De Bloemeiimaagd Aalst - Gemeenteraad PARAGRAFKES 2152 S Dec. 1913 Tien menschen die Klappen en kijvenmaken meer gerucht dan tien duizend menschen die zwijgen. Onbeschrijfbaar den Vrede en het Geluk die in 't hert ontspringen als men met zuiver inzich ten goed doet aan den medemensch met al 't geld en al 't verstand der wereld is die vrede en dit geluk niet te koopen. De Voordracht van Doktor Doussv, van Kortrijk, Zondag voor ons Ziekenfonds der Mannen, was een goed en een groot werk. Een schat van doktorale geleerdheid in eenvoudig schoon Vlaamsch. Honderde en honderde Aan hoorders volgden hem met gespannen aandacht; en dat zijn woord diep in de zielen gedrongen was, werd bewezeu door de vurige toejuichingen. lusschen 't Werkvolk van Aalst is deze week veel gesproken over de Redevoering van Doctor Doussy zijn Raadgevingen worden goed ont houden. Al wat in Aalst deftig en eerbaar is, vraagt hoe het mogelijk is dat Burgemeester Geeraerdts de stad Aalst laat bezoedelen en schenden door vuil ontuchtig geschreeuw en gezang, 's avonds en 's nachts Na 10 uren zou alle geschreeuw en gezang op straat mogen ophouden. Kamer va» Vol ksvertegen woord igers De vrage» en antwoorden in de Kamer De Minister van Spoorwegen De Minister van Openbare Werken. De Minister van Oorlog. Aan de Soldaten De Minister van Financiën. Het Erfdeel-Breemaeker ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 41st« JAARGANG In Zitting van Vrijdag heeft Lemonnier, schepene van Brursel,gevraagd dat de Schoolwet zou uitgesteld worden Augusteyns, liberaal van Antwe pen, deed eene lange Vlaamsche redevoering voor onzijdig onderwijs alle Godsdiensten op gelijken voet. y in Zitting van Dijnsdag hebben gesproken Borgignon, Heyndrickx en Van Cauwelaert over 't Vlaamsch in de Douanen. Minister Levie zegde dat er meer Vlaamsche dan Waalsche Douaniers zijn.. De rede is klaarhet bij zonderste der Douanenjis in 't Vlaamsche Land. De Bunne heeft zijnondervraging gedaan over de VRIJ NAAR T FRANSCH VAN MARIO DON AL :o:~:o:—:o:— VII. 's Morgends arm, 's avonds rijk. Dit is nu de toestand van onzen Kunstschil- dèr. Een fortuin van 5 a 6 millioen, die plotselings op zijn rugge valt Gisteren, zonder middelen van bestaan, niets hebben dan zijn penseel in zijn herteen stille eerbiedige liefde koesteren voor Violetta, maar vreezen haar niets te kunnen geven dan een leven van zorg en kommer, wellicht van ar moede en gebrek en nu haar een machtig for tuin kunnen geven, een groot kasteel, een rijk en kommerloos leven... Zou dit niet te veel afsteken met haar tegen woordig eenvoudig leven Gisteren zonder zorg, vrij en gélukkig als een vogel in de luchtzijn hoofd kunnen neêrleg gen zonder kwelling of vrees al schilderende door de wereld gaan, als een bloem in de Na- tUNu tegenover zware verplichtingen staan een millioen fr. moeten besteden aan beroeps- scholen voor arme weeze-kinderen zijn eigen fortuin mocht hij verkwanselen, dit had hij ge daan dit was enkel schade aan zijn eigen maar', maar een inrichting voor menschen niet ten góede brengen, kwaad doen aan duizende en duizende arme, onnoozele kinderen, neen, neen 1 Dat nooit Hoe spijtig dat de rijke Oom zijn neef Jaak de Solves onterfd had die neef keerde terug uit de nieuwe werelddaar had hij moeten werken voor zijn brood en zou met een Ameri- klaohten der herbergiers; Minlsier Levie gaf als ant woord dat in 't budjet van wegen en middelen gehoor is gegeven aan