u Binnenland buitenland De Slaverrnj Rampen Misdaden-Ongelukken Mengelingen.[ lfr. Die was goed. Verschillend. Een voorbeeld. Arbeid Stadsnieuws. Bijzondere occasien Pelucbe en Velours J. DELAFORTRIE, 11 Molenstraat,Aal; t De Doodrijders Het drama van Forchies-la-Marche. Likeuvhandelaars Te bekomen ten bureele van ait blad de officiéele vrachtbrieven, vereischt door de laatste wet op den alkool. VEROORDEELD Anekrfoijes Briefwisseling; Heken, mc-est Burgers, Boeren en' Werklieden, die oprecht gelooven en hun Geloof rechtzin nig belijden Maurits bekeek zijn jonge Vriend, ik heb het geluk mijn Godsdienst te pralikeeren. Maar vroeger, te Parijs zijnde Och Maurits, ge weet zoowel als ik, dat te Parijs een wind waait, die uitdroogtde ziel kan cr geen bloemen dragen Noch voor 'haar eigen, noch voor d'an- deren. bemerkte de Pastoor. Maar, zeg eens, Jaak, hoe is dat mirakel in u gebeurd ?j Heel eenvoudig, Maurits door het lijden en de droefheid. Dat is dikwijls de weg door welke God de zielen naar hem trekt, bemerkte de Pastoor, Ons Heer is iiumersde Koning van het lijden: Vertel eens, Vriend, hoe dit eigentlijk ge komen is. Maurits. Mijnheer de Pastoor heeft gelijk; een wanhopig lijden heeft mij tot het Geloof te ruggebracht. Ik ben krieus u te hooren, Maurits, ge weet dat ik van hier ben weggetrokken, zonder eenige hoop hier nog terug te keeren. Na eenige dagen op zee, ik viel in onbeschrijfbare droef geestigheid, ik zag niets dan zwart, meer dan eens wilde ik deserteeren. U zelfsmoorden Ja, ik gebaarde dat ik in de Zee viel, doch men vischtte mij op. Een ander maal wilde ik mij door den kop schieten; men trok de pistool uit mijn handen. Arme jongen, bemerkte de Pastoor. Jaak, ge moest schrikkelijk lijden, om zoo lafhertigte zijn. Inderdaad, Vriend; ik had den beker der wellusten geledigd; nooit had ik gewerkt; mijn wil was verlamd door de knaging van zoo roe keloos mijn fortuin verkwist te hebben. Toen stapte ik aan land en zocht werk; dankaan mijn geleerdheid kreeg ik goede posten doch kon nergens blijven door mijn trotsch en wrevelig gemoed, dan begon ik te dolen, te dolen oost west, ik kreeg armoede, de honger knaagde mij en de gramschap at mijn hert op. Zeker avond, ik zal het nooit vergeten, ik Ze zouden 't vragen. Jef Patat ging zijne duiven oplaten en |ef Pillemeyer kwam daarjuist aan. Zeg eens, vroeg Jef Patat, hoe ver vliegen uwe duiven gewoonlijk Dat is verschillend, zei jef Pile- raeyer, honderd uren somtijds. Én vliegen ze nooit verloren Dat gebeurt. Maar ik heb ze laten paren met papgaaien als ze nu verloren vliegen, kunnen ze hunnen weg vragen. Een schilder moest voor het gerecht iets bezweren, waartoe hij zijn hand op hief, die door de verf nog geheel en al zwart was. «Trek uw handschoenen uit, vriendx zei de rechter tot hem. Zet uw bril op, antwoordde de schilder. Max. Hebt ge mijn gedichten gele zen Pieters. Zeker. Zeer schoon. Maar zeg eens, waar haalt gij den tijd om zoo veel gedichten te maken Max. Ik schrijf ze 's nachts. Ik kan nl«t in slaap geraken, voordatikeen paar gedichten heb gemaakt. Pietïss. Tiens, tiens, en ik kan nl«t in slaap geraken, voordat ik er een paar gelezen heb. Meester verklaart aan schoolkinderen, dat bij menschen, die