De Kamer Loopende Nieuws DE WERKMAN aan zijn achtbaar Leze: sgezelschap\ Zalig Kerstfeest. Maandag 2 ure Is 't luie maandag Wij be ginnen met 17 leden o. w twee Ministers. Dan komen de manschappen langzaam af. DAGORDE Budjet van Wegen en midde len Bertrand, socialist, Franck, liberaal, zien alles pekzwart, schuld en te kort overal. Ber trand haalt aan, dat de Nord Francais in 1912 eene winst deed van 3i i/2 miUioen fr. In Zwit seriand hadden de Spoorwegen in i9u ecne winst van 6 miUioen, in lgr2 van i4 millioen en hier spreken ze v m iO 15 millioen delicit(x Bertrand klaagt over te veel prachtuitgaven hij klaagt ook dat men de Gemeenten te kort houdtin Aalst zijn de nieuwe belastingen niet goedgekeurd zelfs loopen de geruchten dat M Moeyersoen, de schepene van Finan ciën zijn ontslag zou geven. M. Moeyersoen antwoordt: Er is alleen spraak van de wijze waarop een artikel der Financie- wet zal worden toegepast. Be verslaggever de Wouters d'Oplinter her kent eene soort van krisis zij is overal mis schien zal men de tarieven moeten verhoogen. Dus nieuwe lasten op 't volk. Franck, liberaal, bestatigtdat voor Antwer pen alleen nog 83 millioen frank zullen moeten zijn, dus '-91 millioen in plaats van 1O8. Wauwermans, katholiek, boft op den voor spoed van ons Land. MARIO DONAL :o:—:o:—:o: X. Een ware Priester des Heeren Schilder Maurits en Baron de Solves zaten weldra aan tafel in de Pastorij. De oude Martha, zoo vlijtig en neerstig, had niet veel tijd noodig, om een eenvoudig, maar deftig noenmaal gereed te maken het was 7 uren van den avond; immers, in Frankrijk, bij zonderlijk in 't Zuiden is het de gewoonte te middagmalen 's avonds van 5 tot 9 ure. In 't begin werd geklapt van kraaien en dui ven, van den tijd en d'omstandigheden van het Kasteel Puynbernard dat prachtig hersteld ging worden, van de Landbouw Coloniën, die zoo veel geluk en welvaart in de streek zouden brengen Na het eten werden Sigaren aangebracht en onder het drinken van een glas wijn begon de redekaveling. De oude Pastoor had met vreugd bemerkt dat Baron de Solves eerbiedig bad voor het éten. Hij dankte hem voor dit blijkteeken van wer kende Geloofgij zult hier geluk en zegen aan brengen, zegde hij, ik zie met vreugd dat onze jonge Kasteelheer een pratikerende katholiek is. (Gelief te bemerken, achtbaar Lezersgezel schap, dat Frankrijk sedert honderde jaren twee soorten van kathoheken heeft Katholieken meest rijken en geleerden die voor den Gods dienst zijn, die den Godsdienst verdedigen, die zelfs Boeken schrijven voor den Godsdienst, die als Godsdienstige mannen in de Kamer ze telen, maar die enkel op sommige dagen in de Kerk te zien z:jn, om te paradeeren; en Katho- IV0 2155 20 Dec. 1915 Redevoering van P. Daens in Zitting van 19 December De heer DAENS. Ons amendement is een voudig klaar, zeer noodzakelijk.Wat willen wij? Wij vragen dat de voorwerpen, in dc klassen van den 4' graad vervaardigd, de eigendom zou den blijven van de kinderen, zooniet als prijzen worden uitgedeeld of aan behoeftigen geschon ken. Gij weet hoezeer de kleinhandel kwijnt, hoe veel duizenden lieden zonder werk zijn, of half aan 't werk, bijna zonder brood Tot hiertoe brachten de kinderen ook nog wat bij, doch, ten gevolge van de .nieuwe wet, zullen de werkende ouders zich nog meer opof feringen moeten getroosten, iets waartoe zij vol gaarne bereid zijn vermits leerplicht een opper ste