buiteiilai. cl I Rampen, Misdaden, Ongelukken! 08 Klooster zusters MENGELINGEN Grooien brand te Dender'monde li oude De Koude Wi-eetle ijsiamp. Likeurlifuulelatirs Op de Rechtbank. K#rel, wat is uw bedrijf Tserist, mijnheer Voorzitter. Toorist, gij, Toerist I Ja, mijnheer President, ik doe toeren in een barak. Ben goede Boer is ieders Broodwinning en arm in den stal is arm overal die slaapt in de zaaitijd, vindt geenen maaitijd. RAADSELS. Drij letters Rechls en links'gelijk Een man, elk heeft hem van'doen bijzonder op den noen. Met M Met K Met R Met Z onder uw voeten, een dier, een dier, den mensch.' Op 't Tribunaal. Reehter. Beschuldigde, gij zijt veroor deeld om eene geit gestolen te hebben. Nu kmit ge kiezen Acht dagen gevang of dertig franken. 1 De beschuldigde. Mijnheer de Voorzitter, als ik mag kiezen, geef mij dan maar.de der tig franken. Echt Brusselseh. Recht tegenover de-;Noorderstatie te Brus sel zit een schoenmaker met zijn bakje, waar op, in groote letters, in 't Fr'anseh te lezen staatMaison fondée en 1867. (Huis gesticht in 1867). Echt Brussels. HAVEFSOEP. De haver, zegt pastoor Kneipp, behelst veel voedende stoffen zij is aanbevelingsweerdig voor de kinderen en'bijzonderlijk voor de zie ke kinderen. Men stampt of maalt de haver, dan laat men ze koken hoe langer ze kookt, hos krachtiger zij isdit geeft eenen zeer goeden en voedzamen drank. De kinderen nemen ervan 4 4 6 maal daags, al ware 't maar 2 lepels met een weinig brood bij, maakt men er eene soep van voorkinderen van hoo- geren leeftijd. Hij zat er tusschen. Kobe, zei een werkman aan zijnen com pagnon, ik zit er fel tusschen ik weet niet meer waar met mijn geld ie blijven. Hebt ge dan zooveel geld,'Sus Dat is 't precies niet, Kobe maar alle bei mjjne broekzakken zijn kapot. Dahomcaansch. Een staaltje der taal van de Dahomeanen Zanzannoudoudou egu o dépèméodounoutrala. Deze welluidende volzin beteekentOntbijt, schoone gulzigaard. Probeert dat eens re keer of drij gauw achtereen na te zeggen. Die geen geleerdheid heeft In veel beschaming leeft, In Amerika worden geen Emigranten aan vaard, die niet kunnen lezen en schrijven. OPLOSSING DER RAADSELS. Eerste RaadselKok. Tweede Mat, kat, rat, zat. De fabriek-Cocoline der heeren De Bruyne is gansch en geheel afgebrand. Gansch afgebrand. $SJa, maar|'.al 't aanpalende is gered door de Pompiers van Dendermonde en van Brussel; 't is nog wonder dat men Aalst niet gevraagd heeft en Lokeren. Neen/.'timoetenj.Brusselsche Pompiers zijn. De Brand was begonnan zondag voor den noen; en 't was 3 en half als uit Brussel twee brandspuiten ottomobiel aankwamen. Rond 4 ure stond het al in laaie vlam; ten 9 ure was men 't vuur meester. De schade wordt gere kend op 1 millioen fr. Er zijn rond de 200 Werk lieden op die Fabriek. Een Heer uit Dendermonde verzekerde mij in de Kamer, dijnsdag, dat ze niet zullen werkeloos zijn. Des te beter. De Fabriek was verzekerd voor éen millioen en half. Tot in Denderhautem is de klaarte van den brand gezien. LATERE BERICHTEN De brand is begonnen Zondag tusschen 11 en 12 ure voornoen die groote fabriek staat in de Dijkstraat. 