een of ander ge brek aan een zintuig hebben, de andere zintnigen dan dikwijjs beter ontwikkeld, ontwikkeld zijn; dan bijv. bij iemand die slechte oogen heeft, het gehoororgaan soms beter ontwikkeld is. Hij vraagt hun dan of zij zulke onder vindingen gedaan hebben. |a, meester, zegt Keesje, mijn oom heeft een kort been, doch daarvoor is het andere ook zooveel langer. Niemand kan met eere voor zich zei ven arbeiden, die niet tevens nuttig voor de maatschappij werkzaam is. BOEKENom Fransch te leeren zonder MEESTFR 3.50 Wij vernemen dat de eerste aflevering van Historiek der oude straten van Aalst eerst daags gaat verschijnen. De eerste aflevering handelt over de Oude Lange Zoutstraaten belooft zeer belangwekkend te zijn. We raden onze lezers ten zeerste aan, hunne inschrijving daaelijk te sturen aanjden heer Petrus Van Nuf fel, Houtkaai, T/S. BRAND. In den nacht van Zondag op Maandag, rond 1 uur, was brand ontstaan in den houten hangaar der bleekeiij van Frans De Meyst, Erembodegemstraat. In der haast gelukte men er in het paard, een schaap, eene geit en de kiekens te redden. Maar het overige de in houd bestond uit waschgoed en gerief om te wasscben werd de prooi der vlammen en de hangaar brandde ten gronde af. Alles is verze kerd. deiprijs voorlOD Visietkaartjej in een prachtig doosje en een mooi zak-almanak als premie Ten bureele dezer te bekomen. Altijd dezelfde onvoorzichtigheid Mme H..., 45 jaar, sprong zondag morgend te Brussel van een tram, vooraleer deze gansch stil hield. De onvoorzichtige dame viel ten gron de en werd zeer jerg gewond opgenomen. Men vreest dat haar ruggegraat gebroken is. O die dronkenschap Frans De R..., leurder, wonende te Brussel, kwam zondag nacht dronken thuis. Den trap op klimmende beelde hij zich in dat vijanden hem bedrijgden en hij begon rechts en links zijn re volver af te schieten. Zijne schoonzuster door het gerucht gewekt, komt toegeloopen en krijgt een kogel in haar been. Een gebuur wilt den dronkaard ontwapenen. Een wreed gevecht greep plaats op den trap. Eindelijk kon de dronkaard naar het politiebu- reel gebracht werden. Daar bestatigde meu dat de zes kogels waar mee de revolver geladen was, afgeschoten waren. Gevaarlijke kennismaking Een deftige burger, wonende te St-Gillis (Brus sel), was zondag naoht, door menigvuldige faro's zeer gezellig en blijgezind geworden. In eene herberg ontmoette hij twee net ge- kleede heeren, waarmee hij kennis miek en nog menig pintje ledigde. Zijne nieuwe vriendem stelden hem voor hem naar zijn huis te vergezel len. Zoo gezegd, zoo gedaan. Doch aan een af- §elegen plaats gekomen, vallen de twee vreem- elingen op den te naicven burger en ontlasten hem van zijn uurwerk en geldbeugel. Dan na men zij de vlucht. De schurken zijn nog niet teruggevonden. Maandag namiddag had op de Brugmannlaan, te Brussel, eene botsing plaats tusschen twee ottomobielen. Een der otto's botste daarna op een tram. Beide ottomobielen werden zeer erg bescha digd. Gelukkiglijk zijn er geen persoonlijke onge lukken te betreuren. De geleiders der potto's be kwamen slech's kneuzingen. Men kent nog dit pijnlijk drama tijdens de algemeene werkstaking twee soldaten, Van Rom melaren en Van Gheluwe ontvluchtenhun