1E1T Loopende Nieuws. i an eerlijke en oneerlijke Politiekers We haalden aan hoe hij 't Algemeen minimum loon Van 3 fr. tmrecht beloofde aan mannen en Hij heeft door zijn stem ter Kamer verklaard dat ouwen. We haalden aan hoe hij de belasting i het inkomen beloofde te verdedigen. Hoe hij de regeling der pachten keg. Hoe hij de bescherming derarbeiders oeg. daags genoeg was voor u! ]at oneerlijke politie kers niet getrouw gebleven, en Voor alle Drukwerken wendt U ter Stoom-DrukkeriJ F. DAENS zQsTÉIT Ondewijsstraat, Aalst. Buitenlandsche verplichtingen De Nieuwe Troost der Armen Handleiding met Uitlegging (Vervolg) voor u Waar is zijné regeling der pachtersrechten gebleven Waar is zijne belasting op het inko men gebleven Hij heeft er geen woord van gekrikt noch gemikt Staatsbedienden, den baron is uwen Eerevoorzitter, uwen grooten opperchef. En wat heeft hij voor u gedaan Ja, we moeten terugkomen op ons ar- el van verleden week.We haalden aan beloften van den edelman de Bethune n de kiezers gedaan. We haalden aan a hij een pensioen van 1 fr. per g beloofde aan de ouderlingen. i En hoejhij voor 't slot een oproep deed de kiezers en hij hoopte dat de kie- rs hem zouden getrouw blijven. Dit programma was valsch Valsch T Leeliik woord Schrikkelijke uitdrukking ;Vreeselijk als men zoo iets van een ielman zeggen moet. Valsch ja, valsch Dank aan dit volksprogramma stak ;n katholieke kliek van Aalst 'tpluim- :n op den hoed en 't volk geloofde de ugen en 't volgde de bedriegers. Bedriegers Ja, in den echten zin. Wat heeft heel de katholieke partij nu ïdaan. wat heeft den baron nu gedaan Hij zit nu in de Kamer. Waar zijn zijne werken Zijne werken Waar is zijn programma Waar zijn zijne beloften Geeft mij de macht, zei den baron tot it Yolk,en ik zal voor u werken en strij - n. En wat heeft hij gedaan Arme ouderlingen, wat heeft nu den iron in de Kamer voor uw pensioen idaan Tegengestemd als er sprake van was. Teyenstemd 'tls wreed, schrikkelijk, 't volk zoo jppen. Kiezers,v"t heeft den baron nu gedaan Hoog genoeg is uw loon, wel genoeg uw toestand, staatswerklieden, uwen ba ron zelf heeft het verklaard. Waar is het werk, waar zijn de rede voeringen van den baron De redevoeringen Ga ze zoeken met eene lantaarne in klaren dag. Twee,drie maal heeft hij pie perig gesproken, op een jaar en half zitting. Den opslag op den genever heeft hij gestemd. De gevloekte legerwet heeft hij ge stemd en op den hoop toe heeft hij de mi nister nog bedankt omdat hij de wet van alleman soldaat heeft voorgesteld. De Bethune, den grooten volksman heeft gedaan lijk den oudsten, verstok- sten bewaarder, hij heeft Woeste gevolgd blindelings gevolgd in alles en voor alles, hij heeft zijn programma Jtotaal verloo chend en zijne kiezers verraden. Hewel, lezers, we noemen zulke man nen oneerlijke politiekers. En 't zijn hier niet alleen woorden die we schrijven, o neen, lezers, woorden zijn goedkoop, doch de daden die we er bij voegen, die kunnen niet liegen en getui gen van de eerste tot de laatste tegen den baron. Zijn eigen werken, zijne daden ontmas keren den valschcn democraat. Gij, mijnheer Bethune,gij deed een op roep, voor uwe kiezing, opdat het volk u zou getrouw blijven, ondanks de propa ganda die tegen uw kandidatuur gemaakt werd. En ja, edele heer, het, volk is u getróuw gebleven, doch gij zijt het VOlk dat is eene onvergeeflijke fout voor een edelman. Maar, Of het volk u in 't vervolg nog zal ge trouw blijven, dat is wat anders. Zeker, ge hebt vele menschen ontvan gen, en het getal van 15000 waar ge ver leden jaar meeischermdet, dat getal zal nu wel 20.000 geworden zijn. 2o.ooo personen zijn dus aan uwe bel komen trekken, sukkelaars die in gebrek, in nood of in nesten zaten en die bij u zijn komen om geholpen te worden. En den eenen hebt gij geholpen, en den anderen hebt gy niet geholpen, mijnheer den baron Doch, In geval dat gijjze allen geholpen had dan hebt ge langs de eene zijde 2o.ooo menschen in het privaat leven een dienst bewezen enjlangs de andere zijde 2o.ooo