Ons Procos -i Helpt allen mee Hoe de nieuwe Legerwet Openbare voordracht wij elkander 't eerst ontmoet hebben gij zult dan tevens vernemen, wat mij belet heeft den nacht der misdaad thuis te komen met het ver schrikkelijk gevaar, waaraan ik toen als door een wonder ontsnapt ben. Een gevaarriep het meisje vol angst uit. Ja, toen ik op weg naar huis de brug over liep, terwijl de regen geducht nederviel, de blik sem vervaarlijk door de lucht schoot en de donder vreeslijk knalde, vielen mij eensklaps twee kerels op het lijf, die mij met geweld vastgrepen, over de leuning heen lichtten en in het water nederploffen. God iep de heer Blanchard uit. Leontine werd zeer bleek. De jongman wiide voortgaau, toen er eens klaps hevig gebeld werd. Zij schrokken alle drie. Leontine sprong echter on en haastte zich de deur te openen. Madame Louise .rdierriep zij uit. Louise trau binnen, deed een paar stappen in de eetkamer en.bleef dan staan. De jongman stiet een luiden vreugdekreet uit, sprong van zijn zetel op en liep haastig naar Louise toe. De ongelukkige vrouw liet de armen mach teloos langs het lichaam hangen. Mijn God, wat is er nu weer? riep de jong man uit. toen hij hare bleekheid, haar ontsteld gelaat, haar uitgedroogde oogen bemerkte, die van een koortsachtigen glans schitterden. Niets dat u heeft te verontrustten, mijn heer, antwoordde zij droevig, ik heb voor mijne ooge de verschrikkelijke en openbare teekenen gezien van Gods ab .achtige rechtvaardigheid. Dan wendde zij zich tot de jonge dame. Mejufvrouw, hernam Louise, ik vraag u wel verschooning, daar ik u kom stooren op het oogenblik, dat gij met volle teugen het ge luk geniet uwen verloofde te hebben weerge vonden, doch eene dringende noodzakelijk heid dwong mij tot dit bezoek. De Gemeentewet aangaande beslissingen die kunnen genomen worden door Heeren Burgemeesters, Schepenen, Gemeente raadsleden, Secretarissen, Gemeente Ontvangers, Veldwachters, Policie- Arm- en Kerkraden door Thomas Lathouwers. 2,00 Denderhoutein. zondag i Januari bij Stien lluylaert 0111 5 1/2 ure. Leven van Priester Daens Keukenboeken. Donderdag, om 10 uren, werd voor de Vrederecht- bank der Stad het Proces opgeroepen van vijf juf fers van Aalst tegen Pieter Daens, uitgever van Het Land van Aelst en Werkman. De raak /.it zoo ineen In den nacht na den kiezing van 2 Juni, is men aan het huis van Volksvertegen woordiger Daens allerhande schandalen komen uit rechten en beieedigingen roepen. In het numinervan 21 Juni besprak Het Land van Aelst dit gebeurde, zegde dat het de daad was van zatte piodden en plod- dinnen en dat de zaak vóór't Gerecht ging komen. Den 19 Juli verschenen, inderdaad vijf juffers der Stad voor de Rechtbank van policie van Aalst, meis jes wier naam nooit in ons blad werd genoemd en die, beschuldigd van de feiten van kiezingavond ge pleegd te hebben, vrijgesproken werden. Bijna drie maanden later, den 7 October, vonden die juffers dat zij bedoeld en beledigd waren in ons nummer van 21 Juni en spanden een geding in te- fen M. Daens eisschende schadeloosstelling en eer erstelling. De zaak werd Donderdag 11. gepleit. De heer Bosteels, als aanklager, tracht te bewijzen dat de eischeressen klaar aangeduid zijn in voor noemd artikel en dat de benaming piodden en plodin- nen beleedigend en schadelijk is voor de eischeres- sen en dat eb; hunner 25 fr. schadeloosstelling vraagt met 3 Inlasschingen van't vonnis in onze 2 bladen _en in een ander blad. y... Ziehier in 't kort de besluitselen van den heer ad-; tokaat De Schaepdrijver voor den heer Daens - 1. De Rechtbank is onbevoegd. Immers 't is gansch