De Kamer De Bloeienmaagd AALST. m fO Dec. 1913 KERSTNACHT. MARIO DONAL :o::o:— :o: IXSchoon en slim akkoord -- Dus, sprak de Kunstschilder lot zijn Vriend die uit d'Indiën was teruggekeerd, gij zijt aan 't hoofd der Landbouw Inrichting. Och ge kunt zooveel goed doen, zoo oneindig vee goed. 2eg ja. Welnu, ja, met uw medehulp. Gij zijt heer en meester. Zeg ja. Als het zoo moet zijn, ja Buiten ons en Notaris Barrct, niemand weet dat gij onterfd zijt. Maurits, waar zijn toch uw zinnen Laat mij doen, ik heb mijn plans; uw woord ik ben rijk, gij ook /.ijl rijk d .t is ook mijn woord. Gij twijfelt toch niet aan mijn liefde. Och, wie zou er kunnen aan twijfelen! Nog vandaag zal geheel de streek weten ten eersten dat gij ais rijk man uit d'Indiën te rugkeert - Welke fabels Ten tweeden, dat gij hierop broeden voet gaat leven als ccn Koning, ten derden en bij zonderlijk dat gij onniiJdelijk het oud Kasteel gaat herstellen cn de inrichtingen van Liefda digheid beginnen. Maurils. ge gaat mij deen aanbidden Jaak of beter Baron de Solves, uw licit Ja, mijn hert. Is het vrij gebleven in d'Indiën O De Vragen van Da ens O in de Kamer niel j de antwoorden. Vraag gericht door P. Daens aan den heer Minister van Spoorwegen. Vraag door Daens tot den Heer Minister van Post en Telegraaf liet is luitenant-kolonel C. Thiry, nu den chef der derde legerafdeeiing Brus sel, die den luitenant-kolo nel Delvaux opvolgt in de Soldaatjes school. Sinds lang was diè verandering beslist, daar luitenant kolonel Delvaux geen Vlaamsch kent. De POLICIE van burgemeester Geeraerts kan ze niet zorgen: 1° datdie bijeenloopingen van jong mal volk 's avonds onder de gaande rijen der Statie ophouden? Vroeger werd daar nog over geklaagd. Eenigen tijd was 't beter.de Policie waaktedan bleef de Policie weg en 't werd den ouden slamaris - 2° Dat er herber- bergen zijn die in de late uren kot houden voor ontuchtigaardsenjesabels-3° Dat het uit schetteren van vuile liekes en vuilen klap herbe gintelk schrikt voor Nieuwjaar, Carnaval enz. - 4° Dat de muur van 't Kapelleken der Werf langs den kant van M. De Paepe, terug een pissijn wordt. Hr Scheptne De Wolf doet een pissijn plaatsen aan den Molen Geeraerdts niets te doen. 't Is aan de zoo schoon herstelde Werlkapel Als Mr de Burgemeester ernstig wil. allés waarover de eerbare en deftige bevol king klaagt, zal beteren. Die volksvertegenwoordiger Daens-^p|fc moeten raadp'egen, voor Aalst zijn de dagen en uren eiken zaterdag van 8 tot lo ure in het Lokaal, eiken zondag van 10 tot >2 ure 's voomoens. Zelfde dagen e uren zal Mr Jan De Ne e, lid van 't Pensioen comiteit, daar ook zijn vo r Oud< rdoms-pensioenen, Ziekenfond sen enz. Bestel uwe drukwerken op ons Bureel Spoedige bediening. Matige prijzen ABONNEMENTSPRIJS 5 voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Ij.VIen schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 41s,= JAARGANG Er straalt een licht in den donkeren nacht, Een daagraad blikkert, zoo rozig, zoo zacht, ln 't diep van 't wintersche duister 1 Het sterrenheir aan den droomrigen trans, Ontvonk in heerlijken, schi ttrendrn glans, En baadt gansch de aarde in zijn luister. En snel verspreiden op vluchtige vlerk Zich zacht der Engelen koren. En juublend schalt het langs 't lichtende zwerk Een Heiland is u geboren 1 En stilte heerscht op de luistrende aard, Eerbiedig zwijgt ieder schepsel... Stom waait de wind in de ontbladerde twijgen, De waters dempen 't geruisch aan hun