De Bioemenmaaad Kamer Herdersern Ten strijde 2 f59 23 Jan. 1914 i Hoe zij hel volk bedrogen. Waar het geld naartoe gaat... ABONNEMENTSPRIJS gvoor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 42'" JAARGANG Stad Aalst. Tooneel «Door lever Sterk.» LUISTERRIJKE VERTOONINGEN Zondagen 8 en 15 Februari om 5 1/2 stipt in liet Lokaal «Volksverheffing» Men voert op DE OUDE KASSIER Tooneeispel in 4 bedrijven door Rosier Faasen. DE GEFOPTE OOM Blijspel in 1 bedrijf door K. Van Rhyn. Zondagen 1 &8 Februari om 4 1/2 uren, luis terrijke Avondfeesten in de zaal De Kletse door de Toonedkring ')e 1 'enderzonen Men voert op Ste nilsrfstml van Potrn» Jaeabm drama in 3 bedrijven door Piet Van Assche. la (lat (lotneilie? blijspel met zang door P. Van Langendonck. Enkele maanden nog en de kiezing is uaai Voor de rechterstoel van het kiezerskorps gaan verschij nen de gekozenen wier mandaat geëindigd is. Aan de kie zers te oordeelfti over het werk die in hunnen naam ter Kamer verricht werd. Voorzeker alle middelen worden aangewend 0111 de rech ters de kiezers te misleiden. Bijzonderlijk degenen die misbruik gemaakt hebben van 't vertrouwen der kie zers, hebben er alle belang bij de zaken te verdraaien. Ook nog, om de aandacht op hunne misdrijven niet te vallen, werpen de «misdadigers» ai het ieelijke en al het snoode dat in hunne ziel huist, op hun tegenstrevers. Vaak gebeurd het dat die middeltjes pakken. De laatste kiezing was het dank aan die middeltjes dat we in ons arrondissement stemmen verloren. Aan ons nu de zaken juist te doen inzien en het kiezers korps in de mogelijkheid te stellen rechtvaardig te oordee- len. Dat zal ons te gemakkelijker zijn daar we niet enkel ons kunnen steunen op feiten, maar zelfs op bekentenissen Gedurende het verloopen jaar, niettegenstaande allerlei beloftens, was de eenige bekommernis onzer regeering het leger te vergrooten, dus de krijgslasten te verzwaren. VRIJ NAAR 'T FRANSCH VAN MARIO DONAL XIV. Twee maal neen. De oude Pastoor had dus twee vragen voor Huwelijk de zoogezegde rijke Kasteelheer die de hand vroeg van zijne Nichte Violetta, en de rijke dochter Judith, die eensklaps veranderd was en vroeg om den Kunstschilder Maurits ge lukkig te maken. Doorgaans kwam de wijze oude Herder daar niet geerne tusschen. Goeden raad gaf hij gaarne; maar recht streeks de aanvraag doen dit lag in zijn ge woonte niet. Maar éénmaal geen gewoonte is Hij ging er dus moedig op af en bij d'eersie gelegenheid de beste, sprak hij met zijne nicht Violetta. Braaf kind, zegde hij, uw Vader v/ordt oud, uw Oom is ook aan de laatste statie, nog eenige jaren, ge zijt alleen in de wereld. Och, lieve oom, ge zijt nog kloek en fei ik ben zoo gelukkig bij u. Dat is waar, Violetta, maar ge moet ons niet verlaten er is iemand die u bemint, gelijk wij u beminnen en die u zou willen gelukkig maken. iemand Iemand Ik mag hem noemen, Violetta, 't is Baron de Solves, de kasteelheer. Violetta verschoot geweldig, werd eensklaps bleek, trilde van ontroering en zweeg. Welnu, Violetta, sprak de Pastoor, denk daar eens ernstig aan, in volle vrijheid als Me vrouw van 't Kasteel, ge zoudet zooveel goed kunnen doen aan heel 't omliggende. Het pensioen der oude werklieden bleef in de mande.de herziening der Grondwet is aan 't onderzoek eener commi ssie onderworpen en die commissie de meerderheid schijnt voor doel te hebben de zaak op de lange baan te schuiven. Dat is waarlijk zoo, want M. Woeste verklaar de onlangs te Geeraardsbergen dat hij zich tegen de her ziening zou verzet hebben zoolang hij leefde. De bewaarders hielden hunne beloftens niet, maar ver loochenden hun programma. Anti-militarist vóór de kiezing van |1912, waren zij de eersten n a de kiezing om met eenige liberalen nieuwe zware krijgslasten te stemmen. Die verandering van anti-militarist tot militarist was zoo plotselings dat men in het katholieke kamp veel misnoeg den aantrof, en dat menigeen uitriep Wij hebben geen programma meer Dat is zoo waar, dat de heer A. D'Hondt