Loopenbe Nieüws- De Fransche Taal Woorden van ülgr de ïïarlez Middenbestuur. VRIJE TRIBUUN. Pastoor Kneipp Woordenboeken. Priester-HoogleeraoJ van Leuven, bijzondere vriend van Priester Daens Ik zeg en ik herhaalDe rijke die den arbeider ziet lijden, die hem dag-aan-dag zijne krachten ziet uitputten, en in zijn hert den wensch niet voelt, 0111 zulk medelij- dens lot te verbeteren, die rijke heeft geen Kristen hert hij begrijpt zoomin zijnii plichten als de sociale noodwen digheden. ÖC Velo's ^00r verm'ndering van taks moet ge schreven worden naar de Permanente Deputotie of naar 't respectier Gemeentebestuur. PA li IJS een *e,,e konde, een pakske sneeuw, k gevolgd van een Siberiaansch weêr Verschelde menschen zijn doodgevallen van de kou, o. a. de teekenaar Edmond Lajoux, 58 jaar, de koetsier Zan der Thomas, 18 jaar, een vrouw van 60 Sjaor en de mut senmaker Zuderski, 56 jaar. Overal branden groote bra- zerios. Sll llllii* ^en ontelbaar getal Werkeloozen, op 1 sommige plaatsen 40 a 60 percentte Napels is Volksopstand, gekomen door den Hongerte Paliono, bij Rome, stonden 5000 Boeren voor de woning van twee rijke Grondeigenaars en huilden om werk of brood; die Grondnigenaars hebben op 't Volk geschoten er waren gekwetstenze moesten bewaakt worden in hun huis. miFTI ^8* F tusschen Aalsten Wetteren 1153 zielen, 372 getrouwd, 753 onge- troudd, 47 weduwen en weduwenaars. De droeve zaak der Erfenis-Van den Abeele, al haar goed weggemaakt aan den geestelijken Direkteur van 't Klooster. De Gods dienst lijdt daar geweldig door. De zaak is in proces on langs moesten nogJlO getuigen naar Dendermonde aan 3J50 a 5,00; de geruchten loopen dat M. de Pastoor van Smetlede ook naar Dendermonde werd gedaagd en er ge zegd heeft Ik zou dit Legaat niet gewild hebben. KRISTENE VOLKSPARTIJ. Vergadering van liet Verleden Zondag 11 Januari, had te Gent eene buiten gewone vergadering plaats van het Middenbestuur. De vergadering werd geopend om 10 1/4 ure. Waren aanwe zig Gent, Aalst, Kortrijk, Audenaarde-Ronze. Tongeren- Maeseyck en Brussel hodden eene verontschuldiging .ingezonden. De punten der dagorde waren 1/ De in de Kamer ter bespreking zijnde Schoolwet. 2/ De aanstaande Kamerkiezing. Na eenige uitleggingen van Volksvertegenwoordiger Daens, werden, betreffende het eerste punt, eenige be sluiten genomen, welke onze Volksvertegenwoordigers ter Kamer"zullen uitvoeren. Over het tweede punt werd eene uitgebreids bespre king gehouden, weike tot goede besluiten leidde. In zoo veel arrondissementen mogelijk, zal er strijd gevoerd wor den met de aanstaande Kiezing. Er werd gehandeld over het aanstaande jaarlijks Kon- gres. Eerlang zal de dag en de plaats vsstgesteld worden, waar en wanneer het dit jaar zal gehouden worden. De eerstkomende vergadering van het Middenbestuur zal plaats hebben op le Maart, om 2 uren namiddag, te Au- denaarde. Voor het Middenbestuur. De Schrijver R. Van der Schelden. dat ik mijne Nichte gansch vrij lrat. Het huwe lijk is een der belangrijkste stappen van 't leven. Mijne Nicht is wijs en godvreezend; aan haar den keus te doen. Ik blijf toch hopen. En ik met u, mijn brave Vriend. Twee dagen nadien, terwijl de brave Priester in zijn Pastorij zat te denken aan die Huwe- lijksvraag Zijne nederige Nicht Violetta, verstooten en aanzien als een siaafken, nu schielijk verheven: Die 'zich vernedert, zal verheven worden daar ontvangt hij het bezoek van Juffer Judith, die hem een geheim van haar fhart komt toe vertrouwen. Eerwaarde Pastoor, zegt ze, 't is een soort van biecht die ik kom spreken. - Mijn lief kind, als 't een biecht is. Zoo niet, M. de Pastoor, er is geen gc* heim aan, integendeel. Wees zoo goed, spreek dan. Toen deelde zij meê in ontroerde woorden, dat zij een groote genegenheid, ja een innige liefde gevoélde voor den Kunstschilder Maurits en zijne tusschenkomst kwam vragen. Nogal schooner dacht de oude Pastoor, nu wordt ik makelaar in huwelijken Juffer Judith sprak voort in een gloed van ontroerde woorden Mijnheer de Pastoor, zoo sprak ze, mijne vraag mag u niet verwonderen. Ge weet dat