De Qazkwestie ^51 1 li 3» De Fransche Taal .8 Li8 ,3 oo r De Bloemenmaagd. Likeurhandelaars Aalst. Muziekschool. 1 Woordenboeken. Pastoor Kneipp fc==j a» co CO- Si PO "2 2:3 S co" Aalst isfwaarlijk de stad der kemels, de stad van 't kiesbedrog, de stad van konkelfoes en kozijntjeswinkel. Spijtig dat wij het moeten schrijven, maar 't is zoo en voor verzwegen pijn, geen medecijn. Eender rare katholieke burgers,die soms eens vrij durven spreken, zegde ons dijnsdag «De gaz afstaan is een beestigheid,maar men mag zich in Aalst aan alles verwachten. Is er inderdaad spraak den gaz af te staan Ja, geachte medeburgers, en de Woesten die Aalst overweldigd hebben, willen dat doen op zulke haastige en onverwachte wijze, dat vele Aalstenaars er volstrekt niets van weten. Het is 't schandaal van al de schandalen die er kunnen bestaan. In den tijd der Gilden en Ambachten, zulke daad tegen de eer en belang van Aalst zou on mogelijk geweest zijn. Er zou geen ziel in Aalst thuis gebleven zijn; men zou het stadhuis be stormd hebben en zulke raadsheeren met hun beenen uit de zaal getrokken en over de Markt geslingerd. Verre van ons een oproep te doen, om dit ge weid der oude tijden na te volgen. Nu hebben wij de kiezingen, eilaas op eenen oneerlijken grondNiemand zou willen een kampstrijd aangaan, op den voet der kiezingen van hedendaags. Dit moet veranderen, kost wat kost, anders is onze schoone Grondwet een dwingelandij. De Gazkwestie In 1912 eindigt het kontrakt van 30 jaar; er is dus geen haast 'oijjmen heeft nog zes jaar... En ze willen die zaak afhaspelen op 4dagen in twee zittingen van den gemeente raad. Waarom met haast en spoed zonder de Be volking te laten oordeelen M. Gheeraerdts, Burgemeester en M. Be- thune, Schepene, zegden in de zitting van dijnsdag dat zij tot nu toe v/aren 0111 den Gaz aan de Stad te houden, doch van gedacht ver anderd zijn, ingezien de groote voordeelen die de Naamiooze Maatschappij van rijke Katho lieke Heeren uit West-Vlaanderen aanbiedt. Welnu, als die woorden geen kaksefakses zijn, maar op vasten grond berusten, waarom zijn ze dan bevreesd hunne Stadsgenoten te la ten oordeelen met kennis van zaken Er is in de zitting van dijnsdag een Snel schrijver geweest uit Brussel welnu, dat men 't Verslag dier zitting openbaar make, aan alle Aalstenaars meêdeele en als er gegronde re dens zijn, dan zullen de Medeburgers van ge dacht veranderen, gelijk M. Gheeraerdts en M. Bethune. Maar tot heden is de ovcgroote Meerderheid der Aalstenaars TEGEN DEN AFSTAND. Tegen de wreedste droefheid is 't werk eeni- ge troost. In die groote kunstziel heerschtte 't gedacht Eerst alles in orde brengen en danverdwij nen. Zijn hert bleef gesloten als een brandkas. Eenige maanden later In geheel 't omliggen de hoort men niets dan lof en dank aan de ka- «teelheer Jaak en zijne medehelpers Al de Weezen of de half-weezen waren opgeroepen en in de Colonie opgenomen; ze vonden er een verzorging als in de beste kostschool; zij had den er groote Landbouwkundigen als Leer meesters en Opleiders in geheel het Departe ment liep die groote weldaad van mond tot mond. Elk was in opvoering en in vreugd, behalve de eigenlijke Meester van alles Maurits Maurits Zijne Liefde ontsnapte hem 1 Op vraag van Mde Pastoor was hij haar portret beginnen te schilderen, voor zijn groot schil derstuk Op 't einde van Mei jbleef Maurits een gan- sche dag in zijn Studiekamerhij schreef er een lange brief aan de oude Pastoor in die brief opende hij zijn hert, heel en gansch, en deed een aandoenlijk vaarwel. Ook aan Jaak schreef hij Dat hij rust ging zoeken in een vreemde streek en gaf hem volle prokuratie over alles... Ik weet niet, schreef hij, wanneer ik zal kunnen terugkeeren. Dien zelfden avond was hij weg en verdwe- (Slot volgt) De Minderheid van den Raad heeft deftig haar plicht gekweten. M. De Blieck bijzonderlijk heeft door cijfers documenten getoond de voordeelen en de winsten die den Gaz oplevert in Brussel, in Gent, in Leuven en talrijke andere Steden. Spreekt eens in die Steden van den Gaz af te staan; men zal u uit de Stad wegjagen. Leu ven had op een half jaar 85,000 fr. zuivere winst. En toen Schepen