De Bloememnaa N° 58 16 Jan. 1914 Zondag allen naar Aalst. Arrondissemenlsbond 1 Leesl en verspreidt De Werkman ABONNEMENTSPRIJS: voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schnjft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 425te JAARGANG Zittingen van Donderdag en Vrijdag. Donderdag Artikel 14 der Schoolnet. De voorsteilen 5ijn 1500 fr. begin-jaarwedde, in plaats van 1200 gelijk nu de Gendarms beginnen ook aan 1500 fr. Wordt afgestemd met 76 stemmen tegen 73. Aan Onderwijzeressen dezelfde jaarwedde als aan Onderwijzers. Amend, der Kristen Demokrater. 74 st. tegen 74, pari-gelijk, dus niet aa: aard, hoe spij tig Moeyersoen stemde in alles met WOESTE, reaktion- nair, tegen alle verbetering; den Baron was afwezig, maar Vrijdag viel cr niet ie stemmen, en dan zat den Ba ron op zijn bank, aan de rechterhand van Woeste. Woeste is terug het opperhoofd der Katholieke partij hij heeft in de Kamer zijn jachthonden, voor de stemming ze pramen en verveerden volgens taksaat moesten 8 Ka tholieken met den moediger. Collaert van Ieperen stem men en nu waren er maar 3 a 4. Van Ramaeckers, een oud-Onderwijzer, had men zeker gedacht, dat hij voorde 1500 fr. zou gestemd hebben hij had zich laten overha len. Na de stemming liepen de jachthonden rond Gin te bijten naar de 3 a 4 die met ons gestemd hadden Maen- hout van Gent, Voorzitter van een Arrondissementsbond, kon niet anders Vrijdag was hij in de Kamer niet Van Brussel had rechtaf verklaard dat hij voor het Familieloon der Onderwijzers ging stemmen. Geen nramTgcn hiel pen hij bleef bij zijn woord. {^Vrijdag gingen de jachthonden van Woeste bijten naar de moedige ja-stemmers van Familieloon, juist gelijk de Schepershonden gaan bijten naar de Schapen die uit de rangen der kudde loopen. Ellendige toestand DE SCHOOLWET ART. 14. De Voorzitter. 't Woord is aan M. Daens. AI. Daens (in 't Vlaamsch). Mijne Heeren, twisten, kijven en bijna vechten in c!enJ31oem- hof der kinderen hoe wreed i Laat ons toch niet vergeten dat de Leerplicht zoo noodig is als brood, om ons werkende Voik uit de wild heid en armoede te trekken. Sommige Leden, hoewel vooruitstrevend, schijnen al het mogelijke te doen om de stem ming der wet te doen vertragen en v/eilicht te doen uitstellen. VRIJ NAAR 'T FRANSCH" MARIO DON AL -:o::o:'-o:- XIII. In Hoop en Vrees. Hoe is 't nu met ons manschappen Schilder Maurits liep rond ais een ievende doode. Een Orkaan stormde in zijn gemoed. Zijn Violetia iiem ontnomen door zijn vriend Jaak, uit Indiana gekomen, door hem be schermd en verheven. Zijn Violetta i Maurits verweet zijn eigen bitterlijk, van zoolang gezwe gen te hebben en zoo geheim zinnig bemind. Aan niemand had hij ervan J"- gesproken, terwijl de 'liefde ï,--;. tot die nederige arme dochter /- in hem meer vastgeankerd L - was dan hij dacht. ri V Zijn hert was verscheurd, voor eeuwignooit kon hij voortaan iemand beminnen gelijk hij Vioietta een eerbiedige liefde toedroeg. Zou hij nu ook het hert van zijn vriend ver scheuren Kan, mocht dat zijn Maar anders, anders Een gansche week werkte hij driftig koorts achtig, aan de schilderingen van 't Kasteel hij liep daar koortsachtig, droomerig, sprak wei nig, zocht eenzame plaatsen, begon mijmerend te bidden. Eindelijk was zijn besluit genomen een vast besluit v;tu opoffering Orooter ongeluk kan aan ons Land niet overkomen AL Persoons. M. Daens,!