campe- ment met hunne wapens ze gaan op zwier, ze zijn dronken. Eene patrouille achtervolgt ze. De twee soldaten schieten. Een soldaat en een gen darm werden gedood. De twee deserteurs vluchten in Frankrijk, ko men terug in Belgiï en geven zich gevangen. In het gevang vindt men op eer.en morgend Rommeiare verhangen... dood. Nu verscheen Van Gheluwe alleen voor den Krijgsraad. Het werd bewezen dat Van Gheluwe in 't wild schoot zonder te mikken en dat Rommeiare de moordenaar was der twee ongelukkige slachtof- offers. Van Gheluwe wordt verwezen tot lOjaardwang arbeid en tot de militaire afstraffing. DE DOODRIJDERS IN DEN VREEMDE. Een ottomobiel die al te snel reed, kantelde om tegen Londen. De eigenaar, i zekere heer Slyde, bleef op den slag dood Twee zijner vrienden werden erg gekwetst. HOE LANG ZAL DE WERELD NOG BESTAAN. Een sterrekijker van Philadelphia heelt het uitgerekend. Helaas, zooals al les, zal ook onze aardbol eens ophouden te bestaan. De geleerde heeft uitgerekend dat ons aardrijk slechts 5 millioen jaren nog kan leven. De wereld zal zachtjes uitsterven, j menschen, dieren en planten zullen ver- j dwijnen naarmate de warmte der Zon zal verminderen. Die leelt zal zien, zei Uilenspiegel. DE DOKUMENTEN VAN KARDINAAL RAMPOLA. Het blad Messagero meldt uit Ro me, dat al de dokumenten van Kar dinaal Rampolla, er in begrepen zijn tes tament, verdwenen zijn. De overheden van het Vatikaan hebben het gerecht verwittigd. LUITENANT VON FOESTNER De beruchte luitenant von Foestner, die te Sabern en te Dottwiler, zoo droevig zijne rol speelde, stond vrijdag morgend terecht wegens den sabelhouw, toege bracht aan den kreupelen schoenmaker Planck. Von Foestner beweerde eerst aange vallen geweesi te zijz, doch kreeg niette min 43 dagen gevang EEN GENDARM VERONGELUKT De gendarm Chenel was te Arc-sur- Tille zijn revolver aan 't kuirchen, toen er eensklaps een schot afging. De onge lukkige werd op den slag gedood. OTTOMOB1ELONGELUKKEN Woensdag zijn er in de omstreken van Dijon twee doodelijke automobielonge lukken gebeuld; drie ijzerenwegbedien- den kwamen langs de baan naar Beaune gewandeld, toen zij door den ottomobiel van M. Merle, omvergereden werden. Een onder hen, Déserteaux genaamd, werd doodelijk gekwetst. Op de baan naar Seurre, in Chevigny- Fénay, werd de 8jarige Franfois Rous- sette door den automobiel van M. Four- nier doodgereden. ALS MEN TE SLIM WIL ZIfN Een groote eigenaar van Indianopolis, bezat 9 apen, die in een paviljoen van Reiverside Park in eene kooi opgesloten zaten. Niet ver van de kooi bevond zich een groote kachel, om het vertrek 's win ters te verwarmen. Woensdag gelukten de apen er in, men weet niet hoe, de deur hunner kooi te openen.Zij sprongen eruit en begonnen rond de kachel te dan sen, op zeker oogenblik wilden zij deze regelen gelijk zij hun meester hadden zien doen. Doch zij wilden te slim zijn en den de kachel ontplofte. De negen apen werden levend verbrand. FABRIEK IN DE LUCHT GESPRONGEN Zondag nacht heelt een onbekende eene bom dynamiet gelegd tegen een zeepfabriek van Sti asbourg( Duitschland) De bom ontplofte, heel het gebouw werd vernietigd. DE DOODRIJDERS Een ottomobiel warin verschelde leden van de rijkste familiën