alle redelijke klachten. Het geld reeds ge stort zal teruggegeven worden. Desalniettemin gaat de ondervraging voort dijnsdag 9 December. Zijn ingeschre ven Daens, Persoons en Anseele. In Zitting van Woensdag worden d'artikels der School wet besproken. Volle gaz, alleman aan boord; de oude Huysmans, de oude Woeste, Goblet van Luik, Minister Poullet, de jonge Devèze spreken d'een, dat de hulh aan 't vrij On derwijs teqen de Gtondwet is; de andere dat de Grond wet het vrij Onderwijs in haar hert draag), na 2 uren van parlassatie komt de oude Grondwet fongescheurd uit het debat. Art. 1 de LEERPLICHT wordt gestemd door de 144 oanwezige Leden. Op art. 4 vragen de Socialisten haast en spoed voor den Leerplicht. Minister Poullet zegt dat er tijd noodig is om Scholen te bouwen en Onderwijzend Personneel aan le werven. Ondertusscheu is 't 5 ure 40 minuten, de Voorzitter zegt tot morgen, maar vele Socialisten gaan morgen Sinte Bar bara vieren aan de Koolputten, weshalve er morgen niet zal gestemd worden. Concedo, zegt de Voorzitter en heel de Kamer met hem. Op de vroag over Vlaamsch onkundige Treinwachters op Haine-St Pierre, Aalst-Ninove, antwoordt de heer Mi nister dat zulke toestand moet vermeden worden. Op de vraag over LEDE Het is onmogelijk eÈn Sneltrein te doen stoppen in Lede. Over DENDERLEEUW De zaak van een Tunnel of Passerelle wordt onderzocht. Over de vergrooting van LEDE Statie wordt de antwoord van 12 August! herhaald. Men onderzoekt of Trein 4739 kan rechtstreeks naar Gent gaan gelijk 150 Arbeiders vragen. Over W«.n. II'--' -)r» of het'mogelijk is een Artesiaansche put te graven, getijt het gaat gebeuren in Aaist-Noord In Est-Sta)ie Aalst is goed drinkbaar water nabij kabien 1. Over de eerste Trein-SOTTEGEM waar 50 man op de loopbanken moeten staan, is een onderzoek. Ovdr talrijke Werklieden uit LEDE enz. die vroeger een Trein hadden rond 6 ure 45 De Trein uit Scharbeek is dikwijls ten achter, dat is waar, het bestuur stelt alles in het werk om dien toestand te verbeteren. De zaak der VELOBAAN Aalst-Ninove en Aalst- Opwyck wordt onderzocht. Voor de voeding is een groote zorg de Soldaten mo gen hun klacht indienen wil de heer Daens mij klaarde re aanduidingen geven, een onderzoek zal volgen, De Minister van Oorlog verzoekt mij hem te laten we ten in welke kaserns geklaagd wordt over 't proviand en om welke rede Over de rust der Statie-Oversten van Quatrecht, Schellebelle en Lede is een onderzoek. Order is reeds lang gegeven op alle Vlaamsche vragen te antwoorden in 't Vlaamsch. Over de Eigenaars van herbergen Hun toestand is heel verschillig met die der Brouwers-Eigenaars van herbergen. Over de 300 sommatiën-dwangbevelen met 35 c. on- kost, is een onderzoek. De Ontvangers moeten eerst 2 vermaningen zenden. Er wordt me verzekerd dat de derde en laatste uitdee- ling nog dees jaar zal geschieden., 't Duurt al veel te lang. Wij trachten een eerlijk Verslag te geven, doch wat kan men verwachten van een Volks stem die heeft durven schrijven dat Daens in de Kamer gesproken heeft tegen Kristene School en Kristene Ondérwijs Dat het niet te koste lijk ware, er zou een offficiéel Verslag moeten zijn. 5 ure Burgemeester Geeraerdts opent de zitting. Afwezig Schepene Bauwens, Raads- heeren De Naeyer en Baron Bethune, deze laatste heeft een verkoudheid en zal in volgende zitting, volgens zijn belofte, het verslag over de Godshuizen meêdeelen. M. De Blieck. Daar nemen wij nota van. M. De Windt Ware 't niet wenschelijk dat M. de Bethun zijn verslag inzond Dan kanden wij er kennis van nemen. Dagorde Ontslag van M. De Coninck, zijn opvolger M. Edward Eeman legt den eed af. (Teekens van goedkeuring) M. Daens. 