£wij willen de Leerplicht niet uitstellen, maar; wij bestrijden sommige .andere bepalingen der Wet. Af. Daens.Door toegevingen, rechts zoo wel als links, kan een wet van vrede spoedig gestemd zijn. Onlangs las ik een schoon woord Een onder wijzer moet leven voor zijne schooi. Maar dan moet hij ook uitsluiteiijk kunnen leven door zijne school. Is datjmogelijk niet eene armzalige jaarwedde van 1200 fr. Minister Poullet. Neen 1,350. AL Daens. Neen 1400 of 1500 fr. is 't mo gelijk daarmee behoorlijk te leven, nu de levens middelen zoo duur zijn, dikwijls^deelde ik hier meê dat een huishouden van man, vrouw en 2 kinderen 22 fr. per week noodig heeft voor een arm bestaan, 1,25 fr. vleesch per week... Ons amendement, heeren, dat allen handel verbiedt aan Onderwijzers, vergt eene en vooral een def tig Familieloon. Is 't niet best dat de heer On derwijzer uitsluitend toegewijdisaanzijn school Minister Poullet. Zoo moeten ze zijn.? M. Daens. Goed, wel gezegd, maar is dat mogelijk met i50ö fr. Ik toonde u hier de Fami lie van een Onderwijzer, 9 kinderen, het oudste 15a 16 jaar. Is 1500fr., is 2000 fr. voldoende voor zulke Familie. Gelief daaraan te denken, heer Ministertoen ik gister in intiem gesprek was met mijn vriend Charel (gelach), toen zei ik in mijn eigen Helaas Helaas i Minister Poullet gaat bij den duivel te biechten (gelach)... Hij, den verstokte vijand der Leerplicht, verslaggever der School wet. Minister Poullet. M. Daens, als gij van M. Woeste spreekt zijt gij altijd onrechtvaardig Af. Daens. Kom, zeg, als in 1911 het ka tholiek Handelsblad schreefDe Hongerloonen in 't Onderwijs zijn schreeuwend. Was het uw Verslaggever van heden niet, die als dan uitriep Ik zie geen Hongerloonen in 't Onderwijs. Als men iets vraagt voor de kleine standen, dan is zijn bestendig woord Wilt gij verhoo ging, brengt het geld aan... Zoo spreekt hij niet als het pracht- en krijgsuitgaven geld. Het zelfde wreed woord richte hij hier tot mijn broeder Priester Daens, als hij kloeg over Hongerloonen van 2,40 van 2,60 aan Staats werklieden. Voegde erbijPriester Daens doet niets dan liegen. 1500 fr. is niet te veeleen enkelen katholiek M. Collaert, stemde hier dit voorstelik hoop wel dat 6 h 8 katholieken den moed zullen heb ben vrij en rechtveerdig te stemmen. En de Onderwijzeressen, waarvoor ze niet gelijk stellen met ae Onderwijzers Z'hebben veel onkost aan hun Familie veroorzaakt Mo gen ze niet tot steun en hulp dienen. M. Alasson van Bergen, vraagt mij om Fransch te spreken. Je ne vous comprends pas; ik antwoordt hem Kan ik dat gebeteren (ge lach). Vlaamsch. Een geleerd man kan dat op 3 maand 't is noodig, want al meer en meer gaat hier Vlaamsch gesproken worden. Af. Daens. Mijnheeren, alle Belgen gelijk voor de WetAan de Onderwijzeressen ook een deftig bestaan onder een wereldlijk kleed kan zooveei opoffering en zelfverloochening zijn, als onder een kloosterhabijt. A's M. Woeste, gister zijn hardvochtige rede eindigde, bleef het ijskoud rond hem. Dat is een goed teeken. Men volgetoch dien versteenden Bewaarder niet. Mijne Heeren, weest toch onze Amendemen ten indachtig deftige loon, vrij bestaan, uit sluitend door en voor de Schoolalle politiek uit de School Dat de Kiesdravers niet kunnen komen om den Onderwijzer te dwingen Mee tingen te geven, manifesten uit te deelen, te gaan uitkoopenen dwingen, dan zal de Wet een Wet van Vrede en Verzoening zijn, dan zal de Leerplicht weidra ingevoerd zijn en ons Vlaamsche Volk verlossen uit Armoede en Ver nedering. ZITTING VAN DIJNSDAG. Veel leden en veel aanhoorders geen'[enkel plaatsken blijft ledig. 2 ure. Voorzitter Schollaert staat recht; kwaad teeken; weeral een kamerlid weggerukt door den dood! Ja, en dan nog subiet de katholieke heer Petit van Namen. :,3SI De Prokureur-generaal van Brussel, vraagt de toela- lating om de socialist-volksvertegenwoordiger Bologne te mogen vervolgen voor eene zeden-zaak. Bologne zegt dat hij heel gerust |is en de toelating begeert. Nochtans wordt eene kommissie benoemd van 6 man om die vraag tot vervolging te onderzoeken. De WALEN, socialisten, katholiekenen liberalen maken groot geschreeuw over de schade door d'overstroomingen aan landij en huizing ook dat men niets doet voor de Maas. De heer DAENS. Twee woorden slechts, heeren: Ik hoor hier altijd spreken van overstroomingen in het Walenland. Kómt eens naar Aalst zien Onze oude Dender stroomt