op het Banket der katholieke Harmonie te Aalst, zegde Zoo zien wij ons oud katholiek programma op vreeselijke wijze verminkt worden, alhoewel wij er vijf tig jaar al de krachten van geest en lichaam aan wijden. Twee punten schitterden bijzonderlijk in dat pro gramma Alle verzwaring van krijgslasten vermijden en het land met wijsheid en spaarzaamheid te besturen. Die twee steunpilaren van onze politiek zijn verdwenen en wat was de oorzaak daarvan De veronderstelling van een nakend internationaal onweder. Hopen wij dat de financiëele gevolgen dezer verminking niet doode- lijk zullen zijn en dat wij onze krachten zullen verza melen om het eenige punt te verdedigen dat ons nog blijft Onze onwrikbare gehechtheid aan den gods- 1 dienst. Die bekentenis bevat oneindig veel waarheid, 't Is daar om dat we ze bekend maken aan het kiezerskorps om er zijn oordeel op te steunen. In 1912 namen de misnoegden en het vooruitstrevend element der katholieke Partij, hun toevlucht tot den heer L de Bethune, degroote Katholieke Volksman. Die heer gaf zich uit als Demokraat, voorstaander van algemeen Stemrecht, pensioen van 1 fr. enz. Hij scheen te zijn de hoofdman eener nieuwe katholieke vooruitstre vende partij; achter zijn naam alleen werden 8 duizend stemmen uitgebracht. Daar ligt 't bewijs dat in de katholieke Partij ook 'n zucht was naar vooruitgang en een afkeer voor den ouden slenter. HelaasWat kwam er van de beloften van den heer L. de Bethune Niets. In alles volgde hij M. Woeste: tegen den wil zijner kiezers. Alhoewel hij vrij scheen voor de kiezing en deed ge- looven dat hij met den ouden slenter niet al te best over eenkwam en maar alles beloofde waartegen M. Woeste met hart en ziel sedert jaren streed, ging hij zich na de kiezing terug onder de voogdij stellen van M. Woeste. Net als een gevangene die eenige uren de vrije lucht had mogen inademen. Voor de militaire wet wordt het geld onmiddelijk ge vonden. Indien er nog meer van noode was en dat zal zijn nog zal men het geld weten te halen. Ongelukkig lijk juist daar waar het minst te vinden is en nochtans 't noodigste is. En dat bewijst ons, helaas, dat er in een katholiek land slechts 9 centen te verkrijgen is voor den ouden werkman, die de grootheid des lands hielp bewerken, en dat voor het militarismus millioenen gereed liggen, Dat zegt ons ook dat voor de Onderwijzers, de steun pilaren van een Volk, de grootmakers eener Natie, dat om een redelijk bestaan voor hen te verzekeren, geen geld is, terwijl millioenen worden weggegooid voor 't milita rismus, dat is de verstomping, de verbeesting van een Volk. Eenige maanden scheiden ons van de kiezing. Demokra- ten, uw werk begint Sta op Gaat en licht het volk in Nieuwe plannen |worden tegen u gesmeed, nieuwe laster zal tegen u worden uitgestrooid... Ten strijde 1 't Is tijd. Ons volk werd door de bewaarders bedrogen. Onze partij bleef trouw aan haar kristen overtuiging en aan haar politiek programma. Die waarheid zal onzen steun wezen, de vernedering onzer vijanden en de verheffing van ons volk Met God's zegen, ten strijde, Demokraten In een der manifesten van baron Lodewijk de Bethune, voorde kiezing van 1912. lezen wij het volgende WerkliedenLandbouwers indien gij voor uwen ouden dag een pensioen wilt genieten van 365 fr ondei steunt dan de katholieke partij en de katholieke mannen die verklaard hebben voor dit pensioen te zullen strijden. En wat verder «De katholieke Partij is in ons landde eenig- ste die her pensioen van 365 fr. kan verwezent- lijken en binnen korten tijd zullen onze be voikingen er van gemeten En op 't einde 'Geef ons, door uwe stem de macht nu dit Programma in de Kamers door te drijven en wij zullen er onverpoosd strijden voor meer geluk, voor meer vrijheid, meer welzijn van alleman Al die schoone beloftens staan zwarfop rood karton ge drukt en onderteekend door Bon Lodewijk de Bethune. En nu vragen wij u, baron Lodewijk de Bethune, waar zijn uwe werken in de Kamers verricht Toon ons uwen strijd voor meer