Belangrijke Mededeeling Loopende Nieuws D© Fransche Taal aan onze Vrienden-Strijders van het arrondissement Aalst Beste Broeders liet bestuur van onzen Arrondisements- bond heeft de eerste schikking genomen omtrent onze kandidaten voor de aan staande wetgevende kamerkiezing. Dat bestuur heeft voor doel kandidaten te kiezen om aan den Poll, die binnen en kele weken gehouden'wordt, te onder werpen. Wij, als voorzitter van dien schoonen, grooten bond, wi; hebben den toestand onzer partij lang overdacht, lang gewikt én gewogen en we kwamen tot een groot gewichtig besluit dat we beden aan onze lezers met vollen openhartigheid moeten mededeelen. 20 jaren lang heeft onze partij eene ge weldige vuurproef doorstaan waaronder zij niet is bezweken. Nu is zij gehard, ge staald en de vijand is onmachtig op haar. Nooit, zagen wij een kiesstrijd met meer hoop op zege te gemoet. Onze drie groote tegenstrevers liggen verdeeld, verscheurd of aan twisten, De katholieken vluchten het volk dat zij zoo lafhartig bedrogen hebben en vreezen eene geweldig..- wraakneming. Van alle zijden komen ons heugelijke tijdingen toe voor onze partij. De katholieken liggen volkomen neer gedrukt door de moedeloosheid De liberalen zelf bekennen hunne ont reddering en akelig klinkt hun alarmge roep. De soeialisten voelen hunne onmacht, hunne nietigheid in ons arrondissement. Boven ons hoofd alleen waait de vlagge van vrede, eendracht en broederlijkheid. In 1895 zegde de heer Prosper De Pelsmaecker Aalst moet 't Paradijs der democraten worden. Welnu, 20 jaren is de akker van dat Paradijs door de democraten béwerkt, Er is gewroet, gezweet,geslaafd, gezucht en geleden. 't Bloed onzer jeugdigste helden heeft dien akker gedronken doch heden staat de rijke oogst te wachten. Onze dag van herwording, van opstan ding is gekomen. Daens heeft gewerkt als een leeuw en zijne belagers verpletterd. Onze schrijvers en meetingisten staan met gansche groepen gereed... honder den propagandisten vliegen met onze schriften van stad tot dorp, van burger- woon tot werkmanshut, De storm die twintig jaren kookt en broeit in de harten der mannen van 't land van Aalst, die storm breke los. 't IJzer is heet Krachtig gesmeed Het machtige woord der Christene de mocratie moet donderend dreunen langs onze Denderboorden, over onze vrucht bare velden. Na 20 jaren marteling en kruisiging moet de opstanding, het Paschen komen én 't blijde alleluia galmen. Daarom, dierbare broeders, ziehier ons besluit, onzen wil, ons opperste begeerte Wij gaan de heer adv. Hector Planc- quaert, de man door ieder gekend en be- mind, die oude trouwe strijder, wij gaan die dappere kampioen hier in Aalst als onze kandidaat aan den Poll voordragen. Dit voorstel werd reeds onder dave rende toejuichingen door het bestuur van onzen Arrondissementsbond aangeno men, en wij twijfelen niet of dit voorstel zal ook door alle democraten van 't Ar rondissement Aalst met een juichkreet begroet worden. En nu richten wij persoonlijk ons tot ons volk, lot al de kiezers van onzen Poll en wij doen hen het verzoek, het welgemeend doch dringend verzoek dén heer Plancquaert in den Poll te verkiezen in onze plaats 't is te zeggen Als tweede kandidaat en eerste plaatsvervanger Wij staan volgaarne, in volle vrijheid, in eendracht en broederlijkheid onze plaats af aan den ouden bewonderings- weerdigen strijder. Wij willen aan het kiezerskorps van Aalst het be wijs leveren dat wij het wel mesaen met het volk. Ja, verklaren het hier plechtig, dat ons doel niet is in de Kamers te komen maar wel alleenlijk allies te doen, alles opofferen voor den bloei, den vooruit gang, de grootwording onzer partij en de redding van 't arme verslaafde volk van Vlaanderen. Wij zjjn jong nog en willen ons verder opwerker. in verdiensten, willen nog meer en langer aan 't volk bewijs geven, dat onze strijd belangloos en zuiver is. En, democraten, het is voor mij zulk een zoet genot,zulke voldoening te weten dat ik door deze daad nu schitterend gewroken ben over de laffe aanvallen der Aalstersche katholieke volksbedriegers, die twee jaren geleden 't ligt nog versck in ieders geheugen ons door modderen slijk sleurden. De plaats die ik bekleede was famielie- kwestie.,.. 