willekeurig dat de eischeressen haar eisch slechts ter waarde van 575 fr. schatten. Eene verplichtende inlas- sching, in zijn eigen blad, van een vonnis dat hem ver oordeelt is voor een gazettier van onberekenbare waarde Hij mag ze schatten op 3000 fr. elk, zoo dat het geheele geding eene waarde heeft die de bevoegdheid der vrede- rechtbank ver overtreft. Het Hof van Cassatie vonnist in dezen zin. II. Het betrokken artikel duidt de eischeressen niet aan noch kon ze aanduiden, «Zatte piodden en plodinnen» zijn deze die 's nachts van de kiezing schandaal zijn gaan maken aan het huis van M. Daens. Nu, 't is bewe zen door het vonnis van 19 Juli der Politierechtbank van Aalst, dat het de eischeressen niet geweest zijn die dat schandaal hebben verwekt. Mter Bos eels zegt dai het huidig proces een naklank is van geen proces. Waarom dan wachten tot in oktober om het in ie spannen Mter Bosteels. 'i Was vakanfie. M DeSchaepdrijver. 't was in 't geheel daarom nietl 'tls dat er achter de eischeressen een persoon zit die gedu rende bijna 3 maand geloopen en geketst heeft oni M. Daens le doen vervolgen voor lasterlijke aanklacht, maar die hij de hoogere rechterlijke overheid is afgescheept ge weest met de vermaning dat die heeren van hem geen les sen te krijgen hebben en dat zij hem voor 't gerecht zou den brengen als hij nog zoo onbeleefd en kwetsend zou schrijven een personnaadje die al meer dan eens kaak smeten heeft gekregen in katholieke herbergen, van de raenschen welke hij lasterde die eene specialiteit heeft van naamloozen laster en beleedigmgen rond te strooien en daarom in zijne eigene partij veracht en verfoeid wordt. Spreker toont eenige staaltjes van de laffe daden van dat heerschap. 't Is de Volksstem, waar M. Bosteels zeer goed be vriend Is, die al de ruchtbaarheid heetl gegeven aan 't po- licieproces van 19 Juli, met in haar blad van 18 Juli het Volk op le roepen naar de zitting van 19 Juli. En dat in een artikel vol beleedigingen voor M. Daens. Waarom toch zoo kitteloorig zijn als men zelf niets an- ders doet dan lasteren en beleedigen M. Daens heeft zich niets te verwijten; eerlijk en def- j tig heeft hij de onschuld, door de politierechtbank uitge- sproken, van de eischeressen, aan zijne lezers aangekon digd. Aleer mag men van hem niet eischen, en de Recht- bank zal hem, op zijne beurt, vrij spreken. I BIJ DE KATHOLIEKEN OP DEN BUITEN VVOROT ONTHaALD Wij lezen in Boos Iseghem, van 28 December, Katholiek- weekblad, het volgende artikel KATHOLIEKE ARROND1SSEMENTSBOND Eergisteren, Donderdag, vergaderden de afgeveerdig- j den van den Katholieken Arrondissementsbond te Rous- j selare. i Een enkel punt stond ter bespreking op het dagorde S de militaire kwestie. j Weinige afgeveerdigden wann opgekomen. Zij weten immers allen dat alle pogingen welke men zoude doen om hei ministerie van gedacht te do n veranderen, nutte- loos zijn. Daarom toonen zij hunne onverschilligheid. i AAijn leerde Voorzitter Dcmeester, Schepen der stad Rouss-'iare, opende de vergadering: Ik heb gewild, zoo sprak hij, eene vergadering hou den, opdat eenieder alhier in volle vrijheid zijn gedacht i zoude kunnen uitdrukken over de militaire kwestie door j ons katholiek ministerie voorgesteld. M. Declercq-Vermote, van Iseghem, valt hevig \uit te- j gen de nieuwe wet.Hij toont hoe de Katholieken aan hun ne belojten te kort zijn gebleven. Vroeger riep men Geee man, geen man, geen cent meer 1 Later werd er beloofd Niemand gedwongen soldaa- In den laatsten kiesstrijd, mei deze belofte I gewapend zijn wij ten strijde getrokken. Men gaf zelf sulverdoozen uit waarop