Vrije Tribuun De Fransche Taal Woordenboeken. Pastoor Kneipp ergernis dient, ruk ze uit en werp ze in 't vuur! Evenzoo uw voet, uw arm enz. Vat ge toch niet den ascetieken en mistieken zin dier woor den Een Kristen mcnsch moet alles kunnen opofferen voor de deugd en de waardigheid in hem en in den Evenmenschzelfs de begeerten en de neigingen tot ondeugd en misdaan moet hij mijden en vluchten, het koste hem wat het wil. De Leering Kristi, Heercn, is reine Liefde voor iedereen, zelfs voor onze Vijanden, De heer BuyI. Maar ik geef u gelijk heer Daens De heer Augusteyns kis uwe uitlegging de goede is. dan kan in elk geval niet betwist worden dat de Provinciaal van 't Klooster ge brekaan takt heeft gehad wanneer hij den tekst uit de Schriftuur mededeelde aan de Familie van de zieke Non. De heer Daens Zekerlijk dat hij vee! be ter zou gedaan hebben dien kst daar te laten. (Zeer wel, op zekere banken der linkerzijde) Waar de bic- honing uit zuigt, trekt de spin haar venijn uit Die Provinciaal handelde als een dwaas met dien tekst te schrijven, maar hij die zulken tekst voor de Kamer bracht, was y:ijn handeling niet c-ven dwaas? De heer JJuyi. Mijnheer Daens, indien gij dezen brief moest zen,dan zoudt gij nog wat erger zeggen De heer Daens. —Och laat mij gerust met al die vreemde teksten Gelach F.n terwijl wij hier handelen over Klooster zusters, wij, Democraten, z n van gevoelen dat er eene evenredigheid zou 'moeten bestaan in de Scholen met een zeker getal plaatsen in 't Onderwijs voor te behouden aan'de Wereld lijke Onderwijskrachten, zonder daarom onzen eerbied en onze bewondering te ontzeggen aan geestelijken en kloosterlingen Hier werd een soort van blaam geworpen op de Kloosterzuste rs. Volgens u, Heeren ibërnicn m Wcinüs'ni, is de Kloosterzuster uitmuntend goed in u i los pitalen; en waarom niet in ae Scholen Er zijn Landen waar de Onderwijzeres haar ontslag moet geven, als zij het huwelijk aan - gaat. De heer Cam. Huysmans Dat is schande en domheid. De heer Daens ik zeg niets tegen een ge huwde Onderwijzeres Maar durft ge ze?gen dat men moet Huismoeder zijn. om goede On derwijzeres te wezen De heer Cam Huysmans. Dit vraagt nie mand. De heer Persoons Het ware belachelijk. De heer Daens. Werpt dan geen blaam op de Kloosterzusters Wat moeten de kinderen leereri op School Lezen, schrijven, cijfferen, oude Wetenschappen. Daarbij braaf zijn, werk zaam, beleefd Dat kan elke Onderwijzer, elke Onderwijzeres, die van goeden wil is En dat men overal zorge voor goed Onderwijs. Ik moet dus zeggen Niets Niets Toch iets dat de vraag zeer vereerend is voor mij, maar onmogelijk kan ingewilligd, worden. Zou het hart van mijn Vriend niet meer vrij zijn Niet meer vrij zijn Dat moet het, vrij Onherroepelijk is mijn besluit Uw besluit welk besluit toch Van uitsluitelijk te leven voor de Kunst... en voor de Landbouw-Colonie... Het was duidelijk om zien dat de Jongeling zijn eigen moest geweld aandoen, om deze woorden uit te spreken. Zulks ontsnapte niet aan een man van doorzicht en ondervinding, die de oude Pastoor was; doch hij had te veel fijngevoeligheid en eerbied voor ëlks denkwijze om het geheim dier Ziel te willen stooren. Het was neen bij Maurits, gelijk bij zijn nicht Violetta. Nauwelijks was hij vandaan, als Maurits in een krisis viel van Ziels'wanhoop zijne Liefde, zijne Violetta die hem meer weerd was dan de gansche wereld Van den anderen kant, zijn Vriend, hem zoo duurbaar, zoo toegenegen, de Vriendschap moet opoffering zijn en 't eerste woord toen hij ais rijken Erfgenaam uit Indiana kwam, was het niet geweest Maurits, ik ben rijk, gij zijt het ook I... Zou hij nu het hert van dien Vriend gaan verscheuren Neen, neen duizendmaal neen De gevoelens van zijn hert zou hij versmachten Zijn liefde voor Violetta zou geheim blijven, zoo geheim als in een graf, al moest zijn eigen leven in dit graf gedolven zijn. Maar reeds was het hert van dien Vriend verscheurd; want daags na zijn onderhoud met den Pastoor, kwam jaak bij hem geloopen, be drukt, en