't Was omdat ik de schoonzoon was van M. Daens dat ik hem MOEST opvol gen en meer dergelijke. Welnu, nu ga ik achteruit voor een ou dere, meer verdienstrijke strijder, nu vraag ik zelve Hector Plancquaert in mijne piaats. Zoo wreekt zich een Democraat over zijne vijanden. De heer Plancqaert heefl de plaats aan- veerd en begint onmiddelijk naast onze zijde den strijd, Hand in hand, schouder aan schouder zullen wij den kamp samen strijden. Plancquaert is den Veteraan van 1894 ,20 jaren is hij van onze zijde weg ge weest doch nog altijd kookt voor hem de liefde en de genegenheid in de harten van 't volk. Na 20 jaren harden kamp in andere ge westen van Vlaanderen, roepen wij hem terug in bet Mekka der Democraten omdat wij met zijne hulp en met zijne werk kracht ons over onrechtvaardige aanval len der bewaarders dubbel zouden kun nen wreken. Wreken, ja, dubbel over dea boozen uitroep van Woeste te Geeraardsbergen. Dat Daens weg moest Welnuditzal niet, dit zal nooit I... Naast de zijde van onzen ouden waar- digen Volksvertegenwoordiger, plaatsen wij nu dien kloeken leeuw, om onze vij anden en onze belagers te overompelen en voor Daens en onze geliefde partij een schitterende triomf te bewerken, nu in Mei aanstaande. En we zijn overtuigd Iedere Demo craat zal spreken zooals wij, ea ons be sluit dapper toejuichen. En als Plancquaert nu naast ons zal staan in den Poll, en als gij Democraten geroepen zijt om te stemmen over de rangschikking der kandidaten, dan zult ge u onze vraag herinneren en Plancqaert stellen voor ons. Want, vergeet het niet bij al ons lijden en strijden voor onze ge liefde volkspartij, hij de honderden mee tings en propagandatochten die we deden, bij al het zweet dat we op 't geheiligd volksaltaar reeds ten offér brachten, bij den harden vreeselijken strijd, van in onze kinderjaren af, we vragen het u met de hand op de borst, laat Hector Plancquaert, de oude kloeke stijder, de groote kampioen, de rotse die sterk en pal bleef in den gloeienden strijd, wijl anderen wegliepen, bezweken, of verraad pleegden tegenover onze vlagge en ons heilig ideaalwe vragen het u, laat Planc quaert voor ons gaan. Meer nog in 't belaDg van ons volk, in't belang onzer dierbare volkspartij, laat de LEEUW VAN VLA ANDEREN voor ons ter Kamer gaan J... Vrienden, wij kennen uen gij kent ons., we zijn 10 jaren onafgebroken bij elkaar geweest en daarom ook wil ik niet" twijfe len wat of wij ii vragen zal geschie'den. En dan ten strijde De storm breke los De leeuw aan onze zijde zullen w 'ij eene gezegende omwenteling in 't Lan< 4 van Aalst te wege brengen. Daens en Plancqaert onze voorm annen en wij met al de jonge domocn itische krachten volgend, zullen wij he t arron dissement doorkruisen en even a Is i n 1908 zullen wij Pieter Daens, onzer i f prijzen Paladijn, met overgroote me(;rdt srheid naar't Parlement zenden. Mannen, hoog de harten Hoezee voor onze partij Onze zegezonne rijst op aan de kimme. Uit duizenden borsten den machtigen strijdkreet aangeheven Leve Pieter Daens Leve Hector Plancquaert Aalst behoore aan cfe Christen Demo- A. Vandïn BRUELE In Engeland wordt het de gewoonte dat het Vrouwvolk in de Fabrieken den zaterdag noen op houdt van werken. Dan wordt alles bereidt voor at ZONDAGRUST. In de Middeleeuwen eindigde de Arbeid den zaterdag noen.Te