't Is nog 'ne Rhijnman. 2. Verpachting der Plaatsgelden, vermeer dering 2o3o fr. (Goedkeurend gelach); M. Eeman. M. de Burgemeester kan goed melken. 3. Gemeentegoederen. Verkoop van Bouw grond aan Moorselbaan. (Goedgekeurd). 4. Lager Onderwijs. M. Moeyersoen zegt dat er een lichte vermindering is van Scholie ren. Althans de uitslagen mogen ons verheugen, volgens militie-inlichtingen is 't getal ongelet- terden tot 2 1/2 gedaald. M. Daens. M. de Schepene is zeer onvol ledig. Het is niet voldoende te kunnen spellen of zijn naam te zetten met titjes en haantjes, om te zeggen dat men geleerd is. Een School aan Kattestraatpoort blijft dringend noodig. M. de BurgemeesterM. Daens ge moet bij de Dagorde blijven. Ik zal u het woord ontne men, M. Daens. Het is de heer Schepene die op de geleerdheid van Aalst geboft heeft. M. Schepene Moeyersoen. Ik houd staan dat in Vlaanderen het percent algemeen 6 is en hier 2 M. Eeman. Het kunnen toch niet al advo- katen zijn. M. Bosteels. Of gazetschrijvers. Af. Eeman. Ik geloof den heer Schepene en niet M. Daens. Af. Daens. Och, wie twijfelt eraan I M. Ee man, zal liever aan een waterrat gelooven dan aan mij. (Algemeen gelach). 6. Grondafstand op 't kerkhof. (Goedge keurd). 7, Reglement op d'herbergen.(Zeerstreng). van 25 tot 100 fr. M. Moeyersoen, leest de wijzigingen en be- sluitselen. Teekens van verwondering bij de minderheid. Er wordt overeengekomen die zaak eerst voor de Sektiën te brengen. M. Daens zegt dat hij per brief aan den heer Schepene van Openbare Werken geschreven heeft, over den ingang der Statie aan Zeeberg- brug, 't is daar een echte modderpoel een lantaarn wordt daar ook gevraagd voor den tram. Uit Mijlbeek, Heeren, is mij gevraagd de verbetering der volgende straten Breedestraat van 't Verbrand tot aan Papenrodestraat, ouden Dendermondschensteenweg. M. Eeman. 't Is al 10 jaar dat men daaraan werktmaar enfin, als 't regent is 't overal vuil en nat. M. Daens. Een woord van groote wijsheid: Regen is nat, ja we zullen droogen regen vra gen. Schepene De Wolf. Ik heb van M. Daens geen brief ontvangen. M. Daens. Mijn brief is op 't Stadhuis besteld. Schepene De Wolf. Dat kan zijn, maar ik heb niets ontvangen. Door de werken voorde electriciteit ligt de Stad nu zeer vuil. Wat den weg aan de Koopwaren-statie aangaat, daar kan de Stad niets aandoen, de Staat is daar eigenaar van. (M. Eeman en M. Bosteels spotlachen) M. Daens. De Statieoverste zegde mij nochtans dat dit werk door de Stad moet Aer- richt worden. In alle geval 't is daareenmodder poel M. De Windt, vraagt hoe het staat met de werken van Kerrebroek. M. De Wolf. Er is daar een werk uitge voerd en als dat niet goed is, zullen wij de kal- seide verhoogen. M. De Blieck. En in de Breedestraat M. De Wolf. Eens dat de oude Dender- mondsche steenweg zal gereed zijn, zal het ver keer in de Breedestraat veel kunnen ontlast worden. Wij weten dat het daar nu zeer moeilijk is, doch wij kunnen er niets aan doen. M. Bosteels. Kan Staat en Provincie dat niet overnemen M. de Wolf. - Wij hebben reeds de aanvraag gedaan voor den ouden Dendermandschensteen- weg. Beide straten zouden dan in goeden staat gesteld worden.

De Werkman | 1913 | | pagina 1