menschen in het openbaar politiek leven schandalig op flesschen getrokken. Dat is de roile die gij, mijnheer de Be thune, gespeeld hebt van als gij kamer heer zijt. En die rolle, edele heer, isjde laagste, de oneerlijkste die een openbaar man ver vullen kan. Gij hebt het volk behandeld als de kasteelheer uit de middeleeuwen. Gij verlaagdet u af te dalen en u te plaat sen aan de zijde van het volk om gekozen te geraken, en eens zoo ver, deedt ge mee met de verdrukkers, met de rechtsver- krachters en ge werdt weerom de geadel de kasteelheer, ge liet het volk schieten en van al uwe schoone beloften |blijft er alleen nog eone rampzalige herinnering over. En gij nu kiezers, die zooveel vertrou wen steldet in dien mensch, gij 15.000 personen die door Bethune geholpen werd of bijgestaan, heeft die mensch iets voor u gedaan, denkt wel, dat zulks zijne plicht was en anderen doen hetzelfde, zonder er mee te pronken of te willen pralen. Heeft hij u tijdelijk in éène zaak wat voordeel gedaan,in twintig andere zaken heeft hij u nadeel berokkend. Uw recht heeft hij geweigerd, uw loon heeft hij tegengewerkt, de belastingen heeft hij helpen stemmen, uwe kinderen heeft hij helpen soldaat maken, is dien man, dien oneerlijken politieker nog wel uwe stem waardig bij eene volgende kie zing. Oordeelt nu, oordeelt kalm,'t is geen kiesdrift die spreekt, noch zetelbelaif dat ons doet handelen. En gij lezers en trouwe volgelingen prent dit artikel diep in uw geheugen, wa kunnen het niet genoeg herhalen, licht het volk in, doet de waarheid kennen De waarheid De zuivere, naakte waarheid moet ge kend over de oneerlijke politiekers De waarheid moet zegepralen Het volk mag niet langer bedrogen worden I Het hindert ons geenszins dat mijnheer de Bet.hue in de Kamer zit, doch het hin dert ons vooral dat hij zulke valsche, on eerlijke toeren speelt met hetj goedzak kige, lichtgeloovige volk van Vlaande ren. Dat volk is ons lief I.... i Dat volk beminnen wij uit héebjjon» !hart, met heel onze ziel 1... Dat volk maakt een stuk van ons léven want veel hebben wij er reeds(voor gele den en vele bittere dagen om doorga- j gebracht. Dat volk ook is onzen troost, onze sterkte, onzen steun.... En iets doen voor dat volk dat 'schenkt ons genoegen, dat brengt ons eene he- melsche voldoening. Wij kunnen geen wetten goed-" of af keuren, wij zetelen niet ter kamer, als mijnheer de baron ;'t eenige dat wij kun nen dat is de waarheid aan dat volk zeg gen, de ree te weg wijzen, dat is de vij anden aan het volk toonen, opdat het niet langer in de muil van den wolf zon loopen. We deden dit in dees artikel en al won de christen volkspartij er géén enkele kiezer mee, toch zijn we gelukkig wan neer wij ons artikel sluiten..,, gelukkig in 't diepste van ons gemoed en ik zou niet willen ruilen Een leven van slameer en kommer en groote strijd voor 't dage- lijksch brood, met een rein, onbezoedsld politiek geweten, tegen 't leven van een j baron, op een kasteel, badend in rijkdom l en weelde, doch beladen met de knaging van het ongelukkige volk verraden te l hebden voor een zetel in de Kamer. A. VAN DEN BRUELE twee kasteeldochters, doch hij wilde het niet laten blijken en had een plan in zijn hoofd, om hunnen hoogmoed te straffen. Welk plan was dat Niemand die het wist, doch eensklaps werd op de parochie uitgestrooid dat de Erfgenaam van Markies de Puybernard uit d'Indiën ging terugkeeren en het kasteel zou blijven bewareu. En dit moest waar zijn, want het oud kasteel werd heropend en de werkingen en herstellin gen begonnen, onder 't bestuur van den Kunst schilder. Terzelvertijde werden in 't groot Hotel De Zwaan van het Kruis, al de Kamers gehuurd, rijkelijk behangen en gemeubeldin de peer denstallen werden flinke peerden gesteld, met kostelijke rijtuigen, niets was te schoon of te kostelijk, men zou gezegd |hebben Jantje van Parijs gaat aankomen. Nu waren de juffers Jndith en Helena gedu rig rond den Kunstschilder om nieuws te weten van den rijken Erfgenaam en hoorende dat hij de jaren had van den