te lezen stond Stemt tegen de partij van Alleman Soldaat I Wij hebb. n het gedaan en, 't is nu onze partij, de katholioke partij, die alleman soldaat inbracht. M Van de Walle-Leroux, van iseghem, drukt zijn spijt uit, dat zulke wet gaat moeten in voege komen. Maar I wat is er aan te doen 't ls noodzakelijk, j De heer baron Karei Glliès de Pellichy, volksvertegen. i woordiger, leest eene lange redevoering af, om te L-ewij- j zen dat de volksvertegenwoordigers verplicht zijn zich 1 rond het ministerie te scharen en het voorstel van den h. Broquevitle te ondersteunen. De heer Delbeke, volksvert. spreekt eenige woorden om niets te zeggen. De heer Mahieu, volksvert. zegt dat er in de zaal geen persoon is zoo antimilitarist als hij, maar dat hij. GE- DWONGEN, de nieuwe wet zal stemmen. Een dagorde wordt ter stemming geleid, waarbij de ka tholieke arrondissementsbond van Rousselare zijn ver trouwen uitdrukt in het ministerie en de nieuwe militaire wet bijtreedt met 37 stemmen tegen 27 en 4 onthoudin gen. M. De Meester, voorzitterr spreektjdan in dezer voege: Sedert 3J jaar bleef ik in het politiek leven. Mijn ge dacht heeft altijd geweest dat men in politiek zoo eerlijk en zoo deftig moet te werk gaan ais in zijn handel en wandel. De zaken zijn zeo niet meer. Er wordt thans een politiek gevoerd van leugea en bedrog, mijn eerlijk hart komt daar tegen op. Ik zeg aan de politiek vaarwel en ik geef thans mijn ontslag. j Deze woorden verwekten eene algemïene verslagen- 5 heid. Van alle kanten werd aangedrongen opdat de heer I vooizitter op zijn besluit hadde wille terug komen. j Doch d. li. De Meester verklaart dat zulks vergeefsche moeite was. Zijn besluit is onwederroepelijk genomen. j Te bekomen in ons Bureel STANDAARDWERK behelzende de Geschiedenis der Kristene Volkspartij, i het strijden en lijden van Priester Daens van d'ander Stichters, Aanvoerders en van alle Demokraten. Prijs in 't Bureel genomen of afgehaald 1,00 Merkwaardig leven van den PASTOOR VAN LAPSÊHEIIRE door Hans van Horenbeek. 1,25 Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Burger, door M° Goemans-Buys 0,60 INHOUDSMETING van het rond hout en het ge wicht van het ijzer, zeer dienstig voor Boschwachters, Houtkoopmans, Schrijnwerkers enz. 1,00 HANDBOEK VOOR LIJDENDEN of gene/ing zon de Geneesheer, door Rektor Van den Bosch l.öu HUISHOUDING EN LANDBOUW of raadgevingen en voorschriften, door Rector Van den Bo.-.ich 1,50 JAN DE LICHT en zijne bende, naar de echtste onnen bewerkt door E. Ternest 3,00 De Schaduwbeelden met de hand 0,50 De nieuwe Troost der Armen 0,50 Leven van Thvl Uilenspiegel 0,50 THOMAS MÓRUS, Kanselier van Engeland 0,40 MARIA VAN BRABANT 0,40 DE MENSCHENHATER 0,40 De Kunst om tot het Volk te spreken 0,60 Het nieuw TOOVERBOEK 0,75 LOTGEVALLEN VAN ROBESPIER 1,00 BELGISCHE NEGOCIANT Of tafel van rekeningen 1,50 Ontdekking van Amerika 0,75 ALLEENHEERSCHING en REPUBLIEK door Jul Demarrez met inleiding door Pieter Daens, Volksver tegenwoordiger. 0,40 t Boek van PASTOOR KNEIPP of het leven van den wonderbaren man, alsmede, voorschrif en en Raadgevingen over voedsel en kleeding, alsook om te verkloeken en te genezen door het water. 4° uitgave. 0,70 De Belgische Keukenboek 1,00 Warme en koude Bowl's en van eenige warme en koude dranken 1,00 DE WEI' VOOR ALLEN met uitlegging en toepas sing der Wet op de Werkongevallen door Thomas Lathouwers. 