SOTTEGEM,rveel nieuws Ze werken aan de Statie; 't was noodig; jonge Turken en oude Turk nzij n bij M. Woeste ontboden omijvrede te'maken; jmaar de wronk zit te diep; verders de oude Turken zijn machtig door Geld en Invloed, ergo zijn koppig; hH kopstuk der jonge Turken, Hoogleeraar Van Hecke gaat trouwen metae dochter van een gepensionneerde Kolonel die te Brus sel woont Avenue Louise, en Familie is van M.Woeste D'oudeTurken willen geen een Maatschappij aanveer- den, die de jonge Turken gesticht hebben. Te Sot- tegem is nu een Vrouw Doktoresse, juffer Schockaert, die groote beroemdheid krijgt; z'heeft te Gent gestu deerd en was er altijd d'eerste. De Vader der Dokto resse was groote herbergier en wagenmaker nu be woont hij aen helft van 't kasteel Egmont met zijn twee Dochters. Wat gerammel rond dat wiegsken ken van dat klein Napoleonsken!. Och, dat ze dat klein nis passantje gerust laten in zijnen dodo. De E. H. Deken van Ledeberg is ziekelijk naar een Sana torium van Duitschland, ze spreken van groote ver liezen die hij zou gedaan hebben en in zijn hoofd ge steken. Die niet veel heeft, niet veel verliezen kan, dat zegt de wijze man; doch moest hij dat zeggen Te KORTRIJK. De Begrooting 1914, volgens de Wet, ze moest neergelegd zijn den 1 Januari, kadé was 23 dagen ten achteren vier dagen nadien was 't Raad onder Alleenheersching zou men alles roef-roef afge ranseld hebben. De Minderheid heeft het 12 dagen doen uitstellen het GROOT KORTRIJKS SCHANDAAL blijft dat fransch-spreken in den Raad al fransch dat de klok slaat, en de werkende Raadsleden met welke den spot gedreven wordt door liberale en katholieke Heeren... Hoe kan dat blijven voortduren in een Stad van welke Burgemeester Rcinaert verklaarde, op het Stadhuis als hij 't Vlaamsch Congres opende Kort- rijk is Vlaamsch in merg en been... 't Rijk volk is ver- franscht, uit ijdelheid en door de Fransche Meisjes- Pensionnaten... En als dat rijk verfranscht volk in de Kamer zit, kan het iets anders dan de Vlamingen pa- loeteren en verraden. HERDERSEM T' Heraer- sem, een compagnie Aalstenaars zondag uit Aalst per voituur en geen plaats gevonden, zoo groot was de bijval voor het Tooneelfeest... Er valt daar op te pas sen... Het merkweerdig drama Petrus-Jacobus is hartroerend opgevoerd. Het blijspel Is dat Kome die deed harteldk lachen van 't begin tot het einde. De roep gaat in Vlaanderen Herdersem en Moorsel voor het Tooneei, Welle voor den Zang, enz. enz. enz. Om niette vergeten, Zondag 8 Februari de tweede op voering van dit merkweerdig avondfeest, om 4 1/2 u. Bij de Muzikanten zuilen nog komen twee Kluchtzangers van Eektoo. Te BRUSZEL, zondag nanoen algemeene vergade ring der Demokraten in 't Vlaamsch Huis Felix Con cordia de gelukkige Eendracht is er. Voor alle plaatsen en bedieningen, voor Han del en Wandel, men moet hedendaags Fransch kennen, de tweede taal van ons Land. Volgens de nieuwe Schoolwet, zal de Moedertaal het grondbegin zijn der opvoeding, doch daarna van i2a ;3 tot i4* jaar zal 't Frarsch geleerd worden aan de Vlaamsche kinderen. In afwachting zijn er'Boeken om Fransch te leeren zonder Meester, en om meer en meer de Fransche Taal aan te leeren, namelijk Boek Nervaercke, met ortograf, verbiatie en uitspraak, negende druk, in band, eerste deel 3,00 Tweede deel 3,50, elk deel is volledig. Woordenboeken. Franseh-Vlaamsch Vlaamsch-Fransch, in band van Fr. Calewaert 3,5ofr. Volledig groot Woordenboek 6,oo. Beste methode om Duitsch te leeren zonder Meester 3.50 fr. Beste methode om Engelsch te leeren zonder Meester 3,oo fr Beste methode om Vlaamsch te leeren zonder Meester 3,50 fr. De vrolijke daden van Keizer Karei, (groot boekdeel) 5.oo fr. Jan De Licht en zijne wreede Rooversbende. 4,oo fr.

De Werkman | 1914 | | pagina 3