booid, Het logge vee heeit zijn snoeven gesmooid, De fiere woudreuzen nijgen. Het wormken, onder de sneeuw ige baar, En 't zaad dat rust in de voren, 't Hooit alles, trillend, de juichende maar Een Heiland is u geboren Hij is gebor n u, mensch ten heil. Thans wordt u vrede en veigiffenis veil, Thans daagt het rijk van de liefde. Buigt neer, tyrannen, verheerlijkt en looft. Gij slaven, beurt het vernederde hoofd, Vergeet, vergeeft, wat u griefde Treeft nader, droever., gebukt onder 't leed, U zal de zegen behooren 1 Juich, mentchdom, juich om de Zalige weet Een Heiland is u geboren I Dor.deidag en Yiijchp Zittingen geweest van hol en dol gesjawel en dioef tijdverlies. Elke minuut der Kamer kost 42 lr. Droeve zittingen Donderdag en Vrijdag, in 't begin onderzoek der Artikels, zeer betamelijk behalve dat de Socialisten der Walen vee') te hceg willen springen met de Schoolwet; het icsgaaft, atrwaïTOf'- VRIJ NAAR 'T PR A NS CII VAN Programma behelst talrijke zware artikels, na tuurkunde, wereldkunde, sociale vraagpunten, enz. enz. Een zoldering te zwaar geladen valt in goed lezen, schrijven, cijlteren, goed cijfferen, na goed Vlaarasch, de kennis van 't Fransch. Als de kinderen daar goed in onderwezen zijn, dan kunnen zij al de andere zaken voortleeren. Na een eerste bespreking is in de twee zittin gen, een lange onpasselijke redevoering geweest van meester Demblon, die mistond en mishaag de, dan is in den boom gekeven en gelawijt over de dagorde. De minderheid vraagt de Schoolwet uit te stellen tot achter Nieuwjaar, ingezien de be grooting van Wegen en Middelen nog dees jaar moet gestemd zijn en de Begrooting-Congo neerstig onderzocht moet worden. De meerderheid wil voortgaan met de School wet en vroeg den maar, dag en den Zaterdag te zetelen. 't Was als een bomme die lossprong de groote liberale Advokaten sprongen op als ge stampte duivels, zeggende dat ze vermoeid zijn, dat ze recht hebben op vakantie dat de School wet ernstig besproken moet zijn in al haar Ar tikels. De Socialisten stonden keersrecht de Katholieken wilden in blok de stemming doch in al 't lawijt en gehuil werd het 6 ure en niets werd gestemd of beslist. ZITTING VAN D1JNSDAG. M: Royers, een ervaien Ingenieur en Gemeenteraadslid, spreekt over de Werken van Antwerpen, dat ze te traag voortgaan en zonder vast plan. Minis ter Hel!eputte,ook ervarenLngfnieur antwoordt al d'Antwerpenaars hebben ooren als blaifetu- ren en luisteren als hazen in de klavars, ook d'Heeren uit't Land van Waas. De bespreking zal dijnsdag voortgaan, als er geen schokkingen komen. ZITTING VAN WOENSDAG. 12 ure 45, ik trek er naartoe, tot heden was 't wtêr helder en schoon, zonneschijn nu over trokken, regen of sneeuw te verwachten. In de Kamer, ongetwijfeld STORM EN TEMPEEST. En de Leerplicht Zoo deugdelijk Zoo noodzakelijk Zoo lang verwacht 't Is als een schaap tusschen wolven Veeldeels door de schuld van Woeste met zijn gedachten van Spaanschen Alba I De grootste onweders komen schielijk. Elk had woensdag storm en tempeest verwacht en 't was eene zeer kalme zitting. Na eenige woorden van Demblon, stond Woeste recht en vroeg dat men art: 12 der Sch. zou eindigen, dan de begrooting van middelen en wegen, bij de goo millioen fr. Achterna de Congo, de Dotatiën, dan in vacantie tot 7 Janu ari en terug aan de Schoolwet, 't Werd r.og al goed aangenomen en de bespreking werd geza pig voortsgezet over 't programma inde scholen Over 't feit in de kasern der