Kunstschilder, nog jong, zonder verbintenis, dan fonkelden hun oogen en klopten hun harten. Een Telegram uit Londen van M. Jaak de Solves. Twee dagen nadien, daar is de rijke Erfge naam, 5 6 maal millionnair, want de Notaris had het opgezocht, met de intresten het ging 7 tuillioen zijn. Maurits zat angstig te'wachten op zijn schil derkamer. Zijn vriend ging dus komen uit d'Indicn Hij is oaar't is nog altijd dezelfde levens lustige jongeling, vermagerd, zijn wezen bruin. Een handdruk, een omhelzing, nog een war me handdruk en talrijke haastige vragen over toestand, gezondheid, enz. enz., gelijk het gaat tusschen vrienden na een afwezigheid van 5 k bjaren. De Koning [van Spanje is per expres van Weenen naar Parijs, die zwart van haar is, is niet grijs.. In Mexiko zijn ze weêr aan 't vechten. Turbata natnra, 't ligt daar in de natuur,'t is daar tusschen de gene raals Mercado, Selazor en Orozco de stad Chihuham weid belegerd, vrouwen en kinderen sterven van hon ger Zondag is die stad ingenomen en de Rebellos zijn in marsch naar d'hoofstad Mexiko... Tranen en bloed zijn de bloemen van den Oorlog.. Hier zijn wij in de voorgeborgten van den Oorlog, door 't verraad der Katholieken nu schrijven ze groot hun penne- knechten dat er geweest zijn. Daar is niets van, NIETS; 't is enkel hofvleierij en eigenbelang om hun zoons te kunnen plaatsen, gelijk de WELLENAAR zeer wel schrijft. De oude graaf van Liederkerke is overleden te Ja- hay, hij was van 't jaar 3i.. Al wacht de dood somtijds lang, ze komt toch. Arm ot rijk, elk komt toch eens aan de leste statie van zijn kruisweg. Want leven is lijden. Hoort nu, velen heb ben hun frisschen Ouderdom te danken aan 't stelsel Kneipp dat men leeren kan in 't Boek- Kneip, aan 70 c. franco thuis. En die zonder last en zwie rig willen leeren aan 't Volk spreken, in 't openbaar, in kerken, in zalen of in d'opene lucht, zullen lezen met leute en genucht: DE KUNST OM TOT |HET VOLK TE SPREKEN te koop in ons Bureel aan 40 c. franco thuis. En wie 40 frank wil geven, als hij bestuurlid is van Pensi- oengilde of Ziekenfonds, mag deel nemen aan 't Ban ket dat eerlang te Brussel ter eere van Minister Hu- bert, voor de Tentoonstelling van Gent, zal gegeven worden. 40 frankskes 't is geen geld als het ligt geteld. Dobbel is nog zoo dik, maar de Barreelvrouw tug- •chen Aalst en Erpe die 70 c. daags heeft, en nu 70 e. meer voor 4a treinen meer op te passen door de inge- stortte Brug. 70 c. meer dat is toch een arm beestje. BULGARIE werkt in Engeland om 300 millioen franken geleend te krijgen. Op Oorlog volgen armoede en ziekte. En wat gaat men doen met de verminkten. Te Tongeren is de plaats open van Stads-Ingenieur; ook de plaats van Beiardist hij zal 600 fr 's jaars trekken om eenmaal per week te spelen, één uur, is dus 12 fr. per uur. De Nationale Schuld van geheel de wereld bedraagt 42 millioen dollars, 1 dollar is 5 fr. De arme landen hebben minst schuld. I11 FRANKRIJK zijn proe ven genomen voor nieuwe ottomobiellanen men zou ze leggen met ijzerstroo, ragfijnen en ijzeren draden, vermengd met cement en zand. Die zoekt vindt, als 't vindbaar is. Die verliest heeft ODgelijk. Dit ziet men dikwijls in de wereid de Koning der Bulgaren onder vindt het nu ook hij eet kropsaladie de Ministers die hem geld gaven voor den tweeden Oorlog werden be- schuldigd van Hoogverraad men vergeet daf drij Generaals hem tot dien Oorlog dwongen hij wordt in zijn Bulgarië bezien met katersoogen en wart zijn tweede Oorlog gelukt, hij kreeg een Standbeeld. ?'oa waard corba re schat van lichte en souve reine remedied tegen verscheidene Ziekten, Wonden, Gezwellen en an dere kwalen van 't menschelijk lichaam. Wc druk ver meerderd met een Bijvoegsel en eenige Remediën voor Paarden en Hoornbeesten. prys 0,50. aangaande beslissingen die kunnen genomen worden door fleeren Burgemeesters, Schepenen, Gemeenteraadsleden, Secretarissen, Gemeente-Ontvangers, Veldwachters Po. Uole, Arm- 4 Kerkraden; door Thom. Lathouwers. PJ*»i,60

De Werkman | 1913 | | pagina 3