U€ Kamer nnm i$p a 6 Feb. 1914 iJL Ui Gevolgen der Legerwet. 'l Wordt Kiezing. '^$1» ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 42"* JAARGANG Stad Aalst. Toonell «Door lever Sterk.» LUISTERRIJKE VERTOONINGEN Zondagen 8 en 15 Februari om 5 1/2 stipt in het Lokaal «Volksverheffing» Men voert op: DE OUDE KASSIER Tooneelspel in 4 bedrijven door Rosier Faasen. DE GEFOPTE OOM Blijspel in 1 bedrijf door K. Van Rhyn. In de zittingen van donderdag en vrijdag is gehandeld over de Schoolvoeding. Priester Fonteyne deed een redevoering vol krachtige en geleerde bewijzen, in 't Vlaamse:/ het is een lastige taak; dc fransche gazetten zwijgen er van als ze niet spotten, aelfs katholieke Gazet- ten zooals de Volksstem, 't Nieuws van den Dag, willen de Democraten dood zwijgen, zelfs als ze Vlaamsch spreken, gelijk onlangs mc-t d'overstrooming; de Walen zitten aan stonds op den kivi on; Staatshulp te krijgen. 3 a 4 Walen hadden klachten gedaan over schade aan Hofsteden en Landijen, dat niets gedaan wordt voor hunne stroomen en rivierenr Daens sprak in 't Vlaamsch voor de Vh anderen, den DENDER, zoo wreed verwaai ioosd. V.Ti doet de Volksstem Zij neemt zorgvuldig de klachten op der Waalsche Socialisten en over de woorden in 't Vlaamsch door Daens over den Dender geen enkei letter. Kan er vaischer gehandeld worden De SCHOOLVOEDING, bijz. in den Win ter, huipen kieederen aan arme kinderen, is alles ongenadig verworpen met 76 stemmen (a! katholieken) tegen 65 en een/ge onthoudingen zelfs de vraag Daens-Fonteyne, zoo redelijk, zelfs de vraag om met een mfllioen te beginnen. Men zou waarlijk zeggen dat de katholieken de werkende menigte door honger en armoede wil len tam en lam houden. VRIJ NAAR 'T FRANS C. H MARIO DONAL XV. De Vluchteling, waar is hij Vooraleer te vertrekken had de kunstschil der voor de oude Pastoor een Brief gelaten. In dien brief verzocht hij zijn eerw. Vriend hei- geheim over Erfgenaam en Kasteelheer bekend te maken en sprak hem ook vertrouwelijk van zijne geheime en innige liefde voor Violetta. Die liefde moest in zijn hert blijven ais in een graf, daarom ging hij in d'eer.zaamheid, uit plicht van opoffering. Waar mocht hij toch zijn Laat ons gaan zoeken. Twee mijlen van Palermo, in Sicilië ligt de de wijk Gozza, met eenige huizen in 't wilde geworpen tusschen groene heuvelkes en rot sen, juist als de Villa's in de duinen van 't Zee strand. Als hotel is daar niets dan de groote herberg van*Ginzeppa Casal, waar de Toeristen komen voor de fraaie ligging De liefelijke heuvels en daarover de Zee met de kleuren van den Regen boog. Nog boven die herberg, op d'hoogte, is een oud, oud Klooster met een tiental Monnikken die daar een zoete rust genieten door 't Gebed, de Lofgezangen en de Liefdadigheid. Al wat zij over hebben is voor de doodarme bevolking van die eenzame Landstreek. Zoo weinig Volk zien die Monnikken, doch ze leven er gelukkig naast de blauwe Zee, in een rein uitspansel, de zachte wind, de bloesem en hun kapel. Op honderd meters van 't Klooster, in een hof van violètten en een haag van Rozelaars, in een net doch klein landhuisje, met groote Een vraag door Feron-Rens, om een meisjes school op vraag van 20 Huisvaders wordt he den voortgezet Mij dunkt, die vraag is rede lijk. Hoe meer Onderwijs hoe beter..1 In zitting van dijnsdag hebben de Walen ondervraagd over de wanorde op de spoorwe gen van koopwaren en Reizigers 16 waren in geschreven 't heeft er -gespannengroote waarheden zijn gezegd. Sluit men d'oogen voor die wanorde Is 't alwillens Eerst zeggen Er is VERLIES aan de Spoorwegen... Dan 't publiek doen klagen.. Wat zit daar achter. Willen ze schampavi spe len met de Spoorwegen, gelijk met de koolmij nen. In zitting van Woensdag is behandeld d'artikels 26 en 27 over 't recht van 20 Huisvaders een School te hebben. De katholieken verstooten het recht der Minderhe den. Weten zij niet dat zij ook kunnen Minder heden worden En dan Op 't einde der zit ting deed Priester Fonteyne een vlaamsche Re devoering tegen de politiek in ALLE Scholen. Minister Poullet merkte op dat hij niets te b e- velen heeft in de vrije scholen... 