19 putten, met 10,000 kilos olie, ston den in.brand. Geheel Dendermonde was te been veel Volk uit d'omstreken kwam toegeloopen, 's avonds geleek de stad aan een vuurpoel. De schade beloopt van 1 1/2 tot 2 millioen fr. De 150 werklieden der fabriek, zullen waarschijn lijk kunnen gebezigd worden in het ander fabriek der firma De Bruyn en C°, te Baasrode. Dijnsdag waren de pompiers nog ter plaats. Groote rook wolken hingen boven de stad. Geen persoonlijke ongelukken zijn te betreu ren. Oorzaak onbekend. Moorderij te Tongerloo Een kewoner dier Parochie, zekere Pieter Cre- mers, was Peter geweest bij zijn Broeder te Loo- zen-Bocholt, nabij de Kempische Vaart. Al naar huis keerende per velo, bezocht hij veel kapelle- kes; in een herberg kreeg hij rusie en ging zijn Broeder roepen dan wierd gevochten in den boom, met de messen 't bloed stroomde en de Vader van 't Petekind kreeg zulken geweldigen stokslag op zijn hoofd, dat zijn leven in groot gevaar is. Ze wordt vreeselijk 1 Overal ijsvlakte, overal veel water door d'overstroomingen. Te Andenne is Marcelina Motte, oud 68 jaar, doodgevallen terwijl zij uit haar huis kwam de koude had haar bloed gestremd; te Tarcienne, Frans Appelman, veldwachter, 60 jaar, was op ronde geweest in een woud* hij komt terug op den dorpel van zijn huis, zijn bloed vervriest, hij valt en is dood. In de Provincie Luik, te Wandre, is een lijk ge vonden onder 't ijs in eën weide, 'ne mensch van 60 jaar en met een witte moustasj. 't Lijk ligt in het doodenhuis van Wandre. Te Swevegem, W.-Vl. is doodgevonden de rondleurder Ward De Witte, 56 jaar, de koude had hem gepakt op de baan. Te Brussel, rue Quatrebras, is een Vrouwe, zekere Marie G. uit de Zuidstraat, ge vonden op straat, bijna dood van kou, in den nacht van zaterdag tot zondag, 't Arm Schaap is goed verzorgd in 't Policiebureel en dan naar 't Hospitaal gevoerd, 't Mensch is gesalveerd. De RHIJN gaat vast liggen door 't ijs, de blonde Rhijn. In Spanje, te Madrid, zijn za terdag 36 menschen gevallen op de gladdige ijs- kalsei.. Men moet erbij voegen, dat de Spanjak- kers niet vast staan op hun pikkelen. Een Vrouw is doodgevonden onder den sneeuw; In 't Zui den van Frankrijk een vinnige koude, ^veel sneeuw; in de Pyreneën zijn twee Carabinierkes verloren in den sneeuw. I/sramp te Maastricht Zondag achternoen, 3 jongelingen die schaver dijnden op den vijver van 't Park, 't ijs dat brak en de jonge O... die onder 't ijs verdween. Aan stonds werd gezocht, doch 't was avond toen men 't kind als lijk optrok... Arme Ouders Droevig ongeluk. De centriek-wachter, Jan Dumoulin, van Pe- pinster, 38 jaar, zondag over de sporen gaan, uit- slibberen en doodgereden door den trein Verviers- Spa. Hij laat eene weduwe en 2 kinderen achter. Dood van koude. Te Givry, 'ne zekere Charles Rossignol, 62 j. is doodgevonden, versteven van kou, in zijn hui zeken. Te Roermonde, 3 Seminaristen verdronken. Zaterdag 3 Semenaristen der Carmilianen scha verdijnden, bij Roermonde. Een der drij, Mijn- lieer Blockhuis, van Munster, gleede langs een plaats van dun ijs en viel in 't water zijn mede gezel wilde hem redden en verdween ook onder 't ijs, de derde trok zijn soutaan uit, om zijn vrienden te redden, maar vruchteloos ze moes ten hem wegtrekken of hij ook verdween onder het ijs. Het tweede slachtoffer is Schayer, van j Dusseldorf. De derde Semenarisf, M. Neukans, is 's nachts overleden aan een bloedsaandrang. I Een jongen van 16 jaar, is daar ook veron- gelukt. Om verdere ongelukken te voorkomen, j heeft de Burgemeester van Roermonde, verboden I op de vijvers te schaverdijnen. Slachto/fer der koude De arbeider Edward Smal, 50 jaar oud, ging Dinsdag morgend langs de Viaducstraat, te El- sene. toen hij eensklaps ineenzakte. Voorbijgan gers droegen den ongelukkige in een naburig huis, alwaar een dokter kon bestatigen dat de arme werkman door de koude werd