ik op zijn Amerikaansch ben opgebracht; M.Mau rice is arm, ik ben rijk nooit zou hij dus de aanvraag durven doen, die ik mij veroorloof. Gelief die zaak in orde te brengen; zeg hem dat (Vervolg) Het is voor hen, als bij voorbaat, de familie bescherming, de bescherming van het wordend huisgezin. Want die jonge lieden, mannen of vrouwen, bergen reeds om zoo te zeggen den huwelijksstaat in zich, zij streven er naar en 90 misschien treden er later in. Door het huisgezin of het wordend huisgezin, dus de wereldlijke onderwijzers en onderwij zeressen te beschermen, beschermt de Staat met recht en reden zich zelf. Het is eene recht vaardige zelfverdediging. Het middel door U, door de regeering ge bruikt, om het huisgezin, de familie te bescher men, is in den grond het Familieloon. Het is een zeer degelijk middel, ten volle overeenstemmend met ons christen en demo- kratisch programma. Reeds zoolang is het dat wij daarvoor strijden. Maar zijn er geene andere middels meer Zeker zijn er nog vele. Doch wij willen op één dezer middelen wijzen, dat voor ons. een der doeltreffendste, een der zekerst werkende is, namelijk de voorbehouding van een zeker getal plaatsen van onderwijzer en onderwijzeres aan de wereldlijke onderwijskrachten, dus aan de vaders en moeders van familie, die de edele roe pingvan jeugdopvoeders aangenomen hebben, en ook aan de toekomstige vaders en moeders der nog te vormen huisgezinnen. Wij willen onzen eerbied en onze bewonde ring niet ontzeggen aan deze geestelijken of kloosterlingen, die recht en weldaad rondom zich heen zaaienwij willen hunne verdiensten niet verminderen. Ook door de bescherming der familie, willen wij noch de waarde noch de waardigheid van gelijk welk individu, welken eenling ook, te kort doen; maar wij achten dat het Huisgezin tegenover het individu feitelijk als een noodza kelijker factor moet aanzien worden, als een meertellende waarde voor het bestaan der maatschappij moet beschouwd worden. Dus hier, de familie, het huisgezin boven den al leenstaanden, boven het individu, welke ook de waarde en de verdienste van dit individu mogen wezen op allerlei gebied. De familie, het huisgezin is rle ware en echte grondslag der menschelijke maatschappij de vaste hoeksteen van het Staatsgebouw, ja, het leven der samenleving; het is het to be or no tobe leven of dood. Daarom meer dan den enkelling, dan het in dividu, verdient het huisgezin onze bescher ming, en moeten wij de vorming en ontwikke ling van de familie te gemoet komen en bevoor- deeligen. Daarom vragen er velen, dat een voorstel zou gedaan worden om den helft der plaatsen in het onderwijs, (onderwijs van jongens en meis jes bijeengerekend) voor te behouden aan we reldlijke leerkrachten en gemeente-, aangeno- mene of ondersteunde aanneembare scholen bijeengerekend. Ons voorstel zou zóo opgevat zijn, dat de toestand omtrent zal blijven lijk hij nu is, wat betreft het- onderwijs door kloosterlingen of geestelijken gegeven. Wij meenen zelfs dat, in menige streek, met ons voorstel, niets zou beletten dit onderwijs nog uit te breiden alleen misbruiken zouden tegengehouden worden. Uit ons voorstel spruit het volgende Als bij voorbeeld in een gemeente twee scholen zijn, en de eene school, laten wij nemen voor meisjes, is eene nonnenschool, dan zal voor de knechtjes, in hunne school, het onderwijs gegeven worden door wereldlijken, 't zij in eene gemeenteschool, 't zij in eene aangenomen school. Als er bij voorbeeld maar één school zou zijn in eene gemeente, moet de helft ten minste der leerkrachten wereldlijke onderwijzers of onder wijzeressen zijn. Veronderstelden wij, er zijn 6 scholen. Er mogen zijn, bij voorbeeld 2 zusterscho len en 1 school met wereldlijke onderwijzeres sen; 2 jongensscholen door wereldlijken en 1 jongensschool door kloosterlingen. Of nog 3 zusterscholen en 3 wereldlijke jon gensscholen, 't zij gemeente eu vrije scholen. Met een woord dus, men neme gelijk welke oplossing, waarin het getal wereldlijke scholen, gemeentelijke of vrije, niet overtroffen wordt door het getal kloosterscholen. Dat ware