't Kan zijn, maar hij kan toch voorwaarden stellen voor de hulpgeiden. In Zitting van Donderdag, de eerste spreker Daens. over de amendementen dat den handel verbiedt aan alle onderwijzers en onderwijzeres Hector Plancquaert komt dus naar Aalst Het Bestuur van den Arrondissementbond hem aan den algemeenen Pol voorstellen zal als tweeden Kandidaat en eersten Plaatsvervanger. Zondag zijn Plancquaert en Doktor Doussy algehaald aan het Spoorhuis door ons Muziek, met talrijke Partijgenoolen, ten 3 ure was het in de Bovenzaal Vergadering van het Hoofdbestuur, in de Benedenzaal waren de Vakvereenigingen vergaderd ten 6 ure gaf ons Muziekmaatschappij haar jaarlijks Nieuw jaar-Concert, buitengewoon Iuisterlijk, eer en dank aan Bestuurder heer Coessens, aan Komiteit en Muzikanten tusschen - erste en tweede deel spraken Daens, Plancquaert en Vanden Brueie, dan zong vriend Alexander zijn nieuwe Liederen, die Tranen ontrukten aan de kloekste Strijders; een jong Demokratinneken onttoerde en verrukte door gedicht De Groene Vlag, het tweede deel van 't Concert overtrof nog het eerste de twee zalen waren opgevuld door een geestdriftige menigte; elk hert zegde met Daens: WELKOM, Plancquaert, medestichter der Volks- p artij, oude kloeke Strijder, over 20 jaar hebt gij Priester Daens en De Backer in de Kamer gebracht, nu zal Aalst uwe kloeke stem doen klinken in het Belgisch Parlement. Volksvertegenwoordiger DAENS. Heden donderdag avond spreekt pater o l jiSt Stracke op't Bejfort om 8 uren. Vrije ingang voor elk. Het schijnt zeker dat de kliniek van Mijlbeek een Militair hospitaal wordt. En zou dokter Effing naar Leuven gaan De werkende bevolking zou er groot spijt in hebben, 't Is een genees heer van bekwaamheid en opoffering. Redevoering van deu heer Daens over de de Schoolsoepin Kamerzitting van Donderdag De heer Daens. Eerst en vooral moet ik den heer Ansiele hartelijk danken voor zijne vurige en krachtige woorden, die indruk zullen maken op deze vergadering. Het spijt mij grootelijks dat die woorden niet uitgespro ken werden aan de rechterzijde. Immers, het is bijzon der de plicht der katholieken van zulke taal te voeren, eene taal van christelijkheid, van broederlijke liefde. Men zegde hier gisteren dat de school refters begonnen zijn over dertig of veertig jaren. De heer Liebaert voegde erbij, dat er reeds dergelijke instellingen bestonden in de xvn Eeuw. Maar weet men dan niet dat onze oudste dich ter, Jacob Van Maerlant, reeds zegde in de xur eeuw Geeft den kinderen voedsel naar lijf en geest. Dat wil zeggen, geeft den kinderen onderwijs en ook spijs. Indien de heer minister van wetenschappen en kunsten den toestand waarlijk kende, dan zou hij geen oogenblik aarzelen 0111 de voorgestelde amendementen aan te nemen Zie eens eene werkersfamilie, met man en vrouw en vijf of zes kleine kinderen. Tot nu toe, konden de oudste kinderen, tien, eii', twaall jaren iets verdienen en op die wijze het huish uden bijstaan. Dit is bijzonder waar in Vlaanderen, waar de dagloonen nog altijd hongerloonen zijn. Wat is inderdaad een dagloon van 3 frank vo.or -zulk een huisgezin Welnu, die arme, brave en eerlijke men sehen kunnen niet meer rekenen op hetgeen hunne kinde ren zouden verdienen, als deze laatsten naar school moe ten gaan. De leerplicht is eene schoone za m ar ik moet toch zeggen dat vele werkende mensche met angst en schrik het oogenblik tegemoet zien, waarop hunne kinderen nie meer zullen kunnen verdienen. Daarenboven, wij moeten niet vergeten dat de kinderen der ^werklieden altijd eenen wolvenhonger hebben, dat zij de ooren van hunne Ou ders zouden afeten. (Glimlachen). Ik herhaal het, wat kan een huisvader dan doen met 3 frank daags Hoe dikwijls zullen zijne arme kindertjes niet met honger naar school moeten gaan En 's middags, als de kinderen naar huis komen, wat zullen zij dan te eten krijgen Niet veel, alles geregeld en gepegeld. Is het uwe plicht niet, heer Minister, een weinig hulp te geven aan de brave en arme