1,00 Helpt mee, helpt allen mee, gij mannen en gij vrowen Helpt mee met energie, met moed en zelfvertrouwen. Gij die een menschelijk hart, een wil hebt in uw lijf. De menschheid roept omhulp, omd'allerbestekrachten Van hen die willekeur en tirrannie verachten, Roept dringend hen ter hulp voor edeler bedrijf Helpt mee, helptallen mee, daar wordt geroofd, gestolen Daar wordt geplukt, daar wordt geplunderd onverholen Daar wordt het volk beschouwd als een te melken koe. Helpt mee, daar wordt geschraapt, geschacherd en ge [logen, Daar wordt de eerlijkheid in 't aangezicht gespogen, Daar wordt gemodderd en geknoeid tot walgens toe. Helpt mee, helpt allen mee, daar wordt gemeens be- [drevea Daar wordt de huichelarij tot zedenleer verheven, De reine menschenmin geminacht en bespot, Helpt mee, daar wordt van deugd en godsdienstzin ge- [lemeld E11 toch de vrome schurk gevleid en opgehemeld, De goede neergedrukt, getrapt in naam van God. Helpt mee, helptallen mee, daarwordtgebrekgeleden Daar wordt gezucht, geklaagd, gejammerd en gebeden, Om uitkomst, redding in den o zoo bittren nood. Helpt mee, helpt allen mee, daar wordt gebukt, gekro mpen, Daar wordt gewroet, gezweet, gewanhoopt en gezopen Daar wordt gekuipt, gesmeekt, gebedel lom wat brood. Helpt mee, helpt allen mee, daar klinken wanhoops kreten, Daar worden medemenschen in de hel gesmeten, De hel van misdaad, armoe, kommer en ellend. Help mee, helpt allen mee, daar ginder vloeien tranen Van 't vruchtelooze pogen z'ch een weg te banen, Door 't leven zoo bemind, schoon nauwelijks gekend. Helpt mee, vooral helpt mee, gij die alleen moet leven Om anderen de vrucht van uw vlijt te geven. Helpt mee te pletter slaan dat vreeslijk slavenjuk. Gij massa van het volk, gij die niet meer wilt lijden, Gij die niet meer te vroeg van deze aard wilt scheiden, Helpt mee, verschatt u zelf genot en aardsch geluk, Helpt mee, dat progressiel belasting wordt geheven, Zoo, dat groote rijkdom en armoe wordt verdreven. Eischt 't honderdduizenste.van elks inkomen in 'tkwa- [draat. Helpt mee, dat niemand meer traktement wordt gege- [ven, Dan zes gulden per dag, ('t is genoeg om te leven); En oude menschen pensioen op kosten der Staat. Helpt mee, d'staats-effekten en and're schuldbewijzen: «Aan toonder dezer»jaarlijks gewaarmerkt verrijzen Op naam der krediteurs. Helpt mee, zoo Mammon te [weren. Helpt mee, helpt allen mee, en niemand stil gezeten. Wat vuig is en wat slecht, dat moet er uitgesmeten, Wat hoog is en gemeen moet naar omlaag gesmakt. Helpt mee, met vaste hand de bezem aangekregen, Om alles wat er stinkt en rot is weg te vegen En al wat oud is en verlegen ingepakt. Helpt mee, o helpt dan mee, gij die van ernst kunt [blaken. Van verontwaardiging in heilige drift kunt raken, Bij 't zien van doodloos lied en hemeltergend kwaad. Helpt mee, helpt allen mee en weet wat aan te dragen Op 't altaar van de plicht, dafook uw deel komt vragen Onttrekken aan dien plicht is lafheid, hoogverraad. Uit HET VRIJE VOLK Orgaan der Vrije Ka tholieke Volkspartij van Enschede. 11 Me? 1907. ONDERWERP Onderlinge Bijstand-Pensioenkas Stichting van een Vrouwen-Ziekenfonds. Al de Werklieden en Arbeidsteis worden uitgenoo- digd de voordracht bij te wonen. .~itH!trS+T. Te bekomen op ons Bureel PRIVILEGIE EN PREMIE door Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger, groot boekdeel in 8° 220 bl., dik papier met Portret en Fac simile 1,00 ROZA VAN TANNENBURG, voorbeeld van kinder liefde o,T5 brLeven van Genoveva van Brabant 0,75 DE VERSTANDIGE HOVENIER 0,76 liet spaarzame Keukenboek door CauderlierWie mij zal lezen, zal koksbaas wezen. 4,00 Kleine Cauderlier, 1,00 Gebakken en Confituren, door Cauderlier. 2,00 DE EERLIJKE EN VROOLIJKE DADEN van Keizer Karei. 1,00 BAEKELNDT en zijne talrijke Roovarabenda 1,00

De Werkman | 1914 | | pagina 3