geluk,meer vrijheid, meer welzijn voor alleman. Is het met de nieuwe Legerwet en de zware krijgslasten te stemmen dat ge «meer geluk, meer vrijheid, meer wel zijn» hebt aangebracht. Is het door uwe stilzwijgendheid in de Kamer, is het met M. Woeste in alles te volgen dat gij uw doel schikt te bereiken Bon de Bethune, het woord is aan u, en het oordeel is aan de kiezers... Benevens de andere gekozenen moet ge voorde vierschaar verschijnen. Nieuwe beloftens zullen het bedrogen volk niet paaien. Herstellingswerken aan de Nationale Schiet baan te Schaarbeek fr. 3oo,ooö Vergrooting van militaire gebouwen fr. lo,2«o,ooo Versterkingen van Antwerpen fr. I,o84,ooo aan de kusten fr. 363,ooo Slaping voor de soldaten fr. 425,ooo Kleeding der soldaten fr. 8,000,000 Voedingsdienst van't leger fr. l,84o.6oo Aankoop en verschillende werken voor de artillerie (wagens, kanons, paarden enz.) fr. 5.410,000 Schietvoorraad voor de kanons der forten van Antwerpen 5,000,000 Nieuwe gebouwen in de kampen lo,5oo,ooo Verandering aan schietpleinen, aankoop van oorlogsmaterieel voor de genie 3,43o,ooo Tezamenfr. 46,552,600 Dit is slechts een begin... In afwachting van meer, zal men ons steeds antwoorden Er ir geen geld voor een redelijk pensioen Er is geen geld om een familieloon aan onderwijzers'en klein bedienden te geven! Er is geen geld voor banen en wegen enz. De eerste uitwerksels der nieuwe krijgswet doen zich gevoelen. De muil van 't militarismus staat wagenwijd open. Het vraagt meer en meer. Uwe zonen, uwe centen, uw bloed en uw zweet moet ge offeren, 0 volk 1 voor het Militarismus Wanneer zal men toch tegen dit monster krachtig opstaan Wanneer zullen de werkende volke ren eensgezind uitroepen «Broeders zijn we allen Weg de oorlog weg het militarismus Het menschelijk gevoel, de leering Kristi, al wat edel en verheven is zet ons aan in den strijd tegen 't Militarismus Hoe is 't daar De manschappen komen af In frakken met hooge pelskragen, gelijk de kooplieden van Ortskouts, die naar de gebergten van den Aural gaan witte beeren vellen koo- pen. Wordt er goed opgepast Ja als er te stemmen valt, dan komt de zweep-dlsd- plien. En de Schoolwet, hoe gaat ze Hinkepinkende, alle Muren 'nelepel... Men is ein delijk geraakt aan artikel 20 en 21. Op artikel 17 tot 20 over de belangen der Gemeenten, heeft Minister Poullet nogal toegegeven. Hier deed Volksv. Rens de bemerking dat de stad Aalst 45,000 fr. per jaar kan winnen, met bij einde kontrakt te verzaken aan de aanneming, zoo wor den die scholen aanneembaar en worden veeldeels betaald door den Staat. Vrijdag rond 3 ure is de bespreking begonnen over de Amendementen Delbeke-Borgignon-Henderickx, en die vragen dat de Moedertaal de voertaal zou zijn van 't On derwijs en dat in de Vlaanderen, het Fransch zou enkel beginnen met het 5de studiejaar. Voor dit Amendement hebben gesproken Delbeke, Daens, Borgignon, Van Sande, Henderickx en Augusteyns. Rond 6 ure werd die zitting gesloten. ZITTING VAN DINSDAG. Veel, veel Volk, den helft rijk vrouwvolk. Patriote en M. Brifaut werden dijnsdag gekapitteld door Minister Ren- kin nu zalft Minister Broqueville met geparfumeerde fijn olie Brifaut spreekt, Woeste legt een geslepen Dagorde neêr. ZITTING VAN WOENSDAG. Van 2 tot 6 ure. Augusteyns, in 't Vlaamsch, toont dat de Vlaamsche Arbeiders de Vak-Wetenschappen in hun taal moeten leeren Van de Velde en Demblon spreken in den zelfden zin er wordt hevig getwist bij de Socialis ten dan spreken Persoons, Franck, Destreé minister Poullet spreekt krak tegen de Vlaamsche katholieke groep; de Luiker-Walen en de verfranschte Vlamingen zijn Hoor van kop tot teen. Rond 4 ure leggen Nobels, Maenhout en anderen een Amendement neèr... Groote verwondering bij de Vlamingen Delbeke enz. Men roept't Is Verrade rij Woeste staat in extaas Voor dit Amendement. Mor gen de stemming. ALS de Wet niet bepaalt, WANNEER men mag begin nen Fransch te leeren in Vlaamsche scholen, dan is het brol en protokol.

De Werkman | 1914 | | pagina 1