLIJKE EN VROOLIJKE DADEN van Keizer Karei. i,oo CD of Oii \v;i;iniooi'biirc s> li tfgl'll V.TSfl.' id.M jkil- duro kvv;il«'ii van 't mhm.m nnvrtlfid ni.'l j, l;jjv«>i gsvl Paarden en Hooriilee» e t. I c! u lijk I scuven ue-rriiiedici /AV' l.'e on an- aru J l"" i r k ver- iiigo Jkeniediëa voor prijs 0,50. CD f 5= r» l[~t aangaande beslissingen die kunnen genomen worden door heeren Burgemees ers, Schepenen, Gemeenteraadsleden. Secretarissen, Gemcente-Ontvange-rs, Veldwachters Po Ucie, Arm-A Kerkraden; door Thorn. IjlthouWKits. priH 1,60 Te bekomen ten bureele van ail blad de officiéele vrachtbrievenvereischt door de laatste wet op den alkooi.

De Werkman | 1913 | | pagina 3