getroffen. Hij werd naar het hospitaal vervoerd. Ongelukken op het ijs De groote meerschen langs de Schelde gelegen, vormen slechts een groot ijsveld, die zich uit strekt tot de gemeente Petegem. De tapissier Karei Van Belle, te Audenaarde, moest zich zondag naar Peteghem begeven. De man nam zijne schaatsen en deed zijne reis langs de bevrozen meerschen. Helaas, 's avonds in den donkeren terugkomen de, verloor hij de goede richting en kwam op eene plaats waar het ijs niet straf genoeg was. De onvoorzichtige stortte in het water. Dinsdag werd zijn lijk opgevischt. Een eeuweling. Een inwoner van Belcele, de genaamde Donat Vogels, is dijnsdag 102 jaar oud geworden. De ouderling'is goed gezond. Er werd hem'door den burgemeester der gemeente een geschenk over handigd in naam der bewoners van Belcele. Vrouw levend verbrand. Maandag namiddag zat Mme Brapson, 32 jaar oud, wonende te Grivegnée, naast de kachel op hare slaapkamer. Een gloeiend koolken viel op haar kleeren en 'in een oogwenk was de vrouw door vlammen omringd. Od^ het hulpgeroep der ongelukkige kwamen de gèburen toegeloopen en gelukten erin de vlammen uit te dooven. De arme vrouw is zeer gevaarlijk gewond en moest naar het hospitaal overgebracht worden. Bijzondere occasiën Peluche en Velours J. DEL4FORTRIE, 11 Molenstraat,Aal t «M■fcnau Bgnaiaaa m.ss;.' Oorlogschepen. Het ministerie van oorlog heeft beslo ten nog twee oorlogschepen ie doen bouwen. Daar Turkije zijne vloot ver sterkt heeft wil Griekenland niet ten achter blijven. Frankrijk. Priester Lemire heeft Maandag zijn ontslag iugezonden als ondervoorzitter der Fransche Kamer Hij blijft voorzitter van het departement Hazebroeck. Vrees voor overstrooming Deskundigen koesteren sedert eenige dagen eene groote vrees, voor eene nieuwe overstroming te Parijs. Voorzor gen worden genomen. Nederland. Op de spoorbaan aan den Rijnsbur gerweg tc Leiden, is een ernstig spoor wegongeluk gebeurd Twee loccmoiie ven zijn daar op eikander gereden waarbij er een omkantelde. De werkmeester Koelemans, uit Haar lem, werd gedood Zijn lichaam werd geheel verzengd te voorschijn gehaald- De beide machinisten van de locomotie ven hebben ernstige wonden gekregen en zijn naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht. De locomotief Nestor deed proefdienst van Haarlem naar Den Haag en was pas in reparatie geweest. De dienst Leiden Amsterdam heeft groote vertraging ondervonden. De Nes tor is ernstig beschadigd van de 741 is de koppelstang geheel vernield, evenals de schoorsteen en de koperen waterke tel. Eene staking. Het treinverkeer op de lijnen van den Delaware-Hudsonspoorweg ligt stil ten gevolge ecner staking van 5,000 bedien den en werklieden, veroorzaakt door het afdanken van twee hunner makkers. 'Je Londen is een groote autobus omgeslagen. 21 werkmenschen gekwetst o. a. 7 zeer erg nrmnnppHripwmn in#! i .iftijmin Te bekomen ten bureele van ait blad de officiéele vrachtbrievenvereischt door de laatste wet op den alkool. Al ons Hoofdmans hielden niet op te verkla ren Moest de Godsdienst aangerand worden of vervolgd, de Kristene Demokraten zullen op d'eerste rangen staan der Verdediging. En de wérken volgen op de woorden. M. Buyle had in de Kamer den brief voorge lezen van een Provinciaal der Karmelieten, die Provinciaal schreef aan de Familie eener zieke Karmelietersse dat hij nog éen bezoek toeliet, nademaal Ons Heer geschreven heeftV/ie mij volgen wit, moet zijn Ouders en Bloedverwanten haten. Bij die woorden sprongen Liberalen en So