goed ismaar ik vraag het moeten zij nog meer lijden door 't werk in den vierden graad gemaakt Reeds ondergaan ze de concurrentie van de gevangenissen en nu zouden ze nog staan tegen over de concurrentie van wege de schoolkinde ren. Dat mag toch niet zijn 1 En ik bezweer den heer Minister er voor te zorgen dat de benarde toestand der geringe lieden niet nog meer be zwaard worde dan hij het reeds is. Hard is de strijd voor het leven, in Vlaande ren vooralde heer minister weet het en ik spreek om zijn hart tot medelijden te stemmen en een armzalig stuk ibrood aan de behoeftige gezinnen niet scherper te willen betwisten, Hij zorge er dus voordat de voorwerpen in jongens en meisjesscholen vervaardigd, niet in den handel worden gebracht en' groot nadeel berokkenen aan den kleinhandel, ja, dezen tot volkomen ondergang brengen. De heer DAENS. 't Verwondert mij niet, dat den heer Woeste den mond gesloten houdt waar het ons amendement betreft. Mochten de voorwerpen, die in de klas zijn vervaardigt, in den handel gebracht worden, dan zouden stellig eén aantal neringdoenden in hunne belangen gekrenkt zijn. Hier zijn wij niets voor mijn vriend Charles gelachdit belet hem niet in Aalst te gaan uit roepen op 't banket van de bokkenrijders en waterratten Daens is onze grootste vijand 1 In 19i4 moet hij weg En omdat diezelfde Daens thans een recht vaardig, waarlijk menschlievend voorstel doet wil hij niet meegaan O, mijnheer ae minister, geef hem niet toe. Gij, een man van verstand en van harte, luistert liever naar ons, want uit ons harte komt het woord der waarheid. Alles komt hierop neer wilt gij ja of neen, eene weldoende schoolwet of wilt gij eene schoolwet van oorlog en strijd Verstoot dus ons rechtvaardig amendement niet. De heerTiBBAUT. - De heer Wceste is het eens met den heer.Minister, De heer Daens - Spijtig genoeg dat ge u niet vergist. Wij weten het maar al te wel hoe hij met den minister t'akkoord is. We zien hem hier immers als een schoolmeester uit den tijd van Maria Thresia den vinger bedreigend en ge biedend uitsteken naar de rechterzijde. En toch hoop ik nog. Ons volk snakt naar leerplicht, naar rechtvaardigheid inalles,naarschoolvredc; en daarom doe ik een laatste beroep op het ge zond verstand van den minister. Ik smeek hem nogmaals zich met ons voorstel te vereenigen. In elk geval zullen wij vragen dat er tot de naam afroeping worde overgegaan opdat het volk zou weten wie het hier wel meent met de kleine burgerij. (Goedkeuring links.) Hun Kamerverslag. We hebben beloofd te doen uitschijnen hoe eerlijk «De Volksstem» is in hare verslagen Reeds konden we eenige staaltjes aanhalen. Hier nu geven wij er een nieuw- P. Daens, in zitting van 19 decembernam twee maal 'twoord om een zijner amendementen te verdedigen.We deelen die redevoering hierboven mee, zooalsze in het officieel komerverslag vèrscheen. Ziehier nu hoe «De Volksstem» die rede samenvat M. DAENS betwist M. Woeste het recht in naam der rechterzijde te spreken. Is er geen plaats in Gheel Zitting van Dijnsdag. 