Carabiniers, Daillij plaats, Brussel soep goed, brood goed, piccolinie, stukskes vleesch redelijk, aardappels aartsslechts niemand kan ze eten. Dé Minister van Oorlog antwoord 't Wordt onder zocht. Over de Soldaat jesschool van Aalst; of de Com mandant weggaat Ja. Of zijn opvolger Vlaamsch zal kennen, hetgene nu 't geval niet was Ja Over 't slecht Vrouwvolk die 's nachis in de stralen van Brussel floreeren en jhun zoogezegde beschermers, o. a vreemdelingen (aangeduid per brief) die de straten van Brussel onveilig maken, terwijl dikwijls niet geluis terd wordt naar rapporten der lokale policie Er wordt goed gewaakt. Over vrouw De Haeck, garde Barreelwachtster post Schaarbeek 1, die nu door 't verongelukken der Brug tusschen Burst en Haeltert, 42 Treinen meer heeft, 16 uren daags dienst en het r.oeneten van man en drie kinderen niet kan gereed maken. Zij had 60 c. daags en voor overwerk 7 c. meer, is de som van 67 centiemen 1. Zij heeft ook haar huizeken De daghuur wordt onder zocht. Hoofdwachlers en wachters klagen over schandalig weinig rust, ze zijn ver len achteren en 't verbetert niet> De Miniiter van Spoorwegen antwoordt dat het zal beterenen zeer spoedig als er geen zieken bijkomen. Op de vraag Mogen in Vlaanderen de Post Overs ten en Onderoversten zich van de Vlaamsche taal bedie nen voor de bestuurlijke briefwisseling Daar is geen antwoord op gegeven. Daer.s zal aanhouden. Ten minste 2 maal per week, geeft trein 8 ure 6 uit Denderleeuw de correspondentie niet te Geeraardsbergen voor de Walen, tot greote schade der reizigers Ant woordt: Op 102 dagen, van 1 Septemper, is zulks maar 5 maal gebeurd en niet 2 maal per week. Zijn lief en zijn leed overdrijven is een menscheljj- ke gaaf. Laat liet nu zijn, dat 'enkel 5 maal op 102 da gen en niet alle weken 2 rr aal, de Trein van 8,06 te laat kwam voor de correspondentie met 't Walenland. Maar is 5 maal op 102 dagen niet 5 maal te veel Ge zijt Handelaar, Reiziger, uw zaken vragen dringend dat gij voor den noen te Braine zijt, te Charleroi, en men zet u daar op faktion te Geer.ierdsbergen DAENS. Mag ik do Heer Minister doen bemerken dat zjjn nieuwe Orders droefneid en angst brengen in de Post- wereld en zelfs door Katholieke Gazetten worden af gekeurd De 5 c. premie voor d« betaalde wissels afgeschaft en vervangen door 1 c.Voor alle geldinzamelingen tot 203 fr. 's j'aars. Een Buitenbriefdrager die geen i.kasseerder is, als hij 20 fr. ophaalt per jaar, 't zal vet zijn Zal de 4 fr. premie niet dalen tot 1 fr. Is dat niet betreurlijk, nu 'lat het leven zoo duur is? Vele Briefdragers, m»t 30 jaren treffelijken dienst die de magere jaren beleefd nebben ran 2 fr. daags en een pruim tabak, eindeüjkaan 3.51 fr. daags gekomen, nog te weinig om mens chelijk te leven, gaan ze nu terug achteruit gestouten worden naar de droefenis sen var. den hongerloon Zou de heer Minister r.iet gelieven te luisteren natr de rechtmatige klachten zijner kleine bedienden? Ze zullen hem innig dankbaar zjjn. Dakns. ONTMENSCHT. De Drank maakt van den mensch een eze'. Zoo dof, zoo droomerig en loom Ofwel een ekster, zinloos knallend En babblend zonder loom oFschroom Ofwel een leeuw, tot strijd genegen, Ofwel een vos zoo los als boos Ofwel een aap, brutaal, vuilaardig, In al zijn grillen schaamteloos Ofwel een zwijn, dat vies en vunzig, Zich ronkend wentelt in het slijk Kortom, den mensch onmenscht het drinken En 't maakt hem aan een beest gelijk.

De Werkman | 1913 | | pagina 1