cialisten op, van verontweerdiging, en werd de gevolgtrekking gemaakt, dat de Kloosterlingen onbekwaam zijn een goed Onderwijs te geven. In volgende Zitting kwam de heer Buyle de echtheid van den Tekst bevestigenniet éen'der Katholieken vroeg het woord, maarDaens stond recht en sprak alsvolgt De heer Daens (in 't Vlaamsch) Mijne heeie- is eerste Kerkvader, (gelach) zoo als d". h?er i niyle de 6 l eden noemde, die den Provincialen tekst tegenspraken, als eerste Kerkvader, moet ik een woordje reppen op zijn motie. Toen ik hem hoorde voorlezen de wreede woorden Die zijn Vader, zijne Moeder, Zus ters en Broeders niet haat, kan mijn Discipel niet wezen Dan was mijn natuurlijke uitroep Valsch moet die tekst zijn De heer i uyle las hem voor, juist naar de briei va» den Provinciaal derCarmelieten, maar die Oost.rsche teksten zijn duister zinbeeldig spijtig dat mijn Broeder Priester Daens hier niet meer is. hij ie sterk iri 't Hebreeuws was, zou ons de uitlegging gegeven hebben Hoe het cokzij elk redelijk mensch, hijmoge Liberaal zijn, Radikaai, Socialist, weet toch wel dat de Zaligmaker die leert cn voorschrijft dat wij moeten goed doen, zelfs aan onze vijanden, zekerlijk niet heeft kunnen zegge ifWie mij voigt, moet zijne Ouders haten. De heer Buyl Hier, ben ik met u t'akkoord. De heer Daens - W- et het wel, Heeren T~ Hoe meer meir rechtzinnig tot den Godsdienst nadert, hoe meer liefde men in zijn hert voedt, nie1 alleen voor den Evenmen :ch, maar ook en bijzonderlijk voor zijn Ouders, Broeders, Zus- te! s Ge weet toch wel dat de edelmoedige luchters, die ailes opofferen voor de iefde tot den Evenmensch, door de V/erken van Barm hartigheid, dat ze de Liefde tot Ouders en tot Bloedverwanten niet vergeten. De heer Buyl Die Provinciaal moest dat maar niet schrijven. De heer Daens. Dat zeg ik met u. Och, er zijn nog ander teksten, die uitleg vergen. In zijn Evangelie zegt de Heer Als uw oog u tot Geliefde Oom, ik moet daar niet aan den ken mijn antwoord is neen. Neen Ja neen, ik heb groote achting voor den Baron maar die stand is veel te hoog voor mij; ik arme dochter, zonder fortuin in die hooge rijke wereld komen Aan een mijner nichten zou dit aanstaan. Nooit zal of wil ik toestemmen Daarbij, lieve Oom, ik ben toch zoo gelukkig bij mijn Vader en bij u. Denk toch, Violetta, welke schoone gele genheid andere dochters veel rijker, hoogge- plaats, zouden gelukkig zijn te aanvaarden. Lieve Oom, voor u... Och, spreek zoo niet, ik ben gekomen als afgezant, meer niet, mijn nicht Violetta blijft ten volle vrij. Is een, zei de Pastoor, als hij terug in huis was... Nu een gelegenheid gezocht om den Kunstschilder te onderhandelen. Die zoekt, vindt, alras kon hij in 't geheim spreken met Maurits, over de vraag der rijke en schoone Judith. Wie verstomd stond, was de Kunstschilder. De trotsche Judith, die niets dan verachting had voor den armen Schilder, vroeghem nu. ten huwelijk, nederig en smeekend wat mocht er toch gebeurd zijn? Zou zijn misschien 't geheim onderschept hebben Zou de arglistige Judith weten wie eigentlijk de Kasteelheer en Eigenaar was Van wie kon ze dat vernomen hebben Met die gedachten lag Maurits in zijn hoofd, toen de oude Pastoor hem vroeg Welnu, mag ik zeggen dat gij aanvaardt Aanvaarden, ik? Of dat gij er zult op nadenken Op nadenken Bah, mag een Schilder.... een arme Schilder... zonder fortuin... en moest ik denken a*n den echtelijken staat, nimmer of nooit met een rijke Dociiter, neen, neen

De Werkman | 1914 | | pagina 2