Bethune afkwam met de moeilijkheden (juist gelijk in 1879 is gedaan), en sprak van meer dan 1 millioen voor Inrich tingskosten, hetgene, volgens hem, voor intrest en zuivering, op honderd duizend franken per jaar zou gekomen zijn, door de Stad te betalen, dan volgde dadelijk de antwoord van M. De Blieck Neen, M. de Schepene, niet 100,000 maar 64,000 franken. M. Bethune was maar 40 ten honderd mis. Ge ziet, Medeburgers, hoe oppervlakkig zulke hooge belangrijke zaak is behandeld door de Leden der Meerderheid. En op de groote voordeelen doorM. Bethune en door M. Moyer- soen afgeschilderd, 0. a. den afslag van 18 c. op 15. M. De Blieck toonde met klare bewijzen dat de Gaz met 3 °/0 watergaz, inkost iets meer dan 4 centiemen, 0'0465 aan 15 c. is dus een groote winst. MAAR HET IS ONTEGENSPREKELIJK dat de Gaz aanzienlijke winsten afwerpt M. Van der Schueren toonde het, niet gelijk M. Bethune, door een bakkerij van Cattane in Italië maar door de balans der Gaz- Maatschappij van Aalst In 't verloopen dienstjaar is een winst opge streken van 45 duizend franken. En die winst zou men wegwerpen En een zaak van zulk groot belang voor eiken Inwoner van Aalst zou afgehandeld worden, met zeven haasten, al loopende, zonder grondig onder zoek WIJ BESLUITEN: Als die Naamiooze Maatschappij hier het monopolie der Openbare Verlichting komt vra gen voor 35 jaar, dan is haar eenigste inzicht jaarlijks Groote Winsten op te strijken; wie. kan anders spreken Waarom die Winsten niet houdenvoor Aalst? Het zou hier zoo wel van pas komen. Ten tweeden, al meer om meer komt de Gaz op, voor Verlichting, Verwarming en ook voor het koken; wie weet welke: groote rol het Electriek Licht binnen eenige jaren zal vervullen 1 Niemand kan den vooruitgang te gen houden. En als men vrij kan zijn, welke Dwaasheid voor een Stad haar eigen vast te leggen voor 35 jaar. Een derde vraag Heeft de meerderheid van den raad de meerderheid in de Stad Zou zij een Referendnm durven inrichten van eiken In woner, 25 jaar oud En zelfs met deze valsche oneerlijke Kieswetten, met al de Bedriegerijen der Kiezerslijsten, met dat wreed Geweld en Forsatie op de Kiezers, de jongste Gemeente- kiezing heeft bewezen dat de Partij der Woesten hier de minderheid is.. Om loyaal en eerlijk te handelen, men zou de Kiezing van 1907 moeten afwachten. Medeburgers, Aalstenaars! Het brandt erdenkt er toch wel aan Eens gestemd, het is te laat geklaagd En 30 jaren, het is zoolang Raadsheeren van de Stad, gij zult uw leven lang de zware verantwoordelijkheid dragen uwer stemming Wordt de afstand gestemd, roekeloos, zon der een grondig onderzoek, gelijk men het wilt doen, en komt het na eenige jaren uit, dat de Naaml. Maatschappij groote winsten doet, zelfs met artificiéele Bilans, men zal U op de straat achterna roepen en met den vinger toonen De Wet van den tijd wordt gedurig strenger voor de Gekozenen. Ze staan rekening schul dig voor hunne stemming en -Weldra zul len de vergulde Ezels, het is te zeggen de Zwijgers door Onbekwaamheid uit alle Open bare Besturen gebannen zijn. (Dit schrift verscheen als manifest den 20e September 1906. Het stelt die belangrijke kwestie in een helder daglicht.Toekomende week zullen we verder aanwijzen de nood lottige gevolgen van dien afstand.) Te bekomen ten bureele van ait blad, de officiéele vrachtbrieven, vereischt door de laatste wet op den alkool. Verleden maandag greep op de stadsschouwburg het jaarlijks concert plaats ter gelegenheid der prijsuitreiking onzer stedelijke Muziekschool. Het deed ons spijt te moeten bestatigen dat de opkomst van het publiek niet zoo talrijk was dan op vorige jaren. Na de uitdeeling der diploma's en eeremetalen aan de Laureaten ving het concert aan. Het programma was kunstig opgesteld en bevredigde eenieder. Vooreerst kregen we de vier Leeraars te gehoore of de heeren oockx, Drubbel, Lenssens en Backaert.Het ware overbodig uit te breiden over de uitvoering;eenieder kent de waarde dezer vier Kunstenaars. Daarna was het de beurt aan de Laureaten Den heer rrans De Wolf (gulden eeremetaal met onderscheiding op bazuin) ving zijn solo aan op prachtige wijze. Dan was het de'beurt aan