over. Groot is de schade. Men zegt dat men sedert 50 iaar vraagt aan de Maas verbeterin gen te brengen. Voor onzen ouden armen Dender vraagt men ait niet sedert 50 jaar, maar sedert 75 en 150 jaar. Ik moet ook met spijt verklaren dat, onder de 178 millioen der buitengewone werken, er geen centiem voor onzen Dender is. liet is altijd voor de Walen. De Vlamingen, omdat ze verduldig z\jn en zwijgen, worden altijd achteruit gestoken. Ik hoop dus, als er hulpmiddelen verleend worden, om dien toestand te keer te gaan, dat men zal denken aan onze arme Vlamingen en aan onzen armen Dender. (Zeer wel op eenige banken). ONDERVRAGING OVER DEN CONGO. Moeieiijkheden tusschen Missionnarissen en Staatsbe dienden in Congo verscheide gazetten o.a. «Le Patriote» die minister Renkin beschuldigen de Missionnarissen niet te verdedigen een groep katholieken, Vincentius Brifaut aan 't hoofd die minister Renkin willen doen vallen bij «Le Patriote» is het een haat die in't bloed zit van Mou- linasse, 2de stuurman van Le Patriote; hij dagteekent uit den tijd van Priester Daens. Brunet (liberaal), werpt zeer behendig olie !in 't vuur Minister Renkin zijn antwoord is zoo klaar en zoo krach tig, dat al de katholieken toejuichen behalve 't asteksken Brifaut en de Jonghe d'Ardoye. De Ondervraging gaat dijnsdag voort. WOENSDAG Schoolwet Art. 15 en volgende. De toelating om den Collega Bollogne te vervolgen, wordt eenparig toegestaan. Demblon voltooit zijne Redevoering. Royer, Socia list, spreekt voor zijn Amendement om de Besturen te straffen, die de jaarwedden niet voluit betalen. De Minis ter zegt dat dit Amendement onnoodig is er zijn geen misbruiken en ontstonden er, ze zullen dadelijk beteugeld worden. 87 st. met den Minister 62 tegen. V Buyl keert terug op den bijbel-tékst, door den Pro vinciaal Pater-Karmeliet aangehaald in zijn Brief Als gij tot mij komt, en uw Vader, uw Moeder, uw Vrouw, Zusters en Broeders niet haat, dan kunt ge mijn Discipel niet zijn.. Daens zegt hij, Mahieu, Lefebvre, Nobels, Borboux en ander Kerkvaders hebben dien tekst valsch genoemd.. Ik bewijs dat hij echt is, in Lucas en Mattheus. Buyl zegt ook dat Kloosterzusters geen goede Onderwij zeressen kunnen zijn, mits ze geen deel maken van de ge wone wereld. Daens antwoordt dat die tekst in mystieken zin moet verstaan zijn' M, Buyl heeft hem gelezen zoools die Pa- ter-Provinciaal hem schreef; maar men zou den tekst in 't hebreeuwsch moeten lezen spijtig dat Priester Daens dood is, hij was sterk in 't hebreeuwsch; hoe het weze, nooit kunnen die woorden Godswoorden zijn, hoe meer in den Godsdienst hoe meer in de liefde tot den Even- mensch, zelfs tot de vijanden. Hoe kan het toch in iemands gedacht komen, dat de almachtige goede God zou leeren dat zijn Discipels hun Ouders moeten haten? Die Pater-Provinciaal had groot ongelijk dien tekst te schrijven en de heer Buyl handelde even dwaas dit hier voor de Kamer te brengen. Waar de bie honing uitzuigt, trekt de spin haar venijn uit. Er zijn nog andere mystieke teksten die erger en nochtans een verheven nuttigen zin hebben, o.a. Als uw oog u verergert, ruk uw oog uit en werpt ze in 't vuur 1 of uw arm of uw been... Dit betee- kent om in eer en deugd te blijven, vlucht toch alle ge legenheden van zonde en misdaad. Over de Kloosterzusters zegt Daens «Heeren der lin kerzijde, als men geen goede onderwijzeres kan zijn met vrijwillig ongehuwd te blijven, wat zegt ge dan van een groote menigte uwer onderwijzers die buiten den huwelij ken staat leven ('t Vervolgt) Zondag 18 Januari 19i4, om 3 uren, groote al- gerneene vergadering. Alle demokrater, worden dringend verzocht deze gewichtige vergadering bij te wonen. Dagorde Wijziging der standregelen ver meerdering van het bestuurvernieuwing der aansluitingen aanspraak door volksv. Daens aanleering van nieuwe strijdliederen. Demokraten, allen op post.'

De Werkman | 1914 | | pagina 1