dus wel, naar ons inziens, gelijk heid, en zonder het ldoosteronderwijs te kort te doen, ware het bescherming en bevordering van het vrij onderwijs, ook van het vrij christen en wereldlijk onderwijs. Dat is de wensch van de katholieke en chris- tene wereldlijke onderwijzers. ('t vervolgt) zijn leven en zijne raadgevingen om Water te verkloeken en te genezen door het J,70 Hoe is 't mogelijk Turkije en Griekenland zijn nog rood van mensclicnbloed en zouden weder om willen vechten. Ze moesten die twee mogendheden kop tegen kop, tegen den muur smijsteren. De Volkeren roepen vrkde 1 vre de en zij wi len voprts oorlogen. BULGARIE zoekt 3O0 millioen fr in leening te krijgen voor de kos ten van den oorlog en om de ontelbare gekwetsten een pensioen to geven Uit de vreugde worden dik wijls groote besluiten en machtig-goede daden gebo ren. tt c 11 t Tentoonstelling zal 5 k 6 millioen schuld laten er is gebanketteerd voor 400,000 fr. 5o banketten aan 8000 fr. ieder. En het groot Palazzia Hotel van 1 millioen en half, wat daar- meê gedaan De vreugde is nuttig voor de deugd voor de wereldsche raken, voor de maatschappij kort om voor al het goede. Zaterdag avond, met dat slonsachtig hondenweer, is het eerste Hofbal geweest; drie duizend personen werden uitgenoodigd, maar met klein was 't getal der Fluvventisten, die thuis la gen met de grippa of den hipo, kuchen, hoesten, slap zijn dwijlachtig Er waren twee buffetten met eten en drank in overvloed eerst komt de koninklijke familie met de dignitarissen en dan al d'ander groote populos De kapiteins en officieren der garde civik bijna niet weg zijn van de buifetten, om te waken en te smaken en flaconskes te kraken- Treurigheid is nooit deugd geweest. i-riestei- Lemire die in de Eransche Kamer zoo vroom en zoo krachtig'! werkende volk verdedig de, wordt nu ook vervolgd door de rijke Fransche Koningsgezinden. Dit vermeerdert zijne aanhangers. Ik denk niet dat de Bisschop van Rijssel in Rome zou gelijk krijgen. De talrijke aanhangers van Priester Le- mire, allen goede kristenen, verklaren dat hij moet in de Kamer blijven zijn Programma is eerbied aan den Godsdienst, maar ook welvaart en verheffing van het werkende volk. Zijn portret zegt dat het een goedher- tig, rechtzinnig man is. Nu komt hij in de Kamer ver heven te worden als ondervoorzitter. Goethe noemt de vreugde de moeder aller deug den eh de vermaarde engelsche oratoriaan Faber be schouwt haar als de atmosfeer voor heroïsche deugden Te Brussel waren zondag 4co taxigeleiders in staking ;tzij vragen vermindering van lasten. In onze tijden, wie aanziet de armen nog als een broeder, ais zijn echte medemensch Te Gent zijn groote feesten geweest voor burge meester Braunzijn borstbeeld, bloemen hem zoo hoog gestoken als de draak van 't Belfort. Doch katho lieken en Vlamingen deden niet mee en M. Braun spreekt van 't schuit van kant te steken. Waarom Voor alle plaatsen en bedieningen, voor Han del en Wandel, men moet hedendaags Fransch kennen, de tweede taal van onsLand. Volgens de nieuwe Schoolwet, zal de oedertaal het grondbegin zijn der Opvoeding, doch daarna van i2k :3totr4 jaar zal 't Frai sch geleerd worden aan de Vlaamsche kinderen. In afwachting zijn er Boeken om Fransch te leeren zonder eester, en om meer en meer de Fransche Taal aan te leeren, namelijk Boek- Vervaereke, met ortograf, verbiatie en uitspraak, negende druk, in band, eerste deel 3,00 Tweede deel 5 50, elk deel is volledig Fransch-Vlaamsch Vlaamsch Fransch, in band van Fr. Calewaert 3 5ofr. Volledig groot Woordenboek 6,00. Beste methode om Duitsch te leeren zonder Meester 3.50 fr. Beste methode 0111 Engelsch te leeren zonder Meester 3,00 fr Beste methode om Vlaamsch te leeren zonder Meester 3,50 fr. De vrolijke daden van Keizer Karei, (groot boekdeel) 5,00 fr. Jan De Licht en zijne wreede Rooversbende. 4,oo fr. De Boeren van Ooien (Uitnemend leutige verhalen) 1,25 fr. Levensbeschrijf van den Pastoor van Laps- ch.ure i,25 fr. Maria van Braband. l,oofr. Leven van H. Conscience. 1,25 fr ËjSBHBBBB I E L I t I

De Werkman | 1914 | | pagina 3