menschen wier .kinderen verplicht zijn naar school te gaan Luistert tóch naar ons, verwerpt de amendementen niet, en iedereen zal loven en danken. Gelijk de heer Anseele zegde, uwe cijfers waren over dreven 4 a 5 miljoen zouden voldoende zijn om dit goed en belangwekkend werk op touw te zetten. Als gij deze millioenen niet wilt geven, dan zal het armbureel moeten tusschenkomen. Ik hoop wel dat gij allen daar ernstig zult aaudenken. Nu, een enkel woord tot mijnen vriend Charles. Het is een slimme advokaat, rijk aan haksefakses, een geleerd man, en ik ben maar een zeer eenvoudig burger. Maar ik zeg u, Mijnheer Woeste, die zoo groot zijt, gij Staatsmi nister, die uwe lijfwacht hebt van mannen die hier naar stemmen gaan jagen of gaan bijten naar de katholieken die uit de rangen loopen, ik zeg u ja, gij zijt groot, maar wat wordt ge toch klein en wat zinkt ge toch diep als gij, groote man, ligt te kniezen en te niezen, te suffen en te kuchen voor een klein telloortje soep aan de arme school kinderen. En wat is uwe houding toch laakbaar, bijzon derlijk ten aanzien van uw arrondissement, het armste van allen. Gij komt zeggen aan de Kamer, uw gebiedende vinger uitstekende Er is geen geld, waar zult gij de noodige som vinden O rampzalige man, moet ik u herinneren wat een ka tholiek schreef in de maand Maart 19s2,aan het katholiek dagblad le XXe Siècle Wat zijn we toch ongeluk kig in Vlaanderen van een volksvertegenwoordiger te hebben gelijk de heer Woeste, die ons niet vertegenwoor digt in niets, niet in de Vlaamsche kwestie, niet in de Ie- gerkwestie. En nu moeten wij er bij voegen niet in de kwestie der schoolsoep. Nochtans ik kom u te zeggen, het Volk uit het land van Aalst is het armste van gansch het land, het is uit uw arrondissement, dat zooveel lieden door armoede gedwon gen zijn naar Amerika te vluchten. Waarlijk, gij moest alleen blijven zitten, verlaten door al uwe vrienden der rechterzijde.Het ware de redding der katholieken. Uwe partij is nog sterk door den godsdienst, maar gij vernie tigt die sterkte door uwe stijfhoofd en uwe hardvochtig heid. Ja, de XXC Siècle had groot gelijk en zegde de waar heid Wat zijn wij ongelukkig in het arrondissement Aalst door een man als Woeste vertegonwoordigd te wor den De nieuwe schoolwet wordt door het kleine volk, met niet al te veel geestdrift verwacht. 't Is eigentlijk geene tegenkanting 't is veeleer eene onverschilligheid die zich voordoet. Die onverschilligheid, die afwezigheid van geestdrift heeft toch 'n oorzaak. 't Is dat de werkende mensphen voorzien, dat de nieu we schoolwet, eene nieuwe last is voor 't huishouden. Dat is eigentlijk zoo. Daarom ook juist, werden ter Ka- mer door de oppositie en door onze volksvertegenwoordi gers Daens en Fonteyne, voorstellen gedaan om aan de kinderen van behoeftige ouders wat voeding en kleeding te geven. Al die voorstellen werden door de katholieken verwor pen. De reden daarvan, is heel klaar. Dat zou te veel geld kosten En waar zal men het geld halen. 't Is altijd dat zelfde deuntje. Edoch wij komen er altijd op terug wil men mor gen nieuwe credieten vragen voor het leger, ze zullen ge stemd worden met beide handen. Daaruit besluiten wij, dat de nieuwe militaire wet eens ramp is voor ons Land, en dat al de millioenen daarvoor noodig, ontrokken en geweigerd worden voor instellin gen, zooals Pensioen en Schoolsoep, die reeds lang be loofd zijn en zeer noodig. Wonder is 't hoe 't naderen der kiezing, een zonderling uitwerksel heeft op sommige Volksvertegenwoordigers. Heer de Bethune, stelde op eene week verscheide vragen aan den heer minister, aangaande werkliedentreins enz. Maar wat iedereen met leute zal vernemen, 't is dat de heeren Woeste, Moeyersoen, de Bethune, eene vraag hebben gedaan om een tram te bekomen langs Dender- hautem, Kerkxken en Haeltert Dat is prachtig Edoch, beter laat dan nooit. Goed is goed De vrees der kiezers is eene heilzame vrees. Wie weet komt de baron nog voor de kiezing aan al de ouderlingen hun pensioen brengen van 1 fr. H

De Werkman | 1914 | | pagina 1