teleurgesteld. Maurits, Vriend, sprak hij, Violetta wei gert, omdat ik rijk ben. Nu nog een woord over den mistiek tekst Alle verstandige menschen zullen oordeeienda. de Kristelijkc Leering, een Leering is van Vre de eii liefde, dat de Zaligmaker nooit haat of tweedracht heeft aangeprcektmaar over de wereld heeft al de mildheid en goedheid van zijn goddelijk hert heeft uitgestrooid. (Vervolg). Wat we zien rondom ons Op een ander gebied bestaat er wel voorbe- houaing van plaatsenvoor een zeker bepaald deel burgers. Zijner, bij voorbeeld, geen plaat sen die voorbehouden worden aan oud-officie ren of aan lieden die hunnen militairen dienst gedaan hebben Ja, nietwaar Ook familie van oud staats ambtenaren hebben sommige voorkeuren. En in zaak huwelijk van officieren Behoudt men de officieren niet vóór, ten bate van deze klas van vrouwen die een bruidschat kunnen voorleggen van zooveel duizenden (is 't niet veertig duizend frank Zijn ook sommige Rijksscholen niet voorbehouden aan weezen van oud-officieren en militairen, met uitsluiting van andere weezen Dit alles maar om erop te wijzen dat men, in recht, zoo schijnt het ten minste uit de han delwijze der regeeringen, plaatsen mag voorbe houden voor een zeker soort burgers, en ze metterdaad, in feite, voorbehoudt. En in de kieswetten Zijn ook sommige voordeelen van bijkomende stemmen niet toe gekend alleen aan gehuwden Een ander Standpunt. En nu de zaak van een gansch ander stand punt beschouwd Zijn er geene gemeenten 'die, bij voorbeeld, met't gedacht'op goeden koop van onderwijs, of om gelijk welk andere reden, zullen denken den voorkeur te moeten geven aan ktoosteron- derwijs of zelfs daaromtrent alleen zulk onder wijs zullen aanstellen en gebruiken met ongeveer volledige uitsluiting van wereldlijk onderwijs Wij moeten die gebeurlijkheid voorzien en beletten. Wat zou men denken van een fabrikant die, uit ruwe stoffelijke berekening, zooveel moge lijk de gehuwde werkkrachten uit zijne fabriek zou weren die, voor den goedkoop, getrouwde mannen ui* het arbeidhuis zou verwijderen Ook Bescherming. Daarbij, op een uitgebreid ander gebied, treedt de staat meer bepaald op als beschermer van den staat zelf, van de algemeenheid, en ook van het huisgezin, tegenover de rechten van het individu. Ook zelfs het zoogezeid recht der gemeenten moet meermaals onderdoen tegen voorgewend hooger recht en noodiger bescherming. Hebben de gemeenten, bij voorbeeld, onbe perkt recht in het uitbaten van electriciteits- instellingen en het verkooped van electriciteit aan andere gemeenten Neen, nietvvaar Ook op schoolgebied dus, zou men, wat de keus der leerkrachten aangaat, liet recht der gemeenten nader kunnen en mogen afteekenen. En het invidueel recht Beperkt men niet het getal herbergen Geeft men zelfs niet aan brouwers voorrechten die andere eigenaars niet hebben Men schijnt hier dus aan te nemen] dathet recht van het individu niet altijd gelijk is tegen over den staat Gij beperkt ook het getal werkuren, be schermt vrouwen- en kinderenarbeid spijts den tegenstand en de zoogezegde vrijheden en rechten van sommige eenlingen. Gij spreekt zelfs van den arbeidsduur te beperken in de huisnij verheid, en dit zou heel wel zijn. Ja, den ar beidsduur te bepalen van de t'huis zittende ambachtsman of werkster, die nu, meer dan eens overdreven lang zwoegen en slaven, tot schade van het huisgezin, dat uit hen groeien en worden moettot schade ook der algemeen heid wien zij te vroeg ten laste vallen. Dus, nogmaals hier bescherming der gemeen schap en van het huisgezin boven het individu? Waarom Omdat gij oordeeli dat het recht van den eenling onbeperkt noch onbegrensd is tegenover de maatschappijtegenover den staat, en ook niet tegen die samenstellende bestand- deelen van den staat, namelijk De Huisgezin nen. Waarom dan op het gebied van onderwijs, zou men niet evenwel of meer bescherming mogen verleenen, niet alleenlijk aan de staats- gemeenschap, maar bijzonderlijk aan die ge meenschap die, als waarde-factor voor het be staan der maatschappij, hooger