Mejuffer Esther De Geyter (gulden eeremetaal met onderscheiding) en den heer Albert Kabier (zilveren eeremetaal met de grootste onderscheiding en gelukwenschen der Jury) beiden voor viool. De jonge kunstenaars brachten ons iets puiks, iets fijns teiFgehoore en het ontbrak dus ook aan geen toejuichingen. Den heer Baccaert Edinond (gulden eeremetaal met onderscheiding voor fluit) was ten volle in z'en schik en met zijne «Fantaisie sur une mélodie de Chopin» verwierf hij een algemeene bijval. Mejuffer Bertha Dureuil (gulden eeremetaal met'groote onderscheiding voor.Piano). sloot den kring der Laureaten en wist door haar kunstig spel de geesten mee te voeren, up onberispelijke wijze voerde zij haar «Concerto in Fa mineur» uit en op 't einde_brak een storm van toejuichin gen los. Dit prachtig concert werd gesloten door een kinderkoor onder de hiding van den heer Gustaaf Pape, bestuurder der Muziekschool. Ik denk het onnoodig er den uitval van neer te schrijven immers den heer rape is daarvoor te goedgekend en iedereen weet dat onder zijne leiding iets onberispelijks moet uitgevoerd worden. Het deed ons waarlijk genoegen op dien Kunstavond tegenwoordig te zijn en kunnen niet nalaten eenieder aan te spooren zulke feesten bij te wonen. S. D. V. Inonze bakkerij Volksverheffing Verleden zondag werden de verbruikers'onzer bakkerij «Volksverheffing» bijeen geroepen in ons Lokaal om er deel te nemen aan een kosfeloozen tombola en ook om hun deel in de winsten, van het verloopen jaar te ontvan gen. Zoo werd er onder de verbruikers een zeer mooi sommetje ongeveer duizend frank uitgedeeld. Ons «bakkerijtje» heeft op die wijze eens voor altijd willen het bewijs leveren dat zij niet gesticht werd om de aandeelhouders groote per centen te laten opstrijken,noch veel min om eenige vetbetaalde plaatsen aan vrienden te schenken. De per centen der aandeelhouders zijn vast be- ui 5n onvera.nderbaar. De betaalde plaatsen zijn er on bekend, aangezien het bestuur slechts samengesteld is uit mannen die onbaatzuchtig ijveren tot vooruitgang der maatschappij. 6 6 Goed gezond brood aan den laagst mogelijken prijs en daarboven jaarlijks een mooie per cent aan de verbrui- kers, ziedaar wat ons «bakkerijtje» onderscheidt van de bestaande coperatieven onzer stad. Vele huismoeders waren niet weinig verrukt zoo een schoon «ponkje» te ontvangen in een zoo guur seizoen dat In zooveel huishoudens druk en kommer deed binnenslo pen. Hopen wij dat onze bakkerij «Volksverheffing» meer om meer hare verbruikers zal kunnen steunen en helpen. Dan zal zij meer om meer zijn, niet een middel tot ver drukking en slaaf-making van ons volk, maar wel eene ware democratische instelling die welzijn en welvaart rondom haar uitstrooit en eene weldaad is voor ons wer- kende Volk, J Voor alle plaatsen en bedieningen, voor Han del en Wandel, men moet hedendaags Fransch kennen, de tweede taal van ons Land. Volgens de nieuwe Schoolwet, zal de Moedertaal het grondbegin zijn der opvoeding^ doch daarna van i2 a i3toti4 jaar zal 't Frarsch geleerd worden aan de Vlaamsche kinderen. In afwachting zijn er Boeken om Fransch te leeren zonder Meester, en om meer en meer de Fransche Taal aan te leeren, namelijk Boek- Vervaercke, met ortograf, verbiatie en uitspraak, negende druk, in band, eerste deel 3,00 Tweede deel 3,50, elk deel is volledig. Fransch-Vlaamsch Vlaamsch-Fransch, In band van Fr. Calewaert 3,50 fr. Volledig groot Woordenboek 6,00. Beste methode om Duitsch te leeren zonder Meester 3,50 fr. Beste methode om Engelsch te leeren zonder Meester 3j00 fr Beste methode om Vlaamsch te leeren zonder Meester 3,50 fr. De vrolijke daden van Keizer Karei, (groot boekdeel) 5i00 fr. Jan De Licht en zijne wreede Rooversbende. 4,oo fr. De Boeren van Ooien. (Uitnemend leutige verhalen) 1,25 fr. Levensbeschrijf van den Pastoor van Laps- ch-ure i,25fr. Maria van Braband. l,oofr. Leven van H. Conscience. 1,25 fr! CO CO O» co 1t Ni NJ CO 2; er-b- ssr CO 00 O tea ÜB zijn leven en zijne raadgevingen om door het Water te verkloeken en te genezen 0,70 n gt S es 15 aq 3. n s era s. D n ty S et «1 tl B ss cc K o t> O "S N CTt> CO

De Werkman | 1914 | | pagina 3