's Morgens is de Pensioenwet voor de Mijn werkers besproken. M. Mabille'had een amen dement neergelegd dat gretig aanvaard werd door de Socialisten. Minister Hubert nam dit amendement aan, met tegenzin en foespelachtig 'S namiddags ten 3 ure was 't stemming i22 zegden JA 8 NEEN 23 onthielden'zich. Bij d'onthouders waren Woeste en Moeyer soen, ze gaven als rede dat het niet zekers is dat de geldmiddelen zullen gevonden worden. Baroi Bethune was afwezig; hij die voor de kiezing een fr. pensioen beloofde. Vraag gericht door P. Daens aan den heer Minister van Spoorwegen. lil 'l Senaal heeft minister Renkin krach tig den Congo verdedigt. Mr Cloedt, senateur van Brugge, heeft eene rede voering gehouden in 't Vlaamsch over Brugge- Zeehave. Denderleeuw. De klacht Is weg naar 't Gou vernement tegen het Gemeente bestuur dat in de volkss'raten vuile stinkende grachten laat rotkoorts en typhus verspreiden. Weldra zal 'schepen geneesheer De Clippele schoon complimenten ontrangen. FRANKRIJK gaat i3oo mil lioen leenen voor den Oor log, Duitschland zoekt 94o millioen mark te leenen voorden Oorlog; Belgenland volgt ook en avandeu in dien millioenendans.. Btestig- heid der beestigheden En 't werkende Volk moet het al uitzweeten Gaat WILMART uit zijnen bak ko men De Gazetten schrijven het, om gezondheidsre den door indigestium, hij heeft zich overeten in 't Pri son. En zaterdag kwam een brave Vrouw mij zeggen Mijn zoon is zonder werk. Wij gaan sterven van honger't Is wreed het huis, waar brood ontbreekt.— En zooveel overvloed in de wereld Van alles hon derdmaal te veel; maar de Hollandsche spreuk is, ei laas al te dikwijls waarheid Z'hebbenal 5oo,ooo fr. bijeen, om in 1914 Feesten te geven voor Brussel-ZeehaveZe denken tot 1 millioen te komen, 't Zal superbograndioor ziin.. Maar BRUGGE-ZEEHAVE. Ze denken tot 1 millioen treurt er.Zeebrugge brengt geen duit op, na 65 miUioen gekost te hebben, 't gras groeit tusschen de rails en de elevators hebben de roestziekte. 't Was groot geschreeuw en geene wol, groote lantaarn en klein licht: Great boast, small roast, gelijk de En- gelschman zegt. Veel gelaatweinig gebraad Te ASCH, Limburg heeft de Gemeenteraad het Trakte ment van den Burgemeester gebracht van 50 op 100 fr. is 2. fr. per week de Echepenen hebben ieder 2 fr. in plaats van 1,25; is een half franksken per week. Er mag dus een ferm traktement af. Een der machtigste hefboomen door welke de naar God wordt getrokkenis het lijden. ziel ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars (1) Zou dat echt zijn Is 't geen Blankenberg - sche rekening VRIJ NAAR 'T FRANSCH VAN P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 41ste JAARGANG Als 't u blieft heer Minister, luistert naar de klachten der arbeiders diejjmet den eersten trein uit Aalst langs Moorsel naar Brussel rijden de buizen zijn meerendeels niet verwarmd. Is dat menschelijk en met ijzige nachten als zat- terdag en maandag; is 't niet wreedaardiglijk Daens. Vraag door den heer Daens tot den minister van Binnenlandsche Zaken De oudste zoon eener familie, die 8 kinderen telt, werd opgeroepen voor de lichting van 1911 en alsdan uitgesteld omdat hij de vereischte gestalte niet had. Thans is hij tot den dienst bekwaam doch blijft hij er niet voor altijd van vrijgesteld volgens de nieuwe legerwet omdat hij de Joud- ste is eener familie vari zes kinderen en meer aaivdfffxt te JETTE, in de zaaLvan P. VanHaute op Zondag 28 December jom 6 uren met de welwillende medewerking der Democratische Jonge Wacht van Denderleeuw. Voordracht door advocaat H. PLANCQUAERT over «Democratie en Vlaamsche Bewe ging» Die verzaad is, naar zijn wensch Zorgt niet vooreen hongrigmensch. El harto del agurio, non riene cuidadi ninguJO

De Werkman | 1913 | | pagina 1