staat dan het individu Ja, waarom zou men aan die gemeenschap, 't zij bestaande, 't zij'in wording, aan de familie, dus aan het huisgezin, niet evenveel, ja meer recht en bescherming mogen geven dan aan de eenlingen de individu'n die alleen blijven op hun eigen, en niet medehelpen tot het vormen van dezen meerwaardige factor Het Huisge zin. Wij begrijpen niet, waarom dit niet zou mo gen zijn En als gij als een der middelen aanneemt Familieloon, dus, hooger loon aan wereldlijken dan aan geestelijke en kloosterlijke onderwijs krachten, waarom zou een ander beschermings middel, op dezelfde grondslagen gevestigd, niet even rechtvaardig en wettig zijn Welnu, zulk ecu middel is het voorbehouden van een zeker, op zijn minst bepaald, aantal plaatsen, in het onderwijs, aan wereidiijke leer krachten, aan wereldlijke gemeente en vrije onderwijzers en onderwijzeressen, aan hen dus die de huisgezinnen, de familie-gemeenschap pen vormen of zullen opbouwen. Mochten die gedachten ingang vinden, zoo kon misschien in België met minder wantrou wen worden gekeken naar eene voorgestelde wet, die, in den grond, volgens ons, goed is, en zoo zou, met de bevestiging van meer levens zekerheid voor de wereldlijke onderwijskrach ten, ook misschien wel vrede of wat minder oorlog toch, in het land heerschen, op dit zoo betwist gebied van het schoolvraagstuk. C4 yt O ln ZWITSERLAND is V Cl I i fi een failliet van 8,700,000 De Directeur is gevlucht. Een groote waarheid is Die weinig heeft, kan niet veel verliezen. Vriend WIPPERSTI uit Mechelen schrijftIn 't aartsbisdom spreken ze veel van dat nieuw kaartspel. Uit Aalst wordt gevraagd den Langen die bij Whipperstie ge- spijsterd en gekaart heeft, of den Korten. In BRUSSEL zijn 750 advokaten en 169 discipels... 't Is om verveerd te worden. Te PARIJS moeten de Bakkers oorlappen dragen, om niet te vervriezen bij hunnen oven. In 't Zuiden van NOORWEGEN weten de ouderlingen niet dat het ooit zoo erg gevrozen heeft 50 graden, die volstrekt niet buiten moet, blijft binnens huis. In CHINA is een Encyclopedie van 11 duizend deelen. 2000 geleerden hebben er aan gewerkt... Een Chinees spreekt zeer weinig en is een toonbeeld van verduldigheid. Zou 't waar zijn dat de Oogst van appelcienen in Spanje vervrozen is - Het parlement der Chineesche REPUBLIEK is ontbonden. Langs de draadlooze Teiephonie spreekt men reeds van de Glacelay, in Amerika, met Lefden in Ierland. Het TESTAMENT van Kardinaal Rampolla nog niet gevonden is, de Prelaat zou 2 millioen 800,000 lira's rijk zijn. RUSLAND gaat. 2 milliards leenen. Voor ijzerenwegen als't zoo is, dan kan't nog al schikken. In 1913 zijn uit Antwerpen 115,061 Emigranten naar Amerika gevaren, tegen 87,791 in 1912 en 63,922 in 1911. Uit OOSTENDE trekken 12 Visschers naar den Congo. Voor alle plaatsen en bedieningen, voor Han del en Wandel, men moet hedendaags Fransch kennen, de tweede taal van ons Land. Volgens de nieuwe Schoolwet, zal de Moedertaal het grondbegin zijn der opvoeding, doch daarn* van )2k :3toti4 jaar zal 't Fra'sch geleerd worden aan de Vlaamsche kinderen. In afwachting zijn er Boeken om Fransch te leeren zonder Meester, en om meer en meer de Fransche Taai aan te leeren, namelijk Boek P'ervaercke, met ortograf, verbiatie en uitspraak .negende drukin band. eerste deel 3,00 Tweede deel 3 50, elk deel is volledig. Fransch-Vlaamsch Vlaamsch Fransch, in band van Fr. Caiewaert 3,5ofr. Volledig groot Woordenboek 6,oo. Beste methode om Duitsch te leeren zonder Meester 3,50 fr. Beste methode om Engelsch fe leeren zonder Meester 3,oo fr Beste methode om Vlaamsch ie leeren zonder Meester 3,50 fr. De vrolijke daden van Keizer Karei, (groot boekdeel) 5,00 fr. jan De Licht en zijne wreede Rooversbende. 4,oo fr. De Boeren van Ooien (Uitnemend leutige verhalen) 1,25 fr. Levensbeschrijf van den Pastoor van Laps- ch ure i,25 fr. Maria van Braband. l,oofr. Leven van H. Conscience. 1,25 fr. zijn leven en zijne raadgevingen om door het Water te verkloeken en te geneeen 0,70

De Werkman | 1914 | | pagina 3