inzaten is in de nabijheid van Madrid omgekanteld. Er is een doode en vijf gekwetsten, waaron der een doodelijk. VLIEGER VERONGELUKT PER.... OTTO De vlieger Sloek reed zondag per otto mobiel te St Alban (Frankrijk) toen het rijtuig eensklaps omkantelde. De vlieger bleet op den slag dood. 3 zijner gezellen werden ook gewond. De Zoon Gods is uit den Hemel gedaald om do men schen te verlossen van alle Slavernij. En inl \a'st zijn «de Werkraensc'iien gebroodroofd omdat zij vrije i lemokraten wilden zijn. Ir. Aalst zijn werkmenschen, die mij op straat den goeden dag niet mogen zeggen, uit vrees van brood roof. In Aalst, oude Werklieden, die 15 ii 20 jaar in een Handelshuis werkten a n Hongerloon, zijn schielijk weggezonden omdat zij in 1912 nun kiesbulletijn niet wilden dooden De Wet zegtKiezer, gij moet vrij ?ijn. Eu die. schoon katholieken gebieden: Gij zult n'ie! vrij 'zijn Voor ons stemmen of uitgehongerd worden.. Engelen des Hemels, ge zingt boven het Stalleken op Kerstnacht Vrede aan de menschen van goeden Wil Die rijke Katholieke Bewaarders zijn van kwaden wil.Ze kunnen den Vrede niet aanbrengen;hun macht verminderen, de mach,, der vrije Kristene Democraten versterken, is een heerlijk, eeii kristelijk, een godde lijk werk. Üaens. V^e E *r. paar woensdagen geleden, op trein van 12,45, geen plaats in de 2e klasse, de Trein die schuifelde om weg te liegen, de Wachters die de deurkes gingen sluiten, nog veel Handelaars die zochten gelijk een blindo naar zijnen stok, Daens die in «réservé loué» zat met een Collega uit Oostende, een Onder-Overst» die kwam r.v; a M. D tens mogen die Heeren bij u Daens die den kop uitsteekt, die ziet de Heeren De Wolf, de groote Waterrat, een Hopkoopman, Daens die roeptKont binnen, Heeren komt allen binnen d'Ki tren De Wo.f en de Hopkoopman, van mjjn jaren! nog met mij in den ouden Burgerskring geweest, Maar de Waterrat pikkeil kopreuselijk voort.. Hoe is ze gevaren In derde klas moeten kruipen moeten rechtstaan En bij ons in réservé zou hij in zachten dons gelegen hebben, een taboureken om zijnen arm p te rust»n, gespiegeld van voren en van' achter erdevs, geen woord politiek, zoete aangename sa menspraak, rustig lachen als roö vischkcs in 't water. Ja met weldoen niet kon',ent zijn Er was zoo eens een rijke madam, koppig als een klokh n, die in een diep water viel; een Heer sprong gekleed in 't water en naaide er. de madam uit; die madam zag wie haar gered had; ;t was een vijand van haar, dit ziendeNeen, riep de madam, door u wil ik niet gered zijn.. En ze sprong terug in 't water en ver dronk.. Koppigheid en hoogmoed zijn slechte raad- geefsters,ii bocce secca, gelijk de Spanjaird zegt. O Zeer geachte Heer. Aangezien gij altijd zoo goed zijt geweest voor de werkende klas, hoop ik als vader van familie niet nalatig U eenige regelen te schrijven aangaande de schoolwet. Deze die in het onde, wijs zijn, worden wei niet gerekend tot de werkersklas alhoewel het ook arbeider en meer dan arbeider is. Is liet niet mogelijk van uwentwege eens te bekomen dat het geld voor de onderwijzeressen alsook de subsiden gestemd, op hunnen naam zelf toekomen, want de kloosters der aangenomen scholen betalen wat

De Werkman | 1913 | | pagina 2